صفحه اصلی > پند نامه 


  چاپ        ارسال به دوست

آداب همنشینی

امام صادق (ع) فرمود: پدرم از پدرش امام سجاد (ع) نقل كرد كه فرمود: ای فرزندم متوجه باش كه با پنج شخص ، همنشینی نكنی و با آنها گفتگو و رفاقت در راهی ننمائی ، پرسیدم پدر جان آنها كیانند؟ فرمود:
1- زنهار كه با دروغگو همنشین مشو، زیرا او مثل سرابی است كه دور را نزدیك و نزدیك را در نظرت دور، جلوه می دهد. 2- برحذر باش كه با فاسق و گنهكار همنشین شوی ، زیرا او تو را به یك لقمه یا كمتر می فروشد. 3- و بپرهیز از همنشینی با بخیل ، زیرا او مال خود را در سخت ترین نیازهایت از تو دریغ دارد. 4- و حتماً با احمق (كم عقل) همنشین مباش ، زیرا او می خواهد به تو سود رساند، ولی (بر اثر حماقت) به تو زیان می رساند. 5- و مبادا با آن كس كه قطع رحم كند، رفاقت كنی كه من او را در سه مورد از قرآن ، ملعون یافتم . الف : در سوره محمد آیه 22 و 23 می خوانیم :
فهل عسیتم ان تولیتم ان تفسدوا فی الارض و تقطعوا ارحامكم - اولئك الذین لعنهم اللّه فاصمهم واعمی ابصارهم . ترجمه :
اما اگر روی گردان شوید آیا جز این انتظار می رود كه در زمین فساد كنید و قطع رحم نمائید - آنها كسانی هستند كه خداوند آنها را از رحمتشان دور ساخته ، پس گوشهایشان را كر و چشمهایشان را كور ساخته است . ب : در سوره رعد آیه 25 می خوانیم : والذین ینقضون عهداللّه من بعد میثاقه و یقطعون ما امراللّه به ان یوصل و یفسدون فی الارض اولئك لهم اللعنه ولهم سوء الدار. ترجمه : و آنها كه عهد الهی را پس از محكم كردن می شكنند و پیوندهائی را كه خداوند به آن امر كرده است ، قطع می كنند و در روی زمین فساد می نمایند برای آنها لعنت ، و بدی مجازات در سرای آخرت است . ج : و در سوره بقره (آیه 27) می خوانیم : الذین ینقضون عهداللّه من بعد میثاقه و یقطعون ما امراللّه به ان یوصل و یفسدون فی الارض اولئك هم الخاسرون . یعنی : (فاسقان آنها هستند كه) پیمان خدا را پس از آنكه محكم ساختند می شكنند و پیوندهائی را كه خدا دستور داده برقرار سازند، قطع می نمایند و در جهان ، فساد می كنند، اینها زیانكارانند.

داستان دوستان/محمد محمدي اشتهاردي


٠٨:٣٩ - 1392/07/23    /    شماره : ١٩٩٠٥    /    تعداد نمایش : ٥٠٠خروج

   مطالب مرتبط
 فضایل اخلاقی-عزاداری (خبر)
 رضای خدا و احترام مهمان (خبر)
 محبت به كودك (خبر)
 شیوه درخواست (خبر)
 ارزش پرستاری (خبر)
 دوری از مجلس شراب (خبر)
 دلیل احترام (خبر)
 یتیم نوازی (خبر)
 عوامل بهشت (خبر)
 ثواب كربلای نرفته (خبر)
 توجّه به نماز شب (خبر)