نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > لوای تشیع > عاشورا 


  چاپ        ارسال به دوست

تحریف شناسی «زندگی امام حسین علیه¬السلام و واقعه عاشورا

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

معرفی کتابی در زمینه تحریف شناسی «زندگی امام حسین علیه­السلام و واقعه عاشورا

نگاهی به «تحریف­ شناسی عاشورا و تاریخ امام حسین علیه­السلام» تالیف محمد صحتی سرد رودی

علی مهر

مثل هر واقعه تاریخی دیگر، در حادثه عاشورا نیز تحریف راه یافته و اگر نگوییم دوستان بیشتر دست کم به اندازه دشمنان در این زمینه کوشا بوده اند.

این رفتار هواداران امام حسین علیه­السلام و اهل بیت علیهم­السلام علت­های مختلفی دارد از جمله منافع شخصی  و یا « هدف وسیله را توجیه می­کند»

در رابطه با این واقعه مهم در تاریخ بشریت افراد زیادی کمر همت به مقابله با تحریف و تحریف گران بسته­اند و با قلم و سخنان روشنگرانه خود سعی در زدودن گردو غبار تحریف از چهره تابناک امام حسین علیه­السلام و عاشورا نموده­اند ازجمله این افراد

مرحوم محدث نوری با نگارش کتاب گرانقدرش «لؤلؤ و مرجان» که در اواخر سال ۱۳۱۹ق، یک سال پیش از وفاتش به اتمام رساند. مورد دیگر التنزیه لاعمال الشبیه: علامه سید محسن امین نیز کتابی با عنوان التنزیه لأعمال الشبیه در موضوع مبارزه با تحریفات عاشورا نگاشت که در سال ۱۳۲۲ش. از سوی جلال آل احمد با عنوان عزاداری‌های نامشروع به فارسی ترجمه شد.

شهید مرتضی مطهری در آثار مختلف به مبارزه با تحریفا ت و خرافات پرداخته است ولی بیش از همه این مبارزه در کتاب حماسه حسینی نمود دارد. صالحی نجف­آبادی در شهید جاوید و دکتر شریعتی در آثار خود نیز به این مهم پرداخته­اند. «تحریف­شناسی عاشورا و تاریخ امام حسین علیه­السلام» نوشته حجت­الاسلام محمد صحتی سرد رودی یکی از آثاری است که به مسئله تحریف در تاریخ امام حسین به ویژه در مورد واقعه عاشورا پرداخته است.

این کتاب که به گفته نویسنده آن چاپ ششم آن به زودی وارد بازار کتاب می­شود در دو بخش با عناوین «تحریف و تحریف‌گران» و «پا به پای تاریخ با تحریفات عاشورا» به نگارش درآمده که بخش اول شامل چهار فصل است. در فصل نخست به تحریف و انواع آن، عوامل تحریف در میان اهل سنت، عوامل تحریف در میان شیعیان و تحریف‌گران  تحریف‌گِران پرداخته شده است.

در این بخش نویسنده همچنین به برخی علت­های تحریف  (چه عمد چه غیر عمد) همچون «غلط‌ خوانی و اشتباه در دیدن»، «شنیدن و خواندن»، «افسانه‌سازی در برابر عاشورا»، «تسامح در ادله سنن» پرداخته و سپس موضوعاتی چون «عاشورا در تاریخ دمشق»، «نقد و بررسی تحلیل شریف مرتضی»، «آیا پیشوای شهیدان پشیمان شد؟!» را مورد بررسی قرار داده است.

 

در بخش دوم با عنوان «پا به پای تاریخ با تحریفات عاشورا»، «از میلاد تا قیام» آغازگر بحث است و به تاریخ تولد، حدیث ساختگی، افسانه سنگ‌بازی، داستان شهربانو از دیدگاه استاد مطهری و اعتراضی که هیچ‌گاه ابراز نشد اشاره شده است.

نویسنده معتقد است تحریف شخصیت امام حسین علیه­السلام از زمان تولد ایشان شروع می شود و به نظر می­رسد این تحریف دو علت می­تواند داشته باشد: «نخست با این­کار خواسته­اند همه آن احادیث و روایتهایی که امام حسین علیه­السلام بدون واسطه دیگر از پیامبر نقل کرده است را به زیر سوال ببرند و از درجه اعتبار ساقط کنند[دوم] و  نیز آن اخبار و احادیث معتبری که می­گویند، پیامبر خدا در بعضی از عهدنامه­ها و معاهده­هایی با اقوام گوناگون می­بست امام حسن و امام حسین علیهما­السلام را گواه می­گرفت و امضای آنها را به عنوان شاهد، ثبت می­فرمود، ساختگی و نامعتبر جلوه دهند»*

فصل دوم به اتفاقات «از مدینه تا کربلا» پرداخته. برخی از عناوین این فصل عبارتند از «خروج شاهانه»، «راهزنی، گردنه‌گیری؟!»، «آیا شهید پیشتاز ترسو بود؟!»، «دیدگاه شهید قاضی طباطبایی»، «شمر بن ذی‌الجوشن که بود؟» و «از کوتاهی خواص هم نباید گذشت»

عنوان فصل سوم «در کربلا و عاشورا» است. پیشنهادهای ذلت‌بار، سخنی درباره مقتل ارشاد، موضوع امان‌نامه، صحنه‌سازی برای شب عاشورا، فضیلت‌سازی برای روز عاشورا، افسانه عروسی قاسم، آیا مادر علی‌اکبر(ع) در کربلا بود و سخنی در مورد کتاب ممالی السبعلین ریز موضوعات این فصل است.

 

«از کربلا تا مدینه با پیام‌آوران عاشورا» عنوان فصل دیگری است که نویسنده به عناوینی مانند «امام سجاد(ع) مظلوم تاریخ عاشورا»، «اتهام بی‌خبری»، «حکایت خواری و خفت»، «سخنی درباره اسرار الشهادة»، «افسانه سر به محمل کوبیدن»، «دستاویز بی‌اساس»، «داستان عبرت‌آموز» و «جسارت به امام صادق(ع)» پرداخته است.

«تحریف در متون و احادیث» عنوان فصل پنج از بخش دوم این کتاب است که در آن عناوینی چون «از زبان حال تا زبان قال»، «دریغ از اندکی اندیشه»، «تحریفی در متن یک خبر» و «در مورد زیارت عاشورا» به چشم می‌خورد که توانسته بسیاری از تحریفات در مورد امام حسین(ع) و عاشورا را تبیین و آگاه‌سازی کند.

این پژوهشگر و نویسنده تا کنون 12 کتاب با موضوع « امام حسین علیه­السلام»  از جمله عاشورا پژوهی تالیف نموده اند.

*تحریف­شناسی عاشورا و تاریخ امام حسین علیه­السلام، ص 102

 


١٣:٠٠ - 1397/06/26    /    شماره : ٦٧٠٩٤    /    تعداد نمایش : ١٠٧خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :831
کل بازديدها :17194582
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :217528