نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > لوای تشیع > عاشورا 


  چاپ        ارسال به دوست

اربعین شهادت حضرت ابی عبدالله


اربعین
درفرهنگ شیعه اربعین
به چهلمین روز شهادت امام حسین7 ویاران با وفایش در سرزمین کربلا گفته می شود. از سنت های رایج در بین مردم، گرامی داشت چهلم عزیزان از دست رفته است که نه تنها در میان مسلمانان بلکه در میان یهود و نصاری نیز مورد توجه بوده است.
اربعین حسینی
روز بیستم ماه صفر مصادف با اولین اربعین شهادت حضرت ابی عبدالله الحسین7 است. شیعیان جهان همه ساله دراین روز بزرگترین مراسم عزاداری را در شهرها و کشورهای مختلف به یاد حماسه عاشورای حسینی برگزار می کنند و همراه با دسته های سینه زنی و سوگواری به تعظیم شعائر الهی می پردازند.
اولین زائرحسینی
جابر بن عبدالله انصاری صحابی بزرگوار رسول خدا9 اولین کسی است که از مدینه منوره برای زیارت قبر مطهر امام حسین7 به کربلا آمد. عطیه می¬گوید به قصد زیارت مرقد مطهر امام حسین7 ازشهر خارج شدیم، به نهر فرات که رسیدیم جابر نزدیک نهر شد و غسل انجام داد با دو حوله خود را پوشاند و سپس کیسه ای حاوی مشک را گشود و آن را بر بدن مالید. آن گاه در هر گامی که بر می¬داشت، خدای متعال را یاد می¬کرد و به مرقد مطهر نزدیک شد. به من گفت دست مرا به روی قبر بگذار من نیز چنین کردم و جابر بی¬هوش روی قبر افتاد، مقداری آب به صورتش زدم و وقتی به هوش آمد، سه بار گفت: یا حسین! یا حسین! یا حسین! سپس افزود: دوستی که پاسخ دوستش را نمی دهد. آن گاه خود پاسخ داد: چگونه پاسخ دهی که رگ های گردنت بریده و میان سر و تن مطهرت جدایی افتاده است؟ ...
آن گاه جابر چشم خود را پیرامون قبرگرداند و سپس گفت: « سلام و درود برشما ای ارواح پاک و مطهری که در آستان حسین به خاک سپرده شده¬اید و در کنار او آرمیده¬اید. به راستی شما نماز را به پای داشتید و زکات را پرداختید و امر به معروف و نهی از منکر انجام دادید و با افرادی از خدا بی خبر پیکار کردید و تا آخرین لحظه خدای خویش را پرستش نمودید».
کاروان اهل¬بیت در کربلا
پس از بردن اسیران به شام و تحمل مصائب بی شمار و طاقت فرسا، یزید به امام زین العابدین7 گفت: اگر بخواهی می¬توانی در شام بمانی. امام فرمود: من جز مدینه جایی اقامت نخواهم کرد. یزید دستور داد اسیران را به مدینه باز گردانند و نعمان بن بشیر انصاری را باتفاق گروهی با آنان همراه ساخت. وقتی به عراق رسیدند، به راهنمای کاروان گفتند: ما را از کربلا عبور ده و زمانی که به محل شهادت ابا عبدالله الحسین7 رسیدند، دیدند جابر بن عبدالله انصاری به اتفاق جمعی از بنی هاشم و مردانی از خاندان رسول خدا9 به قصد زیارت مرقد مطهر امام حسین7 وارد آن دیار شده¬اند.
برخورد دوگروه در کربلا
جابر تا شنید قافله اهل¬ بیت می¬آیند، به پا خاست و با سر و پای برهنه به استقبال امام رفت. هنگامی که به آن بزرگوار نزدیک شد، امام فرمود: شما جابر هستی؟ عرض کرد: آری ای فرزند رسول خدا ! امام فرمود: «ای جابر! در همین سر زمین بود که دلیر مردان فداکار ما را به خاک و خون کشیدند و کودکا¬نمان را سر بریدند و بانوان حرم حسینی را به اسارت در آوردند و خیمه های ما را به آتش کشیدند.»
گریه موجودات بر حسین7
- امام صادق7 فرمود: امام سجاد7 چهل سال بر وقایع جانکاه عاشورا گریه کرد. (بحار46/110)
- همچنین فرمود: بدرستی که آسمان چهل روز برمصائب سیدالشهداء خون گریست. (بحار45/206)
- همچنین فرمود: خورشید با گرفتگی و تغییر رنگ چهل روز در مصائب سیدالشهداء گریه کرد. (پیشین)
نتایج دنیوی زیارت امام حسین7
- امام رضا7 فرمود: روزهای زائرین امام حسین7 – که در زیارت بوده¬اند،- از عمرشان محسوب نشده و از اجل¬های آنان به شمارنمی¬آید. (کامل¬الزیارات/136)
- امام صادق7 فرمود: هرکس¬امام حسین7 را برای خشنودی خدا زیارت کند، خداوند او را مانند مولودی که تازه از مادرش متولد شده، از گناهان خارج می¬گرداند و ملائکه او را در مسیرش بدرقه نموده و بال¬هایشان را بر سر او می¬گشایند تا به خانه¬اش باز گردد و ملائکه برای او از پروردگارش طلب آمرزش می¬کنند و از نواحی آشکار آسمان رحمت او را فرا می-گیرد و ملائکه او را ندا می¬دهند: « پاک شدی و پاک است آن کسی¬که زیارتش نمودی » و خانواده¬اش محفوظ می¬ماند. (کامل¬الزیارات/154)
نتایج اخروی زیارت امام حسین7
- امام صادق7 فرمود: « کسی¬که پیاده به مزار امام حسین7 بیاید، خداوند در برابر هر قدم هزار حسنه برای او نوشته ، هزار گناه از او محو می¬کند و مرتبه او را هزار درجه بالا می¬برد. (کامل¬الزیارات/133)
- امام صادق7 فرمود: همانا زوار حسین بن علی7 در روز قیامت بر مردم برتری دارند. راوی پرسید: برتریشان به چیست؟ فرمود: چهل سال قبل¬از دیگران وارد بهشت می-شوند، در حالی¬که سایر مردم در حساب و موقف قیامت هستند. (کامل¬الزیارات/137)
نتایج معنوی زیارت امام حسین7
- امام صادق7 فرمود: « هرکس به مزار ابی عبدالله 7 بیاید،... خداوند در عوض هر درهمی که خرج کرده ، ده هزار شهر در کتاب محفوظ به او عطا می¬فرماید...» (کامل¬الزیارات/127)
- امام صادق7 می¬فرماید: « هنگامی¬که شخص از میان خانواده¬اش به سوی مزار امام حسین7 خارج شد، در برابر اولین قدم، ¬آمرزش¬گناهانش می¬باشد. آن¬گاه با هر قدمی¬که برمی¬دارد، پیوسته تقدیس می¬شود تا به نزد قبر آن حضرت برسد. درآن هنگام خداوند متعال با او مناجات می¬کند و می-گوید: بنده من! از من بخواه تا عطا نمایم ، دعا نما تا اجابت کنم ، طلب کن تا عنایت نمایم ، حاجت خود را بخواه تا برای تو برآورده کنم.» (کامل¬الزیارات132)
- امام صادق7 فرمود: « خداوند تبارک و تعالی برای زائرین مزار حسین7 پیش از اهل عرفات تجلی می¬نماید.» (کامل-الزیارات/170)
آثار زیارت حضرت اباعبدالله الحسین7
- تثبیت اصل امامت
- اظهار محبت و مودت نسبت به ذوی¬القربی
- الگو قرار دادن اهل¬بیت:
- ایجاد روح معنوی
- تجدید بیعت با سالار خوبی¬ها
- آرامش خاطر روح و روان
- نشر معارف دینی و فرهنگ ناب اسلامی
سخنی از امام حسین7
خداوند فقط در مقابل تحمل سختی¬ها مقام های عالی به بندگانش می¬بخشد و اگر چه خدا مرا به کرامتهایی مختص گردانیده که تحمل سختی¬ها بر من آسان شده ، ولی برای شما نیز مقداری از آن کرامت های خداوند متعال هست و بدانید که دنیا شیرین و تلخش خواب می¬باشد و بیداری در آخرت است و رستگار کسی است که در آخرت رستگار شد و بد بخت کسی است که در آخرت بد بخت گشت.  (بحارالانوارج45، ص90/ 29)
زیارت اربعین
امام حسن عسکری7 فرمود: نشانه های مومن پنج چیز است: پنجاه و یک رکعت نماز در روز ، زیارت اربعین امام حسین7 ، انگشتری به دست راست کردن ، گذاشتن پیشانی برخاک ، بسم¬الله الرحمن الرحیم نماز را بلند گفتن. (بحارالانوار82/75)٠٦:٤٥ - 1395/08/27    /    شماره : ٦١١٧٩    /    تعداد نمایش : ٣٧٣خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :12830
کل بازديدها :17168643
بازديدکنندگان آنلاين :31
بازديدازاین صفحه :217177