صفحه اصلی > پند نامه 


  چاپ        ارسال به دوست

احتجاج و غلبه بر رقیب

مرحوم طبرسی در كتاب شریف خود به نام احتجاج آورده است : روزی مهدی عبّاسی با حضور بعضی از علماء اهل سنّت و از آن جمله ابویوسف - كه یكی از علماء برجسته دربار به حساب می آمد، جلسه ای تشكیل داد؛ و حضرت ابوالحسن امام موسی كاظم علیه السلام را نیز در آن جلسه دعوت كرد. امام كاظم علیه السلام پس از ورود، از ابویوسف مطلبی را پرسید؛ ولی او نتوانست جواب سئوال حضرت را بدهد. پس از آن ، خطاب به حضرت كرده و اجازه گرفت تا سئوالی را مطرح كند؟ امام علیه السلام فرمود: آنچه مایل هستی سؤ ال و مطرح كن .
ابویوسف پرسید: درباره حاجی كه در حال احرام باشد، آیا شرعاً می تواند از سایه بان استفاده كند؟ حضرت فرمود: خیر، صحیح نیست . پرسید: چنانچه خیمه ای را نصب كند و داخل آن رود، چه حكمی دارد؟ فرمود: در آن اشكالی نیست . پرسید: چه فرقی بین آن دو وجود دارد؟!
حضرت فرمود: درباره زن حایض چه می گوئی ، آیا نمازهای خود را باید قضا كند یا خیر؟ جواب داد: خیر.
فرمود: آیا روزه های خود را باید قضا نماید؟ گفت : بلی . فرمود: چه فرقی بین نماز و روزه می باشد؟ گفت : در شریعت اسلام حكم آن چنین وارد شده است . امام موسی كاظم علیه السلام فرمود: درباره احكام شخص حاجی در حال احرام نیز چنان وارد شده است . در این لحظه مهدی عبّاسی خطاب به ابویوسف كرد و گفت : ای ابویوسف ! چه كردی ؟ كاری كه نتوانستی انجام دهی ؟!
ابویوسف گفت : او یعنی ؛ امام كاظم علیه السلام - مرا با یك استدلال از پای درآورد.

چهل داستان و چهل حديث از امام موسي كاظم(ع)/ عبدالله صالحي


١٧:٥٦ - 1392/07/20    /    شماره : ١٩٤٨٦    /    تعداد نمایش : ٤٥٥خروج

   مطالب مرتبط
 گرامیداشت ولادت امام موسی کاظم(ع) (خبر)
 امامت پس از امام کاظم (ع) (خبر)
 ارزش كار (خبر)
 حرمت برادر مومن (خبر)
 هم نشینی با ضعفا (خبر)
 برخورد با بدگویان (خبر)
 حدود فدك (خبر)
 وارث علم پیامبران! (خبر)
 اسوه عبادت (خبر)
 زندانی اما آزاد! (خبر)
 بد گمانی بشوهر (خبر)