صفحه اصلی > دفاع مقدس و شهداء 


  چاپ        ارسال به دوست

تازه های نشر دفاع مقدس - مهر ماه

تازه های نشر دفاع مقدس - مهر ماه
رمل های تشنه - جعفر ربیعی
عنوان کتابی به قلم جعفر ربیعی توسط انتشارات مهر منتشر شده است.نویسنده در یادداشتی اشاره میکند:"حوادثی که در این کتاب آمده شرح کوتاهی است از نحوه اسارت و زندگی 29 ماهه من در اردوگاههای رژیم بعث عراق".
نویسنده در این کتاب با قلمی شیوا و رسا، شهامت و مظلومیت آزادگان را در دوران دفاع مقدس به بهترین شکل به تصویر می کشد.
منبع - روزنامه ایران
............................................................................................

سرود حماسه ها - نیروهای نیمه وقت
همزمان با هفته دفاع مقدس، دو کتاب "سرود حماسه ها" و "نیروهای نیمه وقت" در شهرکرد رونمایی شد. مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس چهارمحال بختیاری با گرامیداشت یاد و خاطره دوران هشت سال دفاع مقدس گفت: "2 عنوان کتاب "سرود حماسه ها" مجموعه اشعار تاریخ منظوم انقلاب و دفاع مقدس و کتاب "نیروهای نیمه وقت" مجموعه خاطرات سالهای دفاع مقدس علیرضا بروجنی رونمایی شد.
عباس عباسی، اشاعه و تعمیق فرهنگ ایثار و شهادت را از اهداف چاپ و نشر این دو عنوان کتاب دانست و بر ضرورت نهادینه شدن این فرهنگ غنی در جامعه تاکید کرد.
وی با اشاره به ضرورت بازگو شدن خاطرات جنگ تحمیلی برای نسل سوم انقلاب، تصریح کرد:
"دشمنان نظام اسلامی ایران همواره و با ترفندهای نو به نو به دنبال ضربه زدن بر پیکره این کشور هستند؛ در همین راستا میطلبد با هوشیار نگهداشتن جوانان اقدامات موثری در خنثی سازی این توطیه ها صورت گیرد.
یاد آور میشود، این دو کتاب با حمایت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس بسیج و سپاه حضرت قمربنی هاشم(ع) استان چهارمحال و بختیاری چاپ و منتشر شد.
منبع - روزنامه ایران
............................................................................................

روایت دلبری
سعید عاکف نویسنده و مدیر انتشارات ملک اعظم در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس از انتشار کتاب «روایت دلبری» خبر داد و گفت: این کتاب خاطرات شهید جلیل محدثی‌فر است که بر اساس خاطرات علیرضا دلبریان از جانبازان دفاع مقدس به قلم محمد خسروی‌راد روانه بازار نشر شد.وی افزود: این کتاب در قالب خاطره نگاشته شده است و برای جذابیت و اثرگذاری بیشتر با حفظ مستندات سعی بر داستان‌نویسی شده است.به گزارش فارس، کتاب روایت دلبری در 314 صفحه و در 3000 نسخه با قیمت 9هزار تومان از دریچه انتشارات ملک اعظم روانه بازار نشر شده است.پیش از این کتاب «خاطرات شگرف» در برگیرنده خاطرات عجیب و اثر گذار 8 شهید خراسانی در سبک و سیاقی نو در کمتر از دو ماه در انتشارات ملک اعظم تجدید چاپ شد.. این کتاب صرفا به بیان سیر از تولد تا شهادت و جمع‌آوری خاطرات شهدا نمی‌پردازد و فقط خاطرات اثر گذار گلچین و بیان شده است. کتاب «خاطرات شگرف» که در 160 صفحه تالیف شده است در 3000 نسخه روانه بازار نشر شد و در کمتر از دو ماه با 3000 نسخه دیگر تجدید چاپ شد.علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب‌ها می‌توانند به آدرس http://www.molkeazam.comمراجعه کنند.
منبع - فارس
............................................................................................

معلم شهر
کتاب «معلم شهر» اثر میثم رشیدی مهرآبادی، شامل خاطراتی از شهید قدرت‌الله چگینی از چهره‌های سرشناس قزوین و از همراهان شهید رجایی که شهریورماه 60 توسط منافقین ترور شد، توسط نشر دانش امروز در سه هزار نسخه و قیمت شش هزار تومان راهی بازار نشر شد. این کتاب شامل 155 خاطره از خانواده و اطرافیان و دوستان شهید در شهرهای قزوین، تهران، الیگودرز و سایر شهرها به اضافه تعدادی از سخنرانان و تصاویر شهید است که به کوشش میثم رشیدی مهرآبادی و با همکاری بنیاد شهید و ایثارگران استان قزوین گردآوری شده است.در بخشی از این کتاب هم متن کامل چند سخنرانی منتشر نشده شهید آمده که یکی از آن ها با موضوع ولایت فقیه، به شبهات در این زمینه پاسخ داده و برای جوانان امروز نیز بسیار راه گشاست.
منبع  - فارس
.............................................................................................


پوتین‌های عمو بابا و یک نمایشنامه دیگر
شهرام کرمی نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، از انتشار کتاب نمایشنامه «پوتین‌های عمو بابا و یک نمایشنامه دیگر» در صبح امروز خبر داد و گفت: این کتاب صبح امروز چاپ شد و همزمان با اجرای تئاتر «پوتین‌های عمو بابا» به کارگردانی خودم در روز سه شنبه در تئاتر شهر رونمایی می‌شود.وی افزود: «پوتین‌های عمو بابا» اثری در حوزه دفاع مقدس و در 12 پرده نگاشته شده است و داستان خانواده‌ای است که با رفتن یکی از آنها به جبهه زندگی آنها تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در این خانواده یکی از فرزندان به شهادت رسیده است و فرزند دیگر اسیر می‌شود و بعد از سال‌ها به نزد خانواده باز می‌گردد اما روزگار خانواده همچون گذشته نیست و در واقع این نمایش نگاهی نو به روایت مادران جنگ دارد.این نمایشنامه نویس در باره نمایشنامه دیگر این کتاب توضیح داد: نمایشنامه روایت‌های ساده از زندگی روزمره نمایشی اپیزودیک است که به موضوعات اجتماعی و شهری می‌پردازد و مرگ، عشق، حسادت، انتظار و تردید را روایت می‌کند که در زندگی روزمره با آنها سرو کار داریم.به گفته وی نمایشی که در تئاتر شهر بر روی صحنه آمده، کاملا وفادار به متن است.به گزارش فارس، کتاب نمایشنامه «پوتین‌های عمو بابا و یک نمایشنامه دیگر» به قلم شهرام کرمی در 80 صفحه و با قیمت 4400 تومان در انتشارات افراز منتشر شد.
منبع - فارس
....................................................................................


آتش افروز
"احمد يوسف زاده" نويسنده‌ي كتاب "آتش افروز" در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبيات باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: دليل نگارش كتاب، زندگي شاخص سردار شهيد "حسين آتش افروز" و رشد او در پرورشگاه از كودكي تا جواني است. وي افزود: كتاب "آتش افروز" از سوي بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس استان كرمان منتشر شده است. وي ادامه داد: مطالب اين كتاب در جريان كنگره‌ي سرداران شاخص شهيد استان كرمان جمع‌آوري شده و از سوي من به شكل كتاب درآمده است. وي عنوان كرد: رويكرد كتاب نشر معنويات دفاع مقدس مانند ايثار، شجاعت و سلحشوري رزمندگان اسلام است. وي در خصوص شخصيت بارز و شهادت سردار شهيد "آتش افروز" اظهار داشت: شهيد "آتش افروز" از كودكي با وجود تمايل به شركت در فعاليت هاي استان كرمان آرام آرام با جدا شدن از پرورشگاه و پيوستن به سپاه به يكي از رزمندگان و سرداران سپاه استان كرمان تبديل شد و در اثر شدت جراحات شيميايي از چشم نابينا و در هواپيما هنگام انتقال به تهران براي مداوا شهيد شد.

منبع - باشگاه خبرنگاران جوان
.....................................................................................

شب‌هاي بي‌آسمان

"عبدالرضا قيصري"، مدير ادبيات و انتشارات بنياد و حفظ  آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس استان فارس در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبيات باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: كتاب "شب‌هاي بي‌آسمان" خاطرات آزده‌هاي سرافراز "رمضانعلي زارعي" در دوران اسارت رونمايي مي‌شود.وي افزود: كتاب ‌"شب‌هاي بي‌آسمان" به روايت سختي‌هاي "رمضانعلي زارعي" در اسارت و محروميت از ديدن آسمان مي‌پردازد. وي افزود: مراسم رونمايي از اين كتاب با حضور فرماندار شهرستان خرامه استان فارس، مسئولان بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس استان فارس و مسئولان حوزه هنري استان فارس برگزار مي‌شود. "قيصري" گفت: زمان و مكان برگزاري مراسم رونمايي اين كتاب، 7 مهر ماه 1392 در شهرستان خرامه استان فارس خواهد بود

منبع - خبرنگاران جوان

....................................................................................


فصل  جوانی

به نقل از روابط عمومي بنياد ادبيات داستاني  ايرانيان، مرتضی  سرهنگی، بلقیس سلیمانی و  علی‌اصغر شیرزادی، با حضور خود  نویسنده جدیدترین اثر  انتشارات عصر داستان را رونمایی  می‌کنند.  «فصل جوانی» روایت نوجوانی‌ است که در  روزهای جنگ و با تب و  تاب موتورسواری، به همراه دایی‌اش به منطقه جنوب می‌رود > اما سر از کردستان در می‌آورد.داستان ماجراجویانه‌ی این کتاب،  ردپایی از عشق را نیز دنبال  می‌کند.
 «فصل  جوانی» با شمارگان ۲۱۰۰ نسخه در ۲۴۰ صفحه با قيمت ۱۱۰۰۰ تومان روانه کتابفروشی‌ها
 می‌شود.

منبع - خبرنگاران جوان

..................................................................................


رسم دلبری
مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در جدیدترین اثر خود کتاب رسم دلبری تألیف آقایان محمدمهدی زیدآبادی‌نژاد و علی افاضاتی را منتشر کرد.در اثر حاضر نویسنده تلاش کرده تا زندگی واقعی یکی از مبارزان و انقلابیون را که به نام مستعار «سعید توفیق» معرفی شده است، از ابتدای ورودش به جرگه‌ی انقلابیون و سیر مبارزاتش با رژیم پهلوی و در نهایت شرکت او در جنگ تحمیلی عراق بر ضد ایران، اسارت و آزادی وی، به تصویر بکشد.پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به رهبری امام خمینی یکی از الطاف خداوندی است که به برکت پیروی عمومی ملت ایران از مکتب مبارز تشیع به دست آمد. در طول نهضت اسلامی از سال 1341 تا 1357 مبارزات مستمری از سوی انقلابیون به شیوه‌های مختلف و در اقصی نقاط کشور و با حضور اقشار گوناگون اجتماع حول محور مکتب تشیع و رهبری امام خمینی صورت گرفت که در نهایت به پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط رژیم پهلوی منجر شد.تدوین تاریخ پرفراز و نشیب مبارزه‌ی ملت ایران با نظام استبدادی پهلوی وظیفه‌ی سنگینی است که برای انتقال پیام، اهداف، شیوه‌های مبارزاتی انقلابیون، اقشار شرکت‌کننده و نوع رهبری، همت علاقه‌مندان انقلاب اسلامی را می‌طلبد. در این راستا بیان داستانی و جذاب وقایع رخ‌داده در بخشی از این سرزمین پهناور و سیر تحولات و اتفاقات پیشامده برای قهرمان داستان، در انتقال راحت و جذاب حوادث انقلاب اسلامی به نسل کنونی و آینده تأثیرگذار خواهد بود.
منبع - خبرگزاری دفاع مقدس
...................................................................................

نبرد سه‌کانیان
سرهنگ پاسدار علی کریمی  سرپرست اداره کل حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس استان اردبیل  با بیان این که تا کنون 18 عنوان کتاب دفاع مقدس توسط این اداره به چاپ رسیده اظهار داشت : هم اکنون  در آستانه چاپ12 عنوان اثر دیگر قرارداریم .در مراسم رونمایی از کتاب نبرد سه‌کانیان امیر رجبی،  مصاحبه گر و تدوین گر اثر هم توجه ویژه به غرب کشور، پرداختن به خاطرات رزمندگان ارتش و خصوصیات منحصر به فرد شخصیتی و زندگی راوی را از ویژگی های ممتاز این اثر برشمرد . در ادامه عباس دستباز معاون سیاسی امنیتی استاندار اردبیل نیز ضمن تقدیر از خلق آثار ارزشمند ادبی و به ویژه جمع آوری و مکتوب نمودن خاطرات رزمندگان استان بر حمایت از این حرکت های ماندگار فرهنگی تاکید کرد . در پایان مراسم که از ساعت 10:30 امروز آغاز شده بود از پیشکسوتان دفاع مقدس استان  قدر دانی شد ویکی از اعضای شورای اسلامی شهر اردبیل به بیان خاطراتی از رزمندگان استان پرداخت  و از ادارات و نهادها درخواست نمود که در نهضت  بزرگ جمع آوری و چاپ خاطرات مشارکت فعال داشته باشند . در این مراسم کتاب نبرد سه‌کانیان رونمایی شد.
منبع - خبرگزاری دفاع مقدس

...........................................................................................

عاشقانه‌هایی برای دشمن
پرویز بیگی حبیب‌آبادی، مدیر انتشارات فصل پنجم، در گفت‌وگو با خبرگزاری دفاع مقدس، اظهار کرد: عاشقانه‌هایی برای دشمن سروده حمیدرضا شکارسری است که به تازگی توسط این انتشارات منتشر شده است.وی بیان کرد: این مجموعه شامل 64 عنوان شعر سپید است که مضمون همه این شعرها مرتبط با دفاع مقدس است.بیگی حبیب‌آبادی خاطرنشان کرد: عاشقانه‌هایی برای دشمن در 80 صفحه و با قیمت 5500 تومان منتشر شده است.در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم:
"تمام لذت زندگی به این است
که با شلیک تو تمام شود"
"پرواز بی تو آرزویی دیر بود
ما پرندگان دوستت داریم"
"فرسنگ ها فرسنگ دور بودیم از هم
دستهایمان را به هم گره زدیم"
"امروز لاله زار پشت لاله زار
پیش از تو اما لاله کجا بود؟"
منبع - خبرگزاری دفاع مقدس
........................................................................................

سرود حماسه ها
این کتاب سروده شاعر پیشکسوت استان چهارمحال و بختیاری "حفیظ الله جلالی چالشتری" است که در 505 صفحه و در تیراژ سه هزار نسخه به چاپ رسیده است.
جلالی چالشتری شاعر این اثر در رابطه با کتاب گفت: این کتاب ادای دینی است به مردان بزرگ ایران که برای دفاع از کشور از جان خود گذشتند.
وی افزود: این مجموعه مشتمل بر ده هزار بیت است که  بر وزن حماسی و در مدتی قریب به ده سال سروده شده است.
به گفته این شاعر، اشعار این مجموعه با الهام از عشق و معرفت الهی، گوشه‌ای از رشادتها و جانبازی‌های شهدای  این مرز وبوم را به تصویر می کشد و گاهی نیز نگاهی نقادانه و پند آموز به جامعه دارد.
جلالی از تلاش سازمانهایی چون سپاه قمر بنی هاشم (ع)، اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای چاپ این اثر قدردانی کرد.
منبع - خبرگزاری دفاع مقدس
......................................................................................

سی مرد و سیمرغ
اکبر صحرایی به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: کتابی با عنوان «سی مرد و سیمرغ» را برای انتشار به بنیاد ادبیات داستانی سپردم که از سوی عصر داستان منتشر می‌شود.وی درباره محتوای اثر در دست انتشارش توضیح داد: موضوع فتح خرمشهر و عملیات بیت‌المقدس در چهار مرحله برای نوجوانان مطرح شده است. بحث اساسی «سی مرد و سیمرغ» تحول درونی شخصيت اصلی کتاب است که با رفتن به جبهه‌های دفاع مقدس از مرحله شعار به شعور می‌رسد و به قول معروف ره صد ساله را در يک شب می‌رود. صحرایی که در نگارش این کتاب از شیوه نقالی‌گری بهره برده است، ادامه داد: موضوع هفت‌خوان شاهنامه را با روند آزادسازی خرمشهر در این کتاب تلفیق کرده‌ام و از این رو، داستان کتاب نزدیک به متن کهن ایرانی نوشته شده است.وی با بیان این‌که «سی مرد و سیمرغ» مراحل طراحی جلد را در عصر داستان سپری می‌کند، ادامه داد: چکیده‌ای از داستان را برای طراحی جلد در اختیار این انتشارات قرار دادم و احتمالا تا ماه آینده این کتاب منتشر می‌شود.
منبع - خبرگزاری ایبنا
................................................................

دکل ابوذر

سردار فتح‌الله جعفری در کتاب "دکل ابوذر" اهمیت این دکل را در روزهایی که همگان انتظار آزادسازی خرمشهر را می‌کشیدند، بازگو کرده است.همچنین در کتاب دکل ابوذر خاطرات دیده‌بانی و صبوری سردار شهید حسن باقری گفته شده است که چطور وی از فراز دکل مراقب منطقه بود تا روزی نیروهای ایرانی را از شرق کارون برای رسیدن به خرمشهر هدایت کند.در یکی از صفحات کتاب آمده است: نام این دکل را حسن باقری گذاشت دکل ابوذر. اما پیش از آن یک دکل مخابراتی بود که در روزهای اول جنگ هم فعال بود و کار می‌کرد. تنهایی این دکل در بیابان‌های گسترده شرق کارون، بی‌شباهت به تنهایی ابوذر در صحرای ربذه نبود. یافتن این شباهت‌ها و نزدیک کردن اشیا و شخصیت‌ها، آن هم در روزهای پرهیاهوی جنگ، نشان از یک ذوق دینی و اعتماد به نفس عجیب دارد.در انتهای کتاب دکل ابوذر تصاویری از آلبوم عکس سردار شهید حسن باقری برای شناساندن و نشان دادن این دکل آورده شده است.کتاب دکل ابوذر تولید دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری است که در قطع رقعی و با شمارگان 2200 نسخه بزودی توسط سوره مهر به چاپ چهارم می‌رسد.

منبع - خبرگزاری دفاع مقدس
..............................................................

دردهای یخ زده
مجموعه شعر «دردهای یخ زده » سروده شوان کاوه در انتشارات نیماژ در 1100 نسخه راهی بازار کتاب شد.این مجموعه در قالب سپید است . در شعری از این  مجموعه را با هم می‌خوانیم:«دیگران  می‌گویند*به پدرم رفته‌ام*اما من*احساس می‌کنم*شبیه آن مردِ کنارِ خیابان هستم*  که همیشه چُرت می‌زند !*نمی‌دانم  ...*نشانی مادرم  را  هم ندارم !*تا*شهادت بدهد»
منبع - فارس
...................................................................................


خاطرات شفاهی ناخدا هوشنگ صمدی
سید قاسم یاحسینی نویسنده دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: چهار کتاب در دست چاپ دارم، یکی از کتابهایم به نام "خاطرات شفاهی ناخدا هوشنگ صمدی" بیش از2 سال در انتشارات سوره مهر منتظر چاپ است.وی افزود: کتاب "خاطرات شفاهی ناخدا هوشنگ صمدی" درباره ناخدا صمدی فرمانده گردان تک آوران نیروی بوشهر است. در این کتاب ناخدا صمدی برای نخستین بار با تفصیل و ذکر جزئیات مقاومت قهرمانانه ایرانیان در خرمشهر علیه ارتش مهاجم عراق را روایت کرده است.یاحسینی ادامه داد: کتاب "خاطرات شفاهی ناخدا هوشنگ صمدی" به دلیل گرانی و کمبود کاغذ نزدیک به دو سال است که مجال چاپ و انتشار نمی یابد.این نویسنده دفاع مقدس تصریح کرد: دو کتاب به نامهای "زندگی و مرگ" "میرزا جهانگیرخان صوراسرافیل" و "مظفری ومسئله زن" تحویل انتشارات شیرازه شده است. این کتاب بیش از یک سال منتظر جوابی از ارشاد پیرامون صدور مجوز کتاب بود.
منبع - باشگاه خبرنگاران جوان


١٢:٣٢ - 1393/09/01    /    شماره : ٣٧٧٠٥    /    تعداد نمایش : ٨٢٦خروج

   مطالب مرتبط