نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دانش و فناوری > علوم کاربردی 


  چاپ        ارسال به دوست

Replication: بخش دوم

توپولوزی های دیگر

در منابع مختلف توپولوژی های Replication مختلفی مستند شده است، به طور ساده همه انها نمونه ای تغییر یافته از توپولوژی های منتشر کننده مرکزی و مشترک مرکزی هستند. یکی از این توپولوژی ها "توپولوژی دوطرفه" است که در واقع دو منتشر کننده مرکزی است که روی هم قرار گرفته و واقعا یک توپولوژی نیست؛ بلکه یک پیاده سازی ساختاری از Replication تراکنشی است. دو توپولوژی دیگر شامل یک منتشر کننده مرکزی همراه با یک توزیع کننده از راه دور(remote distributer) و یک مشترک مرکزی همراه با توزیع کننده از راه دور است. این توپولوژی ها نیز به ترتیب یک منتشر کننده مرکزی و مشترک مرکزی هستند؛ محل قرارگیری توزیع کننده یک موضوع مربوط به پیاده سازی فیزیکی است و در دیاگرام جریان فرایند business قرار نمی گیرد.

عاملین Replication (Replication Agents)

هنگام اغاز کار با Replication، بیشتر مردم از نحوه برخورد موتور Replication با حالت های مختلف عدم موفقیت (failure) گیج می شوند. روی هم رفته، SQL Server نمی داند چگونه یک تراکنش را time out کند و یا یک عملیات را دوباره انجام دهد.

نکته اصولی که باید درباره Replication بدانیم این است که ان جزئی از موتور هسته SQL Server نیست. Replication با استفاده از یک سری فایل های اجرایی به نام عاملین Replication (replication agents) ، خارج از موتور SQL Server کار می کند. به این صورت موتور Replication در واقع مانند برنامه های دیگری است که به SQL Server متصل و داده را پردازش می کند. به عنوان یک برنامه کاربردی، موتور Replication مانند هر برنامه دیگری که باید اتصالی Object Linking and Embedding database (OLE DB) با SQL Server برقرار کند، محدود است و مانند انها واکنش نشان می دهد.

عامل Snapshot (Snapshot agent)

عامل Snapshot در واقع همان snapshot.exe است. این عامل مسئول استخراج داده و شمائی (schema) است که قرار است از منتشر کننده به مشترک فرستاده شود. Snapshot.exe در Replication ادغامی، تراکنشی و snapshot استفاده می شود.

عامل Log Reader

عامل Log Reader، همان logread.exe، فقط در Replication تراکنشی استفاده می شود. از ان برای استخراج تراکنش های commit شده از log تراکنشی موجود در منتشر کننده که باید replicate شود، استفاده می شود. بعد از استخراج تراکنش های commit شده، عامل Log Reader اطمینان حاصل می کند که تمام تراکنش ها، دقیقا به همان ترتیبی که در منتشر کننده صادر شده، دوباره در پایگاه داده توزیع نوشته می شود. بسیار حیاتی است که این تراکنش ها به همان ترتیب به مشترک اعمال شود.

عامل توزیع (Distribution Agent)

عامل توزیع، distrib.exe، با Replication های تراکنشی و snapshot استفاده می شود. عامل توزیع دو کار انجام می دهد: اعمال کردن snapshot ها و ارسال تراکنش ها. عامل توزیع مسئول اعمال تمام snapshot های تولید شده در Replication تراکنشی و snapshot، به تمام مشترک ها است. ان همچنین مسئول اعمال تمام تراکنش هایی که عامل Log Reader در پایگاه داده توزیع نوشته، به تمام مشترکین است.

عامل ادغام (Merge Agent)

عامل ادغام، replmerg.exe، برای Replication ادغامی به کار می رود. عامل ادغام snapshot تولید شده هنگام initialize شدن مشترک را، اعمال می کند. عامل ادغام همچنین مسئول مبادله تراکنش ها بین منتشر کننده و مشترک است.

عامل صف خوان (Queue Reader Agent)

عامل صف خوان، qrdrsvc.exe، فقط زمانی که گزینه آپدیت صف بندی شده (Queued Updating) فعال باشد مورد استفاده قرار می گیرد. عامل صف خوان مسئول انتقال صف روی مشترک به منتشر کننده است.

پروفایل های عامل (Agent Profile)

تمام عاملین Replication دارای پارامترهای زیادی برای پیکره بندی است که رفتار ان ها را تغییر می دهد. 12 تا از متداول ترین گزینه ها با هم ترکیب و واحدی به نام پروفایل عامل تشکیل شده است. برخی از گزینه های متداول تری که می توانید پیکره بندی کنید در زیر امده است:

Polling Interval – مشخص می کند عامل چند وقت یکبار دنبال تراکنش جدیدی برا replicate کردن بگردد. مقدار پیش فرض 5 ثانیه است.

Query timeout – مشخص می کند عامل چقدر منتظر اتمام یک پرس و جو بماند. مقدار پیش فرض 1800 ثانیه است.

Login timeout - مشخص می کند عامل چقدر منتظر ساخت اتصال (connection) بماند. مقدار پیش فرض 15 ثانیه است.

روش های Replication

موتور replication سه روش متفاوت برای replicate کردن داده ها دارد: snapshot replication، replication تراکنشی و replication ادغامی.

Snapshot replication

Snapshot replication تمام مجموعه داده ها را گرفته و در هر چرخه از موتور replication ان ها را ارسال می کند. این داده یک کپی کامل از داده ها است که به مشترک اعمال می شود. تمام تراکنش هایی که روی منتشر کننده رخ داده، گرفته و دفعه بعد که snapshot اجرا می شود، به مشترک فرستاده می شود.

Snapshot replication از عامل Snapshot و عامل توزیع استفاده می کند. هنگامی که snapshot اغاز می شود، عامل Snapshot شماء (schema) را استخراج و داده ها را به پوشه snapshot، BCP (bulk copy program) می کند (به صورت دسته ای کپی می کند).

توجه: پوشه snapshot

پوشه snapshot دایرکتوری است که هنگام پیکره بندی replication مشخص می کنید، و از ان به عنوان مکان پیش فرض snapshot استفاده می شود. هنگام ساخت یک publication، برای ان publication می توانید محلی متفاوت را به عنوان پوشه snapshot مشخص کنید.

بعد از اینکه شماء و تمام داده ها استخراج شد، عامل Snapshot خاموش می شود (بسته می شود). از انجا عامل توزیع ادامه می دهد و تمام snapshotها را به تمام مشترکین(Subscribers) اعمال می کند. طی این فرایند، جدول های موجود حذف و بر اساس اسکریپت های شماء موجود در پوشه snapshot دوباره ساخته می شوند؛ سپس با استفاده از کپی دسته ای (BCP)، داده ها به درون جدول های تک تک مشترکین کپی می شود.

توجه: اِعمال یک snapshot

به طور پیش فرض، یک snapshot ساختار جدول، کلید اصلی، اندیس clustered، constraint های یکتا و داده ها را به مشترک (Subscriber) اعمال می کند. بقیه اشیاء مرتبط با جدول مانند check constraint ها و foreign key constraint ها فرستاده نمی شود. با تغییر ویژگی های article (article properties) می توانید این رفتار پیش فرض را تغییر دهید.

هنگام اعمال یک snapshot چهار گزینه وجود دارد. گزینه پیش فرض حذف شی موجود و دوباره سازی ان است. می توانید انتخاب کنید که جدول موجود بدون تغییر بماند، داده های مشابه داده های snapshot ارسال شده، حذف شود، و یا ساختار جدول دست نخورد اما کوچک (truncate) شود تا فقط داده های snapshot را بپذیرد.

در اینجا ما از تنظیمات پیش فرض استفاده می کنیم.

یک دیاگرام از فرایند انتقال داده با snapshot replication در زیر امده است.

Snapshot replication تمام داده های مشترک را جایگزین می کند. از ان معمولا برای بالا بردن دسترس پذیری استفاده نمی شود، چون تراکنش هایی که بین اِعمال های snapshot به مشترک، صادر می شود، ارسال نمی شود.

clip_image006

Replication تراکنشی

هنگام اغازReplication تراکنشی، یک snapshot اولیه به مشترک (Subscriber) اعمال می شود تا مطمئن شویم که دو پایگاه داده با هم سنکرون هستند. با ادامه صدور تراکنش ها برای منتشر کننده، موتور replication انها را به مشترک اعمال می کند. جریان افزایش (incremental) تراکنش ها از منتشر کننده به مشترک، replication تراکنشی را گزینه ای مناسب برای نگهداری یک کپی ثانویه از پایگاه داده برای دسترس پذیری بیشتر و یا برای offload کردن عملیات های گزارش گیری، کرده است. متعول ترین پیکره بندی برای replication تراکنشی در محیط های سرور-به-سرور است.

می توانید replication تراکنشی را در دو حالت اختیاری پیکره بندی کنید تا امکان انجام تراکنش بر روی مشترک فراهم شود. این دو حالت عبارتند از آپدیت بلادرنگ مشترکین و آپدیت صفی مشترکین. علاوه بر ارسال تراکنش ها از منتشر کننده به مشترک، replication تراکنشی را می توان در دو معماری به کار برد: replication تراکنشی دوطرفه و replication تراکنشی نظیر به نظیر (peer to peer).

تراکنش ادغامی

تراکنش ادغامی به طور عمده برای پردازش های سیار و نامتصل (disconnected) طراحی شده است. در این روش replication، منتشر کننده و مشترک همیشه متصل نیستند.

همانند replication تراکنشی، برای اطمینان از سنکرون بودن، یک snapshot اولیه به مشترک اعمال می شود، و سپس تغییراتی که بعد رخ می دهد به مشترک ارسال می شود. بر خلاف replication تراکنشی، replication ادغامی طراحی شده تا، به طور پیش فرض، اِعمال تغییرات هم در منتشر کننده و هم در مشترک را امکان پذیر سازد. موتور ادغام طی هر چرخه عامل، تغییرات ان دو را مبادله می کند.

نکته: چرخه عامل (Cycle of Agent)

Replication را می توان در دو حالت پیوسته (continuous) یا زمانبندی شده (scheduled) اجرا کرد. در حالت زمانبندی شده، عامل replication به صورت دوره ای اجرا می شود. در حالت پیوسته، موتور replication هممواره در حال اجراست. در هر دو حال، موتور replication در چرخه ی زیر کار می کند: برسی وجود تغییری برای replicate کردن، انتقال تغییرات به مشترک، تایید وصول (receipt) تغییرات. به این فرایند فرایند چرخه عامل replication می گویند. در حالت زمانبندی شده، چرخه عامل واضح تر است چون عامل شروع می شود، کاری را انجام می دهد و بعد بسته می شود. این چرخه در حالت پیوسته خیلی واضح نیست چون عامل هیچ گاه بسته نمی شود، در عوض به محض تکمیل یک چرخه، چرخه بعدی را اغاز می کند. برای درک بسیاری از حالت هایی که ممکن است پیش بیاید – مهمترین انها ناسازگاری داده ها (data conflict) – فهمیدن مفهوم چرخه عامل بسیار مهم است.

ناسازگاری داده ها (Data Conflicts)

در تمام محیط هایی که امکان پردازش توزیع شده تراکنش ها وجود دارد ممکن است به ناسازگاری داده ها بر بخوریم. وقتی می توان یک داده را در مکان های مختلف تغییر داد، مکانیسمی باید طراحی شود تا پردازش تغییرات را مدییریت کند.

برنامه هایی که تغییرات یک پایگاه داده را پردازش می کنند روشی برای پردازش تغییرات ناسازگار دارند – یا تمام تغییرات را با اخرین تغییر رونویسی (overwrite) می کنند و یا با رد کردن تغییرات به کاربر اطلاع می دهند که داده از اخرین زمان دستیابی، تغییر کرده است. هر چند این فرایند ها در سطح برنامه های کاربردی عملی اند ولی در محیط های توزیع شده کمکی نمی کنند چون هر برنامه روی یک کپی محلی (local) از داده ها کار می کند. ناسازگاری داده ها فقط زمانی رخ می دهد که موتور replication سعی می کند تمام تغییرات را سنکرون کند.

ناسازگاری داده ها تنها بین رخه های عامل replication رخ می دهد، بنابراین احتمال رخداد ان مینیمم است. بعد از اتمام یک چرخه عامل، می توان از مکانیسم های آشکار ساز (detection mechanisms) عادی درون برنامه های کاربردی استفاده کرد، چون تمام مجموعه داده ها برای برنامه به شکل محلی (local) است.

ناسازگاری داده ها فقط در replication ادغامی، replication تراکنشی با آپدیت صفی مشترکین، replication تراکنشی دوطرفه و replication تراکنشی نظیر به نظیر رخ می دهد، چون در این حالات، تغییرات را می توان هم روی منتشر کننده و هم روی مشترکین پردازش کرد.

انواع ناسازگاری ها

3 نوع ناسازگاری ممکن است رخ دهد:

افزودن کلید اصلی (primary key) تکراری، زمانی رخ می دهد که دو کاربر روی منتشر کننده و مشترک، یک کلید اصلی را وارد می کنند.

آپدیت ناسازگار، زمانی رخ می دهد که دو کاربر یک سطر داده را، یکی از روی منتشر کننده و دیگری از روی مشترک تغییر می دهند.

آپدیت کردن سطری که وجود ندارد، زمانی رخ می دهد که یک کاربر یک سطر داده را از یک طرف معماری replication آپدیت و دیگری همان سطر را از طرف دیگر حذف می کند.

حلال ناسازگاری ها

موتور replication موظف است یک کپی سازگار و منسجم ار داده ها را بین منتشر کننده و مشترک نگه داری کند. ناسازگاری داده ها مانع بزرگی بر سر نگهداری انسجام و سازگاری داده ها است. replication ادغامی و replication تراکنشی با آپدیت صفی مشترکین دارای مکانیسمی برای کشف و حل ناسازگاری ها هستند.

بخشی که کار حل ناسازگاری ها را انجام می دهد را حلال ناسازگاری ها(Conflict Resolver) می گویند. SQL Server دارای چندین حلال ناسازگاری است. دو نمونه متداول، که برای

replication ادغامی و replication تراکنشی با آپدیت صفی مشترکین قابل استفاده است، عبارتند از:

 • منتشر کننده همیشه برنده است.
 • مشترک همیشه برنده است

اگر طوری حلال ناسازگاری را تنظیم کنید که همیشه منتشر کننده برنده باشد، تغییرات روی منتشر کننده همواره تغییرات روی مشترک را override می کند. در این حالت، تغییری که روی مشترک رخ داده، در منتشر کننده دور انداخته شده و در یک جدول ناسازگاری ها ثبت (log) می شود و تغییری که روی منتشر کننده رخ داده به مشترک ارسال می شود. این، تغییرات رخ داده روی مشترک را بی اثر می کند.

اگر طوری حلال ناسازگاری را تنظیم کنید که همیشه مشترک برنده باشد، تغییرات روی مشترک همواره تغییرات روی منتشر کننده را override می کند.

استفاده از هر روش تضمین می کند که یک کپی سازگار و منسجم از داده ها در معماری replication نگهداری می شود. با این حال، یک وضعیت خطیر ممکن است پیش بیاید. تغییراتی که روی منتشر کننده و مشترک انجام شده بود تراکنش هایی معتبر بوده و commit شده بودند. ممکن است یک کاربر دیگر اطلاعات را گرفته و بر اساس ان داده ها تصمیم تجاری مهمی گرفته باشد. سپس موتور replication داده ها را مبادله می کند، یک ناسازگاری کشف و داده ها overwrite می شود. از دید تجاری، تصمیم ان کاربر ممکن است الان نامعتبر باشد.

برای اینکه بتوانیم یک کپی منسجم و سازگار از داده ها را در معماری مان نگهداری کنیم، این ناسازگاری ها باید کشف و حل شوند. با این حال، به عهده طراح برنامه است که برای حفظ جامعیت (integrity) تصمیم های تجاری، تضمین کند تضاد و ناسازگاری در محیط های با پردازش توزیعی رخ نمی دهد. تضاد و ناسازگاری داده ها باید در شرکت شما نامتعارف و غیر قابل قبول باشد.

تذکر: تراکنش هایی که تا کمترین حد ثبت (log) می شوند

اگر پایگاه داده در یک replication شرکت دارد، باید به شدت مواظب مدل های Bulk-logged و Simple recovery باشید. وقتی یک پایگاه داده در مدل های Bulk-logged و Simple recovery قرار داده می شود، تراکنش هایی اجرا می شود که به کمترین حد ثبت می شوند. این نوع تراکنش ها فقط تخصیص و آزادسازی صفحه را در log تراکنش ثبت می کنند؛ انها trigger ها را فعال نمی کنند.

5 تراکنش از این نوع عبارتند از:

 1. CREATE INDEX
 2. TRUNCATE TABLE
 3. BULK INSERT
 4. BCP
 5. SELECT…INTO

Replication فقط با 3 تا از اینها برخورد دارد – TRUNCATE TABLE، BULK INSERT ، BCP – چون انها بر داده جدول ها تاثیر می گذارند. اگر یک پایگاه داده در مدل های Bulk-logged و Simple recovery قرار داده شود و یکی از این دستور ها اجرا شود، موتور Replication نمی تواند تغییرات را بیابد چون replication تراکنشی به تراکنش های ثبت شده در log تراکنش ها، و replication ادغامی به trigger ها متکی اند.

پیکره بندی انتشار (Publishing)

در این تمرین، انتشار را روی نمونه SQL Server تان پیکره بندی می کنید.

 1. SQL Server Management Studio (SSMS) را باز کنید و در Object Browser به نمونه SQL Server تان متصل شوید.
 2. روی گره Replication کلیک راست کرده و Configure Distribution را انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید.
 3. اولین گزینه را انتخاب کنید تا نمونه تان به عنوان توزیع کننده خودش کار کند. Next را کلیک کنید.
 4. مقدار پوشه snapshot را پیش فرض گذاشته، روی Next کلیک کنید.
 5. مانند تصویر زیر، نام و مکان پایگاه داده توزیع را مقادیر پیش فرض گذاشته و روی Next کلیک کنید.

image

 1. مطمئن شوید نمونه SQL Server تان به عنوان منتشر کننده (publisher) انتخاب شده است. Next را بزنید.
 2. برسی کنید Configure Distribution تیک خورده باشد. روی Next کلیک کنید.
 3. روی Finish کلیک کنید تا انتشار فعال شود، بعد Close را بزنید.

برسی کنید یک پایگاه داده به نام Distribution در نمونه SQL Server تان ساخته شده باشد.

خلاصه بخش

با ترکیب یک یا چند article و تشکیل یک publication می توان مجموعه داده ای برای انتقال توسط موتور Replication تعریف کرد.

یک پایگاه داده می تواند نقش منتشر کننده، مشترک و یا هر دو را بازی کند.

3 نوع replication وجود دارد: snapshot، تراکنشی و ادغامی.

تمام کارهای موتور replication را پنج عامل انجام می دهند: عامل Snapshot، عامل Log Reader، عامل توزیع، عامل ادغام و عامل صف خوان (Queue Reader).

در حالاتی که امکان اعمال تغییر هم در منتشر کننده و هم در مشترک وجود دارد، ممکن است ناسازگاری و تضاد داده ها رخ دهد.


٢٠:٥٣ - 1390/12/28    /    شماره : ٦٦٢    /    تعداد نمایش : ٧٠٧خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :8213
کل بازديدها :17405341
بازديدکنندگان آنلاين :2
بازديدازاین صفحه :181493