نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > خانه و خانواده > احکام حقوقی خانواده 


  چاپ        ارسال به دوست

حقوق متقابل زن و شوهر

حقوق متقابل زن و شوهر


الف ـ حقوق زن بر شوهر:
اسلام زیباترین حقوقی را برای زن تدوین نموده است، که ضامن سعادت و بزرگواری او در زندگی است، و در استفاده از این حقوق هرگز زیانکار نخواهد شد. بلکه زندگی سعادتمند و توأم با آرامش خواهد داشت. برخی از حقوقی که اسلام برای زنان تشریع نموده به قرار ذیل است:
1ـ وجوب نفقه:
اسلام نفقه زن را بر مرد واجب نموده، و او را ملزم بر ادای این واجب کرده است. پس هر گاه از دادن نفقه امتناع ورزد، زن می‌تواند به حاکم شرع شکایت کند و حاکم شرع به این موضوع رسیدگی می‌کند. و اگر مرد به حکم حاکم شرع گردن ننهد، حاکم شرع اموال منقول و غیر منقول مرد را مسدود می‌کند، و به اندازه مبلغ نفقه به فروش می‌رساند، و به زن او می‌پردازد. و اما اگر به دادگاه مراجعه ننماید، همانند بقیه دیون بر ذمه مرد خواهد ماند. و فقهاء عظام ایشان اظهار می‌دارند که: اگر مرد مالی داشته باشد و استطاعت حج را هم و دارا باشد، در حالی که نفقه بر ذمه او باشد. و طوری باشد که اگر نفقه را بپردازد از استطاعت ساقط خواهد شد، حج بر او واجب نخواهد شد، و مستطیع به حساب نمی‌آید، و به جای حج، ادای نفقه همسرش بر او واجب می‌شود.
2ـ عدالت و نیکی کردن:
یکی دیگر از حقوق زن بر همسرش، این که با او نیکی به عدالت رفتار نماید. خداوند متعال می‌فرماید:
«و عاشرو هن بالمعروف» (و با آنان به شیوه زیبنده آمیزش و معاشرت کنید).
هم‌چنین پیامبر(ص) بر مسأله نیکی کردن به همسر و معاشرت زیبنده با او می‌فرماید: بهترین شما کسی است که برای همسرش نیکو و بهتر باشد و من نیکوترین شما برای خانواده‌ام هستم.
3ـ هم‌خوابگی:
یکی از حقوق زن بر شوهر هم‌خوابگی و هم بستر شدن با او در یک رختخواب. قابل توجه اینکه این نزدیکی بدنی موجب پیدایش و فزونی محبت و علاقه میان ایشان می‌گردد.
اما حق زن در هم‌خوابگی بر همسرش، این است که بر اساس فرمایش و نظر فقهاء هر چهار شب یک شب با او هم‌بستر شود.
4ـ آمیزش:
یکی دیگر از حقوق زن بر شوهر، آمیزش و انجام عمل جنسی با او می‌باشد. که فقهاء عظام این گونه فرمودند:
«حق زن در آمیزش بر همسرش هر چهار ماه یک بار می‌باشد. و اگر مرد در این مدت، آمیزش نکند، گناهکار است».
ب ـ حقوق شوهر بر زن:
1ـ اطاعت کردن:
یکی از مهم‌ترین حقوق مرد بر همسرش، فرمانبرداری و امتثال امرش، و دوری از چیزهایی که از نهی‌اش می‌کند. بنابراین اگر زن اطاعت نکند ناشزه می‌شود، و نفقه به او تعلق نمی‌گیرد.
قرآن کریم می‌فرماید:«الرجال قوامون علی النساء بما فضل الله بعضهم علی بعض و بما انفقوا من اموالهم».
مردان سرپرست زنانند به سبب فزونی که خدا بعضیشان را بر بعضی داده است. و به سبب آنچه از اموالشان خرج کرده‌اند.
احادیثی از پیامبر اکرم(ص) رسیده که زن را تشویق و تأکید به اطاعت و فرمانبرداری از شوهر می‌کند.
«زنی بر حضرت پیغمبر اکرم(ص) وارد شد، و عرض کرد: ای رسول خدا(ص) من فرستاده زنانی هستم برای شما... سپس از نصیب و بهره مردان از جهاد و غنایم، یادی کرد و بعد گفت: برای ما زنان چه چیزی وجود دارد؟ رسول خدا(ص) فرمود: همانا اطاعت از شوهر و دانستن حق او، با این اعمال و کارها برابری می‌کند، که البته تعداد اندکی از شما بدان عمل می‌کنید».
2ـ در خانه ماندن:
یکی دیگر از حقوق مرد بر زن این است که بدون اجازه شوهر از خانه خارج نشود، و وقت خود را صرفاً برای بچه‌داری و نگهداری از فرزندان او، و تربیت آنان و نیز انجام کارهای خانه، قرار دهد. در حالی که بیرون آمدن او از خانه بدون اجازه شوهر، موجب کاهلی در انجام این امور، اموری که باعث ایجاد اختلال در نظام خانواده، و پیدایش کینه و دشمنی میان اعضا این خانواده می‌گردد.
بنابراین، به او اجازه بیرون آمدن از منزل بدون مجوز و رضایت شوهر داده نمی‌شود.
و نیز اگر برای یکی از کارهایش بخواهد از منزل بیرون رود باید حجاب اسلامی و عفت کامل را رعایت کند، و خروجش از منزل موجب فساد نگردد.
و اگر اندیشمندان و عقلا امت اسلامی به این قانون مهم اسلام پایبند باشند، و آن را به زنان و دختران خویش بیاموزند، و ایشان را وادار به پایبندی به این قانون نمایند، بدون شک بر مفاسد اجتماعی و اخلاقی جامعه چیزه خواهند شد، و با این کار ناموس خویش و خویشاوندان خود را از این مفاسد، مصون و محفوظ خواهند نمود، و خانواده را از فروپاشی و جدائی به دور خواهند ساخت.
3ـ مؤدب بودن:
یکی دیگر از حقوق شوهر بر زن این است که زن باید در برابر او مؤدب باشد، و این که نباید سخنان تلخی به او بگوید و در عمل لجبازی و کارهای خشم آور و آزار دهنده با او نداشته باشد.
چرا که با این کارها زندگی خانوادگی خود را در معرض فروپاشی و فساد قرار می‌دهد. و طبعاً گنهکار و منحرف از راه حق و راستی خواهد بود، چرا که باعث از هم گسستگی و فروپاشی خانواده می‌شود، و ترویج نگرانی و انحرافات میان فرزندان خویش به ارمغان خواهد آورد.
تدوین : مسیب کیانی


٠٨:٠٠ - 1394/11/24    /    شماره : ٥٤٦٧٧    /    تعداد نمایش : ٥٢٤خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :974
کل بازديدها :17648672
بازديدکنندگان آنلاين :1
بازديدازاین صفحه :136535