نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > خانه و خانواده > احکام حقوقی خانواده 


  چاپ        ارسال به دوست

اقتصاد خانواده

انسان در طول زندگی خود با مسائل عدیده ای مواجه است و جهت حل هر مسأله تدبیر ویژه ای می اندیشد. از جمله مسائلی که تاریخچه آن مساوی با تاریخ حیات بشر است، موضوع تأمین معاش اوست. بدلیل خصوصیات جسمانی ویژه زنان و نقش فرزندآوری آنان، همواره کارکرد جنس زن و مرد در جامعه متفاوت بوده و متناسب با این تفاوت، نحوه تأمین معاش زنان و مردان نیز با یکدیگر متفاوت است در دین اسلام نیز که تشریع متناسب با تکوین می باشد، سیستم اقتصادی ویژه ای جهت تأمین نیاز اقتصادی زنان در نظر گرفته شده است. در آیات و روایات مشاهده می گردد در سیستم اقتصاد خانواده، مسئولیت اقتصادی با مرد است و زن به واسطه دریافت مهریه و نفقه همسر، تأمین می گردد.

درباره تأمین مخارج زندگی زن در قرآن آمده است:
1- «هر جا که خود سکونت گزینید آنها را نیز به قدر توانایی خود مسکن دهید. به آنان ضرر نزنید تا بر آنها تنگ آید و اگر آبستن بودند نفقه شان را بدهید، تا وضع حمل کنند و اگر فرزندان شما را شیر می دهند مزدشان را بدهید و به وجهی نیکو با یکدیگر توافق کنید...»

2- « ... خوراک و لباس زنان آن هم به وجهی نیکو، بر عهده صاحب فرزند (پدر) است».

روایات در زمینه معاش زن
1- اسحاق بن عمار از امام صادق(ع)پرسید: «حق زن بر شوهر چیست که اگر مرد آن را انجام ده نیکوکار محسوب می شود؟ آن حضرت فرمود: خوراک و پوشاک او را تأمین نماید و اگر نادانسته خطا کرد، او را عفو کند».

2- حضرت علی(ع)به عاصم بن زیاد که ترک دنیا کرده بود و زن و فرزندانش در مشقت و سختی می زیستند، فرمود: «آیا از خانواده ات حیا نمی کنی؟ آیا به فرزندانت رحم نمی کنی؟ آیا خدا برایت چیزهای پاک را حلال کرده ولی دوست ندارد که از آن استفاده کنی؟ تو کوچکتر از آن هستی که این را به خدا نسبت دهی».

3- امام رضا(ع)می فرماید:
«... زن در مورد نیازمندی هایش عائله مرد محسوب شده و بر مرد واجب است که نفقه او را بپردازد، ولی بر عهده زن نیست که شوهر خود را تأمین کند و یا اگر مرد محتاج و نیازمند شد، نفقه او را بپردازد».

ارزش تأمین معاش خانواده
1- امام صادق(ع)فرمودند:
سه چیز خوشبختی است که یکی از آنها رزق و روزیی است که برای گذران صرف می شود. مرد، صبحگاهان برای بهبودی روزی بیرون رفته و شبانگاهان به سمت خانواده اش باز می گردد.

2- پیامبر اکرم(ص)فرمودند:
کسی که برای روزی حلال خانواده اش تلاش کند، مانند کسی است که در راه خدا جهاد کرده است.

3- راوی می گوید: امام صادق(ع)به مردی از اهالی نگاه کرد که برای عیالش چیزی خریده بود و آن را حمل می کرد. چون آن مرد حضرت را دید، از ایشان خجالت کشید. حضرت به او فرمود: «تو چیزی برای عیالت خریده ای و آن را برای آنها می بری، قسم به خدا اگر اهل مدینه نبودند(و مخالفت با شأن اجتماعی نداشت) دوست داشتم برای خانواده ام چیزی بخرم، سپس آن را به سویشان حمل کنم».

زنان و قناعت اقتصادی
1- پیامبر اکرم(ص)در یکی از خطبه هایش قبل از وفات فرمود: «... زنی که با همسرش سازگاری ندارد و بر آنچه خداوند روزی او گرداند صبور نیست و بر او سخت می گیرد و تکلیفی بیش از طاقتش از او می خواهد، خداوند هیچ حسنه ای را که به واسطه آن از آتش جهنم مصونیت حاصل می شود از او نپذیرد. و مادامی که آن گونه است خداوند نیز بر او غضبناک خواهد بود».

بخل مرد در امور اقتصادی خانواده
1- امام سجاد(ع)فرمودند:
«... بخل ورزیدن بر نفقه زن و فرزند و نزدیکان، از جمله گناهانی است که سبب رسوایی و پرده دری می شود.»

2- روایت شده که هند با پیامبر(ص)گفت: «ابوسفیان مردی بخیل است و به من و فرزندم آنقدر که ما را کفایت کند نمی-دهد، آیا من بدون اطلاع او می توانم چیزی بردارم؟ پیامبر(ص)فرمود: می توانی آنچه را که تو و فرزندت را کفایت می کند، به نیکی برگیری...»

گشاده دستی در امور اقتصادی خانواده
1- امام سجاد(ع)فرمودند: «محبوبترین شما نزد خداوند نیکوکارترین و بهترینتان در عمل است... و نزدیکترین شما به خداوند خوش خلق ترین شماست و آن که بیشتر از همه خداوند از او خشنود است، آن کسی است که بیش از همه رفاه بیشتری برای خانواده اش فراهم کند».

2- پیامبر اکرم(ص)فرمود: «زمانیکه یکی از شما به سفر رفت هنگام بازگشت برای خانواده اش سوغات بیاورد و به اهلش ولو یک سنگ پیشکش بدهد».

میانه روی در مصرف
1- امام صادق(ع)فرمودند:
«آیا می بینی خداوند به کسی که از روی کرامت، در راه خدا عطا می کند، می بخشد و از بخشش نسبت به کسی که به-خاطر خوار شمردن نعمت، از بخشش آن در راه خدا دریغ می-ورزد، امتناع می کند؟ ثروت و اموال از آن خداست و آن را نزد انسان به ودیعه می گذارد و به آنها اجازه می دهد که به حد اعتدال بخورند و بیاشامند و بپوشند و ازدواج کنند و مرکب تهیه نمایند. ولی بقیه آن را به فقرای مؤمن بدهند و آنان را از آشفتگی برهانند که هر کس چنین کند، آنچه می خورد و می آشامد و مرکب قرار می دهد و ازدواج می کند همه حلال بوده و غیر آن حرام محسوب می شود. پس خداوند می فرماید: اسراف نکنید که خداوند مسرفان را دوست ندارد».

روابط اقتصادی زن و شوهر
1- امام باقر(ع)می فرماید:
«سزاوار نیست کسی که چیزی را در راه خدا بخشید، آن را پس بگیرد... مرد آنچه را که به زنش می بخشد، پس نگیرد و همچنین زن در مورد آنچه را که به همسرش می بخشد پس نگیرد. خواه آن شی در اختیار طرف مقابل قرار گرفته باشد یا در اختیار او قرار نگرفته باشد. آیا خداوند نمی فرماید: آنچه را که به همسرانتان دادید نگیرید و آنچه را که با میل خود به شما بخشیدند از آن با خوشی و گوارا بهره مند شوید».

مهریه زن
1- پیامبر اکرم(ص)فرمودند: «بدرستیکه خداوند متعال هر گناهی را می آمرزد مگر گناه کسی که مهریه زن را انکار کند».
2- راوی می گوید: «... حضرت جواد(ع)هنگام ازدواج با ام الفضل دختر مأمون، مهریه او را بهمیزان مهریه جده اش فاطمه:پانصد دینار قرار داد...»

حمزه مختاری

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


١٩:١٣ - 1392/12/17    /    شماره : ٢٨٢٣٢    /    تعداد نمایش : ٩٩٦خروج

   مطالب مرتبط
 آراستگی زن و مرد در خانواده (خبر)
 باید امنیت و ثبات اقتصادی در خانواده ها فراهم شود (خبر)
 حقوق زن در اسلام (خبر)
 چرا ابهت مردهانزدهمسرشان کم شده است (خبر)
 عوامل و راههای پیشگیری از طلاق (خبر)
 انحلال خانواده(طلاق- فسخ نکاح) (خبر)
 معیارهای همسر گزینی از دیدگاه اسلام (خبر)
 فرضیه برای طلاق و پیامدهای آن (خبر)
 طلاق و پیامدهای شوم آن (خبر)
 راه های آسان سازی ازدواج جوانان (خبر)
 نشوز و شقاق (خبر)
بازدیدها
امروز :8386
کل بازديدها :17647335
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :136528