نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

درمان نازایی مردان با داروی گیاهی

نازایی تنها یک مشکل زنانه نیست و بلکه فاکتورهای مردانه نیز در این امر دخالت دارند و حدود %50 موارد را شامل می شوند.

عوامل زیر از جمله فاکتورهای خطر در ارتباط با نازایی مردان می باشند:

- وجود سابقه عفونت پروستات یا ناحیه تناسلی
- سابقه ضربه به بیضه ها یا چرخش بیضه ها، سابقه بلوغ زودرس یا دیررس
- تماس با مواد سمی در حین کار نظیر مس، کادمیوم و جیوه، اکسید اتیلن، کلرید وینیل، مواد رادیو اکتیو و اشعه
- مصرف دخانیات
- مصرف الکل به مقدار زیاد
- تماس ناحیه های تناسلی با دماهای بالا
- ترمیم فتق
- بیضه نزول نکرده
- داروهای مورد استفاده در دوران زخمها یا پسویازیس
- سابقه مصرف دی استیل بسترول توسط مادر در حین بارداری و سابقه ابتلا به اوریون حین بلوغ

علل اصلی نازایی مردانه را می توان در چند گروه اصلی قرار داد:

اختلالات مربوط به اسپرم :
این اختلالات می تواند ثانویه به علل مختلف ایجاد شود. نظیر بیماریهای عفونی یا التهابی نظیر اوریون، اختلالات هورمونی، اختلالات ایمونولوژی، فاکتورهای محیطی و شیوه زندگی و بیماریهای ژنتیکی
بیماری سیستیک فیبروزس : نوعی بیماری ارثی است که در در آن تعداد اسپرمها بسیار کم بوده و گاهی با عدم تشکیل لوله ها ی منی بر همراه می باشد.

کم خونی سلول داسی شکل
اختلالات ساختاری دستگاه تناسلی
بیماریهای کبدی، کلیوی
دریافت داروهای ضد تشنج

علل نازایی مردانه چگونه قابل تشخیص می باشد؟
علاوه بر اخذ شرح حال کامل از فرد و خانواده و انجام معاینات کامل جهت تشخیص علت نازایی در مرد باید آزمایشات خاصی را نیز انجام داد که شامل :

آزمایش منی چند گانه :حداقل دو نمونه در دو نوبت مختلف زمانی مختلف باید گرفته شود و از لحاظ فاکتورهای گوناگون مورد بررسی قرار گیرد که این نوع فاکتورها شامل حجم منی، قوام، تعداد اسپرمها و شکل و حرکت آنها می باشد

سونوگرافی:
جهت تعیین واریکوسل و سای
ر عوارض ساختمانی بیضه
سایر آزمایش ها : از این آزمایشات جهت تعیین علت اختلالات اسپرمها یا بیماریهای سیستم تناسلی مردانه استفاده می شود
درمان گیاهی نازایی مردان با قطره گیاهی آفرودیت و کپسول جین سین

قطره و قرص گیاهی آفرودیت : درمان ناتوانی های جنسی (اختلال نعوظ ) ، انزال زود رس ،کمبود تمایلات جنسی و عقیمی مردان. افزایش دهنده تمایلات جنسی در بانوان .
آفرودیت محتوی چندین گیاه شامل دارچین خارخاسک زعفران و زنجبیل می باشد مطالعات وسیعی روی اثر این گیاهان برای رفع اختلالات جنسی در سطح جهان انجام شده است

مواد موثره گیاهی بخصوص ساپونین و اسانسها و استروئیدهای موجود در این گیاهان در برطرف نمودن ناتوانی جنسی موثر می باشد و با اتساع عروق آلت تجمع خون را در این عضو زیاد کرده و موجب نعوظ می گردد
همچنین تمایلات جنسی را افزایش می دهد و از انزالهای زودرس وناقص جلوگیری نموده و موجب ظهور یک عمل جنسی رضایت بخش می شوند .

مطالعات بالینی نشان می دهند که آفرودیت موجب افزایش تعداد اسپرم شده و می تواند در بیمارانی که بعلت کمبود اسپرم دچار درجاتی از عقیمی هستند موثر واقع شود ، درمطالعات بالینی اثر ساپونین جداشده از خارخاسک روی اختلالات ناشی از ناتوانی های جنسی مورد ارزیابی قرار گرفته است و اثر بخشی آن به اثبات رسیده است .

اثربخشی آفرودیت در افراد تحت مطالعه برسی شده و معلوم گردیده که حداقل در هشتاد درصد این افراد نعوظ بادوامی ایجاد می گردد همچنین نشان داده شده است که آفرودیت تعداد اسپرم را افزایش میدهد جالب توجه است که ساپونین مجزا شده از خارخاسک تولید فولیکول استیمولیت هورمون از هیپوفیز را زیاد می کند که خود باعث افزایش تعداد اسپرم می شود

ساپونین پیوند رسپتورهای استروژن در هیپوتالاموس شده و از طریق واکنش پس نورد منفی تولید فولیکول استیمولیت هورمون را زیاد می کند .
در بعضی افراد اختلالات جنسی همراه با اضطراب ناشی از ناتوانی انجام دهی عمل جنسی است آفرودیت قادر به برطرف کردن این اضطراب بوده موجب آرامش و اعتماد به نفس می شود

موارد احتیاط ومنع مصرف :
بیماران قلبی بیمارانی که اخیرا مبتلا به سکته قلبی شده اند در مصرف این دارو باید احتیاط کنند

عوارض جانبی :
بیمارانی که نسبت به اسانس های گیاهی حساسیت دارند باید این دارو را با احتیاط مصرف کنند در کمتر از یک درصد بیماران عدم تحمل گوارشی سردرد مختصر و برافروختگی صورت گزارش شده است
مقدار مصرف : قطره به میزان 50 تا60 قطره 3 بار در روز در یک فنجان آب قند بعد از غذا میل شود ، قرص به میزان یک قرص 3 بار در روز بعد از غذا میل شود آفرودیت را می توان برای حصول نتیجه بهتر مستمر مصرف نمود.

یکی از بهترین داروها خارخسک است که روی کاربرد آن تحقیقات بسیاری انجام شده است. این ماده از زمان های قدیم در اروپا و آسیا برای درمان ناتوانی های جنسی و ناباروری مورد استفاده قرار می گرفته است البته قبل از اینکه پیشرفت های علمی داروهایی شیمیایی و علاج های پزشکی برای این عارضه پیدا شود و ماده اصلی آن که پروتودیوسین نامیده می شود کشف شود.
خارخسک در مواقعی کاربرد دارد که هورمون های جنسی فرد نامتوازن بوده یا تستوسترون کاهش یافته باشد. در این حالت ماده فعال موجود در خارخسک می تواند با استفاده از آنزیم های طبیعی بدن فرد این کمبود را جبران کند.
تحقیقات دیگری نشان داده است که خارخسک می تواند DHEA که ماده ای موثر برای برقراری یک رابطه ی جنسی سالم و کامل می باشد را در بدن فرد بالا ببرد.

این دارو فوری عمل نمی کند و نیازمند زمان است. هیچ عوارض جانبی هم تا به حال از این ماده دیده نشده است.
نکات قابل توصیه : مصرف دراز مدت دارو در افزایش میزان اسپرم بسیار موثر میباشد .

روش مصرف آفرودیت و جین سین با هم
مصرف آفرودیت: ۳ نوبت در روز و در هر بار یک قرص یا ۶۰-۵۰ قطره و مدت زمان مصرف آن حداقل ۳ ماه می باشد. ۲-۱ ساعت قبل از نزدیکی نیز مصرف توام یک قرص با ۶۰-۵۰ قطره توصیه می شود.
مصرف جین سین: ۲ نوبت در روز و در هر بار ۲ کپسول بعد از غذا جهت حصول نتیجه بهتر در امر تقویت قوای جنسی مصرف توام آفرودیت و جین سین توصیه می شود. این دو دارو در دوزهای ارائه شده فاقد هر نوع عارضه جانبی اند.

جین سین
شکل داروئی:کپسول در جعبه های 30 عددی .
موارد مصرف :برای تقویت قوای جسمی و فکری،رفع خستگی و کمک به تمرکز حواس ، کاهش دوران نقاهت .
این دارو در حد نیاز فیزیولوژیک بدن، تامین کننده انرژی بوده مضاف بر آن دارای اثرات هورمون مانند همچون کاهش چربی خون و قند خون نیز می باشد.

مصرف این دارو به علت داشتن کارآئی های فوق و بخصوص اثرات روحی ایده آل برای افراد دچار کسلی، بیحالی و خواب آلودگی می تواند موثر باشد
اجزاء فرآورده :هرکپسول حاوی250میلیگرم گرانول پودرریزوم جین سینگ می باشد .
استاندارد شده :بر مبنای 7/7 – 3/6 میلی گرم جین سینوزید برحسب Rg1 در هر کپسول .
مواد موثره :موادموثره جین سینگ که ازنظربیولوژی فعال میباشد،کمپلکس ساپونینهای تری ترپنی بنام جین سینوزید ها میباشد. سایر مواد متشکله عبارتند از: پاناسن ، بتاسیتوسترول ، پـلـی ساکاریدهای با وزن مولکولی کم، ویتامین ها(سریB ) و فلاونوئید های مختلف .

آثار فارماکولوژی و مکانیسم اثر :شواهد مستــند نشــان میـدهدکه گیاه جین سینگ دارای آثارمتعددفارماکولوژیکی ازجمله دارای اثرضد خستگی(تقویت کننده قوای جسمی و فکری ) میباشد . مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که بسیاری از اثرات ضد خستگی جین سینگ مربوط به اثرمحرک جین سینگ روی سیستم اعصاب مرکزی است .

آثار فارماکولوژیک جین سینگ متعدد و پیچیده هستـندکه تنها مربوط به جین سینوزیدها نبوده بلکه به ترکیبات دیگر مانند پانا سن (پپتیدوگلیکان) ، اسید وانیلیک وسالیسیلات ها نیزبستگی داردکه دارای خـواص آنتی اکسیدان وآثارضدخستـگی درحیوانات میباشند .
گزارش شده است که جین سینگ دارای اثر هورمون مانند و کاهش دهنده کلسترول و تشدید کننده اتساع عروق بوده ودارای اثرضد اضطراب وضد افسردگی است .

بسیاری ازتجارب بالینی نشان دهنده قــدرت عصاره جین سینگ وجین سینوزیدها در بالا بردن یادگیری وحافظه وفعالیت جسمی است . افزون بر این مواد موثره مجموعا" موجب افزایش مقاومت در مقابل عفونت میشوند .
دستور مصرف: روزی2بارهربار2 کپسول بعدازغذا میل شود .

موارد منع مصرف ونکات قابل توصیه : فشارخون بالا ، عفونت حاد وآسم ، خون ریزی زیاد قاعدگی.
عوارض جانبی:با مقادیر پیش ازحد میتواند موجب بالا رفتن فشار خون، بی تابی وبی قراری ، بی خوابی ، اسهال و بثورات جلدی شود .
مصرف در حاملگی و شیردهی :کمیسیون E گزارش نموده است که محدودیتی برای مصرف این دارو درحین آبستنی وشیردهی وجود ندارد .
تداخلات داروئی :فارماکوپه گیاهی انگلیس مصرف جین سینگ با ترکیبات محرک ، مانند مصرف زیاد کافئین رامنع نموده است .

توصیه غذایی:
مصرف بیشتر گوشت بره به آتش کباب شده
مصرف بیشتر میوه و سبزیهای زرد و یا شیرین(هویج فرنگی، خربزه، انبه، زردآلو و ...)
مصرف بیشتر مغزهای گیاهی(کنجد، پسته، فندق، گردو، بادام و ...)مصرف بیشتر کوکو اسفناج و پاچه گوسفندی

نکات سودمندی در مورد افزایش مایع منی

1- ترک سیگار:سیگار علاوه بر تمام مضراتی که دارد،مقدار اسپرم شما را کاهش میدهد.گاهی مقدار اسپرم افراد سیگاری حدود22درصد کمتر از سایرین است.

2- لباس زیر راحت و گشاد بپوشید:علت اینکه بیضه ها درون کیسه ای خارج از بدن قرار دارند این است که باید دمای آنها چند درجه خنک تر از دمای بدن باشد.بهمین خاطر پوشیدن لباس زیر و شورت تنگ که بیضه ها را به بدن شما میچسباند کار مناسبی نیست.

3- تغذیه مناسب داشته باشید:بدون شک بعضی از غذاها روی تولید مایع منی اثر دارند.غذاهایی که چربی کم و کربوئیدرات و پروتئین فراوان دارند بعلاوه سبزیجات وغلات موجب تقویت منی میشوند.ورزش به همراه تغذیه سالم، باعث تضمین سلامتی شما میشود.

4- استمنا نکنید.

5- اجتناب از مصرف مشروبات الکلی:الکل به علت اثر روی کبد باعث افزایش سطح هورمون استروژن(هورمون زنانه) در بدن شده و کاهش میل جنسی و مقدار مایع منی را بدنبال دارد.

6- تمرین حرکات ورزشی کجل: هرچند این تمرینات اثری روی مقداراسپرم ندارد،ولی به کمک آن میتوانید قدرت پرتاب منی خود را بیشتر کنید و لذت بیشتری از انزال ببرید.

7- ویتامین ها و مکملهای غذایی: ماری ژوانا و بعضی داروها موجب کاهش اسپرم میشوند.در مقابل مکمل های غذایی طبیعی هم هستند که تولید منی را بیشتر میکنند.مانند:
کارنیتین:در گوشت قرمز و شیر وجود دارد.
فولیک اسید:
آرژینین:در آجیل،کنجد،تخم مرغ و گوشت وجود دارد و تقویت کننده منی است.
ویتامین ایی و سلنیوم:این دو ماده نیز باعث افزایش تولید منی میشوند.
بعضی از گیاهانی که می‌توانند موثر واقع شوند نیز عبارتند از: شنبلیله، گزنه، تمشک، موز، گل کلم، پیاز، فلفل قرمز و سبز، موسیر، تخم کدو، کاسنی سالادی، شیرین بیان اسفناج و انبه.

توصیه زمانهای همخوابی:

(شروع دورۀ خانمها در پزشکی روز اول محسوب می گردد) بر طبق نمودار ذیل همخوابی کنید:
روز 1 الی 7 : حرام
روز 8 الی 12 یک در میان
13الی 16 هر شب
17 الی 28 دلخواه

توصیه وضعیت حین آمیزش:

در تمام مدت همخوابی خانم زیر باشد
هنگام انزال زن زانوهای خود را تا روی سینه بالا کشد (این کار سبب کوتاه شدن طول دستگاه تناسلی شده و انزال نزدیکتر به دهانه رحم صورت میگیرد.)
بعد انزال 1 الی 2 بالشت زیر ران و لگن زن بگونه ای قرارگیرد که لگن به سمت داخل شکم شیب شود؛ و 2 الی 3 ساعت در این وضعیت بماند. بعد از بلند شدن از وضعیت فوق 7 قدم کوتاه، جفت پا بسته به سمت جلو بپرد

منبع: تازه های پزشکی و آزمایشگاهی


٢١:٠٥ - 1391/10/30    /    شماره : ٨٧٤٥    /    تعداد نمایش : ٤٨٠خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :396
کل بازديدها :17446765
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :256605