نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > لوای تشیع > فرهیختگان و عالمان 


آیت الله تسخیری:
آیت الله واعظ زاده دارای تفکر دایره المعارفی و یک متفکر جامع بود
آیت الله تسخیری: آیت الله واعظ زاده دارای تفکر دایره المعارفی و یک متفکر جامع بود آیت الله تسخیری گفت: واعظ زاده خراسانی دارای تفکر دایره المعارفی و متفکری جامع الاطراف بود و هر تحقیقی که از ایشان دیدیم، نشان از ابتکارات اوست. به گزاش خبرنگار مهر، مراسم بزرگداشت مقام علمی و فرهنگی آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی روز گذشته، شنبه ۲۹ دی ۹۷ در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد. حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی در ابتدای این مراسم گفت: بیش از ۳۰ سال است که در محضر استاد واعظ زاده هستم. به لحاظ علمی، ملی و اجتماعی ایشان را یکی از مصداق های دقیق وظایف علمی پژوهشگاه می‌دانم.
 ٠٩:٥٨ - 1397/11/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
مجتهدی که اولین حوزه علمیه زنانه را تاسیس کرد
مجتهدی که اولین حوزه علمیه زنانه را تاسیس کرد «بانو امین» اولین زن مجتهد جهان اسلام است که تسلط و علم بالای او سبب تحیر علمای تراز اول شیعه شد. مجتهدی که اولین حوزه علمیه زنانه را تاسیس کرد گروه خانواده؛ سیده راضیه حسینی: فقیه، عارف، حکیم و مفسر قرآن مشهور اصفهانی؛ این ویژگی‌ها ناخودآگاه تصویر یکی از مردان بزرگ تاریخ را به ذهن می‌آورد، اما این‌ها مشخصات «بانو امین»، اولین زن مجتهد ایرانی است.
 ١١:٥٥ - 1397/10/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
خاطرات منتشر نشده آیت‌الله هاشمی شاهرودی؛
پیش‌بینی امام موسی صدر/تمجید امام خمینی از آیت الله هاشمی شاهرودی
خاطرات منتشر نشده آیت‌الله هاشمی شاهرودی؛ پیش‌بینی امام موسی صدر/تمجید امام خمینی از آیت الله هاشمی شاهرودی آیت‌الله هاشمی شاهرودی می‌گوید: یکی از کسانی که حرکت امام از نظر مقابله با شاه را قبول داشت، آقای خویی بود تا جایی که در تکفیر شاه، یک رساله به نام تصریحات خطیره داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی از شاگردان برجسته امام خمینی (ره) و علامه شهید سید محمدباقر صدر بود که به واسطه این ارتباط، حلقه وصل شهید صدر و امام خمینی (ره) لقب گرفت. آیت‌الله شاهرودی در حیات سیاسی اجتماعی خود وقایع مختلفی از نهضت اسلامی، حوادث عراق و ارتباط با مبارزان لبنانی تا مسئولیت‌های متعدد در جمهوری اسلامی ایران را درک کرده است. مبارزه و حضور او در دوران‌های مختلف نهضت اسلامی، مبارزات سیاسی در عراق، هشت سال دفاع مقدس، تشکیل مجلس اعلی عراق و... یادمانده‌های بسیاری از این فقیه عالیقدر و مبارز به جا گذاشته است.
 ١٣:٠٨ - 1397/10/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله شاهرودی در عنفوان جوانی از شهید صدر اجازه اجتهاد گرفت
معاون پژوهش پژوهشگاه شهیدصدر در گفتگو با مهر: آیت الله شاهرودی در عنفوان جوانی از شهید صدر اجازه اجتهاد گرفت حجت الاسلام موذنی گفت: آیت الله شاهرودی در عنفوان جوانی از استاد شهیدش اجازه اجتهاد گرفت و درهمان سنین درس‌های اصول شهید صدر را تقریر کرد ومکتب اصولی شهید صدر را برای آیندگان زنده نگه داشت. حجت الاسلام سیدامید موذنی، معاون پژوهش پژوهشگاه شهید صدر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: یکی از ویژگی های برجسته مرحوم آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی، نبوغ علمی و عمق فقهی و اصولی ایشان است که در پس پرده فعالیت‌های اجتماعی و مسئولیت‌های سیاسی ایشان همواره چنان که باید و شاید دیده نشده است.
 ١٣:٠٤ - 1397/10/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
زندگی و خدمات آیت الله شاهرودی
زندگی و خدمات آیت الله شاهرودی آیت الله هاشمی پس از صدور حکم دستگیری‌اش توسط صدام، به ایران بازگشت و با موافقت امام مسئولیت برقراری ارتباط میان نیروهای خارج از کشور، به ویژه شهید صدر و حوزه علمیه نجف اشرف را با امام خمینی(ره) به عهده گرفت. زندگی و خدمات آیت الله شاهرودی مجله فارس‌پلاس: آیت‌ الله‌ سید محمود هاشمى شاهرودى در سال‌ 1327 هجرى شمسى در شهر نجف‌ و در خانواده‌اى مذهبى و از سادات‌ منسوب‌ به‌ امام‌ حسین‌(ع‌) چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ مرحوم‌ آیت‌ الله‌ سید على حسینى شاهرودى، از شاگردان برجسته مرحوم آیت الله خویی(ره) بود که بحث‌های اصول و فقه استاد خود را به رشته تحریر درآورد.
 ١١:٢٦ - 1397/10/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
زندگی‌نامه آیت‌الله شاهرودی؛ از ارتباط با شهید صدر و امام تا تاسیس "مجلس اعلا"
زندگی‌نامه آیت‌الله شاهرودی؛ از ارتباط با شهید صدر و امام تا تاسیس "مجلس اعلا"+ عکس شرحی از زندگی نامه مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، منتشر شد. ۰۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴ سیاسی مجلس و دولت ایران سیاست ایران نظرات زندگی‌نامه آیت‌الله شاهرودی؛ از ارتباط با شهید صدر و امام تا تاسیس "مجلس اعلا"+ عکس به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم ، آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان ساعاتی قبل در سن 70 سالگی دار فانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت. خبرگزاری تسنیم ضمن تسلیت به‌مناسبت درگذشت این عالم ربانی و مجاهد انقلابی، در گزارشی به بررسی زندگی‌نامه مرحوم هاشمی شاهرودی پرداخته است که از منظرتان می‌گذرد: ** از تولد در نجف تا ارتباط نزدیک با شهید سید محمدباقر صدر مرحوم آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی در سال 1327 در نجف به دنیا آمد. پدرش آیت‌الله سید علی هاشمی شاهرودی از اولین شاگردان آیت‌الله‌العظمی خویی و تقریرکننده دروس خارج مرحوم خویی به‌شمار می‌آمد. مادر ایشان نیز دختر مرحوم آیت‌اللّه سید على مددى موسوى قائینى از علمای بزرگ خراسان بود که سالهاى متمادى در شهر مقدس مشهد، به تدریس و تربیت طلاب حوزه علمیه و اقامه جماعت درحرم امام رضا(ع) مى‌پرداخت. بیشتر بخوانید
 ١٠:٣٦ - 1397/10/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
بعد عرفانی تشیع از دیدگاه علامه/دوری از اهل بیت منشأ انحراف عرفان
فنایی‌اشکوری تشریح کرد؛ بعد عرفانی تشیع از دیدگاه علامه/دوری از اهل بیت منشأ انحراف عرفان علامه طباطبایی معتقد است حقیقت عرفان به علی(ع) و اهل بیت(ع) برمی‌گردد، اما در جریان تاریخ عرفان دچار انحراف شده که منشأ این انحراف دوری از اهل بیت(ع) است. به گزارش خبرنگار مهر، چکیدۀ سخنرانی محمد فنایی اشکوری استاد مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) که در نشست یادمان علامه طباطبائی در دانشگاه علامه طباطبایی ارائه شد در ادامه از نظر شما می گذرد:
 ١٣:٢٨ - 1397/09/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
فلسفه، انتخاب واقعی‌ام بود/ علم جدید بدون کانت فهمیده نمی‌شود
گفتگوی مهر با کریم مجتهدی؛ فلسفه، انتخاب واقعی‌ام بود/ علم جدید بدون کانت فهمیده نمی‌شود کریم مجتهدی، چهره ماندگار فلسفه، می گوید: انتخاب واقعی ام فلسفه بود و برحسب حادثه فلسفه نخواندم. وی خود را کانت شناس می داند و معتقد است علم جدید بدون کانت فهمیده نمی شود. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_سارا فرجی: کریم مجتهدی، چهره ماندگار فلسفه و استاد بازنشسته گروه فلسفه دانشگاه تهران از جمله اندیشمندانی است که به دور از حاشیه ها سالهاست بی سروصدا به کار تخصصی خود در زمینه فلسفه می پردازد. در ۸۸ سالگی هرروز به صورت منظم به دفترش در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی می رود و تمام ساعت روزمشغول خواندن و نوشتن است. قبل از مصاحبه به او گفتم که دوست دارم من هم در ۸۸ سالگی مثل او با انگیزه و باانرژی کار کنم، در جواب گفت: سن برای من اصلا مسئله ای نیست ولی نیرو و قدرت چشم مسئله است، دلیلش هم این است که عاشق کارم هستم. از مشخصه های بارز مجتهد وقت شناسی و حساسیت به استفاده از کلمات خارجی به جای معادل فارسی آنهاست طوری که اگر در صحبت کردن با وی از یک واژه خارجی استفاده کنی فورا تذکر می دهد. کریم مجتهدی ، متولد سال ۱۳۰۹ در تبریز است. دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشته فلسفه در سوربن گذرانده است. در سال ۱۳۴۳ موفق به اخذ درجه‌ دکترای خود شد و همان سال به ایران بازگشت و مشغول به تدریس شد. او این روزها در ۸۸ سالگی استاد بازنشسته دانشگاه تهران است و در پژوهشکده غرب شناسی و علم پژوهی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به تألیف و پژوهش مشغول است.
 ٠٨:٠٦ - 1397/08/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
نوشتاری از رضا داوری اردکانی؛
دانشگاه باید کانون تجلی حقیقت طلبی باشد نه کارگاه تولید مقاله
نوشتاری از رضا داوری اردکانی؛ دانشگاه باید کانون تجلی حقیقت طلبی باشد نه کارگاه تولید مقاله داوری اردکانی دانشگاه باید کانون دانش و پژوهش و جایگاه تجلی روح و نشاط فرهنگ و حقیقت طلبی باشد و نه صرفاً کارگاه تولید مقاله. دانش هر کشور برای اینکه قوام و نشاط پیدا کند باید به مسائل کشور بپردازد. به گزارش خبرنگار مهر، متن پیش رو سرمقاله دکتر رضا داوری اردکانی در شصت و پنجمین شماره خبرنامه فرهنگستان علوم است که در ادامه می خوانید؛
 ٠٩:٠٤ - 1397/04/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
یادداشتی از یحیی یثربی؛
مسئله‌ اصلاح دینی در جامعه‌ ما/ تفاوت جریان اصلاحات در غرب و شرق
یادداشتی از یحیی یثربی؛ مسئله‌ اصلاح دینی در جامعه‌ ما/ تفاوت جریان اصلاحات در غرب و شرق یحیی یثربی اصلاحات در غرب، ضرورتی بود که متفکران مغرب زمین با مطالعه و تحقیق به آن رسیده بودند. اما در جامعه‌ ما تنها جنبه‌ تقلید داشت. به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر یادداشتی از یحیی یثربی استاد فلسفه است که در ادامه می خوانید؛ از حدود یک قرن پیش، کسانی بوده‌اند که دم از اصلاح دین اسلام زده‌اند و پیشنهادهای گوناگونی را مطرح نموده‌اند، از سید جمال گرفته تا آخوندزاده در دوران گذشته و از بازرگان و شریعتی گرفته تا سروش و شبستری در دوران اخیر. تلاش همه‌ی آنان اگرچه با اخلاص و تحمل زحمت بسیار همراه بوده است، اما به نتیجه‌ی مطلوب و کارآمد نرسیده است. به گونه‌ای که ما پس از یک قرن، هیچ نتیجه‌ معینی در هیچ زمینه‌ دینی ملاحظه نمی‌کنیم! از این باب که مشت نمونه‌ خروار است، می‌توان چنین اندیشید که این جریان اگر به همین شکل ادامه یابد، در آینده نیز به نتیجه‌ای دست نخواهد یافت. چرا؟
 ١٢:٤٣ - 1397/04/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتگوی مهر با مرحوم حجت الاسلام احمدی؛
کتاب خواندن را با شاهنامه آغاز کردم/کار بی نتیجه هدر دادن عمر است
گفتگوی مهر با مرحوم حجت الاسلام احمدی؛ کتاب خواندن را با شاهنامه آغاز کردم/کار بی نتیجه هدر دادن عمر است مصاحبه با ایت الله احمد احمدی در گفتگوی صمیمانه ای که چندی پیش با مرحوم حجت الاسلام احمد احمدی، رئیس سازمان سمت و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی داشتیم با ما از زندگی، سوابق علمی و اجرایی و دغدغه های خود سخن گفت.
 ٠٨:٤٧ - 1397/03/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
«سید عبد العزیز حکیم»؛ از مبارزه با استبداد تا جهاد برای استقلال
مهر گزارش می دهد؛ «سید عبد العزیز حکیم»؛ از مبارزه با استبداد تا جهاد برای استقلال عبدالعزیز حکیم «سید عبدالعزیز حکیم» از روحانیون برجسته عراقی بود که در طول حیات ارزشمند خود از مبارزات انقلابی با رژیم صدام گرفته تا پس از آن، خدمات بسیاری را به جامعه عراق عرضه کرد.
 ١١:٤٧ - 1397/03/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
رافائل مائوریلو:
اندیشه معاصر اسلام بدون شهید صدر معنا ندارد/نابغه ای که نمیشناسیم
رافائل مائوریلو: اندیشه معاصر اسلام بدون شهید صدر معنا ندارد/نابغه ای که نمیشناسیم رافائل مائوریلو یک اسلام شناس ایتالیایی گفت: جایگاه شهید صدر درغرب به گونه ای است که از مهمترین اساتید اسلام شناسان در مورد او نوشته اند و از نظر آنها، اصلا تاریخ معاصر اسلام بدون شهید صدر معنا ندارد.
 ٠٩:٣٠ - 1397/03/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
شهید صدر متوجه نیاز زمان خود بود/ روش محمدباقر صدر در تفسیر قرآن
طی نشستی مطرح شد؛ شهید صدر متوجه نیاز زمان خود بود/ روش محمدباقر صدر در تفسیر قرآن عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه آگاهی به مقتضیات زمان از ابعاد شخصیتی شهید صدر بود، گفت: مشکل حوزه های علمیه ما در حال حاضر این است که به مقتضیات زمان آگاه نیستند. به گزارش خبرنگار مهر، دومین نشست علمی «طلایه داران وحدت اسلامی؛ آراء و اندیشه های آیت الله شهید سید محمد باقر صدر» چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد
 ١١:٢٨ - 1397/02/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
غلامعلی حداد عادل:
حل نزاع علم و دین نیاز همه جهان است/ ادراک عقل، الهام خداست
غلامعلی حداد عادل: حل نزاع علم و دین نیاز همه جهان است/ ادراک عقل، الهام خداست غلامعلی حداد عادل گفت: استفاده از عقل کاملا یک امر دینی محسوب می شود و آیت الله جوادی آملی دخالت عقل در تشریع شریعت را از جمهور علما فراتر می برند. به گزارش خبرنگار مهر، کنگره بین المللی توسعه و تعالی علوم بر پایه عقلانیت وحیانی با تکیه بر اندیشه های علامه جوادی آملی صبح امروز در دانشگاه تهران برگزار شد.
 ١٢:٢٣ - 1397/02/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
پیام آیت الله جوادی آملی به کنگره توسعه و تعالی علوم بر پایه عقلانیت وحیانی؛
عقل نظری مسئول اندیشه‌ورزی و عقل عملی مسئول انگیزه‌مداری است
پیام آیت الله جوادی آملی به کنگره توسعه و تعالی علوم بر پایه عقلانیت وحیانی؛ عقل نظری مسئول اندیشه‌ورزی و عقل عملی مسئول انگیزه‌مداری است جوادی آملی کنگره بین المللی توسعه و تعالی علوم بر پایه عقلانیت وحیانی (با تکیه بر اندیشه های علامه جوادی آملی) با پیام آیت الله جوادی آملی در محل تالار علامه امینی دانشگاه تهران، برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله جوادی آملی در پیام خود به کنگره بین المللی توسعه و تعالی علوم بر پایه عقلانیت وحیانی به تبیین مساله عقل وحیانی و ابعاد مختلف آن پرداخت.
 ١٢:٢٠ - 1397/02/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
داوری اردکانی:
باید درباره مدرنیته بیشتر تأمل کنیم
داوری اردکانی: باید درباره مدرنیته بیشتر تأمل کنیم/ از جامعه شناسان گلایه دارم داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم با تأکید بر ضرورت تأمل بیشتر بر مدرنیته گفت: وضع ما وضع خاصی است و گلایه من از جامعه شناسان این است که چرا این وضعیت را تحلیل نمی کنند. به گزارش خبرنگار مهر، اولین نشست از سری نشست های اندیشه و هنر حوزه هنری عصر روز گذشته با موضوع هویت سنت و مدرنیته در جامعه پساانقلابی برگزار شد. در این نشست فیلم «دیوانه ای از قفس پرید» ساخته احمدرضا معتمدی با حضور علیرضا شجاعی زند، رضا داوری اردکانی و کارگردان اثر مورد بحث قرار گرفت.
 ١١:٥٦ - 1397/02/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
فنایی اشکوری
فقه و علوم عقلی تقابلی ندارند/روایات اهل بیت(ع)مشوق تفکر عقلی است
فنایی اشکوری در گفتگو با مهر: فقه و علوم عقلی تقابلی ندارند/روایات اهل بیت(ع)مشوق تفکر عقلی است فنائی اشکوری کسانی که با طرح تقابل بین علوم عقلی و معارف اهل بیت(ع)، به عقل ستیزی قداست می دهند نمی دانند با عقل ستیز معرفی کردن مکتب اهل بیت به این مکتب که بیش از هر مکتبی مشوق عقلانیت است ضربه می زنند.
 ١٠:٣٠ - 1397/02/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
آوینی سنگ بنای یک بازسازی تئوریک را گذاشت
در گفتگو با مهر عنوان شد؛ آوینی سنگ بنای یک بازسازی تئوریک را گذاشت وجه متفکرانه آوینی را نباید فراموش کرد. مسائلی که او طرح کرده است هنوز از مسائل ما است. او مسایل جدیدی را درحوزه تئوریک پیش روی مخاطبان قرار داد و سنگ بنای یک بازسازی تئوریک را گذاشت. به گزارش خبرنگار مهر، سید مرتضی آوینی که پس از شهادت به سید شهیدان اهل قلم معروف شد، علاوه بر فعالیت در زمینه سینما و فیلم مستند، آثار مکتوبی را هم در زمینه‌های مختلف از خود به جا گذاشته است. در آستانه شهادت آوینی، نظرات برخی اندیشمندان را درباره ابعاد شخصیتی و وجوه اندیشه ای آوینی جویا شده‌ایم که در ادامه می‌ خوانید؛
 ٠٩:١٠ - 1397/01/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
گذری بر دانشمند تشیع علامه سیدمرتضی عسگری رحمه الله علیه
گذری کوتاه بر دانشمند جهان تشیع علامه سیدمرتضی عسگری رحمه الله علیه علاّمه ‌آیه‌ اللّه‌ مرتضی‌ عسكری، در سال‌ 1293 هجری‌ خورشیدی‌ در شهر سامرا پای‌ به‌ عرصه‌ هستی‌ نهاد. خانواده‌ او، روحانی‌ و ایرانی‌ الاصل‌ و اهل‌ ساوه‌ بودند. علامه عسکری علاّمه ‌آیه‌ اللّه‌ مرتضی‌ عسكری، در سال‌ 1293 هجری‌ خورشیدی‌ در شهر سامرا پای‌ به‌ عرصه‌ هستی‌ نهاد. خانواده‌ او، روحانی‌ و ایرانی‌ الاصل‌ و اهل‌ ساوه‌ بودند. گویا، دست‌ تقدیر، والدین‌اش‌ را به‌ این‌ شهر كشانده‌ بود تا در جوار قدسی‌ امام‌ هادی‌ و امام‌ عسكری(علیهماالسلام) سكنا گزیند. ‌چرخ‌ روزگار، در اوان‌ كودكی، گَرد یتیمی‌ بر چهره‌اش‌ نشاند و وی‌ را از گرمای‌ مهر والدین‌ محروم‌ كرد.
 ١١:٤٦ - 1396/12/12 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :953
کل بازديدها :17665232
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :122178