نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دانش و فناوری > علوم انسانی 


  چاپ        ارسال به دوست

افسردگی نوجوانان

افسردگی نوجوانان (درجات، نشانه‌ها و خطر آن)
افسردگی به مجموعه علائمی گفته می‌شود که در رفتارهای کلامی و غیر کلامی انسان، بر اساس شرایط محیطی و یا برخی تغییرات فیزیولوژیک منعکس می‌گردد، بنابراین باید گفت: افسردگی خفیف زود گذر با علائم رو به زوال از حالات عاطفی انسان است و افسردگی طولانی با علائمی افزاینده از اختلال عاطفی شمرده می‌شود.

افسردگی عادی در تمام سنین دیده می‌شود و ظهور آن بیشتر از شرایط بیرونی سرچشمه می‌گیرد تا شرایط درونی بدن انسان، احساس شکست،  از دست دادن افراد محبوب، تنزل مقام و درجه و دروی از موقعیت مطلوب، احساس عدم کفایت، حقارت و ناامیدی ممکن است افسردگی عادی را سبب شوند. افسردگی به عنوان یک اختلال عاطفی از تراکم نشانه‌های افسردگی و طولانی شدن زمان عرضه این مجموعه نشانه‌ها، شناخته می‌شود و طبقه‌بندی می‌گردد.

برای کسانی که با نوجوانان سر و کار دارند، فهم و تشخیص فرق بین افسردگی عادی از افسردگی مرضی اهمیت فروان دارد و آشنایی با علل افسردگی، آنان را در پیشگیری یاری خواهد داد که افسردگی عادی را به دنبال دارد و در صورت تراکم به افسردگی مرضی ختم می‌شود.
دوران نوجوانی، دورانی است که انسان در معرض تغییرات و تحولات عمیق جسمی و روانی واقع می‌شود، تغییرات هورمونی و رشد جسمی از یک طرف، عوامل روانی و بلوغ روانی و بلوغ فکری و علاقه به استقلال از طرف دیگر نوعی عدم تعادل ایجاد می‌نمایند که هیچ فردی از گزند آنها مصون نیست. امروزه ثابت شده است که در دوران نوجوانی انسان استعداد زیادی برای ابتلا به افسردگی دارد.

درجات افسردگی
1. افسردگی: به عنوان یک هیجان عادی بشری با علائمی مثل غمگینی، دل‌شکستگی، نومیدی، ناکامی و ... که اختلال تلقی نمی‌شوند.
2. اندوه: واکنشی واقع‌بینانه و مناسب به آنچه از دست رفته است که به تدریج فروکش می‌کند و ندرتاً منجر به اختلال می‌شود.
3. Qافسردگی خفیف: اندوهی که بی‌جهت ادامه پیدا می‌کند و خود فرد معمولاً احساس می‌کند که پاسخ او افراطی است و علت زیربنایی را تشخیص نمی‌دهد.
4. افسردگی شدید: بیمار رابطه خود را با واقعیت از دست می‌دهد، دچار هذیان می‌شود و غالباً به خودکشی دست می‌زند.

علل و منشأ افسردگی
1. عده‌ای معتقدند افسردگی علتی دارد، وجود احتمالی یک ژن بارز که آمادگی آسیب‌پذیری دارد عامل ابتلاء به این اختلال است.

2. برخی کوشیده‌اند ثابت کنند که افسردگی ناشی از تغییرات بدنی (مغزی و غده‌ای) است این مطالعات کمبود نوراپی‌ نفرین را به عنوان عامل عمده در بروز افسردگی مشخص کرده‌اند بطور معکوس هم در نتیجه افزایش نسبی دوپامین امکان بروز افسردگی وجود داد.

3. استرس محیطی و حوادث زندگی، بسیاری از روان‌پزشکی‌های بالینی معتقدند استرس‌های محیطی و حوادث زندگی نقش مهمی در بروز افسردگی دارند. بعضی از تحقیقات نیز وجود رابطه بین عوامل استرس‌زای محیطی (مثل مرگ و فقدان‌ها) و شروع افسردگی را تأیید کرده‌اند.

4. عوامل روانی: مهم‌ترین عامل‌های سبب‌ساز افسردگی عاداتی است مانند خشم‌های سرکوب شده، اتکاء و احتیاج زیاد به محبت دیگران، احساس حقارت و گناه شدید، اضطراب و ترس زیاد و حالت دفاعی شدید در مقابل مسائل زندگی، همه این موارد در طی دوران کودکی شکل می‌گیرند، هر گاه روابط و ارتباط بین والدین (که معمولاً خود مشکل دارند) و کودک قطع گردد و رفتار آنها سبب طرد کودک و جلوگیری از ابراز عواطف و خواسته‌هایش گردد زمینه بروز افسردگی را فراهم می‌آورد. هم‌چنین رفتارهای نابهنجار والدین مانند اضطراب زیاد، عدم اعتماد به نفس، وسواس، احساس گناه شدید پرخاشگری، افسردگی و حساسیت زیاد خود عامل مهمی در همانندسازی و تقویت رفتارهای نابهنجار کودکان و نوجوانان است.(روش‌های هدایت رفتاری در کودکان و نوجوانان، محمد قمی‌فر، گرفته شده از سایت تبیان)

علائم شایع
از دست دادن علاقه، بی‌حوصلگی و دل‌زدگی، ناتوانی از لذت بردن، احساس ناامیدی، بی‌حالی و خستگی، بی‌خوابی، خواب زیاد یا ناراحتی، گوشه‌گیری اجتماعی، احساس بی‌ارزش بودن و مورد نیاز نبود، بی‌اشتهایی یا پرخوری پیوسته، از دست دادن میل جنسی، مشکل داشتن در تصمیم‌گیری، مشکل داشتن در تمرکز، یکباره به گریه افتادن بدون توضیح مشخص، احساس گناه شدید به خاطر وقایع بی‌اهمیت یا خیالی، تحریک‌پذیری، بی‌قراری، افکار خودکشی، دردهای مختلف مثل سردرد، درد سینه و قفسه، بدون شواهدی از بیماری جسمی.

علل و عوامل تشدید ‌کننده.
برای بیماری افسردگی واقعی هیچ علت یگانه و روشنی نمی‌توان متصور بود، بعضی از عوامل زیست‌شناختی مثل بیماری‌های جسمی، اختلالات هورمونی، یا بعضی داروها می‌توانند نقش داشته باشند.
عوامل اجتماعی و روانی نیز می‌تواند نقش داشته باشد. اختلالات ارثی می‌تواند مؤثر باشد، بروز این حالت ممکن است با تعداد وقایع ناراحت‌ کننده زندگی فرد ارتباط داشته باشد.

عوامل تشدید‌ کننده: عصبانیت یا احساس دیگری فرو خورده شده باشد، داشتن شخصیتی وسواسی، منظم و جدی، تکامل‌گرا یا شدیداً وابسته، سابقه خانوادگی افسردگی وابستگی به الکل، شکست در کار، ازدواج یا روابط با دیگران، مرگ یا فقدان یکی از عزیزان، از دست دادن یک چیز مهم (شغل، خانه، سرمایه) تغییر شغل یا نقل مکان به یک جای جدید، انجام بعضی از اعمال جراحی مثل برداشتن پستان به علت سرطان، وجود یک بیماری یا معلولیت عمده، گذر از یک مرحله از زندگی به مرحله‌ای دیگر، مثل یائسگی یا بازنشستگی و ...

خطر افسردگی
خطر بزرگ افسردگی تن در دادن به اعتیاد برای کاستن رنج درونی است و خود را به بلایی گرفتار می‌کند تا از بلائی دیگر برهند.
در موارد بسیار شدید افسردگی ممکن است آدمی را به خودکشی بکشاند، معمولاً آخرین مرحله از حالات روانی که آدمی را به خودکشی می‌کشاند ملامت و افسردگی است.

افسردگی در شادترین روزهای عمر
افسردگی در نوجوانان گاهی به صورت غم، اندوه، تحریک‌پذیری، ... بروز می‌کند که می‌تواند احساسات گذرای دوران نوجوانی باشد. در صورت ادامه یافتن این احساسات باید به تشخیص علل افسردگی و درمان روانی ـ تربیت اجتماعی آن بپردازید.

گاهی نوجوان احساس اندوه، غمگینی، تحریک‌پذیری یا احساس بیهودگی می‌کند، این‌گونه احساسات موقتی و گذرا است، زیرا اکثر نوجوانان افت و خیزهای خلقی زیادی نشان می‌دهند. معمولاً غمگین بودن آنها طولانی مدت نیست و در طی چند روز این حالت برطرف می‌شود.

حالت‌های خلقی گذرا به دلیل تغییرات هورمونی و آگاهی یافتن از خود است، هم‌چنین حساسیت نوجوان نسبت به خود، افکارش و اعمالش، نامتناسب شدن اندام‌ها و کشف هویت، موجب به وجود آمدن احساس‌های منفی و گاهی متفاوتی در او می‌شود. زمانی‌که نوجوان نتواند در تمام وظایف و نقش‌های خود موفق عمل کند، احساس ناخوشایندی به او دست می‌دهد.

علاوه بر موارد بالا افسردگی نوجوان می‌تواند به دلایل زیر نیز مرتبط باشد:
ضعف مهارت‌های اجتماعی، اضطراب اجتماعی، عدم مشارکت در فعالیت‌های خوشایند و شادی‌آور، مشکلات تحصیلی، مشکلات بین فردی از جمله با خانواده، همسالان و مدرسه است.

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


٢٠:٠٣ - 1392/12/12    /    شماره : ٢٨٠٧٥    /    تعداد نمایش : ١١٧٦خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :5958
کل بازديدها :17224446
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :154245