نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > خانه و خانواده > احکام حقوقی خانواده 


  چاپ        ارسال به دوست

قرابت رضاعي و ...

رضاع هم يکي ديگر از اسباب تحريم در احکام خانوادگي اسلام مطرح شده است . برخلاف قرابت نسبي که رابطه خويشاوندي را بواسطه ولادت بوجود مي آورد در قرابت رضاعي اين ارتباط از طريق شير خوارگي حاصل مي شود .در اين آيۀ نشرحرمت از طريق رضاع و اينکه رضاع يکي از اسباب تحريم را بيان نموده است .
و امهاتکم التي ارضعنکم و اخواتکم من الرضاعه ( سوره نساء آيه 23 )
خداوند دراين آيه شير دادن را يکي از اسباب تحريم مي شمارد .

و همينطور روايتي از پيامبر نقل شده است : يحرم من الرضاع ما يحرم من النسب هر صنفي از افراد که از طريق نسب بر هم حرام مي شوند همان اصناف از طريق رضاع هم بر هم حرام مي شوند . برخي از فقها حرمت رضاعي را در مادران و خواهران رضاعي محدود کرده اند.
چهار شرطي که بايد وجود داشته باشد تا مادر رضاعي مصداق پيدا کند . از قرار ذيل است : هر چهار شرط بايد با هم باشند .

شرايط ايجاد حرمت از طريق رضاع:

1) شيري که کودک مي نوشد حاصل نکاح باشد .
2) مقدار شير به گونه ايي باشد که موجب رشد کودک شود يا حداقل 15 دفعه پي در پي باشد . شير خوردن بايد ،بصورت پي در پي و کامل باشد و فاصله ايي بين شير خوردن ايجاد نگردد .وشيررا مستقيماً بمکد .
3) شير خوردن در فاصله دو سالگي باشد .
4) شير خورده شده ،توسط کودک از يک شوهر باشد .

اگر رضاع با همه شرايط خود تحقق پيدا کرد .شير دهنده به بچه به عنوان مادر رضاعي و همسر وي به عنوان پدر رضاعي بچه محسوب مي شود و فرزندان اين دو برادران و خواهران شير خوار محسوب مي شود .

هر جا شرط کنيم که قرابت رضاعي وجود دارد يا نه چکار بايد بکنيم ؟

در چنين مواردي اصل عدم قرابت است مگر اينکه شهادت شهود باشد . شهادت به تمام اين شرايط باشد .
يکي از اسباب نشر قرابت ، قرابت به واسطه مصاهره است .

مصاهره :

صهر به معناي داماد است . پس قرابت از طريق مصاهره يعني قرابت از طريق دامادي است. اگر کسي داماد خانواده ايي شد بين او و گروهي به جهت اين دامادي قرابت بوجود مي آيد .
حرمت مادر زن بر داماد به جهت مصاهره است به محض تحقق عقد .
به محض تحقق عقد، ازدواج پدر شوهر بر عروس حرام مي شود .به سبب مصاهره چهار صنف بر هم حرام مي شوند دو مورد را ذکر نموديم .
بر مرد ، دختران همسرش هم حرام مي شوند . بر زن هم پسران شوهر وي نيز حرام مي شوند.
لعان به معناي نفرين زن و مرد بر هم است که در رابطه زناشويي موجب حرمت طرفين مي شود واگر گاهي احساس بدبيني ها،يا احياناً کج رفتاري هايي از سوي زن يا مرد احساس شود که وسيله اثبات نداشته باشد اسلام برحفظ چنين زندگي هايي که بدبيني بر آن حاکم است اصراري ندارد .
اما اسبابي را فراهم مي کند که اين بدبيني به خوش بيني تبديل شود ،که اگر بدبيني ها تبديل به خوش بيني نشد ،راه آخر را زن و مرد انتخاب مي کنند و از هم جدا مي شوند و برهم حرام مؤبد مي گردند . و مورد ديگر نفي ولد است ،يعني اينکه شوهر بگويد اين فرزند من نيست ، لذا در چنين صورتي مرد بايد حد بخورد اما براي اينکه حد نخورد ،مرد و زن طبق آيين خاصي همديگر را لعن مي کنند .
اگر مردي بعداً بگويد من دروغ گفتم حالا مسئله به چه صورت است ؟ بواسطه لعان ،فرزند نفي مي شود ،وايندو حرام مؤبدي مي شوند و بواسطه لعان حد به مرد نمي زنند . اما در صورتيکه مرد بعداً بگويد دروغ گفتم فرزند از پدر ارث مي برد .بي آنکه پدر از فرزند ارث ببرد .
اگر لعان انجام شد هيچ نيازي به طلاق نيست و لعان فسخ است پس يکي از جاهايي که عقد نکاح فسخ مي شود بواسطه لعان است .
يکي ديگر از اسباب تحريم اين است که بين دو خواهر در يکجا نمي توان جمع کرد . به چنين حرمتي حرمت جمعي مي گويند حرمتي که از طريق قرابت نسبي يا عيني بوجود مي آيد . خواهر زن بر مرد محرم نيست و براو حرام است .
زنا با زن شوهر دار و زني که در عده رجعيه است (يعني شوهر دار محسوب مي شود زيرا هنوز پيوند ازدواج شان گسسته نشده است ) يکي ديگر از اسباب تحريم است .اگر زن و مردي مرتکب چنين کاري شوند بر هم حرام مؤبد مي گردند .

 ١٥:٤٥ - 1391/05/19    /    شماره : ٤٢١٢    /    تعداد نمایش : ٥٨٤خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :457
کل بازديدها :17656706
بازديدکنندگان آنلاين :7
بازديدازاین صفحه :136581