نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

صرع

 صرع‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ نوع‌ اختلال‌ در کار مغز که‌ مشخصه‌ آن عبارت‌است‌از حملات‌صرعی‌ناگهانی‌و تکرارشونده‌، حملاتی‌کوتاه‌مدت‌از رفتار غیرطبیعی‌ و نامناسب‌، تغییر در وضعیت‌هوشیاری‌، یا حرکات‌غیرطبیعی‌. صرع‌، که‌گاهی‌تشنج‌نیز خوانده‌می‌شود ، مسری‌نیست‌. صرع‌می‌تواند در هر دو جنس‌و در هر سنی‌رخ‌دهد. تشنج به معنای فعالیت بیش از اندازه سلول های مغز است در صورتیکه این تشنج ها کنترل نشود باعث ایجاد صرع میشود. صرع هایی که به صورت ارثی است تشنج های خوش خیم و قابل کنترل هستند.احتمال مبتلا شدن فرزندان والدین مبتلا کمتر از 10 درصد است.

انواع مختلفی از تشنجهای صرعی تاکنون شناخته و تعریف شده است. در بچه‌ها تشنجهای تونیک – کلونیک شایعتر است، بیشتر از سه چهارم کودکان مبتلا به صرع ، از این نوع تشنج رنج می‌برند، صرع کوچک یا ابسانس دومین نوع شایع صرع ( epilepsy) در کودکان است. صرع موضعی یا صرع حرکتی و صرع نسبی یا پارشیال خوش‌خیم از دیگر انواع صرع هستند.

● صرع‌کوچک‌:


▪ که‌غالباً در کودکان‌رخ‌می‌دهد. کودک‌به‌یکباره‌فعالیت‌خود را متوقف‌می‌کند و برای‌حدود یک‌دقیقه‌با نگاهی‌بی‌حالت‌به‌اطراف‌خیره‌می‌شود بدون‌اینکه‌بفهمد در اطراف‌او چه‌می‌گذرد. صرع کوچک (Petit mal) ، که در آن مناطق حسی دستگاه عصبی مرکزی دچار آسیب می‌شود، در بین بچه‌ها شایع است که معمولا تشنج آنی است و یک لحظه به طول می‌انجامد.فرد رنگ پریده ، چشمانش به یک نقطه خیره شده و از اطراف خود بی‌خبر است. مدت آن حتی امکان دارد بسیار کوتاه بوده و قابل رویت نباشد. شروع آن از سه تا سیزده سالگی است که اگر درمان اصولی شود برای همیشه از بین می‌رود و در غیر اینصورت در سنین بالاتر به صرع بزرگ تبدیل خواهد شد.

● صرع‌بزرگ:

▪ که‌در تمام‌سنین‌رخ‌می‌دهد. فرد هوشیاری‌خود را از دست‌می‌دهد، عضلات‌بدنش‌سفت‌می‌شود و سپس‌دست‌و پا و بدن‌وی‌دچار تکان‌های‌غیرقابل‌کنترلی‌می‌شوند. امکان‌دارد اختیار ادرار نیز از دست‌برود و فرد خود را خیس‌نماید. حمله‌صرع‌بزرگ‌چندین‌دقیقه‌طول‌می‌کشد و غالباً به‌دنبال‌آن‌فرد به‌خواب‌عمیقی‌فرو می‌رود یا گیج‌است‌. قبل‌از بروز حمله‌صرع‌، فرد ممکن‌است‌علایم‌هشداردهنده‌ای‌را احساس‌کند: احساس‌عصبی‌بودن‌؛ اختلالات‌بینایی‌؛ احساس‌بوی‌بد؛ یا شنیدن‌صداهای‌عجیب‌و غریب‌.
مراحل رخ دادن تشنج به شرح ذیل است :

• تحریک پذیری یا رفتارهای غیرعادی به مدت چند دقیقه پیش از بروز تشنج (Aura).

• اسپاسم و انقباض عضلات که 30 ثانیه طول می‌کشد و کودک در طی آن بیهوش شده و به زمین می‌افتد و تنفس نامنظم می‌شود.

• حرکات پرشی اندامها یا صورت که می‌تواند از 20 ثانیه تا چند ساعت طول بکشد. در این مرحله ممکن است کودک زبانش را گاز بگیرد و کنترل مثانه یا روده را از دست بدهد.

• پس از آنکه تشنج متوقف شد، ممکن است کودک تا چند دقیقه و به ندرت تا ده دقیقه بیهوش باقی بماند.

• بعد از بازگشت هوشیاری کودک معمولاً گیج است و سردرد دارد و ممکن است به خواب رود.

• چه اقدامات اولیه ای برای فردی که دچار تشنج شده توصیه می شود ؟در مواردیکه شخص هنگام تشنج به زمین می افتد توصیه میشود اشیای خطرناک را از کنار فرد دور کنید و وی را به پهلوی چپ بخوابانید.همچنین ضروریست که والدین تمام آشنایان و اطرافیان بیمار را از اقدامات صحیح هنگام تشنج اگاه کنند تا از ضربه خوردن در اجتماع پیشگیری شود.
اصولا درمان صرع دارویی است در این بیماری ابتدا علت تشنج را پیدا می کنند مثلا اگر تشنج افت قند باشد قند وی را تنظیم می کنند اما اگر علت پیدا نشد شروع به درمان می کنند.


١٨:١٨ - 1391/07/30    /    شماره : ٦١٢٥    /    تعداد نمایش : ٣٧٧خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :2337
کل بازديدها :17240794
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :253522