نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > خانه و خانواده > احکام حقوقی خانواده 


  چاپ        ارسال به دوست

چرا ابهت مردهانزدهمسرشان کم شده است

آدمیان موجوداتی هستند که همواره در حال ارزش آفرینی هستند.آنان هیچ گونه از ارزش آفرینی دست نمیکشند یا به عبارتدیگر انسان اصلا بدون ارزش نمی توانندزندگی کنند.همه ما باید یاد بگیریم که چگونه در فرآیند ارزش آفرینی و ارزش گذاری به گونه ای بهینه عمل کنیم. ارزشهاو نظام ارزشی مامعنادارترین و موثرترین آرمان های گذشته هریک از ماست وارزشها آن دسته از مقوله های فرا شناختی هستند که ما آگاهانه آنها را می سازیم. آنهانه تنها به زندگی کنونی ما معنا می دهد که برچیستی و چگونگی اهداف زندگی آینده ما نیز اثر می گذارد.نهاد خانواده،اصلی ترین رکن جامعه و بستر فرهنگ های گوناگون و زمینه سازخوشبختی ویا بدبختی انسان ها و امت ها است،واز این رو اسلام که برنامه سعادت و تکامل بشر است،عنایت ویژه ای به سلامت،رشد و پویاییاین نهاد سرنوشت ساز دارد.

آفریدگار حکیم جهان مرد وزن را به گونه ای آفریده که مکمل یکدیگرند واز این رو تا در کانون خانواده در کنار یکدیگر قرار نگیرند آرامش پیدا نمی کنند بنابراین باید برای هرچه گرم تر شدن کانون خانواده و بهره گیری بیشتر از برکات آن،ضروری است در جهت تقویت این مودت و رحمت خدادادی،برنامه های دراز مدت و همه جانبه ای صورت گیرد.عواملی وجود دارد که باعث ثبات ارزشی هر یک از زنومرد است و باعث می شود ارزش و احترام طرفین یعنی زن وشوهرحفظ شودکه این عوامل به روابط هر یک از زن ومرد بر می گردد.

1-اهمیت احترام و محبت به همسر
احترام و محبت در روابط خا نودگی،نقش بسیار مهمی درسلامت خانواده دارد،هر چه احترام و محبت به یکدیگر عمیق و گسترده تر باشد،زندگی خانوادگی از آرامش لذت،توانایی و رشد بیشتری برخوردار خواهد بود. حفظ حرمت زنان و اظهار محبت به آنان،از توصیه های خداوند به مردان است.

قرارگرفتن دو فرد با دو شخصیتودو تربیت در کنار یکدیگر برای زندگی مشترک،نیازمند جوشش پیوستهمحبت و رحمت است واین جوشش زمانی کارساز و مفید است که در ظرفهای مختلف جاری گردد ودر صورت های گو ناگون،خود را نشان می دهد.

1- بر زبان و گفتار، زن و شوهر باید با زبان محبت با یکدیگر صبحت کنند تا به این وسیله ارزش و احترام همدیگر را نگه دارند.امام علی (علیه السلام )فرمود:هر کس مقام و قدرش را بداند سخنانی بر زبان جاری نمی کند که قدر و مقامش ضایع شود.

2- در سلوک ورفتار ودر واکنش ها و کنش ها، دوستی و محبت ورزیدن به همدیگر بهترین محرک زندگی سالم و شاداب است و این چیزی است که زن ومرد را به کار وتلاش وا می دارد. زن ومرد با محبت،همدیگر را کامل می کنند و زمینه ساز تامین نیاز های یکدیگرو ادای درست حقوق همدیگر را فراهم می سازند. زندگی با محبت و احترام به درستی پیش می رود و فشار زندگی و مشکلات جز با محبت و رحمت قابل تحمل نمی شود. زن مردی را دوست می دارد که ارزش او را درک کرده باشد و دوستی را قبلا اعلام کرده باشد،زن از مرد شجاعت و دلیری می خواهد و زن حمایت مرد را گرانبهاترین چیزها برای خود می شمارد. امام صادق (علیه السلام)فرمود:هر گاه عشق و علاقه مردی به همسرش زیاد می شود بر ایمان او افزوده می شود.

2-توجه زن ومرد به ویژگی های طرفین
توجه زن ومرد به ویژگی های طرفمقابل به سازگاری آنان کمک کرده وهر یک ارزش وجودی یکدیگر را درک می کنند. هر یک از زن ومرد باید وجوه مثبت و گاه نهفته دیگری را فعال کند و جنبه های منفی شخصیت دیگری را به تدریج اصلاح کند. در مقابل اگر هر یک به جای پذیرش همسر خود به همان صورتی که هست،بر جنبه های منفی تاکید کند وبخواهدقواعدی را بر او تحمیل کند،ناسازگاری بیشتر خواهد شدو هر یک نزد دیگری بی ارزش خواهند شد. علی(علیه السلام) فرمود: ارزشهر مرددر کاری است که در آناستاد باشد. و پیامبرصلی الله علیه وآله می فر مایند:ملاک ارزش مرد عقل اوست و هر کس را عقل نباشد دین نیست.

ودر حدیثی دیگر آمده در نادانی مرد همین بس که قدر خود را نشناسد.  هر مردی اگر از قوه عقل استفاده نموده همیشه نکات مثبت زن را یاد آوری کند به تدریج جنبه های منفی از بین خواهند رفت وبهترین اثری که دارد این است که با این امر احترام و ارزش مردافزایش می یابد عدم توجه مرد به این اموراز ارزش وجودی او می کاهد.در متون دین اسلام به هر یک از زن ومرد توصیه هایی شده که زمینه ساز رابطه مناسب بین آنهاست. سیره و رفتار اولیای دین با همسران خود نیز شیوه ای برای ترویج رفتار مناسب در خانواده محسوب می شوند.آنان به حریم خصوصی همسرانشان احترام می گذاشتند. برای آنان شخصیت و اعتبار معنوی قائل بودند وحتی در این مورد از آنان کمک می گرفتند .با خواست آنان در محدوده شرع و خانواده همراهی می کردند .در حدیث نقل شده است:ای مردم،در پیشگاه خداوند آن کس قدر و مقامش عالی تر و ارزشش والاتر است که از همه به دستورخداوند پایبندتر،وبه طاعت او پرکارتر،و بیش از دیگران از سنت رسول خدا صلی الله علیه وآله پیروی می کند ودر احیای کتاب خدا کوشا باشد .

3- همت
از عوامل دیگری که به مرد ارزش می بخشد ودر سخنان ائمه نیز به آن توصیه شده است همت مرد است یکی از وظایف مرد در قبال همسرش تامین شرایط اقتصادی خانواده می باشد اگر مرد یک خانواده به عنوان یک همسر و پدر به این امر مهم توجه ننموده و نیاز های زن وفرزندانش رادر این زمینه برآورده نکندودر خانواده به فردی بی مصرف تبدیل شود ارزش و احترام او نزد اهالی خانه بخصوص همسر کم می شود چرا که حضرت علی (علیه السلام )فرمود ارزش مرد به اندازه همت اوست .

4-صداقت
صداقت وراستی از عواملی است که زمینه را برای نیل به تفاهم و مناسبات بیشتر فراهم می آورد حضرت علی (علیه السلام )می فرمایند:صداقت مرد به اندازه مردانگی اوست .

5-حفظ حریم خانوادگی
برای نگه داری حریم خانوادگی و روابط صحیح انسانی و تقویت امنیت وتفاهم در زندگی باید اسرار و رازهای درونی خانواده حفظ شده تا از این طریق اعتماد همسر جلب شود چراکه سه خصلت است که از قدر و مرتبه مرد می کاهد که یکی از آنها سبک مغزی است .کسی که اسرار خانواده خود را حفظ نکند سبک مغز و نادان است .


منابع
1-سالاری فر،محمد رضا،در آمدی در نظام  خانواده در اسلام،هاجر،
2-جعفری،بهزاد،تحف العقول،جعفری،اسلامیه.
3-عیسی زاده،عیسی،خانواده قرآنی،ویژگی ها و وظایف ،اعضای آن،قم،بوستان کتاب،دفتر تبلیغات اسلامی  حوزه علمیه قم ،1390
4-طوسی،محمد بن حسن،مکارم الا خلاق،شریف رضی،قم،1370
5-صدوق ،امالی،کمره ای،محمد باقر،اسلامیه
6-مهدوی،محمود،روضه الواعظین،نی
7-کلینی،اصول کافی،مصطفوی،جواد،فرهنگ،اهل  بیت،بی تا.
8-عطاردی،عزیز الله ،ایمان وکفر،الایمان والکفربحار الانوار،عطارد.
9-مطهری،مجموعه آثار مطهری،صدرا

اعظم ملک پوریان

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


١١:٠٥ - 1393/01/24    /    شماره : ٢٩٣٠١    /    تعداد نمایش : ٩٣٠خروج

   مطالب مرتبط
 شاه چراغ ورود به عرصه ازدواج (خبر)
 چرادرقرآن آیات عذاب زیادتکرارشده است؟ (خبر)
 حقوق زن در اسلام (خبر)
 عوامل و راههای پیشگیری از طلاق (خبر)
 انحلال خانواده(طلاق- فسخ نکاح) (خبر)
 معیارهای همسر گزینی از دیدگاه اسلام (خبر)
 فرضیه برای طلاق و پیامدهای آن (خبر)
 طلاق و پیامدهای شوم آن (خبر)
 راه های آسان سازی ازدواج جوانان (خبر)
 نشوز و شقاق (خبر)
 اقتصاد خانواده (خبر)
بازدیدها
امروز :1458
کل بازديدها :17261552
بازديدکنندگان آنلاين :33
بازديدازاین صفحه :133693