نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > خانه و خانواده > احکام حقوقی خانواده 


  چاپ        ارسال به دوست

طلاق و پیامدهای شوم آن

ازدواج از سنت های حسنه جامعه اسلامی است و توجه به آن در احادیث، اهمیت مسأله را بیش از پیش آشکار می سازد. ازدواج علاوه بر آرامش زن و مرد، موجب بقای نسل و سلامت جامعه می گردد؛ چنانکه قرآن می فرماید: یکی از نشانه های خداوند این است که برایتان همسری آفرید تا موجب آرامشتان باشد و بین شما الفت قرار داد.

با وجود تأکید بسیار بر ازدواج، جایی که پای شرف، دین و امکان خطر گناه پیش آید، طلاق ضرورت می-یابد. اسلام چون مسیحیت کاتولیک، پیمان ازدواج را گسستنی نمی داند و یا چون یهود، به باز بودن نسبی درهای خروجی اعتقادی ندارد بلکه طلاق را مبغوض ترین حلال ها می شمرد و آن را امری آسیبی ولی اجتناب ناپذیر می داند و معتقد است چنانچه در حدی متعارف نگه داشته شود، می تواند حائز نتایج مثبتی برای خانواده و جامعه باشد. در جوامع پیشرفته صنعتی، روابط انسانی و در پی آن روابط خانوادگی از ابعاد معنوی تهی و در نتیجه سست، سرد و آسیب پذیر شده است؛ تنها هدف زندگی مشترک، ارضای خواسته های غریزی است و جسم و خواسته های آن، محور تمام ارزش ها و کوشش هاست. چیزی ارزش خوانده می شود یا به نظر دارای ارزش می آید که نیازهای طبیعی و کشش های جسمانی را پاسخ دهد، پس بمحض یکنواخت شدن روابط جسمانی، طرفین در جستجوی سرچشمه های دیگر تمتع، به پیوندهای دیگر می اندیشند.

متأسفانه در سالهای اخیر در کشور ما نیز بویژه در شهرهای بزرگی چون تهران- که بافت زندگی شهری آن را به یک جامعه صنعتی تبدیل نموده است آمار طلاق نسبت به ازدواج، حرکتی افزایشی داشته است بطوری که طبق آمار بدست آمده در سال 1359، از هر  377/32 ازدواج، 5260 مورد به طلاق منجر شده و در سال 1360، از 57833 مورد ازدواج، 9414 مورد آن به طلاق انجامیده است که از این تعداد در سال 59،  76/15 درصد طلاق به تهران تعلق داشته و 11/7 درصد به کل کشور و در سال 60، 28/16 در صد به تهران و 29/8 درصد به کل کشور بوده است.

دوگانگی وسیعی در آمار طلاق شهر و روستا بویژه تهران و روستا وجود دارد و در مواردی تا 40 برابر گزارش شده است. علت این دوگانگی این است که در جامعه سنتی، سنت ها همچون ستونهای استوار موجب بقای جامعه شده است در حالی که جوامع صنعتی طلاق را نفی نمی کنند و موجبات استحکام پیوند زناشویی را نیز فراهم نمی آورند؛ به همین دلیل الگو قرار دادن قوانین غربی در جامعه اسلامی ما سازگار نبوده، از معضلات پی آمد طلاق نمی کاهد؛ زیرا این قوانین مطابق با عرف غرب تدوین شده است و نمی توان خواسته های جوامع اسلامی و سنتی را برآورده سازد. متأسفانه برخی از تحصیلکرده های این گونه جوامع نیز فریب ظواهر فریبنده این قوانین را خورده، پس از بازگشت به وطن بانگ سر می دهند که بطور مثال حق طلاق به زن تعلق داشته باشد و ... باید به اینان یادآوری کنیم که آمار طلاق در خانواده های بی سواد و یا بالاتر از فوق لیسانس و در میان خانواده هایی که زن استقلال مالی دارد، بیشتر است.

خوشبختانه زن مسلمان، از الگوی کامل خویش، بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام) پیروی می کند که به دست مبارک خویش دستاس می کردند و برای فرزندانشان لباس می دوختند. زن جامعه ما علاوه بر رسیدگی به امور خانه، همسر و فرزندان، به اقتصاد منزل چه در خانه بعنوان خود اشتغالی (بافتنی، خیاطی، فرشبافی) و چه خارج از خانه کمک مؤثری می کند و همواره با رضایت کامل ایثار کرده، زندگی را بخوبی در کنار همسر و فرزندان ادامه می دهد، او مصداق این ضرب المثل معروف است که:
زن خوب و فرمانبر پارسا                    کند مرد درویش را پادشا

عده ای از تحصیل کردگان ما که داد سخن سر می دهند و خواستار یکسان شدن قوانین طلاق کشورمان با جوامع غربی هستند و دادن حق طلاق به زن، تقسیم دارایی و ... را با همسر بعنوان پیشرفت و تمدن مطرح می سازند، آگاه نیستند که غرب آمار ازدواج اصولا بسیار پایین است و روابط جنسی از چنان آزادی برخوردار است که تفاوت چندانی از لحاظ حقوقی میان فرزندان نامشروع و دیگر فرزندان وجود ندارد و یا اگر ازدواجی انجام می گیرد اغلب بر اثر خیانت زن و شوهر و بی تفاوتی جامعه به این امر به طلاق می انجامد.

مرداک، جامعه شناس معروف، در بررسی طلاق در چهل کشور به این نتیجه رسید که در برخی جوامع، افکار عمومی با طلاق موافق است و حتی چنان آن را مورد تشویق قرار می دهند که اگر مردی برای مدت زیادی با یک زن زندگی کند، مورد استهزا قرار می گیرد. حال این را مقایسه کنید با خانواده های سنتی ما که با وجود مقصر نبودن در طلاق دخترشان، چنان از قضیه سرافکنده و شرمگین می شوند که ممکن است به خاطر شدت سرزنش دختر خود را به بیماری روانی یا به کام مرگ بکشانند.

جامعه ما طلاق را ننگ و علت آن را معمولا بی کفایتی زن می داند و این مسأله خود کمک بسیار مؤثری در حفظ بنیان خانواده است؛ البته اگر ادامه زندگی به گونه ای با درد و رنج همراه شود که خود موجب فساد بیشتر گردد طلاق در عین مذموم بودن، جایز شمرده می شود.
در مذمت طلاق پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرموده اند: طلاق ندهید زنان را الا از تهمتی، که خدای تعالی ذواقان را دوست ندارد یعنی کسانی که هر وقت خواهند زنی نو کنند از مردان و زنان که هر وقت خواهند شوهری نو کنند.
طلاق در لغت جدا شدن زن از مرد، رها شدن از قید نکاح و رهایی از زناشویی است. دهخدا طلاق را بیزاری نامه می خواند و می گوید در عرف، معنای جدایی، از آن در ذهن متبادر می شود.

بطور کلی طلاق علل متعددی از جمله علل فرهنگی، اجتماعی و تفاوتهای تربیتی، ایمانی، اقتصادی، سیاسی و علل زیستی دارد. از دید جامعه شناسان طلاق پدیده ای است اجتماعی که تنها با یک عامل پدید نمی آید و با یک عامل نیز از بین نمی رود. از آنجا که در این گفتار کوتاه به طور مبسوط فرصت پرداختن به طلاق از دیدگاه های مختلف نیست، تنها به توضیحی کوتاه بسنده کرده ایم که هدف از آن جلب نظر خوانندگان گرامی به پیامدهای شوم طلاق برای فرزندان است. قبل از توضیح هر یک از عوامل، به تقسیم بندی زیر توجه شود.

با وجودی که در اسلام برای تحکیم بنیان خانواده در گزینش همسر، شرایطی چون کفو بودن زوجین در شؤون زندگی تأکید شده، متأسفانه در خانواده های مقید و متدین نیز گاهی بی توجهی به این امر مهم دیده می شود.
طلاق زمانی اسف انگیز است که یکی یا چند فرزند نیز قربانی این مسأله هولناک باشند. بنابراین نه تنها لزوم پرداختن به علل طلاق ضروری است بلکه والدین باید از سرنوشت شوم فرزندانشان پس از جدایی، آگاه شوند تا شاید اندکی به خود آیند و دریابند که آزادی ایشان از قید پیمان زناشویی چه غرامت سنگینی خواهد داشت.

ندا آخوندی

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


١٧:١٠ - 1393/01/01    /    شماره : ٢٨٦٩٨    /    تعداد نمایش : ٩٦٠خروج

   مطالب مرتبط
 فرضیه برای طلاق و پیامدهای آن (خبر)
 عوامل و راههای پیشگیری از طلاق (خبر)
 انحلال خانواده(طلاق- فسخ نکاح) (خبر)
 راه های جلوگیری از طلاق و فروپاشی خانواده ها چیست؟ (خبر)
 حقوق زن در اسلام (خبر)
 چرا ابهت مردهانزدهمسرشان کم شده است (خبر)
 معیارهای همسر گزینی از دیدگاه اسلام (خبر)
 راه های آسان سازی ازدواج جوانان (خبر)
 نشوز و شقاق (خبر)
 اقتصاد خانواده (خبر)
 آراستگی زن و مرد در خانواده (خبر)
بازدیدها
امروز :1022
کل بازديدها :17648720
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :136536