نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دانش و فناوری > علوم انسانی 


  چاپ        ارسال به دوست

ابعاد وسواس

افراد وسواسی را در ابعاد مختلفی می توان مورد مطالعه قرار داد.

بدنی: بسیار مایل است سر و وضع خوبی داشته باشد، به صحت و سلامتی می رسد و بسیار در آینه خود را نگاه می کند و از اینکه نکند زود پیر  شود و مرگ فرا  رسد نگرانی ها دارد و برای کوچکترین ناراحتی که بسیاری افراد به آن بی اعتنایند به پزشک مراجعه می کند.

مزاجی: غالباً مزاج خوبی ندارند، بیش تر آنان که به مرض یبوست مبتلایند و بعضی از این افراد آن قدر در طهارت زیاده روی کرده اند که به بیماری های گوناگون دچار شده اند.

روانی: بسیاری از وسواسی ها همیشه گوشه گیر هستند چون دیگران را در طهارت قبول ندارند.

عاطفی: افراد وسواسی از ترس اینکه آن ها را آلوده نکنند کمترین علاقه ای حتی به نزدیکترین افراد خانواده نشان نمی-دهند.

اعتماد: اینان در مسائلی و مواردی که وسواس دارند، به هیچ کس، حتی به نزدیکترین فرد از افراد خانواده و فامیل و دوستان و غیره اعتماد ندارند.

احساس: اهل وسواس همیشه احساس گناه و ناتوانی می کنند؛ به ویژه در مواردی که وسواس دارند مایلند همگان را مثل خود مبتلا کنند، تا کمتر مورد سرزنش و ملامت دیگران قرار بگیرند.

گاه بدون اراده و بامراجعه به فکر و تعقل، به خودی خود، اعمالی از آدمی صادر می شود و ترس، عشق یا خشم از همه مهم-تر وسوسه ها  بر او چنان تسلط می یابند که توانایی بر انجام آگاهانه هیچ کاری ندارند و اختیارش سلب می گردد.

عادت به وسواس در آغاز از تکرار عمل ارادی ریشه می گیرد و قوی می شود و بر اثر تکرار آن، آدمی مرتکب اعمال تبعی می گردد که نتیجه کارهای تکراری ارادی متعدد است در نظر عقلا، همین تکرار کارها خلاف احکام الهی، از جمله وسواس، تکرار جرم و گناه و مستوجب عقاب و سرزنش دنیوی و عذاب همیشگی اخروی است.

اهل وسواس در رضایت خاطر و تصدیق عواطف عملاً محرومند و دیگر نشاطی پس از انجام تکالیف ندارند؛ نشاطی که خود لذتی مطلوب و به منزله پاداش عمل دنیوی است.

برخی دیگر از نشانه های افراد وسواسی
شک در عبادات، ترس های بیهوده، خود اجباری، در بن بست دیدن خود برای حل مشکلات، مشغول کردن خود به کارهای بی-فایده (مثل حرکت دادن یا دستکاری بعضی از اعضای بدن، شمردن آجرها، سر یقه و دکمه لباس رسیدن یا بررسی آجرهای هر ساختمان که نظم به کار رفته اند یا نه و ...)، مراقبت بیش از حد از وسایل عمومی، فکرهای بیهوده کردن و فال بد زدن، اندیشه های بیهوده درباره مردن و قبر و برزخ و موارد خیر و شر، فکر زیاد درباره سلامتی و ترس از بیماری، کم حرفی، بی محبت شدن، اعتقاد به پندارهای موهوم مثل طلسم و جادو، سخت گیری برای موضوعات جزئی و اشکال تراشی و عیب جویی از همسر و فرزندان و اطرافیان تا جایی که ممکن است بهداشت روانی کودکان را به خطر می اندازد.

علت عمده وسواس، خود شخص وسواسی است. حب ذات و غافل شدن از ذکر و یاد پروردگار مهربان  انجام کارهای باطل و حرام و فعالیت ذهنی برای امور بی مورد از علل عمده وسواس است.

برخی اضطراب، یا ترس و کم رویی و عدم امنیت و ضعف روحی و تحولات ایام بلوغ را در ایجاد وسواس مؤثر می دانند و بعضی هم منشأ اجتماعی را در آن دخیل می دانند و عواملی را در تشدید وسواس موثر می بینند، از قبیل بیماری و ناتوانی جسمانی و یا محیط زندگی، اختلافات خانوادگی، توقعات فراوان والدین از فرزندان و یا به عکس و به انعطاف ناپذیری طرفین، فرهنگ و اعتقادات مذهبی و یا شرایط زندگی، رشد جنسی، کم رویی و موارد دیگری از قبیل بی کاری، فراغت بسیار، گوشه گیری، بی اطلاعی از قوانین مذهبی و دینی، و عوامل بسیار دیگر.

خطرات و عواض وسواس بسیار است. وسواس، جز عوارض روانی، عوارض جسمی فراوان، از قبیل بی خوابی، بی قراری، بی-اشتهایی، بیماری های قلبی و استخوانی و خستگی ایجاد می کند.

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


١٠:٤٥ - 1392/12/17    /    شماره : ٢٨١٨٥    /    تعداد نمایش : ١٢٣٢خروج

   مطالب مرتبط
 راههای درمان وسواس (خبر)
 چگونه انسانی هستیم؟ (خبر)
 انديشه هاي اجتماعي فارابي (خبر)
 راه‌حل‌ها و راه‌کارها برای مشکلات نوجوان (خبر)
 اندازه گیرى وزن نانو ذرات در ابعاد اتو گرم (خبر)
 استقبال ایران ازقطعنامه2139برای کمکهای انسانی به سوریه (خبر)
 غیرانسانی خواندن لایحه"قصاص"به قصد تخریب اسلام (خبر)
  شناخت اجتماعي (خبر)
 مقام شريف انسانيت (خبر)
 تاریخ یعقوبى از احمد بن واضح یعقوبى (خبر)
 مقام شريف انسانيت (خبر)
بازدیدها
امروز :8378
کل بازديدها :17647327
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :157895