صفحه اصلی > انقلاب اسلامی 


جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:
ملت انقلابی حضوری یکپارچه در راهپیمایی ۲۲ بهمن خواهند داشت
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: ملت انقلابی حضوری یکپارچه در راهپیمایی ۲۲ بهمن خواهند داشت قم - جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با صدور پیامی ضمن دعوت اقشار مختلف مردم به حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن اعلام کرد: ویروس خطرناک اشرافیگری و دنیاطلبی، عدالت و سلامت نظام اسلامی را تهدید می‌کند. به گزارش خبرنگار مهر، بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که با امضای آیت الله محمد یزدی رئیس شورای عالی این نهاد حوزوی در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی منتشر شده بدین شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم
 ١٠:٥٢ - 1397/11/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
بررسی نحوه پوشش شبکه المیادین لبنان از ۴۰‌سالگی انقلاب
«انقلاب ایران؛ بدون رتوش» به روایت شبکه المیادین
بررسی نحوه پوشش شبکه المیادین لبنان از ۴۰‌سالگی انقلاب «انقلاب ایران؛ بدون رتوش» به روایت شبکه المیادین مسئولان شبکه المیادین می‌گویند که همانند شعار این شبکه، تلاش می‌کنیم انقلاب ایران را همان‌گونه که هست به حهان عرب و دنیا نشان دهیم. به گزارش خبرنگار مهر، انقلاب اسلامی در حالی چهل‌سالگی خود را جشن می‌گیرد که دوربین‌ها، قلم‌ها، توییت‌ها و نگاه‌ها به تماشای طلوع خورشید اقبالش از پس ابرهای تاریک توطئه‌ها و تهدیدها نشسته‌اند.
 ١٠:٤٣ - 1397/11/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
مشارکت مدنی، رکن اصلی انقلاب اسلامی است/ مواجهه انقلاب با مدرنیته
مشارکت مدنی، رکن اصلی انقلاب اسلامی است/ مواجهه انقلاب با مدرنیته حجت الاسلام پیروزمند گفت: ما می توانیم از طریق تصرف در عواملی، میزان وابستگی خود را به مدرنیته به حداقل برسانیم و یک ساخت درونی متفاوتی بر اساس فرهنگ اسلامی و بومی ایجاد کنیم. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: یکی از مسائلی که انقلاب اسلامی در طول چهل سال با آن مواجهه ای فعال و سخت داشته موضوع نسبت با مدرنیته است. اگرچه ما در عصری هستیم که شاهد سیطره مدرنیته بر همه ابعاد زندگی ماست، اما انقلاب اسلامی توانسته است از سویی با تصرف در برخی مظاهر مدرنیته، طرح جدیدی بیافریند و از سوی دیگر با برخی جایگزینی ها و نوگرایی ها، برخی از این مظاهر را حذف کند.
 ٠٩:٤٤ - 1397/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم
سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم بررسی استنادات علمی کشورهای مختلف نشان می دهد که چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، سهم ایران از تولیدات علمی با کیفیت دنیا قابل توجه بوده و ایران بر قله کشورهای اسلامی ایستاده است. به گزارش خبرنگار مهر، روند تولید علم ایران در قبل و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نشان می دهد که در دهه چهارم انقلاب توانسته ایم یک درصد استنادات علمی دنیا را به خود اختصاص دهیم. تولیدات علمی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی روند رو به رشدی داشته اند اما میزان استنادات به مقالات علمی از اهمیت بیشتری برخوردار است و نشان می دهد که این تعداد مقالات در کجا دیده شده اند و چقدر محققان سایر کشورها به تولیدات علمی ایران استناد کرده اند.
 ٠٩:٣٨ - 1397/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
سید حسن نصرالله:
انقلاب اسلامی ایران مسیر تاریخ را عوض کرد/دروغ بزرگ «نتانیاهو»
سید حسن نصرالله: انقلاب اسلامی ایران مسیر تاریخ را عوض کرد/دروغ بزرگ «نتانیاهو» «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد: انقلاب اسلامی در ایران مسیر تاریخ را عوض کرد و اعتقاد داریم که این انقلاب، رابطه مستقیمی با سرنوشت مقاومت و منطقه دارد. به گزارش خبرگزاری مهر، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان سخنرانی خود را در بیروت آغاز کرد. وی در آغاز این سخنرانی تصریح کرد: دوست داشتم در روزهای اول تشکیل دولت، با مردم درباره این مسأله سخن بگویم. سید حسن نصرالله ادامه داد: ما بعد از حدود ۹ ماه از رایزنی ها و بعضا مناقشات، دولت را در لبنان تشکیل دادیم. ما از همان اول، خود و دیگران را به آرامش و خویشتنداری دعوت کردیم تا دولت تشکیل شود.
 ٠٩:٤٣ - 1397/11/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
ساواک برایم چندین خواستگار فرستاد
ساواک برایم چندین خواستگار فرستاد زمان ما زمان برزخی آدم‌ها بین انتخاب راه چپ و راست بود. تفکر انقلاب کم کم داشت پا می‌گرفت، استادهای چپ‌گرا در نظراتشان منفعل شده بودند و جامعه آمادگی این را داشت که کسانی مثل ما شروع به شناکردن خلاف جریان آب کنند. ساواک برایم چندین خواستگار فرستاد گروه خانواده؛ نعیمه موحد: لابه‌لای ساختمان‌های خاکستری و سر به فلک کشیده دنبال آدرس خانه زنی گشتم که اگر امروز این شهر پابرجاست و می‌شود در آن سراغ آدم‌های خوب را گرفت، به خاطر فداکاری‌های او و امثال اوست. با لبخندی در قاب روسری رنگی‌اش در خانه را باز می‌کند. خانم «منظر خیر حبیب‌اللهی»، در خانواده‌ای بزرگ‌شده که جنگ جهانی اول و دوم و بسیاری از حوادث سیاسی و اجتماعی آن برهه از تاریخ ایران را تجربه کرده‌اند. خود او در سال‌های رژیم پهلوی به دختری مبارز و شکنجه دیده در زندان ساواک بدل می‌شود. و بعدها با فرزندان در آغوشش به راهپیمایی‌های منجر به پیروزی انقلاب می‌رود و سال‌های بعدتر همسرش را برای رفتن به جبهه بدرقه می‌کند.
 ٠٧:٣٥ - 1397/11/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
شکوه چهل ساله در قم
شکوه چهل ساله در قم
 ١٠:٣١ - 1397/11/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
حدادعادل
اتحاد ثروت و قدرت علیه آرمان‌/سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند
حدادعادل در گفتگوی تفصیلی با مهر: اتحاد ثروت و قدرت علیه آرمان‌/سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند مشاور عالی رهبر انقلاب معتقد است اتحاد نامقدسی میان ثروت و قدرت در ایران به وجود آمده است که آرمان‌های انقلاب را به شدت تهدید می‌کند. خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ غلامعلی حدادعادل، شاعر، ادیب، فیلسوف و سیاستمدار ایرانی، یکی از مشهورترین شخصیت‌های نظام سیاسی ایران است. او در دوره‌ای ریاست یکی از قوای سه ‌گانه جمهوری اسلامی را نیز برعهده داشته است و در طول تاریخ انقلاب مسئولیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مختلفی را تجربه کرده است و در عین حال هیچ گاه خالی از مشی و نگاه فرهنگی در برخورد با پدیده‌های تاریخی مختلف تاریخ انقلاب نبوده است.هجدهمین بخش پرونده «علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» به گفتگو با او اختصاص دارد.حدادعادل معتقد است فساد، نقش مهمی در نرسیدن آرمان عدالت اجتماعی به کمال داشته است. او از لفظ محافظه‌کاری استفاده نمی‌کند؛ اما در عین حال از تسلط محافظه‌کاران بر گلوگاه‌های قدرت و ثروت در ایران سخن می‌گوید.
 ١٠:٣٦ - 1397/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
مروری بر تحول ۴۰ ساله در "درمان"
دستاورد های انقلاب اسلامی (ش7):پزشکان هندی و پاکستانی کِی از ایران رفتند؟
مروری بر تحول ۴۰ ساله در "درمان" پزشکان هندی و پاکستانی کِی از ایران رفتند؟ گوشی هوشمند پزشکی امروز در شرایطی از خودکفایی در درمان و گسترش صنعت توریسم درمانی در ایران صحبت می‌شود که حدود چهار دهه قبل، ضعف قابل توجه زیرساخت‌های پزشکی و کمبود شدید پزشک در کشور، عرصه را برای جولان پزشکان هندی و پاکستانی و بنگلادشی که حتی زبان مردم را نمی‌فهمیدند، باز کرده بود و علاوه بر مرگ و میر بالای کودکان و زنان و مردان ایرانی تحت تاثیر بیماری‌هایی همچون سل، اسهال، دیفتری، کزاز و ... سالانه میلیاردها دلار هم ارز برای اعزام بیماران به خارج صرف می‌شد.
 ١٠:٥٨ - 1397/11/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
دستاورد های انقلاب اسلامی ایران(ش 6)«ذوالفقار» در نیام، «کرار» در میدان)
سال دفاع و امنیت-1 گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد/ «ذوالفقار» در نیام، «کرار» در میدان تلاش جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته برای خودکفایی و تقویت توان زرهی، تا کنون به تولید ۲ تانک اصلی میدان نبرد به نام های «ذوالفقار» و «کرار» منتهی شده است. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد/ «ذوالفقار» در نیام، «کرار» در میدان
 ١٣:٤٩ - 1397/10/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
مناظره چهل سالگی انقلاب؛
خرازی: ما تا یمن بینش دادیم/صفارهرندی:آمریکا هربدلی زدشکست خورد
مناظره چهل سالگی انقلاب؛ خرازی: ما تا یمن بینش دادیم/صفارهرندی:آمریکا هربدلی زدشکست خورد صادق خرازی سفیر اسبق ایران در سازمان ملل متحد و محمدحسین صفار هرندی در برنامه «نگاه یک» در مناظره ای به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی و آغاز دهه پنجاه انقلاب، به طرح مباحثی پرداختند. به گزارش خبرنگار مهر، صادق خرازی سفیر اسبق ایران در سازمان ملل متحد و محمدحسین صفار هرندی امشب در برنامه «نگاه یک» در مناظره ای به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی و آغاز دهه پنجاه انقلاب، به طرح مباحثی پرداختند.
 ١٣:٤٠ - 1397/10/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی:
انقلاب فرهنگی، فلسفه انقلاب اسلامی است/ در عصر فرهنگ‌مرکزی هستیم
حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی: انقلاب فرهنگی، فلسفه انقلاب اسلامی است/ در عصر فرهنگ‌مرکزی هستیم حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی گفت: عصر جدید را عصر فرهنگ‌مرکزی می دانند. دوره سیاست‌مرکزی و اقتصادمرکزی تمام شده است و تمامی بخش های دیگر تحت تأثیر فرهنگ هستند. به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی در نخستین روز کاری خود در برنامه زاویه حضور یافت. عاملی چهارشنبه شب ۲۶ دی ماه با حضور در زاویه به سوالاتی پیرامون آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی پاسخ داد.
 ١٣:١٢ - 1397/10/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
«علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» -۱۱/ چمران
«سرگرم بودن همه»، هدف اصلی محافظه‌کاران/سازندگی از چپاول نمی‌گذرد
«علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» -۱۱/ چمران در گفتگو با مهر: (۲) «سرگرم بودن همه»، هدف اصلی محافظه‌کاران/سازندگی از چپاول نمی‌گذرد مهدی چمران رئیس اسبق شورای شهر می‌گوید: سازندگی و آبادانی خوب است ولی راهش این نیست که دوباره به همان زمانی برگردیم که اندکی از مردم خوش باشند و بچاپند و کشور مدام وابسته باشد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری مهر، محافظه‌کاری نسبت تنگاتنگی با منفعت‌طلبی دارد، اساسا آنچه انگیزه حفظ وضعیت موجود را برای محافظه‌کاران فراهم می‌کند منافعی است که این وضعیت برای آنان به همراه دارد. در گفت‌وگو پیش رو، مهدی چمران، رئیس اسبق شورای شهر تهران این نوع منفعت‌طلبی را در تقابل با روحیه و فرهنگ انقلابی‌گری توصیف کرده و مصادیقی از آن را در دوران بعد از انقلاب اسلامی پیگیری می‌کند. او می‌گوید علی‌رغم اینکه قرار بود ما خودمان را فدای انقلاب کنیم، عده‌ای با منفعت‌طلبی و اشرافی‌گری انقلاب در حال فدا کردن انقلاب برای منافع خودشان هستند. آنچه در ادامه می‌آید بخش دوم گفت‌وگو با مهدی چمران در پرونده «علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» است؛ بخش اول این گفت‌وگو اینجا منتشر شد.
 ١٠:٥٦ - 1397/10/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
«علیه محافظه‌کاری درسال چهلم» -۱۶
سکوت و محافظه‌کاری حزب‌اللهی‌ها،از عوامل نابسامانی‌های جامعه است
«علیه محافظه‌کاری درسال چهلم» -۱۶ سکوت و محافظه‌کاری حزب‌اللهی‌ها،از عوامل نابسامانی‌های جامعه است جانبازان قطع نخاعی از دوران طلایی آرمان‌ها می‌گویند. از روزگاری که جان آدم‌ها به قیمت آرمانشان می‌ارزید و حالا امروز جامعه در وضعیت محافظه‌کارانه و منفعت‌طلبانه‌ای گیر افتاده است. خبرگزاری مهر ـ گروه فرهنگ میزگرد خبرگزاری مهر با حضور سه تن از جانبازان قطع نخاع دوران دفاع مقدس در محل دفتر انجمن جانبازان قطع نخاع برگزار شد. حاضران در این میزگرد عبارت بودند از «سیدمحمد مدنی» که متولد تهران است و در سال ۶۱ در منطقه شلمچه در «عملیات بیت‌المقدس» مجروح و از ناحیه کمر قطع نخاع شده است. «بهمن تاج‌دولتی» متولد ۱۳۳۵ در تهران است که پس از مدت ۹ ماه‌ حضور در جبهه از ناحیه کمر قطع نخاع می‌شود و «موسی گل‎محمدی» که در سال ۶۴ در منطقه جزیره مجنون مجروح و قطع نخاع شده است.گفته های این جانبازان عزیز در پرونده «علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» تلنگری برای یادآوری دورانی طلایی است که انقلابی بودن محافظه‌کار بودن را برنمی‌تابید و منفعت‌طلبی به گوشه‌ای پناه برده بود.
 ١٠:٥٣ - 1397/10/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
دهه انقلاب در عرصه هنر| بازخوانی سیر تحول در هنرهای تجسمی بعد از انقلاب(ش5)
دهه انقلاب در عرصه هنر| بازخوانی سیر تحول در هنرهای تجسمی بعد از انقلاب سیر تحول در هنر پس از ظهور و بروز انقلاب اسلامی در همایش علمی "چهل‌چراغ هنر" در فرهنگستان هنر به اجمال مورد بازخوانی قرار گرفت. 4دهه انقلاب در عرصه هنر| بازخوانی سیر تحول در هنرهای تجسمی بعد از انقلاب به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، همایش علمی "چهل‌چراغ هنر" با موضوع جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی، در فرهنگستان هنر برگزار شد.حمیدرضا قلیچ‌خانی، خوشنویس و عضو کمیته اصالت‌سنجی نسخه‌های خطی کتابخانه ملی ایران در پنلی با عنوان "خوشنویسی ایران، از انقلاب تا انقلاب"، گفت: خوشنویسی تحت تأثیر انقلاب اسلامی و قوت گرفتن باورها و سنت‌های اسلامی و ممنوعیت برخی هنرهای غربی، با استقبال بی سابقه جوانان روبرو شد و در بیست سال نخست، آموزش با محوریت انجمن خوشنویسان در تمام شهرها گسترش یافت.
 ١١:٠٢ - 1397/10/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
روایت سفرای آمریکا و انگلیس از روز فرار محمدرضا شاه
مهر منتشر کرد؛ روایت سفرای آمریکا و انگلیس از روز فرار محمدرضا شاه سفرای آمریکا و انگلیس در خاطرات خود از فرار محمدرضا پهلوی ضمن توصیف واکنش مردم تهران، تصویری از حقارت شاه را ثبت کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری مهر، خاطرات سفرا و فرستادگان آمریکا و انگلیس از فرار محمدرضا پهلوی بسیار جالب است، آنها ضمن توصیف واکنش مردم به این خبر، تصویری از حقارت شاه را نیز ثبت کرده‌اند. در این مجموعه خاطرات که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، آمده است: روز ۲۶ دی‌ماه ۱۳۵۷، محمدرضا پهلوی
 ١٠:٠٨ - 1397/10/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
«علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» -۱۴
چالش «ریش و انگشتر» با «حفظ وضع موجود»/ راستی‌ها انقلابی هستند؟
«علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» -۱۴ چالش «ریش و انگشتر» با «حفظ وضع موجود»/ راستی‌ها انقلابی هستند؟ حمایت و پیروی از کلیشه هولناک «من سیاسی نیستم» انواع و انحای مختلفی از توجیه را با خود همراه می‌کند و در شکل‌های جهان سومی‌اش حتی می‌تواند با انقلابی‌گری و عدالت‌خواه بودن جمع شود. خبرگزاری مهر - سرویس فرهنگ- علیرضا جباری دارستانی اول در خبرها آمده بود که «چارلز برنشتاین»، شاعر شناخته‌شده‌ی آمریکایی که آوازه‌اش به عنوان یک «هنرمند و شاعر تجربی» در جهان پیچیده است، از «نیویورک‌سیتی» دیار آسمان‌خراش‌ها، شهر جولان نظم بورژوایی و نمونه اعلای حیات جمعی تکنیک‌زده‌ای که شاید به نمادین‌ترین شکل ممکن «پول» و «کالا» را عینیت می‌بخشد و سراسر حیات اخلاقی و سیاسی آدمی و حتی کلیت آرمان‌های بشری را به ترفندهای مختلفی در باد انتزاعیات مجسم، دود می‌کند و به هوار می‌فرستد، دعوت شاعر ایرانی مقیم «واشنگتن دی سی» را برای شرکت در شب شعری پذیرفته است که صراحتاً و به سیاسی‌ترین شکل ممکن با هدف مقابله با تحریم آمریکا علیه مردم ایران برگزار خواهد شد.
 ١٣:٢٨ - 1397/10/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
«علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» -۱۵
بزدلان سیاسی به بهانه حفظ نظام، ترمز جمهوری اسلامی شده‌اند
«علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» -۱۵/غلامی در گفت‌وگو با مهر: بزدلان سیاسی به بهانه حفظ نظام، ترمز جمهوری اسلامی شده‌اند رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا می‌گوید: در طول چهل سال گذشته، دو جریان عمده، عملاً خط محافظه‌کاری را در کشور ما جلو برده‌اند. خبرگزاری مهر - گروه فرهنگ و ادب: حجت الاسلام و المسلمین رضا غلامی، مؤسس و رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا است. از این فعال فکری و فرهنگی تاکنون کتابها و مقالات زیادی به انتشار رسیده است؛ «دین و دنیای متجدد»،«جنبش تولید علم و نظریه‌پردازی»، «مانیفست روحانیت»، «اسلام و جهانی شدن؛ بررسی امکان جهانی شدن اسلامی در قرن ۲۱»، «چهل ویژگی جوان مسلمان و انقلابی»، «تأملاتی درباره اسلام و پیشرفت»، «فلسفه تمدن نوین اسلامی» برخی از کتابهای حجت الاسلام غلامی است.
 ١٣:٢٣ - 1397/10/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
قالیباف: مدیریت جهادی منطبق بر نگرش‌های انقلاب اسلامی است
قالیباف: مدیریت جهادی منطبق بر نگرش‌های انقلاب اسلامی است عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مدیریت جهادی منطبق بر نگرش‌های انقلاب اسلامی است. مدیریت جهادی منطبق بر نگرش‌های انقلاب اسلامی است به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمدباقر قالیباف در دومین نشست چالش‌های ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی در سالن همایش موسسه فرهنگی قدس با بیان اینکه هر حرکت و هر انقلابی که در سازمان سازی فضای امروز و در درون آن‌ها اتفاق می‌افتد با رسیدن به قدرت باید ساختاری را طراحی کند که بتواند قدرت خود را افزایش دهد، گفت: انقلاب اسلامی اندیشه، تفکر و باوری مبتنی بر سنت‌های الهی دارد، انقلابی که در فرهنگ سرمایه‌داری بر همه بخش‌های سطوح ملی، جهانی، محلی و حتی نفر به نفر اثر دارد.
 ٠٩:١٩ - 1397/10/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
ناگفته هایی از شهید احمدی روشن از زبان همکارش؛
۹۰ درصد از تجهیزات هسته ای توسط تیم مصطفی احمدی روشن بومی سازی شد
ناگفته هایی از شهید احمدی روشن از زبان همکارش؛ ۹۰ درصد از تجهیزات هسته ای توسط تیم مصطفی احمدی روشن بومی سازی شد کاشان - به مناسبت سالروز شهادت شهید مصطفی احمدی روشن چند دقیقه ای را با همکار این شهید به گپ و گفت پرداختیم. خبرگزاری مهر، گروه استانها: در طول عمر چهل ساله انقلاب اسلامی جوانان و بزرگان زیادی خون خود را به نظام جمهوری اسلامی ایران هدیه کردند و این موضوع موجب استحکام بیش از پیش این نظام مردمی شده است.
 ٠٨:٤٩ - 1397/10/22 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط