نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی گروهی از یاران امام(ع) پس از بیعت

سخنرانی گروهی از یاران امام(ع) پس از بیعت
تاریخ الیعقوبی ـ پس از بیان بیعت مردم با امام علی(ع) ـ : گروهی از انصار برخاستند و سخن گفتند. نخستین کسی که سخن گفت، ثابت بن قیس بن شمّاس انصاری، خطیب انصار بود. او گفت: به خدا سوگند ـ ای امیر مؤمنان ـ که اگر آنان در حکومت، بر تو پیشی گرفتند، در دین، پیشی نگرفتند. اگر دیروز از تو پیش افتادند، تو امروز به آنان رسیدی. جایگاه تو پوشیده و منزلت تو ناشناخته نبود، و آنها در آنچه نمی‌دانستند، به تو نیازمند بودند، و تو با علمی که داری، به هیچ‌کس نیازمند نبودی و نیستی.
سپس خزیمة بن ثابت انصاری (همان ذو الشهادتین) برخاست و گفت: ای امیر مؤمنان! ما برای این کار خود، کسی جز تو را نیافتیم و بازگشت، جز به تو نبود، و اگر راستش را درباره تو به خود بگوییم، تو پیش‌ترین مردمان در ایمان، و داناترین مردمان به خدا و نزدیک‌ترین مؤمنان به پیامبر خدا هستی. هر آنچه [از امتیاز و برتری که] آنان دارند، تو داری؛ ولی هر آنچه تو داری، آنان ندارند.
صعصعة بن صوحان برخاست و گفت ، به خدا سوگند ـ ای امیر مؤمنان ـ که تو خلافت را آراستی و آن تو را نیاز است، و تو آن را رفعت بخشیدی و آن تو را رفعت نبخشید، و خلافت به تو نیازمندتر است تا تو به آن.
سپس مالک بن حارث اشتر برخاست و گفت: ای مردم من وصی اوصیا و وارث علم پیامبران است و [در راه اسلام] بلاها چشیده و رنج‌ها کشیده است؛ کسی است که کتاب خدا به ایمان او، و پیامبر خدا به بهشتی بودنش گواهی داده است. کسی است که فضایل را به تمام و کمال، داراست، و در پیش‌گامی او و دانش و فضلش، نه قبلی‌ها شک داشته‌اند و نه بعدی‌ها.
بعد، عقبة بن عمرو برخاست و گفت: او کسی است که [در پرونده‌اش] روزی چون روز عقبه دارد و بیعتی چون بیعت رضوان . پیشوای هدایتگران است که هرگز بیم ستم از او نمی‌رود، و دانایی است که هرگز بیم نادانی‌اش نیست. (ر.ک: دانش‌نامه امیرالمؤمنین(ع)، ج، ص 457 [بخش پنجم/فصل یکم: بیعت نور]).
منبع: دانشنامه قرآن و حدیث،جلد16،محمدی ری شهری،صص464-469٠٥:٢٧ - 1395/06/28    /    شماره : ٦٠٥٠٧    /    تعداد نمایش : ٤٣٩خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :7107
کل بازديدها :16181252
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :189816