نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > خانه و خانواده > اخلاق در خانواده 


  چاپ        ارسال به دوست

احساس نیازدختران به محبت

احساس نیاز به محبت به طور فطری در همه انسان‌ها وجود دارد. مازلو روان‌شناس معروف 5 دسته نیاز برای انسان‌ها معرفی می‌کند که دسته سوم از این نیازها به محبت می‌شمرد؛ که بعد از نیازهای زیستی و نیاز به امنیت قرار می‌گیرد.
اما در دختران به خصوص نوجوان، احساس نیاز به محبت دیدن و محبت کردن به شدت زیاد می‌شود و هر جا که بویی از محبت استشمام کند ناخواسته به سوی آن کشیده خواهند شد. برای ارضای این حس، دختر جوان جویای محبت، تجربه شناخت واقعی از غیر واقعی آن را ندارد؛ باید راهی اندیشید و آیا جز پدر و بخصوص مادرکه هم‌جنس اوست و محبتش خالص و اکسیر است کسی شایستگی ارضای این حس خدادادی را دارد. حسی که به ودیعه در نهاد دختران نهاده شده برای پایه و اساس محبت در خانه گشتن و مادری دلسوز شدن.
 ارضای نیاز موجب آرامش روانی و امنیت خاطر می‌گردد و حتی سلامتی جسم را هم موجب می‌گردد.
مشکلات جسمی ناشی از کمبود محبت عبارت‌اند از پریدگی رنگ، از دست دادن شادابی طبیعی، تنفس نامنظم و حتی نارحتی‌های معده‌ای و روده‌ای را منجر می‌شود ...(24)
خانواده مطلوب اسلام  در نگاه اول خانواده‌ای است که اعضای آن با یکدیگر روابطی محبت‌آمیز داشته باشند. اولیای دین به گونه‌های مختلفی سعی کرده‌اند اعضای خانواده را تشویق کنند تا روابطی محبت‌آمیز و عاشقانه با یکدیگر داشته باشند. در همین راستا است که امام صادق(ع) یکی از عوامل و اسباب جلب رحمت الهی را محبت شدید به فرزند می‌داند و می‌فرماید کسی که به فرزندان خود خیلی محبت بورزد، خداوند نیز او را مورد رحمت و لطف خود قرار می‌دهد:
ان الله عز و جل لیرحم الرجل لشدة حبه لولده(25)
خدای تعالی حتماًٌ به مردی که فرزندش را خیلی دوست دارد، ترحم و لطف خواهد کرد.
به نظر می آید که آنها قد کشیده و رشدی یافته اند و پدران و مادران به همین اندیشه از محبت خودداری می‌کنند و شاید هم گاهی دچار شرم و حیای شوند که فرزندان خود را ببوسند در حالی‌که خواستاری محبت در این دوره شدید است و گاهی خود را به حماقت می‌زنند تا محبت بیشتری جلب کنند و والدین و مربیان از ابراز محبت او نباید پرهیز کنند.(26)
ابراز محبت به شیوه‌های گوناگون می‌تواند باشد زیرا ابراز محبت هم زبانی است و هم‌ رفتاری:
1. با کلماتی محبت‌آمیز مانند اینکه دوستت دارم، تو دختر زیبای من هستی، من به تو افتخار می‌کنم و ...
2. و یا اینکه مادر یا پدر، خاطراتی از سنین نوجوانی و جوانی خود برای دخترشان تعریف نمایند و همزاد‌پنداری ایجاد کنند تا رابطه صمیمانه بین آنها به وجود آید.
3. با آنها مشورت نمایند و حتی مادران می‌توانند با دختران خود درد و دل کنند و دختر نوجوان احساس نماید آن‌قدر نزد مادرش جایگاه دارد که او را هم‌صحبت رازهایش می‌داند.
4. نمونه بارز محبت، بوسیدن است که بسیار در روایات ما بوسیدن فرزند توسط پدر و مادر سفارش شده است.
امام صادق(ع) در این‌باره می‌فرماید: اکثروا من قبله اولادکم فان لکم بکل قبله درجة فی الجنة؛(27) فرزندانتان را زیاد ببوسید، زیرا درمقابل هر بوسه، درجه شما در بهشت بالاتر خواهد بود.
5. نمونه دیگر ابراز محبت تهیه هدیه می‌باشد.
6. احترام به دختر نوجوان توسط والدین، هم در خانه و هم در برابر دیگران؛ بسیار مؤثر است.
7. گوش دادن به حرف‌های دختران. دختران در نوجوانی پرحرف می‌شوند و دوست دارند که به حرف‌های آنان اهمیت داده شود. برای گوش دادن به حرف‌های آنان باید وقت گذاشت و با اظهار علاقه حرف‌هایشان را شنید.
8. دادن مسئولیت به دختران
9. نوجوانان بخصوص دختران مقایسه‌گر زیرکی هستند، والدین بخصوص مادران باید بدانند که یک دختر؛ تمام رفتارها و برخوردهای مادرش با دیگران و رفتار مادر با خود را می‌سنجد، پس به خاطر محبت ظاهری به دیگران، محبت واقعی خود نسبت به فرزندمان را فدا نکنیم.
با محبت و ابراز محبت به دختر نوجوان هم به یک نیاز فطری او پاسخ داده شده و دیگر در هر ناکجاآبادی به دنبال محبت نیست، و دیگر اینکه محبت کردن را و ابراز آن را نیز می‌آموزد تا در آینده‌ای نه چندان دور همسر و فرزند خود را نیز با محبت سیراب کند. و اثر دیگری را هم می‌شود در محبت یافت و آن، نقش تربیتی محبت است که بهترین نوع رابطه است بین مربی و متربی. برای محبت آثاری مانند تشاکل (خود را شبیه محبوب کردن) و تبعیت (پیروی از محبوب) ذکرکرده‌اند. پس با محبت می‌توان به اهداف تربیتی هم رسید.

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


١٥:٠٦ - 1392/07/21    /    شماره : ١٩٦١٦    /    تعداد نمایش : ٨٠٩خروج

   مطالب مرتبط
 صدورمجوزفعالیت برای۱۲۸خانه قرآنی شهری وروستایی درقم (خبر)
 خشك‌ كردن گل‌های خاطره (خبر)
 نکاتی مهم برای نگهداری گلهای بهاری (خبر)
 پرده‌هایی با عمر طولانی (خبر)
 حال و هوای آشپزخانه‌ را متحول کنید (خبر)
 خانه‌تکانی اینبار در حمام (خبر)
 اخبار حمله به خانه حضرت فاطمه(س) (خبر)
 بهار فاطمی در قم احساس می‌شود (خبر)
 تشكيل دبيرخانه دائمي برای تحقق اقتصاد مقاومتي درقم (خبر)
 برگزاری کلاس حفظ قرآن درخانه قرآن روستای جنت آبادقم (خبر)
 تاثیرتاسیس کتابخانه عمومی درترویج فرهنگ کتابخوانی (خبر)
بازدیدها
امروز :12387
کل بازديدها :17250844
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :207126