نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > خانه و خانواده > احکام حقوقی خانواده 


  چاپ        ارسال به دوست

بچه بودن به نفعته؟!

يکي از مهمترين ارکان تشکيل دهنده خانواده به عنوان نهادي مهمّ در اجتماع کودک است؛ لکن بايد روشن گردد مقصود از کودک کيست؟ چه ابعاد مختلفي دارد؟ نقش کودک در خانواده خودش چيست؟ چرا و چگونه بايد معيارهايي براي مشخص کردن کودک از سايرين (اعم از نوجوان، جوان و ساير قشرهاي قابل فرض) در نظر گرفت؟
در اين راستا و پيرو رسالت بخش حقوق سايت تبيان در روشن نمودن هرچه بيشتر مسايل حقوقي و ابعاد گونه گون آن بويژه در خانواده و اعضاي آن بالخصوص کودک نکاتي را تقديم شما نموديم؛ اينک در اين مقاله مي خواهيم به يکي ديگر از اين سؤالات که در ابتداي مقدمه نيز اشاره اي به برخي از آنها شد بپردازيم و نکاتي مفيد تقديم شما نمائيم.

کودک بودن امتياز است؟

يکي از مهمترين و محوري ترين ابعاد موضوع کودکان، اين است که آيا اساساً کودک بودن امتياز محسوب مي شود يا خير؟ آيا اگر قانون گذار بخواهد معيارهايي براي کودک بودن ترسيم نمايد و عده اي را از گستره عنوان کودک خارج نمايد آيا باز هم مي توان مثل برخي مسايل حقوق بشري که فرياد مدعيان حقوق بشر را بلند مي کند، همچنان شاهد اعتراض بود؟

به عبارت خيلي ساده تر: اگر مثلاً قانون گذار بيايد و بگويد برخلاف آنچه که در کنوانسيون 1989 حقوق کودک که سن 18 سال را براي کودک در نظر گرفته، قانون گذار ما ،سن کودک بودن را با استناد به روايات اهل بيت (ع) با تمايز قايل شدن ميان دختر و پسر، سن پائين تري قرار دهد، آيا با اين کار امتيازاتي از کودک سلب شده که حقوقي را در مقابل آن به او نداده اند؟
امتيازات کودک نبودن نبايد فراموش شود و در واقع نبايد دچار افراط و تفريط شد!، کاري که بسياري از مدّعيان حقوق بشر کرده اند و با بالا بردن و دشوار کردن شرايط بالغ شدن و ضابطه هاي بالغ بشمار آمدن، عدّه قابل ملاحظه اي از افراد را از حقوق خود محروم کرده اند.

امتيازات کودک بودن

قطعاً برخي امتيازات براي کودک بودن، وجود دارد؛ به عنوان نمونه مصاديق ذيل را مي توان نام برد؛

مصداق يکم- امتياز مصونيت از مجازات

هرچند برخي تنبيه ها را مي توان براي کودک اعمال کرد و به موجب قانون مجازات اسلامي مصوب 1375، اين حق البته در چهارچوب مشخص شده و با رعايت مصالح طفل توسط ولي وي مجاز شمرده مي شود، اما به هر حال از بسياري از کيفرهايي که شخص بالغ بخاطر ارتکاب اعمالي نظير سرقت، تخريب، اذيت و آزار و ... ممکن است به آنها محکوم شود، کودک براي آنها مجازات نمي شود.

مصداق دوّم- امتياز حمايت آموزشي و پرورشي و...

بسياري از حقوق آموزشي و پرورشي براي کودک مقرر گرديده است که با کودک بشمار نياوردن يک شخص از آن حقوق محروم خواهد گرديد؛ مثلاً حق برخورداري از آموزش رايگان و الزامي، يا برخورداري آئين دادرسي خاص و حمايتي در محاکمات يک کودک.

کودک نبودن امتيازاتي دارد؟!

در کنار همه اين امتيازها که در بالا بدان اشاره شد، قطعاً کودک نبودن نيز شخص را داراي حقوق و امتيازاتي مي نمايد که نمي توان به آساني از کنار آنها عبور نمود؛ به عبارت ساده تر همچنان که حقوق کودک بودن قابل توجه است، حقوق کودک نبودن نيز کم نيست و بهره مندي از بسياري از اين حقوق کودک نبودن، نيازمند احراز بالغ شدن شخص است؛حقوقي همچون؛ حق شهادت دادن، حق اقامه دعوي، حق دفاع از خود در دادگاه حتي بدون وکيل ، حق ازدواج کردن بدون جلب رضايت شخص بزرگتر و حق بهره مندي از همه حقوقي که قانون گذار براي اشخاص بالغ در نظر مي گيرد.

نتيجه

علي رغم اينکه احترام و حفظ حقوق کودک مورد تاکيد و اهميّت بسزايي مي باشد، بگونه اي که حقوقي که براي کودک بودن به عنوان «امتيازات کودک بودن» مورد اشاره قرار مي گيرد، متعدد و متنوع اند اما نبايد فراموش کرد که اين امتيازات نبايد موجب شود امتيازات کودک نبودن فراموش شود و در نتيجه دچار افراط و تفريط شد!، کاري که بسياري از مدّعيان حقوق بشر کرده اند و با بالا بردن و دشوار کردن شرايط بالغ شدن و ضابطه هاي بالغ بشمار آمدن، عدّه قابل ملاحظه اي از افراد را از حقوق خود محروم کرده اند؛

 

تنظيم  :داوودي


١٩:٣٨ - 1392/04/27    /    شماره : ١٢٩٩٢    /    تعداد نمایش : ٦٧٨خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :1262
کل بازديدها :17665541
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :136653