صفحه اصلی > پند نامه 


گفت‌وگوی مشروح فارس با نویسنده رمان «باغ‌های همیشه بهار»
عزتی‌پاک: قرار نیست همیشه از شرارت بنویسیم/
گفت‌وگوی مشروح فارس با نویسنده رمان «باغ‌های همیشه بهار» عزتی‌پاک: قرار نیست همیشه از شرارت بنویسیم/ نوجوانان، مخاطبان هوشمند ادبیات هستند نویسنده رمان «باغ‌های همیشه بهار» درباره نوشتن پیرامون ائمه معصومین (ع) می‌گوید: قرار نیست همیشه از شرور و شرارت بگوییم، این سوی میدان هم معرکه‌ای است. خبرگزاری فارس ـ گروه کتاب و ادبیات ـ حسام آبنوس: علی‌اصغر عزتی‌پاک با رمان نوجوان «باغ‌های همیشه بهار» که سال گذشته از سوی نشر سوره مهر منتشر شد، روایتی از زندگی امام محمد باقر (ع) از زبان اصحاب را برای خواننده نوجوان بازگو می‌کند. رمانی که وقتی آن را دست می‌گیرید، احساس می‌کنید تنها نوجوان‌ها نیستند که باید آن را بخوانند؛ بلکه اثری است که تجلی صفات پسندیده امام پنجم در آن مشهود است و خواننده بزرگسال هم به این صفات نیاز دارد و با خواندن آن می‌تواند بازتابی از آن را در روح خود احساس کند.
 ٠٨:٥٨ - 1397/05/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
شکرستان(حکایت های درباره امام رضا ع) امام رضا (ع) و شاعر دل‌سوخته
شکرستان(حکایت های درباره امام رضا ع) علی مهر امام رضا (ع) و شاعر دل‌سوخته دعبل خزاعی در شهر مرو، محضر امام رضا (ع) عرض کرد:یابن رسول‌الله! من درباره‌ی شما قصیده‌ای سروده‌ام و تصمیم دارم قبل از هرکس خود شما بشنوید. امام فرمود: بخوان! دعبل شروع به خواندن قصیده کرد که آغاز آن چنین است: مَدارِسُ آیاتٍ خَلَت مِن تِلاوَةٍ وَ مَنزِلُ وَحیٍ مُقفَرُ العَرَصاتِ محل درس آیات (ائمه‌ی اطهار) از تدریس خالی شده و محل نزول وحی چون بیابان خالی گشته است...
 ٠٩:٣٨ - 1397/05/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
شکرستان(حکایت های درباره امام رضا ع)
شکرستان(حکایت های درباره امام رضا ع) علی مهر دعای امام رضا(ع) عبدالله صالح هروی می‌گوید: در محضر امام رضا بودم، فرمود: خداوند کسی را که امر (برنامه، آیین) ما را زنده نماید، رحمت کند. عرض کردم: چگونه زنده نماید. فرمود: علوم ما را بیاموزد و به مردم یاد دهد؛ زیرا اگر مردم زیبایی‌های گفتار ما را بیاموزند و به آن‌ها آگاه شوند از ما پیروی می‌کنند.2 2.بحارالانوار:ج2؛ص30. اول قرارداد، سپس کار سلیمان جعفری یکی از ارادتمندان امام رضا (ع) می‌گوید: برای کاری خدمت امام رفته بودم؛ چون کارم تمام شد خواستم به منزل خود برگردم، امام فرمود: امشب نزد ما بمان! در محضر امام به خانه او رفتیم، غلامان آن حضرت مشغول بنایی بودند. امام در میا ن آن‌ها غلام سیاهی را دید که از غلامان آن حضرت نبود. پرسید:این کیست؟ عرض کردند:به ما کمک می‌کند به او چیزی خواهیم داد. فرمود: مزدش را تعیین کرده‌اید؟ عرض کردند:نه، هرچه بدهیم راضی می‌شود. امام برآشفت. عرض کردم:فدایت شوم چرا خود را ناراحت می‌کنید؟ فرمود:من بارها به این‌ها گفته‌ام هیچ‌کس را برای کاری نیاورید مگر آنکه قبلاً مزدش را تعیین کنید و قرارداد ببندید. کسی که بدون قرارداد قبلی کاری انجام دهد اگر سه برابر به او مزد بدهی، خیال می‌کند مزدش را کم داده‌ای؛ اما اگر مزدش را قبلاً تعیین کنی وقتی مزدش را بپردازی از تو خشنود خواهد شد که به گفته‌ی خود عمل کرده‌ای و اگر بیش از مقدار قرارداد چیزی به او بدهی هرچه کم و ناچیز باشد، متوجه می‌شود اضافه داده‌ای، سپاسگزار خواهد بود.3 3.بحارالانوار :ج49،ص106.
 ٠٩:٣٤ - 1397/05/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
شکرستان(حکایت های درباره امام رضا ع)
شکرستان(حکایت های درباره امام رضا ع) علی مهر باغی از باغ‌های بهشت حضرت رضا (ع) می‌فرماید: در خراسان مکانی است بسیار ارزشمند، زمانی فرا می‌رسد که آن‌جا تا هنگام دمیده شدن «صور» و بر‌پایی قیامت، محل رفت‌وآمد فرشتگان خواهد شد. پیوسته دسته‌ای از فرشتگان در آن‌جا فرود می‌آیند و دسته‌ای به سوی آسمان‌ها پر می‌کشند. از حضرت سؤال شد: این مکان در کجا واقع است؟ فرمود: در سرزمین طوس (مشهد) است. به خدا قسم!آن‌جا باغی از باغ‌های بهشت است. هرکس در آن مکان مرا خالصانه زیارت کند، همانند کسی است که رسول خدا را زیارت کرده باشد. خداوند به‌خاطر این زیارت او، ثواب هزار حج و هزار عمره‌ی پذیرفته شده به او عطا می‌کند. من و پدرانم در قیامت از او شفاعت خواهیم کرد. 1 1. بحارالانوار:ج102،ص31.
 ٠٩:٣٠ - 1397/05/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتگوی خواندنی با فرزند آیت الله جنتی در کارگاه نجاری اش
گفتگوی خواندنی با فرزند آیت الله جنتی در کارگاه نجاری اش قد و قیافه و حتی لحن صدای پسر، همانند پدر است. گویا احمد جنتی ۳۰سال جوان تر شده است. حسن آقا سرزنده و غبراق کار می کند، از پدر با نام «حاج آقا» و از برادر با نام «علی آقا» یاد می کند. مجله مهر: در منطقه لادان اصفهان همه حسن جنتی را می شناسند و رویش حساس هستند. آنقدر حساس که جوانی که خانه جنتی را نشانمان داد قبلش آهسته گفت: من خانه را نشان می دهم و فرار می کنم بقیه اش با خودتان! یک خانه آجرنمای دوطبقه که یک طرفش هنوز نماکاری نشده منزل اوست. نجاری جنتی با خانه اش اما دو تا کوچه بیشتر فاصله ندارد. یکی دوباری رفتیم درب مغازه ، بسته بود.
 ٠٤:٢٥ - 1394/06/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
داستانی تأثیر گذار بی اعتمادی به خدا
داستانی تأثیر گذار بی اعتمادی به خدا شاید شما نیز افرادی را دیده باشید که با پدید آمدن کوچکترین مشکل در زندگی، خدا را فراموش کرده و یا با بیان این که خداوند به یاد ما نیست، دست به دامن هر فردی از مومن و کافر می گردند تا مشکل خود را رفع نمایند که بعضاً نیز مشکل آنان برطرف نمی گردد. داستان درباره كوهنوردی است كه می خواست بلندترین قله را فتح كند . بالاخره بعد از سال ها آماده سازی خود، ماجرا جویی اش را آغاز كرد. اما از آنجایی كه آوازه ی فتح قله را فقط برای خود می خواست تصمیم گرفت به تنهایی از قله بالا برود.
 ٠٨:٠١ - 1394/05/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
علما چگونه ازدواج می‌کردند؟/ ماجرای جالب ۴ ازدواج تاریخی
علما چگونه ازدواج می‌کردند؟/ ماجرای جالب ۴ ازدواج تاریخی طلبه جوان گفت:‌ چون دختر به خواب رفت، هر بار که نفسم وسوسه می‌کرد یکی از انگشتان را روی شعله سوزان شمع می‌گذاشتم تا طعم آتش جهنم را بچشم، به فضل خدا شیطان نتوانست ایمانم را بسوزاند. به گزارش جهان، اول ذی‌الحجه یادآور سالروز ازدواج پیشوای پارسایان امیرمؤمنان علی(ع) با فاطمه زهرا(س) برترین بانوی عالم خلقت است.
 ٠٨:٣٦ - 1394/02/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
اصحاب الایکه
اصحاب الایکه نام اصحاب الایکه چهار بار در قرآن مجید ذکر شده بدین قرار: آیه 78 از سوره حجر و آیه 176 از سوره شعراء و آیه 12 از سوره ص و آیه 13 از سوره (ق).
 ٠٤:٣٣ - 1393/10/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
اصحاب الاعراف
اصحاب الاعراف 1. اعراف در قرآن مجید هفتمین سوره قرآن مجید که با مقطعات ال م ص شروع می‌شود و یکی از سور مکی و دارای 205 آیه است، به نام سوره اعراف موسوم است؛ زیرا در آیه چهل و چهارم و آیه چهل و ششم آن، ذکر اعراف شده است. مفاد آیات مذکور چنین است: «میان بهشت و دوزخ حجابی است و بر فراز اعراف مردانی هستند که همه را از سیمایشان می‌شناسند و اهل بهشت را مخاطب ساخته می‌گویند:
 ١٣:٤٠ - 1393/08/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
اصحاب الرس
اصحاب الرس در سوره فرقان آیه 40 و در سوره «ق» آیه 12 اصحاب الرس فقط به نام ذکر شده‌اند. در سوره فرقان این نام پس از عاد و ثمود واقع است و در سوره «ق» اصحاب الرس میان قوم نوح و اخوان لوط مذکور افتاده است و راجع به این قوم هیچ‌گونه توضیحی در قرآن نیست.
 ١٠:١٩ - 1393/08/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
اصحاب السبت
اصحاب السبت در قرآن مجید فقط یک‌بار در سوره نساء نام اصحاب سبت ذکر شده است بدین مفاد: «ای صاحبان کتاب به آنچه بر شما فرستاده‌ایم و با کبتی که در دست شما است مطابقت دارد و آن کتاب‌ها را تصدیق می‌کند ایمان آورید پیش از آنکه روی‌های شما را لمس کنیم و به پشت سر برگردانیم و یا چنان‌که اصحاب سبت را لعن کردیم شما را هدف لعن قرار دهیم».
 ١٢:٢٨ - 1393/06/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
جهنم درمانی قسمت ششم
جهنم درمانی قسمت ششم 15ـ آزار همسر ازدواج که یک هدیه الهی به انسان به شمار می آید، بر پایه محبت و علاقه شدید بین دو نفر که در پی رشد و تکامل یکدیگر هستند، به وجود می آید و نباید رنگ خشونت به خود بگیرد. گر چه هر یک از طرفین حقوق زیادی بر گردن طرف مقابل دارد اما نباید در استحکام روابط فقط به فقه و قوانین حقوقی بسنده کرد بلکه باید مسائل اخلاقی مثل ایثار و بردباری را هم مورد توجه قرار دهیم تا زندگی گرم و خداپسندانه ای را رقم بزنیم.
 ١٠:٥٦ - 1393/04/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
اصحاب الفیل
اصحاب الفیل 1. ترجمه سوره فیل سوره فیل که مشتمل بر پنج آیه است واقعه اصحاب الفیل را به طور خلاصه حکایت می‌کند: «مگر ندیدی که پروردگارت با اصحاب فیل چه کرد؟ مگر کید و حیله آنان را بی‌اثر نساخت؟ بر ایشان طیر ابابیل فرستاد که سنگ‌هایی از جنس سجّیل بر ایشان ببارند و آنان را مانند کاه نشخوار شده یا مانند برگ‌های انجیری، که حیوانات چریده باشند گردانید».
 ٠٩:٢٦ - 1393/04/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
بهشت درمانی قسمت ششم 4ـ صله رحم
بهشت درمانی قسمت ششم 4ـ صله رحم از جمله پرسش های موسی(ع) از خداوند این بود: پاداش کسی که صله رحم کند، چیست؟ پاسخ خداوند: مرگش را از یاد او می برم و سکرات مرگ را بر او آسان می کنم. و مسؤولان بهشت به او ندا می کنند: نزد ما بیا(یا بشتاب) و از هر یک از درهای بهشت که مایل هستی، وارد بهشت شو.
 ٠٩:١٥ - 1393/03/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
اصحاب الجنة
اصحاب الجنة سوره قلم که در شمار سور سومین سال مکی است از آیه 17 تا 33 به قصه اصحاب الجنة اشاره می‌کند، لکن اشخاص ایشان را نام نمی‌برد. در تفسیر صافی مسطور است که اصحاب الجنة ده تن بودند از بنی‌اسرائیل.
 ١٠:٣٦ - 1393/03/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
بهشت درمانی: سرانجام موحدان گنهکار
به نام رحمان و رحیم بهشت درمانی قسمت پنجم 9ـ سرانجام موحدان گنهکار رسول خدا(ص): خداوند در روز قیامت به گروهی از مردم که اعمال بدی در عالم دنیا داشتند، دستور ورود به آتش جهنم می دهد.
 ١٢:١١ - 1393/03/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
اصحاب القریة
اصحاب القریة 1. ترجمه آیات قرآنی نام اصحاب القریة فقط در سوره «یس» در آیه 12 برده شده و حکایت ایشان در خلال 14 آیه بدین ترتیب بیان گردیده است: « از طرف خدا یا از طرف عیسی به فرمان خدا دو تن رسول برای هدایت اصحاب قریه فرستادیم،
 ١٢:١٢ - 1393/02/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٢٠:٠٢ - 1392/11/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٩:٤٨ - 1392/11/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٩:٤٧ - 1392/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط