نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > خانه و خانواده > خانه داری 


  چاپ        ارسال به دوست

ده قانون طلايي پاکيزگي در خانه

براي آنکه خانه يي پاکيزه داشته باشيد کافي است چند راه حل ساده را عملي کنيد. پاکيزگي نيز مانند هر کار ديگري قوانين خاص خود را دارد که در صورت رعايت آنها به راحتي از پس کارها برمي آييد و هميشه خانه يي پاک و پاکيزه خواهيد داشت.

1- براي پاک کردن لک ها امروز بهتر از فرداست

پاک کردن لک ها وقتي تازه هستند راحت تر است. پس در صورتي که روي روميزي يا فرش يا ديوار لکي افتاد، سعي کنيد به محض ديدن آن را پاک کنيد. در صورتي که تا فردا صبر کنيد نه تنها بايد ماده ي شوينده بيشتري مصرف کنيد. بلکه به دليل خشک شدن لک کار شما هم سخت تر خواهد شد و احتمال پاک شدن آن هم کمتر مي شود. در اين ميان تنها يک استثنا وجود دارد و آن هم لک گل و لاي است. براي پاک کردن اين لک بايد ابتدا اجازه بدهيد لک خشک شود و بعد آن را به کمک جاروبرقي پاک کنيد.

2- از بالا به پايين پاک کنيد

هميشه از بالا به پايين تميز کنيد. براي شستن ديوارها، قفسه ها، پنجره ها و آيينه ها بهترين کار آغاز کار از بالاست. در اين حالت، کثيفي از سمت بالا به سمت پايين مي آيد و شما به نوبت آن را پاک خواهيد کرد اما اگر ابتدا پايين را تميز کنيد و به سمت بالا برويد احتمال دارد کثيفي از بالا به سمت قسمت هاي پاک شده سرازير شود. در ضمن فراموش نکنيد قبل از آغاز کار حتماً گرد و خاک يا تارهاي بسته شده ي کنار قفسه ها يا ديوارها را پاک کنيد و کاملاً گرد و خاک را بگيريد.

3- ابتدا از دستمال خشک، بعد مرطوب استفاده کنيد

قبل از پاک کردن، بهترين کار اين است که ابتدا با کمک يک دستمال خشک، گرد و غبار را بگيريد، بعد با کمک يک دستمال مرطوب لک ها و کثافاتي که با دستمال خشک پاک نمي شوند تميز کنيد.

4- شوينده مناسب به کار ببريد

سعي کنيد در درجه ي اول از مواد شوينده ي ملايم و دستمال هاي نرم براي شستشو کمک بگيريد و تنها در صورت لزوم به سراغ دستمال هاي زبرتر و شوينده ها و سفيدکننده هاي قوي تر برويد. چون احتمال آنکه اين نوع مواد شوينده به وسايل شما لطمه و آسيب برسانند بسيار زياد است.

5- وقت کافي صرف کنيد

برخي از مواد شوينده احتياج به زمان دارند تا بتوانند کثيفي را کاملاً پاک کنند. پس به آنها زمان لازم را بدهيد و در اين مدت براي خود کار ديگري پيدا کنيد در اين صورت به جاي استفاده از اسکاچ و صرف انرژي بيشتر تنها کافي است پس از رعايت زمان لازم، يک اسفنج يا دستمال نرم را روي سطح بکشيد. فراموش نکنيد که عکس اين موضوع هم صادق است و برخي مواد شوينده را بايد بلافاصله پس از استفاده و قبل از خشک شدن آنها روي سطح پاک کنيد تا سبب چرک شدن سطح نشود.

6- اول همه وسايل مورد نياز را فراهم کنيد

قبل از آغاز کار بهتر است تمام وسايل مورد نياز خود را در دسترس بگذاريد تا مجبور نباشيد مدام براي درآوردن وسيله مورد نياز، کار خود را تعطيل کنيد. چهارپايه، جاروبرقي، دستمال خشک و تميز، سطل آب، دستمال مرطوب و ماده ي شوينده از جمله وسايل ضروري براي شستشو است.

7- اگر شک داريد، اول امتحان کنيد

قبل از آنکه نوعي از ماده ي شوينده را روي کل سطح استفاده کنيد، ابتدا آن را روي قسمت کوچکي که در ديد نيست امتحان کنيد. اين موضوع در رابطه با پاک کردن وسايل و اشياي جديدي که شما از ثبات رنگ آنها مطمئن نيستند هم صادق است.

8- از پاک کردن وسايل خراب شدني صرف نظرکنيد

آب مي تواند سبب خراب شدن برخي وسايل شود. پس قبل از آغاز شستشو به نوع وسيله دقت کنيد. براي پاک کردن صفحه ي مانيتور، عکس ها يا صنايع دستي گاهي استفاده از يک دستمال نيمه مرطوب کافي است، استفاده از مواد شوينده با دستمال مرطوب مي تواند به آنها آسيب برساند.

9- قبل از کار با شوينده ها، دستورالعمل روي بسته را بخوانيد

شايد شما از نحوه ي کار با يک نوع شوينده يا نحوه ي شستشوي اشيا يا وسايل داخل خانه اطلاع کامل داشته باشيد، اما با اين حال به شما توصيه مي کنيم قبل از کار با يک نوع ماده ي شوينده حتماً دستورالعمل درج شده روي آن را بخوانيد و بعد از آن استفاده کنيد. در ضمن حتماً به برچسب زده شده روي اشيا و لباس ها هم قبل از شستشو دقت کنيد تا مطمئن شويد قابل شستشو بوده و نحوه ي پاک کردن آنها چگونه است.

10- مراقب سلامت خود باشيد

مواد شوينده حاوي مواد شيميايي هستند که مي توانند به چشم ها، پوست و حتي ريه ي شما آسيب برسانند. هنگام کار با شوينده ها فراموش نکنيد حتماً از دستکش و در صورت لزوم از ماسک و عينک محافظ کمک بگيريد. هرگز مواد شوينده ي گوناگون را با هم مخلوط نکنيد، زيرا برخي ترکيبات گازي سمي ايجاد خواهند کرد که به ريه ي شما آسيب مي رساند.

 

نويسنده: ايراندخت


٢٣:٣٣ - 1392/05/31    /    شماره : ١٥٠٤٤    /    تعداد نمایش : ٥٤٧خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3592
کل بازديدها :16166612
بازديدکنندگان آنلاين :2
بازديدازاین صفحه :193622