نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دانش و فناوری > علوم پایه 


سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم
سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم بررسی استنادات علمی کشورهای مختلف نشان می دهد که چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، سهم ایران از تولیدات علمی با کیفیت دنیا قابل توجه بوده و ایران بر قله کشورهای اسلامی ایستاده است. به گزارش خبرنگار مهر، روند تولید علم ایران در قبل و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نشان می دهد که در دهه چهارم انقلاب توانسته ایم یک درصد استنادات علمی دنیا را به خود اختصاص دهیم. تولیدات علمی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی روند رو به رشدی داشته اند اما میزان استنادات به مقالات علمی از اهمیت بیشتری برخوردار است و نشان می دهد که این تعداد مقالات در کجا دیده شده اند و چقدر محققان سایر کشورها به تولیدات علمی ایران استناد کرده اند.
 ٠٩:٣٨ - 1397/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
حسین کچویان
پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی
حسین کچویان در گفتگو با مهر: پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی دکتر حسین کچویان جامعه شناس و عضو شورای انقلاب فرهنگی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه میان رشتگی، اصلاً جنبه نظری و معرفتی ندارد، گفت: علم در حال پیدا کردن یک ماهیت کاملاً فنی و تکنیکی است و حوزه های کاربردی دائما گسترش پیدا می کنند.
 ٠٨:٢٨ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس سازمان فضایی خبر داد؛
تعیین تکلیف ۵ ماهواره دانشگاهی
رئیس سازمان فضایی خبر داد؛ تعیین تکلیف ۵ ماهواره دانشگاهی/ راه اندازی شبکه ملی تلسکوپ فضایی رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به تعیین تکلیف ۵ ماهواره دانشگاهی گفت: ماهواره مخابراتی «ناهید یک» با ماهواره بر بومی «سفیر» و در ارتفاع ۳۰۰ کیلومتری از سطح زمین، به فضا پرتاب می شود.
 ٠٦:١٦ - 1395/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
زمین و همسایه های آن
زمین و همسایه های آن چکیده می دانید که زمین یک سیاره است و سیاره های بسیار دیگری نیز در منظومه ی شمسی وجود دارند، به نظر می رسد که کره زمین ثابت است، ولی در واقع چنین نیست، زمین به دور خود و خورشید می چرخد. از حرکت زمین شب و روز و سال پدید می آید. اهداف دانش آموز با نحوه پدید آمدن شب و روز آشنا شود. دانش آموز با حرکات زمین دور خودش و خورشید آشنا شود. دانش آموز با پدید آمدن سال و ماه آشنا شود. شرح درس
 ٠٦:١٣ - 1394/09/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
120 انسان منجمدی که در انتظار حیات دوباره‌اند
120 انسان منجمدی که در انتظار حیات دوباره‌اند! در سرما زیستی که دانشی نوبنیاد است، پس از مرگ، دمای بدن انسان را تاحدی پایین می آورند که تا حد ممکن به بافت های بدن صدمه نرسد به این امید که بتوان در چند صد سال آینده فرد منجمد را دوباره زنده کرد. تاکنون بیش از 120 نفر در «بنیاد تمدید حیات آلکور» منجمد شده‌اند با این امید که روزی با پیشرفت علم دوباره به حیات بازگردند.
 ٠٨:٣٤ - 1393/08/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
میلیاردری که می خواهد به دنیا اینترنت رایگان بدهد
میلیاردری که می خواهد به دنیا اینترنت رایگان بدهد وی می‌گوید هزینه هر ماهواره حدود یک میلیون دلار خواهد بود و 700 ماهواره یعنی 700 میلیون دلار و وی این کار را با گریک وایلر که قبلاً شریک گوگل در پروژه اینترنت ماهواره‌ای بوده و از گوگل جداشده، انجام خواهد داد.
 ١٣:٥٠ - 1393/08/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
علت نامگذاری ماه های سال به قمری؟
نام ماههاي قمري از دوره جاهليت به اسلام رسيده است. اين ماهها سابقه تاريخي طولاني دارند و مربوط به زمان حضرت ابراهیم (ع) و منسوب به دين حنيف ابراهيمي هستند و هر يك از اين اسامي معني خاصي دارند.1
 ١١:٣٨ - 1392/12/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
عنصر قلیایی چموش، روبیدیم
فکر می‌کنید عمر زمین، سیاره‌ای که رویش ساکنیم، چقدر باشد؟ متأسفانه شناسنامه‌ای برایش صادر نشده است، و خودش نیز، هم‌چون برخی زنانِ پا به سن گذاشته، سن خود را مخفی می‌کند. اما هر جا که رازی باشد کسانی هم پیدا می‌شوند که سعی در برملا کردن آن داشته باشند. چندین قرن است که بحث بر سرِ زمانِ پیدایش منزلگاه ما در عالم ادامه دارد.
 ٢٣:٠١ - 1392/12/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
جهان هیدروژنی
چشم‌اندازی جذاب و اغوا کننده دارد: در کشورهایی که در معرض تابش شدید نور خورشید قرار دارند مجموعه‌های عظیم سلولهای خورشیدی، انرژی الکتریکی تولید می‌کنند و این انرژی به منظور تولید هیدروژن از آب – ماده خامی که تقریباً در مقیاس نامحدود در دسترس است – مصرف می‌شود.
 ٢٢:٥٦ - 1392/12/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
پالادیم، طلای سفید
آن روز ریچارد چنویکس، شیمیدان موفق انگلیسی، زودتر از همیشه از خواب برخاست. ابرهای تیره و باران‌زا آسمان را فرا گرفته بود. باران گویی از بارش شبانه بر بامها قانع نشده بود و ریزش آن تا فرا رسیدن روز تداوم یافته بود و بیهوده می‌کوشید کیفیت ساختمانهای لندن را بیازماید.
 ٢٢:٥٢ - 1392/12/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
مشکل‌های ناشی از یخ و برف
با فرا رسیدن فصل سرما، بروز مشکلات ناشی از ریزش برف و یخ‌زدگی امری عادی به شمار می‌رود.
 ٢٢:٤٨ - 1392/12/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
راهی برای تهیه‌ی عناصر بسیار سنگین
هشتاد سال پس از سنتز اولین ایزوتوپ رادیواکتیو مصنوعی فسفرِ 30 توسط فردریک و ایرن ژولیو – کوری، بیش از دو هزار ایزوتوپ رادیو اکتیو کشف شده است و بیش از بیست عنصر ترانس اورانین (عناصری که عدد اتمی آن‌ها بالاتر از عدد اتمی اورانیوم نود و دو است) تهیه شده است.
 ٢٢:٤٢ - 1392/12/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
پلاستیک
ساختار مولکولی پلاستیک‌ها: آشنایی با اساس ساختار مولکولی پلاستیک‌ها برای شناخت ماهیت آن‌ها مفید است.
 ٢٢:٣٣ - 1392/12/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
خوشه‌ها در شیمیِ مواد
وقتی که فلزات یا نیمه رساناها به قطعاتی به اندازه‌ی فقط ده یا صد اتم تقسیم شوند، به دسته‌ی کاملاً نوینی از مواد، با کار بردهای بالقوه ارزشمند تبدیل می‌شوند.
 ٢٢:٣٠ - 1392/12/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
آزمایش هاى سرگرم کننده‌ى شیمیایى با پنى‌ها
شما در یک زمان مى توانید شاهد واکنش هاى شیمیایى باشید و پول خردهاى خود را هم تمیز کنید.
 ٢٢:٢٣ - 1392/12/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
ماده سیلیسین تمایل به خود کشى دارد
صنعت نیمه هادى، که صنعتى بسیار پیشرو است، انتظارات بسیار زیادى از مادهى جدیدى به نام سیلیسن داشته، که شباهت‌هاى زیادى به مادهى شگفت انگیز دیگرى به نام گرافین دارد.
 ٢٢:١٨ - 1392/12/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
درک واکنش‌هاى اسید و باز
واکنش‌هاى اسید و باز عموماً اولین واکنش‌هایى است که در کلاس‌هاى شیمى آلى آموزش داده مى‌شود. از این بابت، مى‌توانند ترسناک باشند، اما شما مى‌توانید به یاد داشته باشید که به دنبال چه مى‌گردید، در این صورت پیش بینى محصول بسیار آسان‌تر خواهد شد و شما واکنش‌هاى پیچیده‌تر بیشترى را درک خواهید کرد.
 ٢٢:١٤ - 1392/12/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
اکتشاف جهان
اکتشاف دنیا، همیشه افکار نوع بشر را درگیر خود کرده است. به عنوان مدرک مى‌توان به محبوبیت بسیار زیاد رمان‌هاى علمى تخیلى اشاره کرد.
 ٠٠:٥٦ - 1392/12/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
اصل شناور سازی ارشمیدس
اصل ارشمیدس بیان می‌کند که هر شی‌ءی که به طور کامل یا جزیی در یک ماده‌ی سیال فرو می‌رود برابر با وزن میزان ماده‌ی سیال که توسط آن شیء جا به جا می‌شود در معرض فشار رو به بالا قرار می‌گیرد.
 ٠٠:٤٩ - 1392/12/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
از پردازش اطلاعات تا پزشکی
از سه سال پیش که کمیته‌ی نوبل جایزه‌ی خود در رشته‌ی فیزیک را به خاطر کشف گرافین اعطا نمود محققین در تلاش بوده‌اند وجود خواص مغناطیسی در این ماده را اثبات نمایند.
 ٠٠:٤٤ - 1392/12/13 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :475
کل بازديدها :17656724
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :229412