صفحه اصلی > دفاع مقدس و شهداء 


  چاپ        ارسال به دوست

روایتی‌متفاوت‌ از جنایت‌های‌شیمیایی‌صدامسردار محمدباقر نیکخواه،‌ از بررسی جامع ابعاد جنایات شیمیایی عراق در طول ۸ سال دفاع مقدس در جدیدترین کتابش با عنوان «جنایات جنگی» خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل ازفارس، سردار محمدباقر نیکخواه بهرامی، نویسنده کتاب «جنایات جنگی» اظهار داشت: «جنایت جنگی» به بررسی حملات شیمیایی عراق در جنگ با ایران، جنگ شیمیایی- میکروبی و کاربرد ناجوانمردانه این سلاح‌ها می‌پردازد که تدوین آن حداقل 5 سال زمان برده است.

وی که فرماندهی قرارگاه پدافند شیمیایی معروف به «ش م ر» را در دوران دفاع مقدس برعهده داشته است، ادامه داد: اطلاعات موجود در این کتاب، براساس شواهد و اسنادی است که در طول جنگ به‌طور روزانه دیده یا نوشته‌ام، تنظیم شده است. البته گزارش‌ تیپ‌های پدافند شیمیایی که زیرمجموعه مدیریت جنگ نوین بودند و حتی آمار بهداری ارتش و مراکز دیگر نیز در تکمیل اطلاعات نقش مؤثری داشت که تماماً با قید منبع ذکر شده است.

نیکخواه بهرامی بیان داشت: سعی‌ام براین بوده که اطلاعات گردآوری شده جامع و کامل باشد. مواردی از قبیل آمار شهدا و مصدومین، چگونگی حملات، مناطق مورد حمله واقع شده، نوع تجهیزات، هواپیما یا توپخانه‌ای که با آن بمباران انجام می‌شد، نوع گازها و بسیاری موارد دیگر در این مجموعه آورده شده است.

وی با ارائه توضیحاتی در خصوص سرفصل‌ موضوعات مطرح شده در این کتاب گفت: «جنایات جنگی» در 12 فصل تدوین شده که شامل "تاریخچه جنگ‌های شیمیایی"، "عوامل شیمیایی و کاربرد آنها در جنگ‌ها"، "عراق و دستیابی به سلاح‌های شیمیایی"، "کاربرد سلاح‌های شیمیایی از دوره اشغال تا ورود ایران به خاک عراق"، "بمباران شیمیایی در عملیات خیبر و اقدامات دیپلماتیک ایران"، "افزایش حملات شیمیایی عراق در عملیات بدر و اقدامات سیاسی ایران" است.

نیکخواه بهرامی ادامه داد: "بمباران گسترده فاو؛ اوج جنگ شیمیایی عراق علیه ایران"، "تکرار بمباران شیمیایی گسترده در منطقه شلمچه"، "فاجعه شیمیایی حلبچه (دولت بعث علیه ملت)"، "حملات شیمیایی عراق در مقطع پایانی جنگ"، "برون افتادن رازها"، " جمع‌بندی نتایج همه حملات شیمیایی و بررسی تمامی مواضع سازمان‌های بین‌المللی" از دیگر عناوین فصول دوازده‌گانه این کتاب است.

وی گفت: در زمان جنگ این مشاهدات و اسناد با عکس و اسناد دیگر در مرکز «ش م ر» جمع‌آوری و دسته‌بندی می‌شد تا به فرماندهی قرارگاه گزارش شود. سپس از طریق فرماندهی جنگ این اسناد را به وزارت خارجه ارسال می‌کردیم تا از مسیر دیپلماتیک به سازمان ملل، دبیر کل شورای امنیت، صلیب سرخ جهانی و سازمان خلع سلاح برای پیگیری تحویل داده شود.

فرمانده قرارگاه پدافند شیمیایی دوران دفاع مقدس ابراز داشت: هدف از ارسال این اسناد به مراکز بین‌المللی، شناساندن چهره دشمن متجاوز و حامیان آنها به جوامع جهانی و البته دادخواهی جمهوری اسلامی ایران بود. در این میان یکی از خواسته‌های اصلی ایران پس از توقف استفاده از این سلاح‌ها، درخواست حضور کارشناسان بین‌المللی در ایران برای مشاهده اثرات این سلاح‌ها بر روی رزمندگان به منظور تنبیه متجاوز و شناساندن حامیان او بود.

وی ادامه داد: البته بعد از جنگ وقتی آمریکا در پی حمله عراق به کویت به آن کشور حمله کرد، در این زمان بین آمریکا و عراق در رابطه با کویت تضاد منافع پیش آمد و در پی آن آمریکا، غرب، کشورهای اروپایی و خصوصاً شرکت‌ها در خصوص نحوه تجهیز ارتش عراق به سلاح‌های شیمیایی شروع به افشاگری کردند که این اسناد نیز در کتاب قید شده است.

نیکخواه بهرامی ابراز داشت: اعترافات بالاترین مقامات کشورهای غربی از رئیس جمهور آمریکا تا نخست وزیر انگلستان، آلمان، فرانسه و ... از موارد قابل‌ توجه در این کتاب است. در رسانه‌های غربی حداقل 10 هزار مورد از اعترافات آنها وجود دارد که البته گلچینی از آن موارد در این مجموعه آورده شده است.

فرمانده قرارگاه پدافند شیمیایی دفاع مقدس اظهار داشت: کتاب «جنایت جنگی» در 544 صفحه به صورت مصوٌر با جدول رنگی در 12 فصل به همراه ضمائم تنظیم شده که در تیراژ 2 هزار نسخه و با قیمت پنج هزار تومان به همت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است.

سردار نیکخواه بهرامی، خود یکی از قربانیان سلاح‌های شیمیایی است که به عنوان مسئول تبلیغات قرارگاه‌های جنوب و کربلا و فرمانده پدافند شیمیایی در 8 سال دفاع مقدس، پس از جنگ به منظور افشای جنایات عراق، نگارش کتاب‌هایی در این خصوص را آغاز کرده است.

از جمله کتاب‌های این نویسنده، «ماشین روحیه» است که در سال 76 منتشر شد و در بردارنده خاطراتی است که نویسنده مسئولیت تبلیغات جنگ را به عهده داشته است. در این کتاب به نحوه فعالیت‌های فرهنگی و هنری رزمندگان اعم از رسانه‌ها، طراحان، کارگردانان و ... پرداخته شده است.

کتاب «گاه شمار حملات شیمیایی عراق در 8 سال دفاع مقدس» نیز اثر منتشر شده دیگری از نیکخواه بهرامی است که به صورت جداول آماری، میزان حملات شیمیایی را در دوران دفاع مقدس بررسی کرده است و در سال 89 به همراه لوح فشرده آن وارد بازار نشر شد.


١٥:١٢ - 1391/06/14    /    شماره : ٤٩٥٠    /    تعداد نمایش : ١١١٩خروج

   مطالب مرتبط