نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

غدیر یا ندای آسمانی غدیر

مقدمه
تشیع در بعد نظام سیاسی و حکومت به شاسیته سالاری معتقد است و امامت نظامی الهی است که بر مبنای تعیین شایسته‌ترین افراد به جانشینی پیامبر به ادامه دادن ولایت خدا و رسول خدا و اجرای احکام قرآن مبتنی است. آنچه در سال دهم هجری به فرمان حق‌تعالی در غدیر خم روی داد و پیامبر در روز هیجدهم ذی‌حجه آن سال در بازگشت که از حجت‌الوداع علی(ع) را به امامت مسلمین و ولایت امت و جانشینی خود نصب کرد در راستای اطاعت امر خداوند بود. از این رو غدیر برای پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام که همان اسلام راستین است نقطه عطف است و نقش کلیدی در شکل‌گیری خط سیاسی تشیع دارد که ادامه اسلام ناب محمدی است.
سخنرانی پیامبر
سخنرانی پیامبر در غدیر که حدود یک ساعت طول کشید در یازده بخش قابل ترسیم است در بحش اول سخن به حمد و ثنای الهی پرداختند و صفات قدرت و رحمت حق تعالی را ذکر فرمودند و بعد از آن به بندگی خود در مقابل ذات الهی شهادت دادند.در بخش دوم، سخن را متوجه مطلب اصلی نمودندو تصریح کردند که باید فرمان مهمی درباره علی بن ابی‌طالب  هابلاغ کنم و اگر این پیام را نرسانم رسالت الهی را نرسانده‌ام و ترس از عذاب او دارم.
در بخش سوم، امامت دوازده امام بعد از خود تا آخرین روز دنیا را اعلام فرمودند تا همه طمع‌ها یک‌باره قطع شود از نکات سخنرانی حضرت، اشاره به عمومیت ولایت آنان بر همه انسان ها در طول زمان‌ها و در همه مکان‌ها و نفوذ کلمات‌شان در جمیع امور بود و نیابت تام ائمه علیهم السلام را از خدا و رسول(ص) در حلال و حرام و همه امور اعلام فرمودند.
در بخش چهارم، خطبه‌ پیامبر با بلند کردن و معرفی امیر المؤمنین(ع) فرمودند: «من کنت مولاه فهذا علی مولاه اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و نصر من نصره و اخذل من خذله»، سپس کمال دین و تمام نعمت را با ولایت ائمه(ع) اعلام فرمودند و بعد از آن خدا و ملائکه و مردم را بر ابلاغ این رسالت شاهد گرفتند.
در بخش پنجم، حضرت صریحاً فرمودند: «هر کس از ولایت ائمه علیهم السلام سر باز زند اعمال نیکش سقوط می‌کند و در جهنم خواهد بود» بعد از آن شحه‌ای از فضایل امیر المؤمنین را متذکر شدند.
در بخش ششم، از سخنان پیامبر غضب الهی بر دشمنان اهل بیت علیهم السلام را نمودار کرد حضرت با تلاوت آیات عذاب و لعن از قرآن فرمودند: منظور از این آیات عده‌ای از اصحاب من هستند که مأمور به چشم‌پوشی از آنان هستم. سپس با اشاره به امامان، گمراهی که مردم را به جهنم می‌کشانند فرمودند: من از همه آنان بیزارم هم‌چنین با اشاره رمزی به اصحاب صحیفه ملعونه تصریح کردند که بعدا از من مقام امامت را غصب می‌کنند و غاصبین را لعنت کردند.
در بخش هفتم حضرت تکیه سخن را بر اثرات ولایت و محبت اهل بیت علیهم السلام قرار دادند وفرمودند: اصحاب صراط مستقیم در سوره حمد شیعیان اهل بیت علیهم السلام هستند.
در بخش هشتم، مطالبی اساسی در باره حضرت بقیة الله الاعظم حجت بن الحسن المهدی ارواحنا فداه فرمودند و به اوصاف و شئون خاص حضرتش اشاره کردند و آینده‌ای پر از عدل و داد به دست امام زمان(عج) را به جهانیان مژده دادند.
در بخش نهم، فرمودند: پس از اتمام خطابه شما را به بیعت با خودم و سپس بیعت با علی بن ابی‌طالب دعوت می‌کنم این بیعت به امر خداوند تعالی است و پشتوانه این بیعت آن است که من با خداوند بیعت کرده‌ام.
در بخش دهم حضرت درباره احکام الهی سخن گفتند که مقصود بیان چند پایه مهم عقیدتی بود: از جمله اینکه چون بیان همه حلال‌ها و حرام‌ها توسط من امکان ندارد با بیعتی که از شما درباره ائمه می‌گیرم حلال و حرام را تا روز قیامت بیان کردم زیرا علم و عمل آنان حجت است و دیگر اینکه بالاترین امر به معروف و نهی از منکر تبلیغ پیام غدیر درباره امامان و امر به اطاعت از ایشان و نهی از مخالفت‌شان است.
در آخرین مرحله خطابه بیعت لسانی انجام شد و حضرت بیعت از زبان‌ها را مطرح کردند و مطلبی را که باید مردم به آن اقرار می‌کردند تعیین فرمودند که خلاصه آن اطاعت از دوازده امام و عهد و پیمان بر عدم تغییر و تبدیل و بر رساندن پیام غدیر به نسل‌های آینده و غایبان از غدیر بود.
کلمات نهایی پیامبر دعا برای اقرار کنندگان به سخنانش و نفرین بر منکرین او امر آن حضرت بود و با حمد خداوند خطابه حضرت پایان یافت.

                                                                               (ندای آسمانی غدیر ـ مترجم محمد باقر انصاری)

 


١٢:٥٦ - 1391/04/25    /    شماره : ٣٣٤٠    /    تعداد نمایش : ٦٣٢خروج

   مطالب مرتبط
 اجرای سنت حسنه عقد اخوت در دستجرد (خبر)
 اثبات غدیر در آیات قرآن (خبر)
 10 روزبه عيد سعيد غديرخم باقي است (خبر)
 همایش بینالمللی باران غدیر در قم (خبر)
 دیدار مهمانان همایش باران غدیر با امام جمعه قم (خبر)
  پيامبراعظم غدير و ولايت (خبر)
 روزشمار عيد غدير (خبر)
 ویژه نامه غدیر (خبر)
 آينه ‏داران غدير (خبر)
 غدير از ديدگاه اهل سنت (خبر)
 غدير و ظهور ولايت در آيه تبليغ (خبر)
بازدیدها
امروز :1028
کل بازديدها :17648726
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :204403