نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دانش و فناوری > علوم پایه 


  چاپ        ارسال به دوست

علوم زیستی و بهداشت

لوکمی سرطان بافت های خونساز بدن است ، که شامل مغز استخوان و دستگاه لنفاویمی شود. واژه لوکمی در یونانی به معنای خون سفید است. این بیماری معمولاً از گلوبول های سفید خون شروع می شود.

در شرایط عادی ، گلوبول های سفید خون با بیماری ها مقابله می کنند. این سلولها معمولاً درصورت نیاز بدن ، به طریقی منظم و کنترل شده رشد و تقسیم می شوند. اما لوکمی در این روند اخلال ایجاد می کند.

در بیماری لوکمی یا همان سرطان خون ، مغز استخوان شما مقدار بسیار زیادی از سلول های سفید خون غیرعادی تولید می کند. این سلولها با سلولهای خون نرمال و عادی متفاوت هستند و درست عمل نمی کنند. درنتیجه ، تولید سلولهای سفید خون طبیعی را متوقف کرده و توانایی شما را در مقابله با بیماری ها از بین می برند. سلول های لوکمی همچنین بر سایر انواع سلول های خونی که توسط مغز استخوان ساخته می شود از جمله گلوبول های قرمز خون که اکسیژن را به بافت های بدن می رسانند، و همچنین پلاکت های خونی که از لخته شدن خون جلوگیری می کنند ، نیز فشار می آورد .

لوکمی آن طور که اکثر مردم فکر می کنند ، فقط بیماری مختص کودکان نیست. لوکمی چهار نوع اصلی و چندین نوع فرعی دارد و فقط برخی از این انواع بین کودکان متداول است. درمان لوکمی بسیار پیچیده است و به سن و وضعیت سلامتی، نوع لوکمی و میزان پراکنده شدن آن بستگی دارد...


برگرفته از سایت آفتاب


١٢:٢٥ - 1391/01/02    /    شماره : ١٤٢٣    /    تعداد نمایش : ٥٤٦خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :2330
کل بازديدها :17220818
بازديدکنندگان آنلاين :15
بازديدازاین صفحه :223584