نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دانش و فناوری > علوم کاربردی 


  چاپ        ارسال به دوست

توصیه های مهم و کاربردی "پلیس فتا"

 

استفاده از اینترنت، پیامدهای مثبت و منفی متعددی را در پی دارد اگر چه نباید فرصت‌های مثبتی که از طریق اینترنت ایجاد شده را نادیده گرفت اما از طرفی نمی‌توان از کنار معضلات، ناهنجاری ها، بزهکاری‌ها و ... به وجود آمده از این طریق نیز به سادگی و با بی توجهی گذر کرد.
 
به گزارش عصر ایران ، پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، برای پیشگیری از وقوع جرائم اینترنتی و سرقت اطلاعات کاربران اینترنتی و والدین هشدارهایی را به کاربران داده است که کاربرد آنها بسیار مفید خواهد بود:
 
1-از پسوردهای متعدد برای امور مختلف استفاده کنید تا از لو رفتن آنها جلوگیری شود.
 
2- در زمان استفاده از اینترنت در مکان‌های عمومی حتماً از محل‌های معتبر استفاده کنید.
 
3- کامپیوترهای خانگی را درمحلی از منزل قرار دهید که در مقابل دید اعضاء خانواده باشد.
 
4- ساعاتی راکه بچه‌ها با کامپیوتر کار می‌کنند محدود کنید.
 
5- از ذخیره و نگهداری اطلاعات شخصی در سیستم‌های رایانه و گوشی‌های تلفن همراه جدا" خودداری کنید.

- از ارسال اطلاعاتی در اینترنت که هویت شما را آشکار می‌کند خودداری کنید.
 
7- هیچگونه اطلاعاتی را با افراد غریبه که بصورت آنلاین معرفی می‌شوند به اشتراک نگذارید.
 
8- هرگز ضمایم همراه ایمیل‌های افراد ناشناس را باز نکنید.
 
9- حتما از نصب نرم‌افزارهای امنیتی که از سیستم شما دربرابر حملات ویروسی ،هکرها و جاسوسی محافظت کند اطمینان حاصل کنید.
 
10- از کلمات عبور طولانی، مشترک از اعداد ،حروف ونشانه‌ها استفاده کنید.
 
11- کلمات عبور و پسورد خود را در فواصل زمانی معیین تغییر دهید.
 
12- از وجود سه نرم افزار امنیتی – آنتی‌ویروس ،ابزار ضدجاسوسی و فایروال در سیستم خود اطمینان حاصل کنید.
 
13- تهدیدات و آسیب‌های اینترنتی را برای فرزندان خود گوشزد کنید.
 
14- در زمان خرید اینترنتی حتما" از واقعی بودن وب‌سایت‌ها اطمینان حاصل کنید.
 
15- در زمان استفاده از اینترنت در محل‌های عمومی حتما قبل از خروج از محل، نسبت به خروج کامل از سیستم اطمینان حاصل کنید.
 
16- در زمان خرید تجهیزات رایانه‌ای حتما از محل‌های فروش معتبر وشناخته شده خرید کنید.
 
17- فریب تبلیغات و آگهی‌های فریبنده که هیچگونه برند مشهوری از آن پشتیبانی نمی‌کند را نخورید.
 
18- از قرا دادن آی پی(آدرس خود) در اختیار دیگران خودداری کنید.
 
19- از پاسخ گویی به ایمیل‌های مشکوک که از سوی افراد ناشناس برایتان ارسال می‌شود خودداری کنید.
 
20- ازشرکت کردن در وب‌سایت‌های هرمی تحت عنوان سرمایه گذاری خودداری کنید.
 
21- سیستم‌های معیوب خود را نزد مهندسین تعمیرکار آشنا و مورد اطمینان ببرید و از تحویل سیستم معیوب به هر تعمیرکاری خودداری کنید.
 
22- از اسکن کردن مدارک و اسناد قانونی خود در سیستم‌های رایانه‌ای شخصی جدا" خودداری کنید.
 
23- از واریز وجه به حساب اشخاص و شرکت‌هایی که آگهی فروش با قیمت مناسب زده‌اند قبل از بررسی اصالت و هویت واقعی شرکت یا شخص آگهی دهنده جدا خودداری گردد.
 
24- درهر زمان قبل از ورود به اینترنت از نرم‌افزارهای فایروال و آنتی‌ویروس‌های به روز استفاده کنید.
 
25- درهنگام اتصال به اینترنت از طریق گوشی‌های تلفن همراه ، مراقب نامه‌های الکترونیکی مشکوک و وب‌سایت‌های اینترنتی فریبنده باشید.

پلیس فتا همچنین مطالب زیر را نیز یادآور شده است:


•    هر گاه كامپیوتر خود را برای كاری رها می‌كنید آن را در حالت Lock قرار دهید یا در ویندوز XP آنرا Log off كنید. حتی اگر كامپیوتر را برای چند دقیقه تنها می‌گذارید این زمان براس سرقت اطلاعات شما كافی است.

    هیچگاه در دسكتاپ كامپیوتر خود یك میانبر به اطلاعات شخصی و محرمانه قرار ندهید. چون اینكار سبب می‌شود خرابكاران در كوتاه‌ترین زمان ممكن به اهداف خود دست یابند.

    وقتی از كامپیوتر خود استفاده نمی‌كنید، اتصال خود با اینترنت را قطع كنید. كسانیكه از تكنولوژی DSL یا ADSL  یا اینترنت سرعت بالا استفاده می‌كنند، معمولاً مدت زیادی كامپیوتر خود را در این وضعیت قرار می‌دهند، كه ریسك بالایی دارد. چون خرابكاران و ویروس‌ها دائماً شبكه‌ها و اینترنت را برای شناسایی كامپیوتر قربانی اسكن می‌كنند و حال اگر كامپیوتر شما مدام به اینترنت متصل باشد احتمال نفوذ به آن بسیار بیشتر است.

    زمانیكه به اینترنت متصل هستید از فعال بودن فایروال خود اطمینان حاصل نمایید.

    تنظیمات حفاظتی خود را ارزیابی كنید. بیشتر نرم‌افزار‌ها از قبیل مرورگر‌ها، برنامه‌های چك ایمیل و ... كه در اینترنت استفاده می‌شوند همواره تسهیلاتی ارائه می‌دهند كه به شما كمك می‌كند نیاز‌های امنیتی خود را مدیریت كنید. فعال كردن برخی قابلیت‌های این نرم‌افزار‌ها باعث راحتی در استفاده از آنها می‌شوند ولی ممكن است آسیب پذیری كامپیوتر شما را افزایش دهند.

•    تنظیمات امنیتی ( Security Setting) نرم‌افزار‌های خود را حتماً چك كنید.

    نرم افزار‌های زیادی وجود دارند كه می‌توانند اطلاعات یك فولدر را در عرض چند ثانیه مخفی و دوباره با وارد كردن یك رمز عبور آشكار كنند. اگر اطلاعات حساسی دارید می‌توانید از این نرم‌افزار‌ها استفاده كنید.البته بهتر است نرم‌افزار‌های مختلف را تجربه كنید. چون برای نرم‌افزار‌های معروف راه‌های شكستن رمز عبور بیشتری وجود دارد.

    در وب‌سایتهای شخصی یا در هنگام chat اطلاعاتی مانند آدرس خود یا شماره تلفن خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

    اگر chat می‌كنید یا با شخصی بوسیله e-mail ارتباط دارید و به او اطمینان كامل ندارید منطقه مورد سكونت خود را به او اطلاع ندهید.

    اطلاعات شخصی از قبیل آدرس یا شماره حساب بانكی یا شماره كارت اعتباری را در email ها وارد نكنید یا آنها را در فیلدهای خواسته شده در یك وب‌سایت غیر ایمن وارد نكنید بنابراین همیشه قبل از دادن این اطلاعات مطمئن شوید در یك وب‌سایت ایمن هستید و بعد شماره كارت اعتباری خود را برای خرید وارد كنید. تشخیص یك وب‌سایت ایمن از غیر ایمن معمولاً بسیار ساده است زیرا یك سرور ایمن با "https://" در فیلد آدرس ظاهر می‌شود و حال آنكه یك سرور غیر ایمن با "http://"  شروع می‌شود سرورهای ایمن اطلاعات شما را به رمز در می‌آورند.بنابراین هیچكس به غیر از شما و كامپیوتری كه در سمت دیگر است نمی‌تواند این اطلاعات را در یافت كند.
( این نکته مربوط به سایت هایی است که اطلاعات شخصی شما مانند شماره حساب و رمز کارت های بانکی تان را در ان ثبت می کنید و الا عمده سایت ها یا همان  "http://" که عمومیت دارد بالا می آیند و مشکلی نیست.)

    از یك ویروس‌یاب استفاده كنید. از وب‌سایتهای غیر مطمئن یا email های مشكوك فایلی Download نكنید. حتی اگر یك ویروس‌یاب دارید خیلی مواظب باشید زیرا ممكن است با ویروس جدیدی مواجه شوید كه نرم‌افزار ضد‌ویروس شما نتواند آن را تشخیص دهد برای یك حفاظت خوب همیشه آنتی‌ویروس خود را up to date به روز نگه دارید.

    مطمئن شوید که صفحه ورود ایمیل و انتقال اطلاعات ایمیل‌تان از رمزگذاری SSL استفاده می‌کند.

    زمانی که ضمیمه‌های یک نامه (Attachment) را باز می‌کنید و فایل‌هایی را از جانب خانواده و دوستان دانلود می‌کنید یا ایمیل‌های ناشناخته را می‌پذیرید، مراقب باشید.

    اگر از برنامه پیغام رسان فوری برای ارتباط با دوستان و خانواده استفاده می‌کنید، هنگام ارسال اطلاعات شخصی‌تان مراقب باشید. با استفاده از نام مستعار در پیغام رسان فوری از خودتان محافظت نمایید.

•    کلاهبردارهای فیشینگ از پست‌ الکترونیک جعلی و وب‌سایت‌های تقلبی، با ظاهری بسیار شبیه شرکت‌های تجاری قانونی استفاده می‌کنند، تا کاربران ناآگاه را برای افشای اطلاعات لاگین یا حساب کاربری شخصی فریب دهند.

 برای اطمینان، اگر ایمیلی از یک شرکت تجاری دریافت داشتید که شامل لینکی به یک وب‌سایت است، اطمینان یابید که وب‌سایتی که شما از آن بازدید می‌کنید، قانونی و قابل اطمینان باشد.

•    گاهی اوقات یک کلاهبردار شما را به وب‌سایت یک سازمان حقیقی هدایت می‌کند، اما سپس یک صفحه بازشوی غیرمجاز ساخته شده توسط کلاهبردار با کادرهای خالی ظاهر می‌شود تا بدین شکل اطلاعات شخصی شما را کسب نماید. اگر شما جاهای خالی را پر نمایید، اطلاعاتتان تقدیم کلاهبردار خواهد شد. نرم افزار مسدود کننده منوهای پاپ آپ را نصب نمایید که به پیش‌گیری از این نوع حملات کمک می‌کنند.


١٠:٤٦ - 1391/05/09    /    شماره : ٣٨٣١    /    تعداد نمایش : ٨٩٩خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :1876
کل بازديدها :17240333
بازديدکنندگان آنلاين :32
بازديدازاین صفحه :179989