نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

شب ‌ها در پارك ورزش نكنيد

بسیاری از هموطنان عزیزمان و حتی رزمی کاران ما یا به دلیل مشغله کاری  ترجیح می دهند برای دویدن و یا تمرین ،شب ها در پارک به فعالیت و ادامه برنامه ورزشی خود بپردازند که اکثرا برای حفظ تناسب اندام و ثابت نگه داشتن وزن مناسب بدنشان این کار را انجام می دهند ساعات اما توصیه بانک اطلاعات ورزشهای رزمی به این عزیزان این است که فضای پارک را در شب را براي ورزش انتخاب نكنيد زيرا در اين ساعات اكسيژن جذب شده توسط درختان در روز به ‌صورت دي ‌اكسيد‌ كربن از برگ درختان به محيط خارج انتشار مي ‌يابد.

همانگونه که گفته شد بسياري از افراد به ‌ويژه در فصل گرما و تابستان ساعات اوليه شب را براي ورزش در پارك ها انتخاب مي ‌كنند كه اين گزينه به ‌دليل انتشار دي ‌اكسيد‌ كربن در ساعات شب مطلوب نيست و محققان توصيه مي‌ كنند افراد علاقه ‌مند به ورزش نخستين ساعات روز به ويژه ساعت 5:30 تا 7:30 صبح را كه هنوز تجمع خودروها در خيابان ‌ها زياد نشده و هوا از نظر آلودگي همچنان در شرايط مطلوب قرار دارد، براي ورزش انتخاب كنند.
به نقل از همشهري، ورزش در ساعات پاياني شب به‌ دليل پديده ي بازدم دي اكسيد كربن براي ريه بسيار خطرناك و مُضر است و بنابر نظر كارشناسان در اين ساعات پياده‌ روي در معابر عمومي شهر بهتر از پياده ‌روي در سطح پارك‌ ها است.

حتي توصيه مي ‌شود افراد در ساعات شب بر نيمكت‌ هايي كه در محيط‌ هاي پُر درخت پارك‌ ها قرار دارند ننشينند زيرا خطر بروز خفگي به ‌دليل انتشار دي ‌اكسيد‌ كربن زياد از برگ درختان، وجود دارد.

انسان و بيشتر موجودات زنده،  اكسيژن هوا را جذب كرده و صرف سوخت و سازهاي داخلي مي ‌كنند و در عوض دي ‌اكسيد‌ كربن به هوا بر مي ‌گرداند. اين فرايند توليد دي ‌اكسيد ‌كربن،  تنفس نام دارد.

تنفس در زندگي انسان و موجودات ديگري كه مصرف ‌كننده اكسيژن هستند، نقشي اساسي ايفا مي ‌كند به‌ گونه ‌اي كه اگر براي چند لحظه مانع تنفس شويم، موجود زنده از هستي ساقط مي ‌شود.
ورزش در ساعات پاياني شب به‌ دليل پديده ي بازدم دي اكسيد كربن براي ريه بسيار خطرناك و مُضر است و بنابر نظر كارشناسان در اين ساعات پياده‌ روي در معابر عمومي شهر بهتر از پياده ‌روي در سطح پارك‌ ها است.

تنفس فرايندي است در جهت گردش عقربه‌ هاي ساعت. در جنگل، مي ‌توان تغييرات مشخص غلظت دي ‌اكسيد كربن را اندازه‌‌ گيري كرد. توزيع متوسط دي اكسيد كربن در جو،  در حدود 320 قسمت در ميليون است. با طلوع خورشيد، عمل فتوسنتز آغاز مي‌ شود و دي اكسيد كربن موجود را درختان مصرف و به تركيبات آلي تبديل مي‌ كنند و مقدار آن شديدا كاهش مي ‌يابد. در اواسط روز، شدت تنفس بالا مي ‌رود و مصرف دي‌ اكسيد كربن‌ كاهش مي ‌يابد و به 10 تا 15 ‌قسمت در ميليون(كمتر از متوسط روزانه اندازه‌ گيري شده در ناحيه تاج درخت) مي ‌رسد. با غروب خورشيد، عمل فتوسنتز هم متوقف مي ‌شود اما تنفس ادامه مي ‌يابد و مقدار دي اكسيد كربن‌ در نزديكي سطح زمين ممكن است به 400 ‌قسمت در ميليون هم برسد.

فعاليت طبيعي شش‌ ها بدين طريق است كه اكسيژن دريافتي از هواي سالم را از طريق دم جذب كرده و پس از آن دي اكسيد كربن را به‌ صورت بازدم از بدن خارج مي ‌كنند، بنابراين هنگامي كه افراد، شب و در محيطي پُر درخت ورزش مي ‌كنند نه تنها بر اثر اين فعاليت اكسيژن بيشتري وارد بدن آن ها نمي ‌شود كه باعث وارد شدن دي ‌اكسيد‌ كربن به ريه ‌ها و دم و بازدم مكرر دي‌ اكسيد ‌كربن و كاهش ميزان اكسيژن مورد نياز براي بدن مي ‌شود.

بنابراين بهترين گزينه آن است كه افراد ساعات شب را به پياده ‌روي و نه ورزش سنگين در محيط ‌هاي پُر درخت اختصاص دهند زيرا در نتيجه ورزش سنگين ميزان دم و بازدم در هر دقيقه بسيار بالا مي ‌رود و افرادي كه در ساعات شب در پارك‌ ها مي‌ دوند در خطر جذب دي ‌اكسيد ‌كربن بيشتر قرار مي ‌گيرند و اين مسئله در دراز‌مدت عوارضي را در ريه ي آن ها پديد مي ‌آورد.

 بانک اطلاعات


١٨:٠٨ - 1391/01/07    /    شماره : ٢٤٤٨    /    تعداد نمایش : ٧٥٤خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :4221
کل بازديدها :17422155
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :148406