نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

ذهن در مقابل زوردرباره شطرنج بوکس!
 
ورزش در دنیای امروز تلفیقی از تفکر و قوای جسمی است. پس طبعاً کسی می تواند در این میدان به عنوان نفر نخست معرفی شود که از هر دو عنصر به درستی سود ببرد. در چنین شرایطی ورزشی پا به میدان گذاشته که تلفیق توان ذهنی و جسمی را نشان می دهد. ورزشی با عنوان شطرنج بوکس. این رشته عجیب که کمتر از 10 سال از عمر آن سپری شده به طور کامل قدرت ذهنی و فیزیکی را در کنار یکدیگر قرار داده است.

هر چند این ورزش در ابتدا کمی عجیب به نظر می رسد، اما دارای جذابیت های خاصی است که موجب شده طرفداران آن سال به سال افزایش یابند. این ورزش تابع قوانین خاصی است که از دو رشته شطرنج و بوکس برداشته شده و در قالب قانونی مجزا تعریف شده است. مسابقات قهرمانی این ورزش خاص هر سال با حضور ورزشکارانی از سراسر دنیا برگزار می شود که آخرین دوره آن بر می گردد به نوامبر 2009 و مسابقات قهرمانی این ورزش در سال 2010 در آمریکا برگزار می شود.

در سال 1992 کتابی با عنوان «سه گانه» توسط نویسنده آمریکایی نیکوپول به رشته تحریر درآمد. داستان این کتاب، روایت به مردانی بود که توسط شطرنج آینده را ترسیم می کردند و مناسبات سیاسی را تغییر می دادند . اتفاقاتی که در این داستان رقم می خورد از ذهن این مردان تراوش می کرد. در واقع تفکر با کمک قوای جسمی قادر به ثبت تاریخ می شدند. لپه رابینگ یکی از هنرمندان هلندی با الگو برداری از این کتاب تصمیم گرفت ورزشی را ابداع کند تا تلفیقی باشد از قدرت ذهن و جسم و هر دو عنصر را در کنار یکدیگر قرار داده و به تصویر بکشد. به عقیده او، شطرنج و بوکس نقاط مشترک بسیاری دارند. رابینگ می گوید:

«شطرنج و بوکس شباهت های زیادی دارند. زمانی که شما سرباز را حرکت می دهید درست مثل این است که ضربه تند و کوتاه می زنید. هر زمان اسب را حرکت می دهید گویی ضربه هوک به حریف تان می زنید و هنگامی که با وزیرتان مانور می دهید، حریف ناک اوت می شود.» وقتی دو ورزش شطرنج و بوکس در یک ورزش جمع می شود، فشار زیادی را به ورزشکار تحمیل می کند. فرانک یکی از ورزشکاران شطرنج بوکس درباره این ورزش می گوید: «برای حضور در یک بازی ساعت ها در یک استادیوم به تقویت ماهیچه ها و ذهنم می پردازم. در این ورزش 90 درصد مسائل به ذهن بر می گردد.

در واقع وقتی در یک ورزش شکست می خوری که قبلاً از لحاظ ذهنی شکست خورده باشی. لازمه این ورزش قدرت بدنی خوب در کنار ذهنی قدرتمند است. افرادی می توانند در این رشته فعالیت داشته باشند که علاوه بر قدرت بدنی حداقل اطلاعاتی در مورد مسابقات شطرنج داشته باشند.» این ورزش در اروپای شرقی، مرکزی و آمریکا طرفداران زیادی دارد و فدراسیون جهانی آن (WCBO) در نظر دارد تب آن را به کشورهای دیگر قاره ها نیز منتقل کند، آن ها می گویند: شطرنج بوکس بهترین ورزش برای روشنفکران و بهترین ورزش از نوع درگیری و شعار آن: «نبرد در رینگ مسابقه و جنگ روی صفحه شطرنج» است.

شطرنج بوکس در حال رشد
 
شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چرا باید به این ورزش پرداخت؟ دیوید اپتو یکی از مؤسسین این ورزش معتقد است، شطرنج بوکس ثابت می کند که یک بوکسور هم عقل دارد و هم قدرت بدنی. وی می گوید: «بسیاری بر این باورند که بوکسورها آدم های کم هوشی هستند، اما زمانی که شما شطرنج و بوکس را با هم تلفیق می کنید بدین معناست که ورزشکار هم می تواند بوکسور باشد و هم یک فرد باهوش. در واقع هدف ما این است که به مردم نشان دهیم بوکسورها آدم های باهوشی هستند.» جان شاروک در برلین دارای مدرسه شطرنج بوکس است و این مدرسه را به دلیل طرفداران بی شمار این ورزش در آلمان راه اندازی کرده است. وی می گوید: «در شطرنج ذهن شما به شدت درگیر می شود و سپس مجبور به مبارزه می شوید. بسیاری از مبارزان پس از راند شطرنج به دلیل مشغولیت ذهنی مغلوب می شوند و همین مسأله هیجان زیادی به همراه دارد. در واقع آمادگی ذهنی موجب می شود تا فرد در این ورزش موفق شود.»

قوانین

این بازی در 11 راند متشکل از 6 راند شطرنج و 5 راند بوکس برگزار می شود. برای این بازی ها از روش شطرنج سریع استفاده می شود که در مجموع 12 دقیقه به طول می انجامد. راند اول بازی با شطرنج شروع می شود که 4 دقیقه بوده و هر فرد 2 دقیقه زمان دارد. پس از آن ورزشکاران باید به مدت 2 دقیقه در رینگ به مسابقه بوکس بپردازند. یک دقیقه پس از آن استراحت برای مداوای جراحات، خشک کردن عرق لازم است تا برای ادامه بازی شطرنج آماده شده و پشت میز بنشینند. همان طور که گفته شد، شطرنج در این بازی به روش سریع یا برق آسا بوده و بازیکن در مجموع 12 دقیقه وقت برای شکست حریف دارند. حریفان در صورت مات کردن یا ناک اوت کردن حریف پیروز هستند و در غیر این صورت پس از 11 راند برنده در زمان های اعلام شده مشخص می شود.

ورزش به سبک فیلم ها

شطرنج بوکس یکی از ورزش های خاصی است که بر خلاف ورزش هایی که به سینما راه یافتند، از دنیای سینما وارد عرصه ورزشی شد. همان طور که گفته شد لپه رابینگ در سال 2003 این ورزش را ابداع کرد، اما ورزش های مشابهی نیز در برخی فیلم ها و در سراسر دنیا وجود داشتند که می توان ابداع این ورزش را به آن ها نیز نسبت داد. در سال 1991 کارگردانی فنلاندی فیلمی تولید کرد که در آن قهرمان شطرنجی با چشمان بسته و با کمک هدفون در رینگ بوکس موفق شد به قهرمانی جهانی دست یابد. فیلم دیگر در سال 1979 توسط جوزف گوو با عنوان «کیش و مات نینجا» در انگلیس تولید شد. همچنین فیلم دیگری با عنوان «سر شطرنج بوکس» در آمریکا تولید شد که این فیلم نیز به موضوع تأثیر قوای ذهنی بر جسم و تسلط ذهنی بر بدن می پردازند. از سوی دیگر گروه کنیدووتانگ در سال 1993 نام شطرنج بوکس را بر روی یکی از آلبوم های خود نهادند که همه این موارد دلیلی بودند بر ابداع رشته ورزشی شطرنج بوکس.

مهارت های مورد نیاز
 
این رشته ورزشی خاص نیاز به مهارت هایی خاص نیز دارد. از طرفی ورزشکار باید از لحاظ ذهنی آماده باشد تا بتواند در صفحه شطرنج پیروزی را از آن خود کند و هم توان جسمی بالایی داشته باشد تا در رینگ بوکس پیروز میدان شود. در واقع بوکسورها تنها با شناخت از شطرنج نمی توانند در این ورزش حضور یابند، بلکه نیاز به درجه بین المللی شطرنج دارند. به عنوان مثال نیکولای ساژین که به عنوان قهرمان این رشته در جهان شناخته می شود دارای درجه بین المللی 1900 در شطرنج است. همچنین قهرمان سنگین وزن اروپا برای حضور در این ورزش به کسب عنوان استاد فیده شطرنج و درجه بین المللی 2300 اقدام کرد. در صورتی که یک شطرنج باز بتواند توان جسمی خود را نیز ارتقا دهد، به طوری که بتواند در رینگ بوکس مقابل حریفی قدرتمند قرار گیرد، می تواند در این ورزش به موفقیت های خوبی دست یابد.


٠٨:٢٢ - 1391/12/15    /    شماره : ٧٨٥١    /    تعداد نمایش : ٩١٢خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :1128
کل بازديدها :17648826
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :149897