نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > لوای تشیع > انتظار 


  چاپ        ارسال به دوست

جلوه‌هایی از مهر و محبت امام زمان (عج) (5)

و پس از این توسل خالصانه، درِ زندانم گشوده شد و گفتند: مادرت فاطمه ـ علیها السّلام ـ تو را خواسته است. مرا نزد مادرم بردند و او از امیر مؤمنان ـ علیه السّلام ـ درخواست كرد كه مرا ببخشاید و نجاتم را از خدا بخواهد. اما امیر المؤمنین ـ علیه السّلام ـ فرمود: دختر گرامی پیامبر! ایشان بارها روی منبر به مردم گفته است كه اگر كسی فریضه‌ی حج را در صورت امكان و توان ترك كند، به هنگام مرگ به او گفته می‌شود: یهودی یا نصرانی یا مجوسی بمیر! اكنون او خودش ترك كرده است! من چه كنم؟!
مادرم فرمود: راهی برای نجات او بیابید. امیر مؤمنان ـ علیه السّلام ـ فرمود: تنها یك راه به نظر می‌رسد كه خدا او را ببخشاید. و آن این است كه از فرزندت مهدی ـ علیه السّلام ـ بخواهی امسال به نیابت او حج كند، و مادرم چنین كرد و فرزندش مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ پذیرفت و من نجات یافتم، و آن گاه مرا به این باغ زیبا و پرطراوت آوردند.[1]
26ـ دیدار
داستان‌های معتبر و ارزنده و درس آموز فراوانی مبنی بر این كه حضرت با برخی از دوستداران خود دیدار دارد. در میان آنها داستان‌های خوبی از بزرگان هست كه می‌تواند بسیار درس آموز و تأثیر گذار و احساس برانگیز باشد.
ـ یكی از دانشمندان، مشتاق زیارت حضرت بقیه الله ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ بود و از بی‌توفیقی خود رنج می‌برد. مدتها ریاضت كشیده و چهل شب چهارشنبه به طور مرتب به مسجد سهله رفت، لیكن اثری از مقصود نیافت. سپس به علم جفر و اسرار حروف و اعداد متوسل شد و چله‌ها به ریاضت نشست، اما فایده‌ای نداشت؛ لیكن از آنجا كه شبها بیدار بود و در سحرها ناله‌ها داشت، صفا و نورانیتی پیدا كرده، گاهی برقی نمایان می‌گشت و بارقه‌ی عنایت بدرقه‌ی راه وی می‌شد، حالت خلسه و جذبه به او دست می‌داد، حقایقی می‌دید و دقایقی می‌شنید.
در یكی از این حالات به او گفتند: به خدمت امام زمان شرفیاب نمی‌شوی، مگر آن كه به فلان شهر سفر كنی. با این كه برایش مشكل بود، به راه افتاد و پس از چند روز بدان شهر رسید، و در آنجا نیز به ریاضت مشغول شد و چله گرفت.
روز سی و هفتم یا سی و هشتم به او گفتند: الآن حضرت بقیه الله امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ در بازار آهنگران، درب دكان پیرمردی قفل ساز نشسته است. برخیز و شرفیاب شو.
زود آماده شد و حركت كرد، تا به دكان پیرمرد رسید. دیدن حضرت امام عصر ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ آنجا نشسته‌اند وبا آن پیر مرد گرم گرفته و سخنان محبت آمیز می‌گویند. چون سلام كرد، حضرت جواب داد و اشاره به سكوت كرده، فرمود: ‌اكنون فقط تماشا كن. در این حال، دید پیر زنی ناتوان و قد خمیده، عصا زنان آمد و با دست لرزان قفلی را نشان داد و گفت: ممكن است برای خدا این قفل را به مبلغ سه شاهی از من خریداری كنید؟ چون من به سه شاهی پول احتیاج دارم! پیر مرد قفل را نگاه كرد و دید قفل بی‌عیب و سالم است. پیر مرد گفت: این قفل دو عباسی (هشت شاهی) ارزش دارد، زیرا پول كلید آن بیش از ده دینار نیست، شما اگر ده دینار (دو شاهی) به من بدهید، من كلید این قفل را می‌سازم، آن وقت ده شاهی می‌ارزد. پیر زن گفت: نه من نیازی به قفل ندارم، به پول آن نیازمندم، شما این قفل را سه شاهی از من بخرید، من به شما دعا می‌كنم.
پیرمرد با كمال سادگی گفت: خواهرم! تو مسلمان، من هم ادعای مسلمانی دارم، چرا مال مسلمان را ارزان بخرم و حق كسی را پایمال كنم، این قفل اكنون هم هشت شاهی رازش دارد، من اگر بخواهم سود ببرم، به هفت شاهی خریداری می‌كنم زیرا در هشت شاهی بی‌انصافی است كه بیش از یك شاهی سود ببرم، اگر می‌خواهی بفروشی، من هفت شاهی می‌خرم و باز تكرار می‌كنم كه قیمت واقعی آن هشت شاهی است و من چون كاسب هستم و باید سود ببرم، یك شاهی ارزان می‌خرم.
شاید پیر زن باور نمی‌كرد كه این مرد درست می‌گوید. از این رو، ناراحت شد و گفت: من خودم می‌گویم: هیچ كسی به این مبلغ راضی نشد و التماس كردم كه سه شاهی بخرند اما نخریدند. در این هنگام، پیرمرد هفت شاهی پول در آورد و به آن زن داد و قفل را خرید. چون پیر زن رفت، آن حضرت فرمود:
آقای عزیز دیدی، تماشا كردی؟ این طور باشید تا ما به سراغ شما بیاییم، چله نشینی لازم نیست، به جفر متوسل شدن سودی ندارد، ریاضت و سفر دور رفتن نیاز نیست، عمل نشان دهید و مسلمان باشید. از تمام این شهر من این پیرمرد را انتخاب كرده‌ام، زیرا این مرد دین دارد و خدا را می‌شناسد، این هم امتحانی كه داد، از اول بازار این پیر زن عرض حاجت كرد و چون او را نیازمند دیده‌اند، همه در مقام آن بوده‌اند كه ارزان بخرند و هیچ كس حتی سه شاهی نیز خریداری نكرد، و این پیرمرد به هفت شاهی خرید. هفته‌ای بر او نمی‌گذرد، مگر آن كه من به سراغ او می‌آیم و از او دلجویی می‌كنم.[2]
ناگفته نماند كه در این مورد، هر ادّعایی را از هر كسی نمی‌توان پذیرفت؛ چه، آن را كه خبر شد، خبری باز نیاورد. هزار نكته‌ی باریك‌تر ز مو این جا است. آن چه كه ذكرش در این جا ضروری است، این است كه از ما، عمل به تكلیف را خواسته‌اند و دیدن حضرت ـ علیه السّلام ـ، تكلیف نیست. دیدار حضرت، گرچه بدون شك، توفیق بزرگی است، اما ما مكلف به آن نشده‌ایم. در داستان‌های متعددی، حضرت، خود، به همین نكته اشاره می‌فرماید و تقوا و دین مداری را از شیعیان و دوستداران خود می‌خواهد، نه جست و جوی ملاقات با آن حضرت. عاشق راحتی معشوق را می‌خواهد، و زمینه‌ی آمدن او را فراهم می‌سازد و خواسته‌هایش را كه هدایت انسان‌ها و بهبود وضع جامعه است، گردن می‌نهد. آن كه فقط می‌خواهد امام را ببیند، عاشق نیست، خود خواه است!
از اینها كه بگذریم موارد بیست و شش گانه‌ی ذكر شده[3] را در سه عنوان یاد و مدد و دیدار می‌توان جمع كرد.
1ـ یاد:
1ـ نامیدن؛ 2ـ سلام؛ 3ـ عیادت؛ 4ـ نظارت؛ 5ـ شریك غم و شادی؛ 6ـ دعا بر دوستدارن خود؛ 7ـ آمین بر دعاهای دوستدارن خود؛ 8ـ نامه؛ 9ـ عبادت؛ 10ـ تشییع؛ 11ـ دفع بلا؛ 12ـ پیام؛ 13ـ مسجدها و مقام‌ها؛ 14ـ هم سفره شدن؛ 15ـ تذكر؛ 16ـ زیارت و حج نیابی.
2ـ مدد:
1ـ نیابت؛ 2ـ تعلیم؛ 3ـ درس آموزی؛ 4ـ از غربت تا حكومت؛ 5ـ فریادرسی؛ 6ـ دفاع؛ 7ـ هدایت؛ 8ـ برآوردن حاجات و رفع مشكلات؛ 9ـ شفا.
3ـ دیدار
(داستان‌هایی معتبر، ارزنده و سازنده).


[1] . عنایات حضرت مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ ...، ص369 و 370.
[2] . سرمایه‌ی سخن، ج1، ص611.
[3] . نا گفته نماند، موارد دیگری نیز از جلوه‌های محبت امام، را می‌توان بر شمرد، اما به همین اندازه اكتفا می‌شود؛ چه این كه ما، در صدد استقصای تمامی موارد نبودیم. آن چه در این جا ارائه شد. برخی از جلوه‌های محبت امام ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ است.

مسعود پور سيد آقايي


٠٩:٠٤ - 1392/11/06    /    شماره : ٢٦٢١٥    /    تعداد نمایش : ٨٢٦خروج

   مطالب مرتبط
 جلوه‌هایی از مهر و محبت امام زمان (عج) (3) (خبر)
 جلوه‌هایی از مهر و محبت امام زمان ـ (عج) (1) (خبر)
 جلوه‌ای از مهر و محبت امام زمان(عج)4 (خبر)
 جلوه‌هایی از مهر و محبت امام زمان ( عج) (3) (خبر)
 جلوه‌هایی از مهر و محبت امام زمان( عج) (2) (خبر)
 لازمه محبت اهلبیت(ع) (خبر)
 جهانى شدن و حكومت واحد جهانى امام زمان(عج) (5) (خبر)
 ویژگی های حكومت مهدوی(عج) (5) (خبر)
 تاريخچه منطقه جمكران (خبر)
 منطقه رزمایش اردوگاه یاران امام زمان (عج) است (خبر)
 مراجع و علما افتخار پیروی از امام زمان (عج) را دارند (خبر)
بازدیدها
امروز :5464
کل بازديدها :17402592
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :247028