نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > لوای تشیع > عاشورا 


  چاپ        ارسال به دوست

گريه برحسین چگونه است؟

 «گريه» مظهر شديدترين حالات احساسى انسان است، و علتها و انگيزه‏هاى مختلفى دارد كه هر يك از آنها نشان دهنده حالتى خاص است . در روايات ، بعضى از انواع گريه تحسين شده و از صفات پسنديده بندگان پاكدل خداوند به حساب آمده است ، و بعضى از انواع گريه مذموم شمرده شده است.

 محبت از عواطف اصيل انسانى است كه با گريه انس ديرينه دارد . مثلاً محبت حقيقى به خداوند حسن آفرين است و براى قرب به او بايد اشك محبت ريخت.

صنما با غم عشق تو چه تدبير كنم‏            تا به كى در غم تو ناله شبگير كنم‏

هر كس با اندك توجهى خواهد دانست كه گريه بر حسين (ع) گريه محبت است ، آن محبتى كه در دلهاى عاشقانش به ثبت رسيده است . گريه بر او ، گريه شوق است ، زيرا قسمت زيادى از حماسه‏هاى كربلا، شوق آفرين و شورانگيز است و به دنبال آن سيلاب اشك شوق به خاطر آن همه رشادت، فداكارى ، شجاعت و سخنرانيهاى آتشين مردان و زنان به ظاهر اسير ، از ديدگان شنونده سرازير مى‏گردد و نيز گريه معرفت و پيوند با هدف متعالى و انسان ساز او است؛ و به تعبير امام خمينى (ره) گريه سياسى است كه فرمود: «ما ملت گريه سياسى هستيم ، ما ملتى هستيم كه با همين اشكها سيل جريان مى‏دهيم و سدهايى را كه در مقابل اسلام ايستاده است خرد مى‏كنيم ».

هزار سال فزون شد ز وقعه عاشورا            ولى ز تعزيه هر روز، روز عاشوراست‏

 هيهات كه گريه بر حسين (ع) گريه ذلت و شكست باشد، بلكه گريه پيوند با سرچشمه عزت است، گريه امت نيست، كه گويا است ، گريه سرد كننده نيست ، كه حرارت بخش است، گريه بزدلان نيست، كه گريه شجاعان است ، گريه يأس و نااميدى نيست كه گريه اميد است، و بالاخره گريه معرفت است و گريه معرفت در عزاى حسين (ع) از انحراف و تحريف در قيام آن حضرت جلوگيرى مى كند و شايد به همين جهت باشد كه در فضيلت گريه بر سيدالشهدا (ع) روايات متعددى وارد شده است . از آن جمله، روايتى است كه امام صادق (ع) فرمود: «گريه و بى تابى در هر مصيبت براى بنده مكروه است، مگر گريه بر حسين بن على (ع) كه اجر و ثواب نيز دارد.»[1]


[1]- وسائل الشيعه , شيخ حر عاملى , ج 10 ص 393


٠٣:٢٦ - 1390/12/04    /    شماره : ٤٤٢    /    تعداد نمایش : ٤٥٩خروج

   مطالب مرتبط
 چگونه انسانی هستیم؟ (خبر)
 وجدان کاری در جامعه ی ما چگونه است؟ (خبر)
 سخنران نباید برای گریه ‌انداختن مردم دست و پا بزند (خبر)
 چگونه تغذیه‌ی نوجوانان را کنترل کنیم؟ (خبر)
 چگونه در زندگی امروزه به آرامش برسیم؟ (خبر)
 چگونه دوران عقد رویایی داشته باشیم؟ (خبر)
 چگونه از روی ادرار متوجه سلامتی شویم (خبر)
 چگونه کودکی صبور داشته باشیم؟ (خبر)
 چگونه سیاره‌شناسی به ما در حفظ زمین کمک می‌کند (خبر)
 چگونه فریب نخوریم؟ (خبر)
 چگونه با نامحرم رفتار کنیم؟ (خبر)
بازدیدها
امروز :717
کل بازديدها :15272794
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :194837