نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > خانه و خانواده > احکام حقوقی خانواده 


کاهش ۶درصدی ثبت طلاق درکشور/مراجعات به دادگاه خانواده افزایش یافت
معاون اجتماعی قوه قضائیه به مهر خبر داد؛ کاهش ۶درصدی ثبت طلاق درکشور/مراجعات به دادگاه خانواده افزایش یافت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از کاهش ۶درصدی ثبت وقوع طلاق در کشور خبر داد. محمدباقر الفت در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آمار وقوع طلاق تواقفی و مراجعه به دادگاه های خانواده گفت: در رابطه با کاهش وقایع این چنینی دو شرط اصلی لازم است مبنی بر اینکه شرایط به همین کیفیت باقی بماند و برنامه ها به صورت مشخص اجرا شود تا بتوانیم شرایط را حفظ کنیم وقتی شرایط تغییر می کند نباید به دنبال افزایش آمارها بود.
 ١٢:٥٢ - 1397/07/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
جایگاه زن و مرد در جامعه
جایگاه زن و مرد در جامعه تهران- ایرنا- اشتغال زنان در جامعه امروزی یک امر اجتناب ناپذیر است. در توسعه ‌ای که در جوامع کوچک و بزرگ عصر ما رقم خورده است به نحوی مبحث اشتغال رویکرد متفاوتی پیدا کرده است. [جایگاه زن و مرد در جامعه] روزنامه روزان در یادداشتی که به قلم یعقوب موسوی جامعه شناس نگاشته شد، آورده است: البته زنان در گذشته یک نیروی مولد و شاغل نیز محسوب می‌شده اند اما در حاشیه بوده اند و اشتغال آنها کمتر در جامعه موثر بوده است.
 ١٠:٤٦ - 1397/04/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
بختکِ طلاق بر جان مردم
بختکِ طلاق بر جان مردم تهران- ایرنا- معماران راهروهای تودرتوی دادگاه خانواده روزی گمان نمی بردند که این حجم از زنان و مردانِ در انتظار طلاق به آنجا رفت و آمد کنند که اگر اینگونه بود شاید راهروها را طولانی تر و عریض تر می ساختند تا بلکه حتی یک نفر از رفت و آمد راهی که انتخاب کرده خسته شده و قید طلاق را بزند. [بختکِ طلاق بر جان مردم] به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، این روزها نه تنها کسی از طی کردن مسیر ثبت مهر طلاق در شناسنامه خود خسته نمی شود بلکه پدیده شوم طلاق روز به روز رکوردهای عجیب و غریبی از خود ثبت می کند؛
 ١٠:١٦ - 1397/03/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
بخشش مهریه توسط عروس
بخشش مهریه توسط عروس هر کسی گفته مهریه را کی داده و کی گرفته دستش را بگیرید و به ستاد دیه مراجعه کنید تا کاملا توجیه شود که مهریه را هم خوب داده‌اند و هم خیلی خوب گرفته‌اند. مهریه مهریه را کی داده؟ کی گرفته؟ ... با اینکه این ضرب المثل و یا جمله غلط و کلیشه ای هنوز در فرهنگ ما شنیده می شود اما در واقع باید گفت که اتفاقا خیلی اوقات مهریه را هم خوب گرفته اند به نحوی که هم اکنون حدود ۲ هزار زندانی مهریه و نفقه در زندانهای کشور محبوسند!
 ١١:١٢ - 1396/12/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
حضانت فرزند، دغدغه والدین امروزی
حضانت فرزند، دغدغه والدین امروزی اگر حضانت بر عهده مادر باشد، نفقه و خرج کودک با پدر و یا جدپدری است و در صورت کوتاهی، مادر می‌تواند اعلام جرم کند. حضانت خانواده یکی از مهم‌ترین ارکان جامعه و بستری برای رشد و تعالی فرزندان است. محیطی که باید به دور از هرگونه تنش و اضطرابی این امکان را به فرزندان بدهد که در آغوش گرم پدر و مادر و با نظارت آن‌ها پله پله بزرگ شوند و با دنیای بیرون ارتباط بگیرند. نهاد خانواده از این جهت و از بسیاری ابعاد دیگر آنقدر مورد توجه قانون‌گذاران بوده که هرآنچه مربوط به این حوزه باشد از نگاه قانون‌گذار دور نمانده و در مورد آنها قوانین و تبصره های قانونی بسیاری نوشته شده است.
 ١٠:٥٩ - 1396/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
حقوق و وظایف متقابل زن و شوهر
حقوق و وظایف متقابل زن و شوهر «زوجیت» یک وضعیت حقوقی جدید است که با جاری شدن خطبه نکاح بین زن و مرد ایجاد می‌شود و زن و مردی که تا قبل از آن به یکدیگر حرام بودند، با ایجاد این وضعیت جدید به یکدیگر حلال می‌شوند؛ علاوه بر اینها زن مالک مهریه می‌شود و مرد هم مکلف به پرداخت نفقه است. البته ریاست خانواده با مرد است و زن هم باید از شوهرش تمکین کند. حقوق زن و شوهر به گزارش تبیان به نقل ازپایگاه حقوقی اندیشه کوروش، حقوق و وظایف مانند دو کفه ترازو هستند با این تفاوت که با افزایش یکی از آنها، دیگری هم افزایش می‌یابد و هیچگاه یکی بر دیگری سنگینی نمی‌کند. آغاز رابطه زن و شوهری هم در چارچوب همین قاعده قرار دارد و به محض پیوند میان آنها، نسبت به یکدیگر از حقوق و وظایفی برخوردار می‌شوند. دکتر بهشید ارفع‌نیا، حقوقدان و عضو هیات علمی دانشگاه، در گفت‌وگو با «حمایت» به تشریح حقوق و وظایف متقابل زن و شوهر در برابر یکدیگر پرداخته است.
 ٠٩:٠٦ - 1396/09/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس سازمان ثبت اسناد خبر داد
رشد ۶ درصدی طلاق و کاهش ۳ درصدی میزان ازدواج
رئیس سازمان ثبت اسناد خبر دادرشد ۶ درصدی طلاق و کاهش ۳ درصدی میزان ازدواج/ رشد ۱۷ درصدی ثبت اختراع/ رشد ۲۱ درصدی تعداد ممنوع الخروجی‌ها براساس اعلام رئیس سازمان ثبت اسناد کشور در ۶ ماهه اول امسال طلاق ۶ درصد رشد و ازدواج ۳ درصد کاهش داشته است. به گزارش خبرنگار قضایی فارس، احمد تویسرکانی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست خبری خود گفت: یک میلیون و ٥٤٧ سند مالیکت در سیستم کاداستر صادر شده که نسبت به ٦ ماهه اول سال گذشته ٤ درصد رشد داشته است. وی افزود: در دفترخانه ها ٦ میلیون و ٤١ هزار و ٨٠٠ سند رسمی صادر شده که ٣ درصد نسبت به مدت مشابه کاهش داشته است. تویسرکانی تصریح کرد: در ٦ ماهه اول امسال ازدواج های ثبت شده ٣٥١ هزار و ٣٨٣ مورد بوده که ٣ درصد کاهش داشته است.
 ٠٨:٥٩ - 1396/08/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس؛
هر دقیقه ۹ طلاق در کشور رخ می دهد/ آمار بالای طلاق در تهران
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس؛ هر دقیقه ۹ طلاق در کشور رخ می دهد/ آمار بالای طلاق در تهران رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه همچنان پیگیر علت اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج از سوی دولت هستیم، گفت: هر دقیقه ۹ طلاق در کشور ثبت می شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، سلمان خدادادی با تاکید بر اینکه همچنان پیگیر اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان از سوی دولت هستیم، افزود: با وجود تصویب قانون مذکور در سال ۸۴ اما بعد از گذشت ۱۲ سال همچنان بلاتکلیف مانده و دولت تنها از این قانون به اجرای چند ماده در حوزه وام ازدواج اکتفا کرده این در حالی است که بانک ها به گونه ای در پرداخت وام ازدواج به زوجین تعلل می کنند که زوجین از اخذ آن پشیمان می شوند.
 ٠٨:٣٥ - 1396/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
مهر از آموزش‌های پیش از ازدواج گزارش می دهد؛
شرط جدید برای ثبت ازدواج؛ گذراندن دوره‌های انتخاب همسر
مهر از آموزش‌های پیش از ازدواج گزارش می دهد؛ شرط جدید برای ثبت ازدواج؛ گذراندن دوره‌های انتخاب همسر وزارت ورزش و جوانان در حال پیگیری طرحی است که در صورت به نتیجه رسیدن، یک بند دیگر به شرایط لازم برای ثبت عقد ازدواج اضافه می‌شود. خبرگزاری مهر، گروه جامعه-ناصر جعفرزاده: حدود ۲۵۰۰ مشاور و روانشناس این روزها مراحل پایانی دوره‌های تخصصی را در قالب «طرح ملی تربیت مدرسان آموزش‌های پیش از ازدواج» می‌گذرانند تا با پایان این دوره‌ها و از فروردین‌ماه این طرح به مرحله اجرا برسد. در قالب این طرح ۷۵۰ هزار زوج در آستانه ازدواج تحت پوشش فراگیر آموزش‌های پیش از ازدواج قرار می‌گیرند تا در یک دوره ۱۶ ساعته با مهارت‌ها و شاخص‌های انتخاب صحیح همسر و در ادامه آموزه‌های لازم برای زندگی آشنا شوند.
 ٠٧:٤٣ - 1395/12/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس سازمان بهزیستی عنوان کرد
ثبت یک طلاق به ازای هر 4.2 ازدواج در کشور
رئیس سازمان بهزیستی عنوان کرد ثبت یک طلاق به ازای هر 4.2 ازدواج در کشور/ زنانه‌ شدن آسیب‌های اجتماعی بحران‌آفرین است/ وجود یک زن معتاد به ازای هر 6 مرد معتاد خبرگزاری فارس: ثبت یک طلاق به ازای هر 4.2 ازدواج در کشور/ زنانه‌ شدن آسیب‌های اجتماعی بحران‌آفرین است/ وجود یک زن معتاد به ازای هر 6 مرد معتاد
 ٠٧:٠٤ - 1395/11/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
هر ساعت ۲۰ طلاق رخ می دهد/ افزایش طلاق‌ها پیش از سالگرد ازدواج
مهر گزارش می دهد هر ساعت ۲۰ طلاق رخ می دهد/ افزایش طلاق‌ها پیش از سالگرد ازدواج براساس آمار سازمان ثبت احوال در ۹ ماه ابتدای سال جاری، ۱۳۵ هزار طلاق در کشور ثبت شده است که در این میان تعداد زیادی از زوجین پیش از رسیدن به سالگرد ازدواجٰ، از یکدیگر جدا شده‌اند. خبرگزاری مهر، گروه جامعه - امیرحسن سقا: طلاق در کشور ما بر اساس قانون به دو دسته باین و رجعی تقسیم می شود که در طلاق رجعی مرد میتواند در طول زمان «عده» همسرش با ابراز محبت و قصد جدی برای بازگشت بدون خواندن صیغه مجدد، به همسرش رجوع کرده و زندگی را از نو شروع کند.
 ٠٦:٥٣ - 1395/10/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
ذوالقدر در جمع خبرنگاران اعلام کرد:
پیگیری مجلس برای ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ و پسران زیر ۱۵ سال
ذوالقدر در جمع خبرنگاران اعلام کرد: پیگیری مجلس برای ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ و پسران زیر ۱۵ سال عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس از پیگیری برای تهیه طرحی خبر داد که بر اساس آن ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۵ سال حتی با اجازه ولی و دادگاه ممنوع می شود. به گزارش خبرنگار مهر، سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران و عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس و در جمع خبرنگاران، از پیگیری برای تهیه طرحی با موضوع ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۵ سال خبر داد و گفت: بر اساس استفتاء که از حضرت آیت الله مکارم شیرازی درباره این موضوع گرفته ایم، به مصلحت نبودن ازدواج دختران و پسران در این سنین با توجه به عدم بلوغ فکری و عقلی آنان برای ما مورد تاکید قرار گرفته و تلاش می کنیم تا طرحی با پشتوانه نظرات کارشناسان و مراجع تقلید برای جلوگیری از مشکلات ناشی از این ازدواج ها تهیه و بررسی کنیم.
 ٠٦:٤٢ - 1395/09/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
کارنامه ۹ ساله پرداخت وام ازدواج
کارنامه ۹ ساله پرداخت وام ازدواج/تعیین سهمیه ماهانه برای بانکها بانک‌مرکزی مدتهاست بانکها را مکلف کرده ماهانه حداقل ۱۵۰ هزار فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج دهند؛ تکلیفی که اگرچه کارنامه‌ مثبت ۴۱۳۵میلیارد تومانی به جا گذاشته اما۶۸۸ هزار نفر هنوز در صف هستند. به گزارش خبرنگار مهر، پرونده پرداخت وام ازدواج در شرایطی تلاش می‌کند تا کارنامه موفقی از خود به جای بگذارد که برخی بانکها به دلیل کمبود منابع مالی، راه سختی را پیش روی خود می‌بینند؛ منابع قرض‌الحسنه همچنان از سوی مردم با کندی در اختیار بانکها قرار می‌گیرد و در مقابل، تقاضاها برای دریافت وام قرض‌الحسنه ازدواج که طبق تکلیف باید از منابع داخلی بانکها پرداخت شود، بالاست.
 ٠٥:٤٩ - 1395/08/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
مولاوردی: ازهرچهار ازدواج، یک مورد منجر به طلاق می شود
مولاوردی: ازهرچهار ازدواج، یک مورد منجر به طلاق می شود معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: از هر چهار مورد ازدواج در کشور، یک مورد به طلاق می انجامد. به گزارش خبرگزاری مهر، شهیندخت ملاوردی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است که تا پایان این برنامه ۲۵ درصد از مجموع طلاق ها در کشورها کاسته شود. وی گفت: این پیش بینی بسیار خوش بینانه است و اگر بتوانیم روند کنونی را ثابت نگهداریم، کار مهمی کرده ایم.
 ١٠:٣٠ - 1395/06/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاستهای کلی خانواده را ابلاغ کردند
براساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاستهای کلی خانواده را ابلاغ کردند رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاستهای کلی «خانواده» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است، ابلاغ کردند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاستهای کلی «خانواده» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است، ابلاغ کردند.
 ٠٨:٤٣ - 1395/06/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
ازدواج در اسلام و اقسام آن
ازدواج در اسلام الف:ازدواج موقت در اسلام خداوند منّان، با قرار دادن زوجیت در میان انسان¬ها و با حاکم کردن مودت و رحمت در بین آنان، برنامه¬ای جامع و کامل جهت تنظیم روابط بین زن و مرد وضع نموده است، از جمله¬ی این برنامه¬ها می¬توان به حکم نکاح اشاره نمود، که ریشه در قرآن و سنت اسلامی دارد. به واسطه¬ی عقد ازدواج، زن و مرد به یکدیگر حلال می¬شوند و آن بر دو قسم می¬باشد: الف: عقد دائم ب: عقد موقت(متعه)
 ٠٥:٣٠ - 1395/06/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
سونامی طلاق و راه‌های مقابله با آن
سونامی طلاق و راه‌های مقابله با آن خبرگزاری فارس: سونامی طلاق و راه‌های مقابله با آن کسی که در زندگی‌اش دچار مشکلی می‌شود و فکر می‌کند طلاق راه حل نجات اوست شاید مشکلات زندگی کنونی‌اش زیاد باشد و نتواند تحمل کند اما نسبت به مشکلات بعد از طلاق ناچیز شمرده می‌شود، بعلاوه اینکه قبل از طلاق فرصت حل مشکل وجود دارد ولی بعد از طلاق، این فرصت از فرد گرفته می‌شود.
 ١٠:١٧ - 1395/05/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
احکام پوشش و آرایش مطابق فتوای رهبر معظم انقلاب
حجت‌الاسلام فلاح‌زاده تشریح کرد؛ احکام پوشش و آرایش مطابق فتوای رهبر معظم انقلاب حجت‌الاسلام فلاح‌زاده، عضو دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای و رئیس مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی به پرتکرارترین سؤالات مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خامنه ای پاسخ داده است. به گزارش خبرگزاری مهر، یکی از مباحث مهم فقهی که مورد نیاز آحاد افراد جامعه است احکام «پوشش و آرایش» است. «پوشش» یک امر طبیعی برای انسان‌ها و از ممیزات او نسبت به دیگر موجودات است. «آرایش» هم رفتاری است که از تمایل انسان به خودآرایی نشئت می‌گیرد. اسلام در احکامی که در مورد پوشش و آرایش وضع کرده، این دو مسئله را نظام‌مند کرده به‌گونه‌ای که شخصیت وزین و مطلوب را برای آقایان و بانوان حفظ کند.
 ٠٤:٢٦ - 1395/04/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
آمار تحصیلات زوجین در ازدواج و طلاق
جدیدترین تحلیل ترکیب تحصیلی در ازدواج و طلاق زوجین آمار تحصیلات زوجین در ازدواج و طلاق/ بیشترین ازدواج در دیپلمه ها مدیرکل دفتر اطلاعات، آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال با اعلام اینکه در ۳۵.۳درصد ازدواجها و ۳۱.۲درصد طلاقها زوجین تحصیلات برابر دارندافزود: بیشترین ازدواج های انجام شده مربوط به دیپلمه ها است. علی اکبر محزون در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد تحصیلات مردان در ازدواج هایی که در سال گذشته انجام شده، گفت: در سال گذشته بیشترین آمار ازدواج ها مربوط به مردان با تحصیلات دیپلم یا پیش دانشگاهی با ۲۷.۴ درصد بوده است که بعد از آن نیز مردان با تحصیلات لیسانس با ۱۳ درصد و با تحصیلات راهنمایی با ۱۱.۹ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
 ٠٦:٠٢ - 1395/04/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه عربستان در شکاف جنسیتی بالاتر از ما ایستاد؛ دستکاری شاخص‌ها
چگونه عربستان در شکاف جنسیتی بالاتر از ما ایستاد؛ دستکاری شاخص‌ها مدیرکل امور بین الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری فرآیند رتبه‌بندی کشورها در شاخص‌های توسعه انسانی را تشریح کرد و گفت: ایران هیچ تعهد الزام آوری در حوزه زنان و خانواده ندارد. خبرگزاری مهر، گروه جامعه-ناصرجعفرزاده: براساس گزارش سال ۲۰۱۵ مجمع جهانی اقتصاد از مجموع ۱۴۵ کشور، ایران با افت چهار پله‌ای نسبت به سال گذشته در رتبه ۱۴۱ و پس از کشورهایی همچون عربستان و ترکیه قرار گرفت. برای بررسی این موضوع و همچنین تعهدات بین المللی کشورمان در حوزه زنان و خانواده با لیلا فلاحتی، مدیرکل امور بین الملل معاونت امور زنان و خانواده به گفتگو پرداختیم.
 ٠٨:٥٢ - 1395/03/25 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :420
کل بازديدها :17656669
بازديدکنندگان آنلاين :2
بازديدازاین صفحه :136580