صفحه اصلی > دفاع مقدس و شهداء 


  چاپ        ارسال به دوست

برگردیم به دفاع مقدس

برگردیم به دفاع مقدس


جانفشانی، ایثار، غیرت دینی و خشم مقدس برای دفاع از دین، ناموس و تمامیت ارضی تمام چیزهایی هستند که از دوران دفاع مقدس برای ما به یادگار مانده‌اند. روزهایی غرورآفرین و جاویدان که لحظه به لحظه آن سرشار از حماسه بود. پدیده‌ای بدیع در تاریخ ایران که دشمن با حمایت‌های گسترده مالی، دراختیارگذاشتن آخرین دستاوردهای صنعت نظامی، کمک‌های اطلاعاتی و اعزام نیروی انسانی از سوی کشورهای غربی و عربی وارد میدان شد، در حالی که عشق به دین و میهن اسلامی تنها سلاح قابل اتکاء مردان این سرزمین بود.

روزهایی مقدس و تاریخ‌ساز که ۱۹۰ هزار پرستوی عاشق به معراج خون، بال گشودند و ۶۷۲ هزار جانباز بی‌قرار، جاده‌های ایثار را ستاره باران کردند و در نهایت، این تنها سلاح رزمندگان ما بود که بر تکه‌های آهن دشمن غلبه کرد.

به راستی این ایثارگری‌ها و جانفشانی‌ها چگونه حاصل شد؟ برای یافتن پاسخ این سئوال باید بدانیم که نوع مدیریتی که در جنگ هشت ساله تحمیلی حاکم بود ره‌آوردی جز این نمی‌توانست داشته باشد. مدیریتی جهادگونه که در آن جلب رضایت خالق یکتا، خلوص نیت و خدمت به دین و ملت، در کنار تدبیر و خرد و دانش، حرف اول را می‌زد.

هر یک از فرماندهان دفاع مقدس با داشتن ویژگی‌های برجسته، الگوی کامل یک مدیر جهادی بودند که مدیریت جهادی را در صحنه جنگ به نمایش گذاشته‌اند. برای درک درست از چگونگی پیاده‌کردن مدیریت جهادی در دفاع مقدس مطالعه یادداشت‌ها، خاطرات و زندگی‌نامه فرماندهان شهید می‌تواند دستمایه خوبی برای مدیران فعلی باشد.

شهید حسن باقری در یادداشتی به قلم خود، خصوصیات یک فرمانده عملیات را اینچنین بیان می‌کند:

۱- علاقه، ایمان و توکل بر خداوند

۲- استعداد (روحی، هوشی و جسمی)

۳- پشتکار و ثبات قدم و اخلاق نیکو

۴- مدیریت و سازماندهی

۵- آشنایی به محیط و سابقه کار آموزشی

۶- آرامش خاطر و اطمینان قلب

۷- جسارت، شجاعت برای حضور در خط مقدم

۸- تعهد ماندن تا پایان جنگ در جبهه

۹- داشتن حداقل تجربه نظامی - عملیاتی (خصوصیات یک فرمانده عملیات، مشرق نیوز،۲۳/ ۹/ ۶۰)

همچنین شهید عباس کریمی قهرودی فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله در یکی از برگ‌های دفتر خاطراتی که از او یادگار مانده در توصیف یک فرمانده خوب نوشته است: «سلامتی جسم، فزونی علم، مشورت با دیگران، سعه صدر، نداشتن حس انتقام، برخورد با افراد تحت فرماندهی از راه ارشاد و موعظه، در کنار همه تاکتیک‌ها و از همه مهم‌تر فاصله نگرفتن از خداست. فرماندهی که ابتکار عمل نداشته باشد تسلیم است. ابتکار عمل سلاح برنده مومن است.» (پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج دانشگاه علامه محدث نوری، زندگی‌نامه شهید کریمی قهرودی)

فرماندهان و رزمندگان جهادی در منش و تجربیات خود ویژگی‌های برجسته‌ای داشتند که نقش آفرینی آنها در دانشگاه عظیم دفاع مقدس برگرفته از همین خصوصیات ارزشی بوده است. شاخص‌هایی چون قصد قربت و توکل به خدا، ولایت پذیری و ولایتمداری، تلاش و پشتکار، خستگی ناپذیری، خلاقیت و نوآوری در کار، تخصص گرایی، شجاعت و جسارت در اتخاذ تصمیم‌های متهورانه، خودباوری و اتکاء به توان داخلی، بهره گیری از علم و فناوری، ماموریت محوری و مسئله محوری در کار، مردم گرایی و اخلاق مداری، ساده زیستی و پرهیز از تشریفات و تجملات، توانایی بالای مدیریت و ساماندهی تشکیلات و....

مدیریت جهادی امروز هم در همان مسیری رهنمون است که روزگاری لرزه بر اندام دشمن تا دندان مسلح انداخته و آنها از از نفوذ در دژ مستحکم میهن اسلامی مأیوس کرده بود. به همین دلیل می‌توان به یقین پنداشت که مدیریت حاکم در دوران دفاع مقدس با چیزی که امروزه از آن به‌عنوان مدیریت جهادی یاد می‌شود از یک خانواده و ریشه هستند. مدیریتی که باعث شده ارزش‌های والای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی از پشت خاکریزهای دفاع مقدس سر برآورد و نمود عملی پیدا کنند.

در واقع الگوی مدیریت جهادی همانند الگویی بومی و موفق که در دوران دفاع مقدس نمود عملی یافت، الگویی درون‌زا و قابل اجرا است که نتیجه پرافتخار جنگ ۸ ساله تحمیلی گواه روشنی بر این مدعاست. الگویی که می‌تواند تضمین کننده پیروزی نظام اسلامی در تحریم‌ها و جنگ نرم دشمنان باشد. این چشم‌انداز مقدس سبب شده بازاندیشی در سبک مدیریت کنونی با هدف انطباق آن با الگوی مدیریت جهادی دوران دفاع مقدس امری اجتناب‌ناپذیر تلقی شود.

رهبر معظم انقلاب که احیاکننده مدیریت جهادی در کشور هستند در ارتباط با ضرورت نهادینه شدن نظام مدیریت جهادی در کشور می‌فرمایند: «اگر مدیریت جهادی یا همان کار و تلاش با نیت الهی و مبتنی بر علم و درایت حاکم باشد، مشکلات کشور، در شرایط کنونیِ فشارهای خباثت‌آمیزِ قدرت‌های جهانی و در شرایط دیگر، قابل حل است و کشور حرکت رو به جلو را ادامه خواهد داد.»

پیاده کردن مدیریت جهادی درون‌زا و کارآمد، مولفه‌ها و شاخص‌های متنوعی دارد که بخش قابل توجهی از آنها را می‌توان در خصوصیات فرماندهان دوران دفاع مقدس جویا شد. برخی از این ویژگی‌ها (اعتقاد به خداوند، یاد مرگ و قیامت، وجدان) به‌عنوان عامل کنترل کننده و بازدارنده قوی است که باعث می‌شود مدیریت جهادی به مرحله تحقق برسد.

به‌عنوان مثال وقتی مدیران و کارگزاران کشور بدانند خداوند در همه حال ناظر و آگاه بر اعمال و حتی نیات آنان است، دیگر مقام، ثروت و قدرت نمی‌تواند بر اصل خدمت بی‌منت برای جلب رضای خداوند و مردم سایه افکند. اینکه همه ما در انجام امور به خوبی بر نیت و هدفمان واقف باشیم، دیگر کوتاهی در احترام به ارباب رجوع یا عزل و نصب‌های بی‌مورد نمی‌تواند توجیه‌گر باشد، چون در وجود انسان عنصر قوی به نام «وجدان» نهفته است که به‌عنوان عامل بازدارنده و کنترل کننده قوی، نقش ایفا می‌کند.

بی‌شک شرایط جهانی که اکنون کشور ما در آن قرار دارد شرایط پیچیده‌تری نسبت به دوران سخت جنگ تحمیلی را تجربه می‌کند. نظام سلطه که دستش از حمله نظامی به جمهوری اسلامی ایران و رسیدن به منابع عظیم این کشور کوتاه شده است، عرصه وسیع‌تری را برای مقابله با نظام از طریق تحریم‌های ظالمانه و جنگ نرم گشوده و مدیریت می‌کند. با این تفاوت که کشته شدگان این جنگ دیگر شهید و مایه افتخار خانواده و نظام محسوب نمی‌شوند و کفه ترازوی جنگ نرم همواره به نفع طراحان این جنگ سنگینی می‌کند.

در چنین شرایطی باید یقین داشت که اجرایی کردن مدیریت جهادی همت مردانه می‌طلبد و از دستاوردهای دوران دفاع مقدس است که مدیریت مومنانه و بااخلاص بر پایه علم و درایت، پرکار و باانگیزه را شامل می‌شود، بنابراین برای گذر از مشکلات کنونی و بحران‌های پیش رو یک بار دیگر باید به دوران دفاع مقدس و درس‌های آموزنده و مقدس آن باز گردیم.

روح الله کریمی کارشناس روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی قم


١٣:٢٨ - 1393/07/02    /    شماره : ٣٥٢٢٩    /    تعداد نمایش : ١١٤٩خروج

   مطالب مرتبط
 بررسی دستاوردهای فرهنگی دفاع مقدس (خبر)
 زندگي نامه شهيد مهدي زين الدين (خبر)
 تاکید بايدن بر حمايت آمريکا از عراق در جنگ با القاعده (خبر)
 چرا جنگ هشت سال طول کشید؟ (خبر)
 افزایش صادرات برق ایران به عراق (خبر)
 15 اسفند:امضاي موافقت نامه الجزاير بين ايران و عراق (خبر)
 تحقق حکومت شیعیان عراق به برکت انقلاب اسلامی (خبر)
 عمار حکیم: عراق انقلاب ایران را الگو قرار دهد (خبر)
 اعلام جنگ داعش به ترکیه (خبر)
 تولید نسل جدید از جنگنده‌ تماماً بومی ایران (خبر)
 رايانه‌های وزارت جنگ رژيم صهيونيستی هک شد (خبر)