نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

تاریخچه هاکی(روی چمن-روی یخ)

هاکی از انواع‌ بازی‌های توپ و چوب‌ از خانواده چوگان،گلف، اسکواش،تنیس،بیسبال و تنیس روی‌ میز است که در هر گوشه از دنیا در زمان‌های مختلف به شکلی اجرا می‌شده است.

فرانسوی‌ها هاکی را هوکه، ایرلندی‌ها هورلینگ،اسکاتلندی‌ها شینتی و انگلیسی‌ها هوکی می‌گویند.

این نامها نشان می‌دهد که حاکی از قدیمی‌ترین ورزش‌های توپ و چوب‌ در جهان به شمار می‌آید و در بسیاری‌ از نقاط گیتی متداول بوده است.

در ایران باستان،کودکان و نوجوانانی که اسب را برای چوگان در اختیار نداشتند،همان شیوه از بازی را بدون اسب اجرا می‌کردند که شباهت‌ بسیاری با هاکی امروز داشته است.

بر دیوارهای معبد بنی حسن واقع‌ در دره نیل،نقش و نگارهایی از چهار هزار سال پیش از بازی هاکی دیده‌ می‌شود و نشان می‌دهد مصریان‌ باستان با چوب‌هایی سرکج و خمیده‌ در انتها به توپ ضربه می‌زنند.

در انگلستان هوکی در شمار ورزش‌های متداول بوده است.این‌ بازی شباهت بسیاری به بازی هاکی‌ امروزه دارد.در سال 1527(نیمه اول‌ قرن‌ شانزدهم)که به‌ دستور پادشاه وقت‌ فهرست بازی‌های ممنوع منتشر شد از هوکی نیز نام برده شده است.

به عقیده تاریخ‌نویسان،شکل‌ چوبدستی سرکج از پای انسان‌ الگوبرداری شد و بازیکنان هاکی به‌ جای آن‌که با پا به توپ‌های سنگین‌ ضربه بزنند با چوب‌های همانند پای‌ خود به توپ یا چیزهای دیگر ضربه‌ می‌زدند تا پای خودشان آسیب نبیند.

اما در نیمه دوم قرن نوزدهم در انگلستان که هاکی نوین به روی کار آمد،برای خودد قوانین و مقرراتی‌ یافت.در سال 1860،نخستین‌ مقررات هاکی را انگلیسی‌ها درست‌ کردند.در سال 1816،باشگاهی‌ مخصوص هاکی‌بازان موسوم به‌ باشگاه بلات‌هیث در لندن به وجود آمد.در هجدهم ژانویه 1886، اتحادیه هاکی انگلستان تأسیس شد و به این ترتیب،هاکی نه تنها در میان‌ دانش‌آموزان و دانشجویان رواج یافت‌ بلکه به اندازه‌ای هوادار و علاقه‌مند پیدا کرد که در سال‌ 1887 ورزش ملی‌ انگلستان اعلام شد.

اولین بار در سال 1890 بود که‌ ورزش هاکی به آمریکا راه پیدا کرد و انگلیسی‌های مقیم آمریکا این بازی را به آمریکایی‌ها معرفی کردند.

در 31 ژانویه 1895،نخستین‌ مسابقه بین‌المللی هاکی میان دو تیم از کشور ولز و ایرلند برگزار شد.در سال‌ 1900،کمیسیونی با شرکت‌ نمایندگان اتحادیه‌های هاکی‌ انگلستان،ولز و ایرلند در شهر منچستر(انگلستان)تشکیل شد تا قوانین و مقررات بین‌المللی برای‌ هاکی بنویسند.
هاکی اولین‌بار در سال 1900، هنگام برگزاری بازی‌های المپیک‌ پاریس به نهضت جهانی المپیک پیوست و در سومین دوره‌ بازی‌های المپیک به‌طور رسمی در فهرست برنامه مسابقه‌ها قرار گرفت.

در سال 1924،فدراسیون‌ بین‌المللی هاکی مردان در پاریس‌ تأسیس شد و سه سال بعد نیز فدراسیون بین‌المللی زنان در لندن‌ گشایش یافت.این فدراسیون بیش‌ از 50 سال جدا از هم فعالیت می‌کردند تا آن‌که در سال 1982 درهم ادغام‌ شدند و تشکیل یک‌ فدراسیون بین‌المللی واحد برای هاکی زنان و مردان دادند. در حال حاضر،ورزش هاکی در بیش‌تر کشورهای جهان به اجرا در می‌آید و بویژه در کشورهایی که روزی‌ مستعمره‌ انگلستان بوده‌اند رواج و گسترش بیش‌تری دارد. کشورهای صاحب نام هاکی عبارت‌ است از:

انگلستان،پاکستان، هندوستان،استرالیا.

انواع هاکی‌

هاکی گذشته از نوع‌های بومی و سنتی آن به‌طور رسمی دو نوع است:

هاکی روی چمن و هاکی روی یخ‌

هاکی روی چمن یا روی زمین‌ معمولی اجرا می‌شود که‌ پستی و بلندی نداشته‌ باشد.زمین هاکی به شکل مربع‌ مستطیل و با اندازه‌های 55

 

4/91 متر خطکشی می‌شود. این میدان یک‌ خط مرکزی دارد که با آن زمین به دو نیمه مساوی تقسیم می‌شود.

در دو طرف میدان دو دروازه قرار دارد و هدف از بازی هاکی،وارد کردن توپ به درون این‌ دروازه‌هاست. فاصله بین دو پایه‌ دروازه 6/3 متر است.

هر تیم یازده بازیکن وارد زمین‌ می‌کند که به ترتیب 5 نفر بازیکن‌ پیشرو، سه نفر بازیکن نگهبان، دو نفر بازیکن پشتیبان و یک نفر دروازه‌بان‌ است.

مقررات هاکی‌ روی چمن‌

در هاکی‌ روی چمن نگه داشتن،ضربه زدن با پا یا هر قسمت بدن خطاست. بازیکنان باید توپ را فقط با قسمت‌ خمیده چوبدستی بزنند و جلو برانند، اما دروازه‌بان در محوطه جریمه‌ می‌تواند هر قسمت از چوبدستی یا بدن‌ خود را به توپ بزند یا آن را مهار کند.

دروازه‌بان هاکی برای محافظت از خود ساق‌بندهای بزرگ و مخصوص‌ می‌بندد و کلاه محافظ بر سر می‌گذارد.

در هاکی هر نوع خشونت یا ایجاد مانع بر سر حریف خطا محسوب‌ می‌شود و در شرایطی که بازیکن‌ در حال بازی با توپ است یا برای‌ گرفتن توپ می‌دود،چوبدستی او نباید از ارتفاع شانه‌هایش بالاتر قرار گیرد.

مدت بازی:مدت بازی 70 دقیقه‌ است که پس از 35 دقیقه اول یک‌ تنفس 5 تا 10 دقیقه‌ای برای تعویض‌ زمین و استراحت به بازیکنان‌ داده می‌شود.

چوبدستی: چوب‌ هاکی به‌طور معمول یکپارچه‌ ساخته می‌شود.

این چوب در طرف چپ مسطح‌ است و در طرف‌ راست انحنا دارد بنابراین،از طرف‌ راست نمی‌توان به‌ توپ ضربه زد.

بازیکنان باید چوبدستی را همیشه در دست‌ راست بگیرند.

وزن چوبدستی‌ هاکی 510 تا 560 گرم و طول آن‌ 4/91 سانتی‌متر است.

توپ: توپ‌ مخصوص هاکی به‌ طور معمول 160 گرم وزن دارد و محیط آن حدود 5/22 سانتی‌متر است. توپ هاکی به رنگ سفید تهیه می‌شود.

هاکی روی یخ‌

در هاکی روی یخ هر تیم 6 نفر به‌ میدان می‌فرستد که یک‌ نفر دروازه‌بان‌ است و پنج نفر در میدان قرار می‌گیرند.این‌ نوع هاکی ترکیبی است از بازی‌ اسکیتینگ (با کفش‌هایی که در کف‌ آن تیغهء فلزی تعبیه می‌شود) و هاکی‌ که بازیکنان چوبدستی‌های تیغه‌ای به‌ دست دارند.

بازیکنان دو تیم در حالی که در میدانی یخ بسته از این سو به آن سو بسرعت حرکت می‌کنند،جسمی‌ حلقه‌ای شکل و لاستیکی(توپ) را با چوبدستی خود به‌ طرف دروازهء تیم‌ مقابل می‌رانند تا با کمک هم و پاسکاری‌های سریع بتوانند آن را وارد دروازهء حریف کنند.مدت این بازی‌ 60 دقیقه است که در سه مرحلهء 20 دقیقه‌ای اجرا می‌شود.زادگاه هاکی‌ روی یخ کشور کاناداست و اولین‌بار در سال 1875،این نوع بازی در مونترال برگزار شد.

در سال 1908،فدراسیون‌ بین‌المللی هاکی روی یخ در انگلستان تأسیس شد و امروزه در کشورهای سردسیر اروپا،شمال‌ آمریکا،کانادا و شوروی هاکی روی‌ یخ از ورزش‌های بسیار محبوب‌ است.

احمد ترکفر

کارشناس ارشد تربیت‌ بدنی


١٦:٥٢ - 1391/07/10    /    شماره : ٥٦٢٧    /    تعداد نمایش : ٩٣٦خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :6571
کل بازديدها :17258895
بازديدکنندگان آنلاين :95
بازديدازاین صفحه :146514