نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > لوای تشیع > انتظار 


  چاپ        ارسال به دوست

لازمه محبت اهلبیت(ع)

قال مولانا الامام المهدی-عجل الله تعالی فرجه الشریف- :
(فَلْیَعْمَلْ كُلُّ امْرِء مِنْكُمْ بِما یَقْرُبُ بِهِ مِنْ مَحَبَّتِنا، وَیَتَجَنَّبُ ما یُدْنیهِ مِنْ كَراهَتِنا وَسَخَطِنا)[1]
پس هر یك از شما باید كارى كند كه وى را به محبت و دوستى ما نزدیك سازد، و از آن چه خوشایند ما نیست و باعث كراهت و خشم ماست دورى گزیند.
شرح
این عبارت بخشى از نامه اى است كه امام زمان(علیه السلام) براى شیخ مفید(رحمه الله)فرستاده است. حضرت بعد از تأیید ایشان و ذكر سفارش ها و دستورهاى گوناگون به شیعیان، مى فرماید:
هر فرد از شیعیان باید كارى را انجام دهد كه به محبت ما اهل بیت نزدیك شود، و از كارهایى كه موجب كراهت و ناخرسندى ما مى شود، اجتناب و دورى كند.
روشن است محبّت و كراهت اهل بیت(علیهم السلام) جنبه ى فردى و شخصى ندارد، بلكه به ملاك خدایى است; زیرا هر گاه اهل بیت(علیهم السلام) مشاهده كنند كه شیعیان و منتسبان به آنان، كارهایى را انجام مى دهند كه مورد رضایت الهى است، و نیز از كارهایى كه مورد سخط و غضب خداوند است اجتناب مى كنند، خوش حال مى شوند و به آنان مى بالند. در همین نامه ى حضرت، مى بینیم كه چه تعبیرهاى گران قدرى در شأن شیخ مفید(رحمه الله)آمده است:
به نام خداوند بخشنده و مهربان. امّا بعد (از حمد و ثنا); سلام بر تو اى دوست و دین دار مخلص كه به مقام ما و ... یقین استوار دارى! ما یقیناً خداى را كه جز او معبودى نیست، به خاطر وجود تو، شكرگزاریم. از او درخواست درود بر آقا و مولایمان محمد و آل طاهرش را داریم. تو را آگاه مى كنم ـ خداوند توفیقات را براى نصرت و یارى حقّ ادامه دهد، و جزایت را به جهت گفتارِ راست تو از جانب ما، عظیم گرداند ـ كه به ما اذن داده شده كه تو را مشرّف به نامه نگارى كنیم[2].
بر ماست كه اگر به دنبال جلب محبّت آقا امام زمان(علیه السلام) و دورى از سخط و غضب آن حضرت هستیم، كارى نكنیم كه از ایشان دور شده، از عنایاتش محروم گردیم; و از طرف دیگر، سعى ما بر این باشد كه اعمال و رفتارى را انجام دهیم كه هر چه بیش تر ما را به ایشان نزدیك مى گرداند.


[1]. احتجاج، ج2، ص323و324 ; بحارالأنوار، ج53، ص176، ح7 .
[2]. احتجاج، ج2، ص322 ; بحارالأنوار، ج53، ص175، ح7 .

علی اصغر رضوانی - شرح چهل حدیث حضرت مهدی(عج)


٠٥:٠٨ - 1392/11/12    /    شماره : ٢٦٥٨٩    /    تعداد نمایش : ٧٨٧خروج

   مطالب مرتبط
 نهى از شك (خبر)
 حكم وقف (خبر)
 عمل به سنّت، مبناى مودّت (خبر)
 پیروزى حق بر باطل (خبر)
 عاقبت به خیرى (خبر)
 كیفیت درخواست حاجت (خبر)
 هدف بعثت (خبر)
 توحید و نفى غلو (خبر)
 نهى از تكلّف و به زحمت انداختن (خبر)
 آزار دهندگان امام زمان(علیه السلام) (خبر)
 حكم منكرین امام زمان(علیه السلام) (خبر)
بازدیدها
امروز :8189
کل بازديدها :16783990
بازديدکنندگان آنلاين :41
بازديدازاین صفحه :238471