نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > لوای تشیع > عاشورا 


  چاپ        ارسال به دوست

فضائل امام حسین(ع) (3)

23- سفارش پيامبر به معرفت حسين (ع)
پيامبر گرامى صلى الله عليه و آله فرمود: «هان اى مردم ! آن چنانكه شايسته است حسين عليه السلام را بشناسيد و همانگونه كه خدايش او را بر همگان امتياز و برترى بخشيده است برترشداريد.

24- حرام بودن آتش بر امام حسن و حسين
جعفر بن محمدبن زيد گويد:در بغداد بودم كه محمدبن منده بن مهريزد مرا گفت : آيا خواهى كه به خدمت حضرت محمد بن على الرضا عليهما السلام رسى ؟ گفتم : آرى !
پس بر او داخل شديم و سلام كرده ، نشستيم ، حضرت گفت : رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود
فاطمه عليها السلام ، عفيف و پاك بود؛ پس خداوند آتش را بر ذريه او حرام گردانيد، و اين ، خاص حسن و حسين عليه السلام ، است

25- ستوده همگان
از ويژگى هاى امام حسين عليه السلام يكى آن است كه مورد ستايش ‍ همگان است .خدا، پيامبران، فرشتگان، صالحان، مؤ منان، تقوى پيشگان ، دوستان تا كافران و دشمنانش ، همگى او را ستوده و همگى در وصف او سخن گفته اند.خداوند آن حضرت را در قرآن مجيدش به صورت هاى گوناگون ستوده است ، براى نمونه

1-  او را مصداق كامل و جامع نفس مطمئنه شمرده است .
2-
او را بهره عظيمى از رحمت خويش عنوان ساخته است.
3-
 او را والاترين پدرانى قرار داده ، كه احترام و تجليل از آنان را مقرر داشته است.اينك ... نيك بينديش كه آيا بر اين پدر والا، خدمتى كرده اى و شرط احساس ‍ را انجام داده اى ؟
4-
 او را مصداق بارز و سالار شهيدان و كسانى كه مظلومانه به خون خويش ‍ غلطيدند برشمرده است .
5-
 او را ذبح عظيم توصيف فرموده است.
6- او را رمز روح حقيقت
«كهعيص « شمرد.
7- و نيز آن حضرت را با نامهاى مقدس و بزرگى چون فجر، زيتون ، مرجان و... نام نهاد
.
8- و در ستايش شخصيت و عظمت او در سمت راست عرش مرقوم داشت
: ان الحسين مصباح الهدى و سفينه النجاه.

به راستى كه حسين عليه السلام مشعل روشنى بخش هدايت و كشتى نجات است .

26- مرثيه جابر بر ابى عبدالله (ع)
عماد الدين طبرى در بشارت المصطفى روايت كرده است كه : جابر بن عبدالله انصارى در زيارت امام ابى عبد الله الحسين عليه السلام در روز اربعين چنين گفت : «شهادت مى دهم كه تو فرزند بهترين پيامبران و پسر سيد مؤ منان ، و فرزند هم سوگند تقوى و سلاله هدايت و خامس اهل كسائى «.

27- اصحاب كساء
اصحاب كساء در مباهله فقط فاطمه و پدر او و شوهر او و دو فرزند او حسن و حسين بودند و احدى با آنها همراه نبود.هيچ كسى مدعى نشد كه جز پيامبر و حضرت وصى ، امام اميرالمؤ منين على و كفو وى فاطمه و دو فرزند ايشان حسن و حسين شخص ديگرى در مباهله داخل بوده است . بدون شك مدعى شخص ديگر بر خدا و رسولش ‍ دروغ بسته است .

الحمد لله الذى جعلنا من المتمسكين بولايتهم ؛
«ستايش خداى را كه ما را از متمسكان به ولايت ايشان قرار داده است «

28- ميوه درخت نبوى
از ابن عباس روايت شد كه گفت :رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: «من درختم و فاطمه حمل آن و على لقاح آن و حسن و حسين ميوه آن اند و دوستداران اهل بيت حقيقتا برگ بهشتى آنند.»

 فصل دوم : خصوصيات ممتاز امام حسين عليه السلام بر انبياى الهى

29- توسل پيامبران به امام حسين (ع)
هر كدام از پيام آوران خدا، كه به رنج و مشكل بزرگى مى رسيد با نام و ياد حسين و خداى حسين عليه السلام بر طرف مى شد كه اين مورد به چند روايت بسنده مى شود:

1- در توبه و نيايش آدم ، خداوند نام هاى پنجگانه مقدس را به او آموخت و او به زبان آورد و با نام حسين عليه السلام نيايش او مورد قبول قرار گرفت .
2- در طوفان نوح براى آرام گرفتن كشتى ، به آن حضرت وحى شد كه به پنج نور مقدس
توسل جويد و با نام حسين عليه السلام كشتى نوح به طور دلخواه در قرارگاه خويش قرار گرفت.
3- در دعاى زكرياى پيامبر كه مى گفت
: «پروردگارا! از جانب خود به من فرزندى ارزانى دار...» خداوند، نام هاى مقدس پنجگانه را به او آموخت و او با به زبان آوردن نام گرانمايه حسين عليه السلام بشارت به يحيى پيامبر بدو رسيد.
4- حضرت يونس در نجات از شكم ماهى ، خداى را فرا خواند و هنگامى كه با ياد آورى نام هاى پنجگانه به نام حسين عليه السلام اين بنده
برگزيده خدا رسيد، نجات يافت.
5-
 در جريان بر طرف شدن گزند و گرفتارى از ايوب پيامبر نيز، هنگام كه به بارگاه خدا نيايش كرد و ندا رسيد كه :

كض برجلك هذا معتسل بارد و شراب
پايت را بر زمين بكوب اين آبى است براى شست و شو و اين آبى است سرد براى آشاميدن . آنجا نيز با نام مقدس حسين عليه السلام دعايش ‍ برآورده شد.

6-  در جريان ابراهيم و اسماعيل كه پيام آمد:«وفديناه بذبح عظيم » او را به قربانى پرشكوهى باز خريديم .

روايت است كه :« اين قربانى پر شكوه حسين عليه السلام است» و با اين ترتيب پيام و مفهوم آيه نيز روشن است ، چرا كه حسين عليه السلام برتر از اسماعيل بود.
7- در نجات يوسف پيامبر از نهانگاه چاه ، نيز روايت است كه
: «آن حضرت به وسيله جبرئيل به پنج نور مقدس توسل جست و با ياد و نام حسين عليه السلام بود كه كاروانيان رسيدند و فرستاده آنان براى آب به سر چاه رهايى يافت .»
8-
در نجات يوسف از زندان مصر، پس از سال هاى طولانى نيز، نام و ياد حسين عليه السلام و حرمت او در بارگاه خدا، نجات بخش بود.
9-
 در برطرف ساختن غم و اندوه يعقوب نيز نام مقدس او كار ساز بود.

هنگامى كه كار بر يعقوب سخت شد، رو به بارگاه خدا گفت: «پروردگارا! نور ديدگانم و فرزندم يوسف، از دستم رفتند، آيا به من مهر نمى ورزى ؟»

پيام رسيد كه بگو: «بار خدايا! تو را به شكوه محمد و على و فاطمه و حسن و حسين عليهما السلام سوگند مى دهم كه نور چشمم را به من باز گردان» و با زبان آوردن نام حسين عليه السلام ، بشارت دهنده فرا رسيد و او بينا گرديد.

10-  علاوه بر موارد ياد شده ، موارد ديگرى هست كه با ياد و نام مقدس آن حضرت كه بنده خاص و برگزيده خداست ، رنج و اندوه و پيامبران به خواست خدا برطرف شده است و نيز با ياد و نام مقدس او، ناخودآگاه موج غم و اندوه بر سراچه قلب آنان ، سايه افكنده است و دعاهايشان در بارگاه خدا، به هدف اجابت رسيده است .

و ما نيز:بار خدايا! به گرفتارى و رنج گناهان خويش رنجديده ايم . گرفتارى ما به خاطر گناهانمان ، بزرگ و نابود كننده است ، تو را به شكوه و احترام محمد و على و فاطمه و حسن و حسين عليه السلام سوگندت مى دهيم كه گرفتارى و اندوه ما را بر طرف ساز و به بركت اثر گذارى نام مقدسش كه با ياد او دل هايمان مى شكند و سيلاب اشك از ديدگانمان جارى مى گردد، خواسته هاى ما را برآورد!

30 مقايسه حضرت آدم با امام حسين
آدم از پيام آوران خدا و پدر انسانيت است و به فرمان خدا پس از آفرينشاو، همه فرشتگان در برابرش سجده كردند كه آدم ، به منزله قبله بود و سجده از آن خدا.حسين نيز اينگونه بود فرشتگان بر او درود و سلام فرستادند و در گرداگرد شهادتگاه او طواف كردند و شهادتگاهش معراج آنان بود و جايگاه فرود و صعود آنان .
خداوند آدم را در بهشت ويژه اش جاى داد و حسين بزرگ انسانى است كه بهشت و حوريان را از نور وجود او پديد آورد.

آدم به لباس هاى بهشتى آراسته شد و حسين زينت و زيور بهشت است .آدم را خداوند برگزيد و حسين برگزيده خدا بود.آدم به فراق بهشت آزمايش شد و حسين به جداى دوستان .

آدم به كشته شدن فرزندش آزمايش گرديد و خون او را ديد كه بر زمين ريخت و زمين را سيراب كرد و حسين نيز به شهادت فرزندش كه بدن او را پاره كردند.آدم به هشدار از خوردن آن درخت آزمايش گرديد و فراموش كرد و خداوند در او تصميم آهنين نيافت ، اما حسين به وانهادن تمامى علائق و ارزش هاى مادى آزمايش گرديد و فراموش نساخت و تصميم آهنين و استوارى از خود نشان داد كه بى نظير بود.

آدم از نظر چهره و قامت ، برگزيده خدا در ميان موجودات بود و او و فرزندانش برگزيده آفرينش اند و حسين برگزيده از ميان اين برگزيدگان ، چرا كه او از، برگزيده محبوب جهان هستى پيامبر خداست و پيامبر از او.

31-  مقايسه ادريس پيامبر با امام حسين
خداوند حضرت ادريس را بر آسمان ها اوج داد و حسين نيز پس از شهادت ، روح ، خون ، پيكر و تربت را اوج بخشيد و بالابرد.ادريس به هجرت از قلمرو ظلم و بيداد پراكندگى ياران ، گرسنگى و تشنگى در راه حق آزمايش شد و حسين نيز به هجرت از خدا و رويارويى قهرمانه با ديكتاتورى خون آشام اموى و به تشنگى و فشار روزگار براى حق و عدالت ... كه خواهرش در كنار پيكر به خون طپيده اش ناله زد و گفت : پدرم به فداى آن كه با لب تشنه به شهادت رسيد.

32- مقايسه نوح با امام حسين

  • نوح ، بزرگ پيام آوران است .حسين عليه السلام ، سالار همه جوانمردان بهشت.
  • خانه و جايگاه نوح شرافت يافت .
  • شهادتگاه حسين از آن جا شرافتش بيشتر شد.
  • خداوند در ميان جهانيان به نوح درود فرستاد كه : سلام على نوح فى العالمين چرا كه نجات مردم از طوفان به خاطر او بود
  • به حسين نيز درود باد كه نجات همه بشريت از آتش دوزخ به بركت وجود اوست .
  • نوح دارنده كشتى نجات بر امواج آب ها بود.
  • حسين صاحب كشتى نجاتى است كه هر آن كس بر آن نشيند از آتش هاى بدبختى دنيا و آخرت نجات يابد.
  • نوح نهصد و پنجاه سال در ميان قوم خويش زندگى كرد و بر او ستم روا داشتند و تا سر حد بيهوشى او را زدند و خون از گوشهايش جارى شد.


٢٢:٠١ - 1390/12/26    /    شماره : ٦٠٤    /    تعداد نمایش : ٦٨٤خروج

   مطالب مرتبط
 فضائل امام حسين(ع)در كلام بزرگان (خبر)
 نقش نهضت حسینی و قیام عاشورا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران (خبر)
 تاريخچه شکل گيري مجالس عزاداري (خبر)
  احکام عزاداری :مطابق فتوای رهبری قمه‌زنی مخفیانه هم حرام است (خبر)
 محرم آمد و ماه حسین(ع) طلوع کرد (خبر)
 به خاطر امام حسین(ع) (خبر)
 فضائل و سیره فردى امام على(ع) (3) (خبر)
 فضائل و سیره فردى امام على(ع) (2) (خبر)
 فضائل و سیره فردى امام على(ع) (1) (خبر)
 فضائل امام على (ع) در كلام خلفا (4) (خبر)
 فضائل امام على (ع) در كلام خلفا (3) (خبر)
بازدیدها
امروز :760
کل بازديدها :17194511
بازديدکنندگان آنلاين :12
بازديدازاین صفحه :217526