نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

تنگی نفس به تنهایی بیماری نیست

تنگی نفس، نشانه و یا شکایتی از یک بیماری زمینه ای است که می تواند به تنهایی یا با علائمی مانند درد سینه، تپش قلب، افزایش و یا افت فشار خون، سرفه، خس خس سینه، خلط چرکی یا خلط خونی همراه باشد.

تنگی نفس احساس ناخوشایند از نفس کشیدن است

این احساس ناخوشایند به اشکال مختلفی مانند احساس سنگینی در قفسه سینه، نیاز به دم عمیق، احساس فشار در ناحیه گردن و سینه، نفس کشیدن سریع به صورت سطحی و عمیق بروز می کند.
بیماری های ریوی مانند آسم، بیماری انسدادی مزمن ریوی و تجمع آب در ریه را از عوامل زمینه ساز در بروز تنگی نفس دانست
بیماری های قلبی مانند نارسایی قلبی و انفارکتوس قلبی و همچنین بیماری های مغزی مانند سکته مغزی و خونریزی های داخل مغز، احتمال بروز تنگی نفس را تقویت می کند.

چاقی، کم خونی، حاملگی، اختلالات ستون فقرات، تورم شکم و بیماری های تیروئید، از دیگر عوامل زمینه ساز در بروز تنگی نفس به شمار می رود.

بر درمان کامل تنگی نفس
تنگی نفس در صورت عدم درمان کامل موجب اختلالات گازی اکسیژن و co۲ در بدن می شود که این امر به نوبه خود باعث ایجاد بیماری های مختلف مانند عصبی، کلیوی و قلبی می شود.

 بروز تنگی نفس در بدو تولد نوزادان

تولد نارس و یا زودتر از موعد، اختلالات مادرزادی قفسه سینه و ریه، بیماری های قلبی و اختلال در سوراخ ها و حفرات قلب نیز می تواند از علل بروز تنگی نفس در بدو تولد نوزادان باشد.
این عوامل موجب مخلوط شدن خون شریانی و وریدی و همچنین کمبود اکسیژن و ایجاد تنگی نفس می شود و در برخی موارد هم نوزاد به طور کامل با فقدان کامل یک ریه و یا قسمتی از آن متولد می شود.

آلودگی های موجود در هوا را موجب تحریک پذیر شدن مجاری هوایی و ایجاد بیماری هایی مثل آسم، بیماری انسدادی مزمن و بیماری های شغلی دیگر می شود.

منبع: تازه های پزشکی و آزمایشگاهی


١٧:٢٠ - 1391/12/14    /    شماره : ٩٥٣٢    /    تعداد نمایش : ٣٥٤خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :6920
کل بازديدها :17259244
بازديدکنندگان آنلاين :6
بازديدازاین صفحه :253820