نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دانش و فناوری > علوم پایه 


  چاپ        ارسال به دوست

تابلوی مدیریت انرژی ساختمان

در عصری كه مهمترین دغدغه و كشمكش جهان دستیابی به انرژی های پایدار ارزان قیمت است به هدر دادن و اتلاف این انرژی ها به دور از انصاف می باشد. اگر چه در حال حاضر روند رشد مصرف انرژی برق یكی از مهمترین چالش های پیش روی وزارت نیرو است و در سیاست های اخیر دولت نیز بر ضرورت استفاده از دستاوردهای علمی و فنی به عنوان یكی از راهكارهای مناسب برای صرفه جویی در این صنعت تاكید شده است اما آیا تا به حال تمهیدات جدی در راستای این سیاست ها اندیشیده شده است؟

در شرایطی كه در نقاط مختلف جهان سالانه میلیاردها دلار برای پیشبرد پروژه های مختلف اختصاص می دهند تا با پرداخت یارانه و ابداع شیوه های اقتصادی كم هزینه حداقل طی ۱۰ سال آینده، هزینه تولید هر واحد انرژی را كاهش دهند و در نهایت بتوانند سوخت پاك را رقیب سوخت های فسیلی كنند ایران برای حفظ و نگهداری از نوآوری های بومی خود چه برنامه ریزی داشته است؟
در شرایطی كه كشور هندوستان و پاكستان با برنامه ریزی روی تكنولوژی های نرم افزاری جدید توانسته اند درآمدی را برای خود كسب كنند كه از میزان فروش نفت ما در یك سال بیشتر است ایران برای رسیدن به آنان و حذف درآمدهای نفتی و حمایت از نوآوری های جدید كه می تواند اشتغال زیادی را نیز در كشور ایجاد كند چه راهكاری اندیشیده است؟
سوال اینجاست كه فرهنگ سازی و تولید محصولی كه از اندیشه و تفكر خلاق یك ایرانی نشات گرفته گران قیمت تر است یا خرید همان دانش و تكنولوژی به صورت وارداتی كه شاید اگر در ایران فرصت تولید و توسعه می یافت نه تنها هزینه كمتری داشته بلكه بی تردید امكان صادرات هم می یافت. به هر روی در این جا گفت و گویی را با مدیری خلاق و كارآفرین و مخترع انجام داده ایم كه اختراع وی یعنی تابلوی مدیریت انرژی ساختمان ۵۰ درصد هزینه های مستقیم انرژی را برای مصرف كنندگان در پی دارد و بیش از چند برابر آن به اقتصاد ملی كمك می نماید.

ضمن معرفی خود شركت تحت مدیریت تان را نیز به اختصار برای خوانندگان معرفی نماید؟
طهماسب داودی طراح و مخترع تابلوی مدیریت انرژی ساختمان دارای مدرك كارشناسی در رشته برق از دانشگاه صنعتی اصفهان و در حال حاضر مدیریت شركت تماس گستر كیش تولیدكننده تابلوی مدیریت انرژی ساختمان را برعهده دارم.

● از اختراع تان برای ما بفرمائید.
پروژه ای كه ما روی آن كار كرده ایم ماحصل تلاش های ۱۴ ساله است طراحی كه سال ها بر روی آن تحقیق و پژوهش انجام گرفته و اكنون سه مسئله صرفه جویی در مصرف انرژی، حفاظت و ایمنی و كنترل و اتوماسیون را در كلیه ساختمان ها مدیریت می نماید.
به عبارت دیگر این سیستم كه به عنوان تابلوی مدیریت انرژی ساختمان نامگذاری شده است یك سامانه دیجیتالی است كه براساس آخرین دستاوردهای علوم الكترونیك و كامپیوتر به تولید رسیده و در گروه صنایع نوین جهانی قرار دارد.
این محصول با استفاده از برنامه های نرم افزاری اختصاصی عملا با مجتمع كردن مدارات و سخت افزارهای مختلف قیمت تمام شده محصول را به شدت كاهش داده و كاربرد آن را در تمامی سطوح اقتصادی ممكن می سازد. از چه زمانی تصمیم به انجام چنین پروژه ای گرفتید و اجرای آن چه مدت طول كشید؟

كار مطالعاتی این پروژه از ۱۵ سال پیش آغاز شده و طرح اولیه، تولید تابلوی شبكه های تك سوئیچ در تقلیل مدارات و فرمان ها برای روشنایی بود كه در سال ۱۳۷۱ شكل گرفت و در سال ۱۳۷۵ اولین گواهی ثبت اختراع را دریافت كرد و در طی ۱۲ سال با تكمیل طرح اولیه به تابلوی مدیریت انرژی ساختمان تبدیل شد.
در خصوص تابلوی مدیریت انرژی ساختمان، اطلاعات بیشتری را در اختیار خوانندگان ما قرار دهید.
تابلوی مدیریت انرژی ساختمان با كمك شش مكانیزم مختلف بدون كاهش رفاه تا ۳۵ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی ایجاد می نماید و همچنین با اعمال مدیریت مصرف در ساعات اوج مصرف با توجه به تصاعدی بودن تعرفه های برق باعث كاهش تا ۵۰ درصد در هزینه برق می شود.
با توجه به این مطلب كه قیمت تمام شده انرژی در كشور ۴ برابر قیمتی است كه مصرف كننده در بخش خانگی بهای آن را پرداخت می نماید و دولت سالیانه بیش از ۱۳ میلیارد دلار سوبسید بابت انرژی می پردازد بنابراین استفاده از تابلوی مدیریت انرژی ساختمان می تواند تا ۵۰ درصد كاهش هزینه های مستقیم را برای مصرف كنندگان در برداشته باشد و بیش از چند برابر آن به اقتصاد ملی كمك نماید.
با نصب این تابلو در یكصد هزار واحد مسكونی میزان صرفه جوئی به اندازه mw/h۵/۲۷۸ ایجاد می شود كه این میزان معادل ۵۲۳ هزار بشكه نفت خام است و همچنین معادل حذف نمودن یك نیروگاه فسیلی از چرخه صرفه جوئی ایجاد می نماید. از مزایای دیگر نصب این تابلو كمك به كاهش آلایندگی محیط زیست است كه نقش ارزنده ای مطابق جداول ذیل در كاهش میزان آلایندگی محیط زیست بازی می نماید.

دیگر خصوصیات طرح اختراعی خود را بیان بفرمائید، تابلوی مدیریت انرژی ساختمان علاوه بر مزیت صرفه جوئی كه در بالا به آن اشاره شد بخش حفاظت و ایمنی را هم برعهده دارد به صورتی كه حفاظت و ایمنی را هم برای افراد و هم برای تجهیزات ساختمان اعمال می نماید و هم حفاظت در برابر آتش سوزی و نشت گاز و هم حفاظت در برابر زلزله را مدیریت می نماید.
برای حفاظت افراد در برابر برق گرفتگی با دو مكانیزم مجزای حفاظت با بهره گیری از شبكه های تك سوئیچ (ولتاژ ۱۲) و حفاظت در مقابل ولتاژ ۲۲۰ به كمك مدار محافظ جان عمل می نماید. برای حفاظت در برابر آتش سوزی و نشت گاز تابلو مجهز به سیستم اخطار صوتی به صورت سخنگو بوده و همزمان با ۵ شماره تلفن ارتباط برقرار كرده و اقدام به ارسال E MAIL و SMS می نماید و همچنین قابلیت فرمان قطع ورودی های گاز و آب و برق را دارا می باشد.

در خصوص حفاظت در برابر زلزله نیز تابلو مجهز به تشخیص امواج اولیه زلزله بوده و قبل از وقوع زلزله هشدار صوتی را به صورت توزیع شده اعلام می نماید و ضمن دعوت ساكنین منزل به محل های امن همزمان فرمان قطع ورودی های گاز، آب و برق را صادر می نماید.
در بخش كنترل و اتوماسیون یا ICT تابلوی مدیریت انرژی ساختمان شعار انسان می اندیشد، ماشین كار می كند را تحقق بخشیده و رابطه انسان و ماشین را به حداقل می رساند. به صورتی كه در این سیستم امكان تماس با تلفن ثابت یا همراه از بیرون منزل به منظور كنترل روشنایی ها و تجهیزات برقی، ارتباط بین آیفون درب منزل با تلفن در زمان عدم حضور در منزل و باز كردن درب ورودی از طریق كد رمز عبور و امكان شنود صدای داخل منزل از طریق خط تلفن و... را فراهم می سازد.

● آیا تاكنون عناوین ملی و بین المللی نیز كسب كرده اید و در حال حاضر این تكنولوژی در سطح جهانی چه جایگاهی دارد؟
تابلوی مدیریت انرژی ساختمان دارای سه گواهی نامه ثبت اختراع در سه موضوع اصلی طرح می باشد سه نشان ملی از پنجمین همایش ملی انرژی ایران و جشنواره كارآفرینی شیخ بهائی و جشنواره قهرمانان صنعت و اقتصاد ایران دریافت نموده است. همچنین در سطح بین المللی موفق به اخذ مدال طلای اختراعات جهان در كشور مالزی، مدال جینوس از كشور مجارستان و كاپ زرین وزارت آموزش و تحقیقات كشور رومانی، مدال طلای مسابقات نوآوری های مسكو، مدال طلای مسابقات اختراعات ۲۰۰۷ ژنو شده است. تابلوی مدیریت انرژی ساختمان از جمیع مزایای مشابه خارجی برخوردار بوده ضمن آنكه عملا موضوع دانش BEMS را در جهان ارتقاء داده است. آقای مهندس بازار آینده این تكنولوژی را چگونه می بینید؟

خوشبختانه بازار پیش روی این محصول با عنایت به مزایای آن و نیز افزایش مصرف انرژی و كاهش منابع و تمایل به سیستم های هوشمند و برخورداری آن از مزیت های حفاظت و ایمنی علاوه بر كاهش قیمت تمام شده در تولید انبوه با یك الزام تشویقی به لحاظ برخورداری از این تكنولوژی همراه خواهد بود به طوریكه در پنج سال آینده بازار بسیار بزرگی در حد بازار كامپیوتر را به خود اختصاص خواهد داد و به لحاظ نو بودن آن بازار كار جدیدی را در كشور ایجاد خواهد كرد كه می تواند اشتغال غیرمستقیم زیادی را نیز برای كشور ایجاد نماید.

● در كارتان با مشكلاتی هم مواجه بوده اید؟
در گذشته می گفتند افرادی كه اهل كتاب هستند پول ندارند تا كتاب بخرند و آنها هم كه پول دارند كتاب نمی خوانند. مشكل دانش فنی بوی هم دقیقا همینطور است.عموما افرادی كه روی یك تكنولوژی یا ایده كار كرده اند. سرمایه كافی ندارند تا بتوانند آن را به منصفه ظهور برسانند لذا این وظیفه دولت است كه با حمایت های خود این ایده ها را باور كنند و آنها را به محصول تبدیل كنند تا عرضه شوند و هم جامعه و هم خود مخترع از مزایای ایده شان بهره مند گردند.
تجربه نشان داده كه رسیدن به خودكفایی و توسعه پایدار در یك كشور مدیون مخترعان، مبتكران و نوآوران آن كشور است پس باید بپذیریم كه اگرچه دانش فنی عموما با ریسك همراه است اما از نظر اقتصادی كاملا مقرون به صرفه است.
در كشورهایی مثل ژاپن كه امروز در صنایع مختلف پیشرفت های چشمگیری دارند معمولا ۷۰ درصد ریسك را به عنوان یك پدیده مثبت می دانند و از آن حمایت می كنند اما در كشور ما پروژه هایی هستند كه با تلاش متخصصان داخلی به ثمر رسیده اند و اساس مرحله ریسك خود را هم گذرانده اند اما همچنان مورد بی مهری و بی توجهی قرار می گیرند. شاید به همین دلیل است كه بسیاری از اندیشمندان و مغزهای متفكر ایرانی به كشورهای دیگری می روند یا اینكه بسیاری از شركت های بازرگانی خارجی ترجیح می دهند از دانش فنی ایرانیان استفاده نمایند.
اصولا در دنیا هر كار علمی بر پایه نیاز انجام می شود به عبارتی همیشه وجود یك نیاز است كه به انجام مطالعه، تحقیق و نهایتا تولید محصولات جدیدی انجامد اما در ایران اینطور نیست، هنوز بسیاری از نیازهای ما تعریف درست و مشخص نیافته اند و لذا این پروژه كه از تكنولوژی های نوین جهانی محسوب می شود و گرچه در دنیا كمتر از ۳۰ سال از عمر آن می گذرد در اروپا و آمریكا و كشورهای توسعه یافته جایگاه مناسب خود را پیدا كرده است و ما هم كه برای اولین بار در ایران با دانش صددرصد بوی به این تكنولوژی دست یافته ایم به دلیل همان نیاز و بنابر ضرورت صرفه جویی و استفاده بهینه از انرژی بوده است و لذا امیدواریم این تكنولوژی جایگاه خود را در كشور ما نیز پیدا نماید زیرا ما حتی در تولید محصول خود از یك مدار دو وضعیتی استفاده كرده ایم تا با ایجاد سیم كشی ساختمان به اصطلاح ریسك پذیرفتن آن را برای مصرف كننده كمتر كنیم و مشتریان بتوانند در ساختمانی كه اكنون سكونت دارند این تابلو را نصب كنتر و سخن آخر:

ما همیشه امیدوار بوده ایم كه با رفع مشكلات موجود و فراهم شدن زمینه های لازم برای تولید دانش فنی خود در ایران قدم های مثبتی برداریم و ضمن آنكه رضایت جامعه و رفاه عمومی را افزایش می دهیم گام های موثری نیز در زمینه كار آفرینی برداریم.

روزنامه تفاهم


١٨:٥٢ - 1391/01/02    /    شماره : ١٥٥٧    /    تعداد نمایش : ١٠٠٧خروج

   مطالب مرتبط
 اورانیوم و انرژی هسته ای (خبر)
 بهره برداری مناسب از انرژی (خبر)
 تولید انرژی همیشگی از کوه (خبر)
 مدیریت جهادی برپایه باورها وارزشهای اسلامی استواراست (خبر)
 بررسی فیزیكی روند وقوع انفجار بزرگ (خبر)
 مدل استاندارد (خبر)
 مهندسی پرتو پزشکی (خبر)
 رآکتور هسته ای (خبر)
 چرخه سوخت هسته ای (خبر)
 آشنایی با سانتریفوژهای هسته ای (خبر)
  شانس نوعی انرژی (خبر)
بازدیدها
امروز :5766
کل بازديدها :17224254
بازديدکنندگان آنلاين :15
بازديدازاین صفحه :223596