نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

تاریخچه والیبال

  والیبال در سال 1895 میلادی مطابق با سال 1274 شمسی توسط ویلیام .ج . مورگان مدیر Y.M.C.A در هولیک ایالت ماساچوست آمریکا ابداع شد. درابتدا این ورزش مینتونت نام گذاری شده بود ودلیل انتخاب این نام برای همگام نامعلوم بود. تحت تأثیر محبوبیت فراوان بسکتبال در بین عامه، مورگان تصمیم گرفت برای دانشجویان خود ورزشی را به وجود آورد که بازی ازروی تور انجام گیرد و لذت بخش باشد. مورگان با استفاده ازتوئی توپ بسکتبال که به دلیل سبکی وزن به دست ها آسیب نمی رساند بازی را شروع کرد. با وجود اینکه به طور آهسته و کند از Y.M.C.A آغاز شد ولی طولی نکشید که در کلیه شهرهای ماساچوست و نیوانگلاند عمومیت یافت.

دراسپرینگ فیلد، دکتر ت-آهالستیگ با مشاهده بازی، مینتونت را به والیبا ل تغییر نام داد، زیرا قصد اساسی از بازی کردن، فرستادن و برگشت دادن (ردو بدل کردن) توپ از روی تور است که کلمه والیبال در معنا این نیت را مشخص می سازد. با اینکه والیبال در آغاز ورزش سالنی بود و در محل های سرپوشیده بازی آن انجام می شد و اساساً برای فعالیت های سرگرم کننده پیشه وران و تجّار اختصاص یافته بود ولی کم کم به زمین های روباز کشیده شد و به عنوان یکی از فعالیت های جالب توجه تابستانی درآمد و به شدّت تعقیب می شد. در آغاز برای بازی والیبال قوانین خاصی تدوین نشده بود، هر فرد و در هر کشوری به میل خود و به طریق مختلف با توپ بای می کردند. رفته رفته والیبال در مناطق و نواحی مختلف جهان گسترش می یافت. همچنان که هر ابداع یا اختراعی در آغاز با نواقص همراه بوده و به مرور زمان تکمیل و رفع نواقص می شود، والیبال نیز ازاین قاعده مستثنی نبود و کم کم قوانین برای این بازی وضع شد و روش ها و حرکات تکنیکی جایگزین حرکات قبلی گردید.

درسال 1900 پذیرفته شد که امتیازات هر ست بازی 21 پوئن (امتیاز) باشد.
درسال 1912 سیستم چرخش به تصویب رسید.
درسال 1917 پذیرفته شد که هر ست بازی 15 پوئن (امتیاز) باشد.
درسال 1918 تعداد بازیکنان هر طرف زمین 6 نقر پیشنهاد شد که مورد قبول عامه قرار گرفت.
درسال 1921 موافقت شد که هرتیم با سه ضرب توپ را به طرف دیگر بفرستد.
درسال 1923 اندازه زمین بازی 9×18 متر تعیین شد.

به مرور در سال های بعد، قوانین فراوانی برای این بازی وضع شد و در بسیاری از قوانین قبلی نیز تغییراتی حاصل گشت که هنوزهم این تغییرات (سال2000) ادامه دارد و هر چهار سال یک بار در کنگره بین المللی والیبال تغییراتی در قوانین بازی به تصویب می رسد و در آخرین کنگره جهانی که درسال 1998 میلادی (1377 شمسی) هم زمان با برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات والیبال جهانی مردان و سیزدهمین دروه زنان در ژاپن برگزار شد با تصویب و تغییر قوانین مانند روش امتیاز گیری با برد رالی، امتیازات 25 برای ست های اول، دوم، سوم و چهارم و امتیازات 15 برای ست پنجم و همچنین تصویب بازیکن دفاعی لیبرو، به کار بردن روش جدید دگرگونی و هیجان فراوانی دربازی والیبال به وجود آورده است. اولین کشور خارجی که والیبال را پذیرفت، کشور کانادا و به سال 1900 بود. اساساً نهضت Y.M.C.A (سازمان جوانان مسیحی) در معرفی این ورزش به دیگر کشورهای جهان و تعمیم آن سهم فراوانی دارد. بازی والیبال در پایان سال1900 به هندوستان و در سال های 1905 به کوبا، 1909 به پورتریکو، 1910 به فیلیپین، 1912 به اوروگوئه، 1913 به چین و 1917 به ژاپن و به تدریج ازسال 1914 به بعد توسط سربازان قوای آمریکا و مستشاران و اشخاص دیگر به کشورهای اروپائی از قبیل فرانسه، چکسلواکی، لهستان، شوروی و بلغارستان و سایر کشورهای اروپائی معرفی شد و تعمیم یافت. ولی بسبب بیگانه بودن این ورزش برای اروپائیان درابتدا امر قبول آن به کندی صورت می پذیرفت. فرانسه، چکسلواکی و لهستان سه کشوری بودند که قبل ازدیگران اقدام به تشکیل فدراسیون ملّی والیبال در کشور خود نمودند. کشور شوروی که در سال1923 اقدام به تأسیس انجمن ملّی والیبال نمود برای پیشرفت و دگرگونی آن فعالیت زیادی به عمل آورد.

اصولاً شوروی از کشورهائی است که در پیشرفت تکنیک و تاکتیک والیبال و تنظیم قوانین درجهان سهم به سزائی دارد و برای قهرمانی در مسابقات است که قدرت بزرگ جهانی به حساب می آید. کشورهای فرانسه، چکسلواکی و لهستان پس از تشکیل فدراسیون ملّی مصمم شدند که با کمک کشورهای دیگر فدراسیون بین المللی را تأسیس نمایند و در سال 1936 بینگام بازی های المپیک در برلین آلمان در این زمینه فعالیت زیادی نمودند ولی با آغاز جنگ بین المللی دوّم و طغیان آن در اروپا اقدامات آنان متوقف شد. به طور کلّی تغییرات و پیشرفت والیبال را میتوان به سه دوره تقسیم نمود، دوره اوّل ازسال آغاز تا سال 1918، دوره دوّم ازسال 1919 تا سال 1946 و دوره سوّم از سال 1947 به بعد که تغییرات و پیشرفت اساسی والیبال در دوره سوم صورت پذیرفته است. پس از جنگ بین المللی دوّم، فعالیت های فراوان برای حرکت جدید به والیبا ل مجدداً آغاز شد و اولین مسابقه بین المللی درقاره اروپا بین دو کشور فرانسه و چکسلواکی در شهر پاریس برگزار گردید. پیگیری برای تأسیس فدراسیون بین المللی والیبال ادامه یافت. مذاکرات بین سه کشور فرانسه، چک و لهستان منتج به موافقت در جهت تشکیل کنگره ویژه برای تأسیس اتحادیه بین المللی والیبال گردید.

سرانجام در تاریخ آوریل 1947 کنگره ای با شرکت نمایندگان چهارده کشور از سراسر جهان در پاریس برگزار و موافقت شد فدراسیون بین المللی والیبال (F.I.V.B ) تأسیس گردد که این فدراسیون در پاریس تشکیل شد و آقای پل لیبود از کشور فرانسه به عنوان اولین رئیس فدراسیون بین المللی والیبال انتخاب شد. به زودی کشورهای زیادی درخواست عضویت خود را برای پیوستن به فدراسیون بین المللی اعلام نمودند که امروز این فدراسیون حدود 217 کشور عضو دارد (سال 2000) و بیش از 200 میلیون نفر از مردم جهان والیبال بازی می کنند. اولین رئیس انتخابی فدراسیون بین المللی والیبال آقای پل لیبود از کشور فرانسه تا سال 1984 (یعنی 37 سال تمام) ریاست فدراسیون بین المللی را با قدرت برعهده داشت و توانست با کمک سایر اعضاء این فدراسیون را در ردیف فعال ترین فدراسیون ها، و والیبال را در زمره بزرگ ترین ورزش های جهانی درآورد.

پس از تأسیس فدراسیون بین المللی، کمیته های مختلفی در داخل آن به وجود آمد و برنامه مسابقات رسمی بین المللی تنظیم و آغاز شد. درسال 1949 اولین دوره مسابقات جهانی والیبال برای مردان درپراگ و درسال 1952 دومین دوره مسابقات جهانی مردان و اولین دوره مسابقات جهانی زنان در مسکو برگزار شد. برنامه این مسابقات بطور منظم هرچهار سال یکبار تاکنون درکشورهای مختلف انجام شده است. در سال 1998 دوره چهاردهم مسابقات جهانی مردان با شرکت 24 تیم و دوره سیزدهم مسابقات جهانی زنان با شرکت 16 تیم در کشور ژاپن انجام یافت. (تیم ملی والیبال بزرگسالان ایران در این مسابقات شرکت نمود) و به سبب اهمیتی که والیبال در بین ورزش ها به دست آورد، در سال 1964 مسابقات والیبال مردان و زنان به برنامه بازی های المپیک توکیو اضافه شد که تاکنون (سال 2000) درنه دوره از بازی های المپیک برنامه های آن اهمیت خاصی انجام شده است.

علاوه بر مسابقات قهرمانی جهان و المپیک، مسابقات والیبال مردان و زنان در سراسر جهان با عنوان های: جام جهانی، لیگ جهانی، قهرمانی اروپا، پان آمریکن، قهرمانی آسیا، بازی های آسیائی، والیبال ساحلی، جهانی دانشجویان (یونیور سیاد)، قهرمانی آفریقا، ارتش های جهان، گراندپری زنان، راه آهن های جهان، قهرمانی ناشنوایان، قهرمانی معلولین، پارالمپیک معلولین، قهرمانی کشورهای عربی، چهارتیم برتر، جایزه بزرگ، ستاره ها و تورنمنت های بین المللی و دوستانه و غیره درگروه های سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان بطور منظم انجام می شود.درتاریخچه والیبال جهان باید کشور ژاپن را به عنوان دگرگون کننده تکنیک ها، تاکتیک ها و آمادگی جسمانی در والیبال معرفی نمود (دگرگون کننده در سرویس، ساعد، انواع تاس ها، توپ گیری و انواع آبشارهای سرعت با پاس های کوتاه الف و ب و ترکیبی و به ویژه بدنسازی).

تاريخچه واليبال در ايران
ورزش واليبال حدود سال 1299 شمسي يعني 80 سال قبل، (در سال 1379) توسط جناب آقاي ميرمهدي ورزنده استاد بزرگ ورزش، به ايران آورده شد و از دارالمعلمين ورزش آغاز به تعليم گرديد.
بازي واليبال در ايران در ابتداي امر داراي قواعد خاصي نبود و به شكل‌هاي مختلف آن را بازي مي‌كردند. فنون و تاكتيك‌هاي واليبال نيز مانند قوانين آن پايه و اساس اصولي نداشت و هر بازيكن به ابتكار شخصي و اختصاصي خود كه اكثر با مشت يا سمبه زدن همراه بود با توپ بازي مي‌كرد. ليكن در سال 1302 شمسي با استفاده از ترجمه مجلات خارجي قوانيني كه در آنزمان در كشورهاي ديگر اجرا مي‌شد، در ايران نيز تا حدودي از آن پيروي مي‌گرديد.
طول و عرض زمين در آن موقع 10 * 20 متر بود و در هر طرف زمين 9 تا 11 نفر با استفاده از سر و دست، با توپ بازي مي‌كردند.
گردش يا چرخش بازيكنان بطور جدي وجود نداشت و هر كس در هر محلي كه بيشتر تخصص داشت بطور ثابت در آن محل بازي مي‌كرد. از سال 1304 توجه بيشتري از جانب علاقمندان نسبت به اين ورزش معطوف گرديد و ظرف مدت كمي طرفداران بسياري جذب اين ورزش شدند، بطوريكه تمرينات واليبال در سه محل، بطور جدي و مستمر شروع و دنبال شد. اين سه محل عبارتند بودند از:

. دارالمعلمين ورزش
. كلوپ شايسته يا اجتماعيون
. كلوپ ورزش كالج البرز

محل سوم داراي امكانات و زمينهاي زيادتري بود و در نتيجه جوانان بيشتري به تمرينات اشتغال داشتند. پس از چند ماه تمرين ، اولين مسابقه واليبال در سال 1304 بين دو تيم دارالمعلمين ورزش و كلوپ شايسته انجام گرديد كه با هيجان فراوان توام بود. چون مسابقه براي مردم تازگي داشت لذا حضور آنان باعث شد كه رقابت بيشتري بين دو تيم مسابقه دهنده بوجود آمده و بر هيجان آن افزوده شود. اين مسابقه مقدمه‌اي براي توسعه روزافزون اين ورزش گرديد.
براي تمرينات و آماده نمودن افراد كلوپ شايسته يا اجتماعيون، مرحوم آقاي شمس الدين شايسته كه ساليان دراز خدمات ارزنده‌اي در ورزش كشور انجام داده‌اند، تلاش بسيار مي‌نمود و خود نيز يكي از بازيكنان ورزيده آن دوره محسوب مي‌شد.

از بازيكنان خوب دوران قديم مي‌توان آقايان:
حسن گوشه، بديع الله مجذوب، ناصر خان رفيعا، دكتر علي كني. دكتر علي يوسفي، علي اكبر همايوني، حاجي مقدم، نصرالله مقدم، صادق رياحي و چارلي اسمعيل زاده، اوشار، نقابت و پاليزي را نام برد.
بازي واليبال به تدريج به مدارس راه يافت ودر اندك زماني توسط مربيان فارغ التحصيل دارالمعلمين ورزش در مدارس و همچنين شهرستانهاي كشور رواج و عموميت يافت. شهرستان اصفهان اولين شهري بود كه بعد از تهران در امر توسعه اين ورزش فعاليت داشت. اولين مسابقه شهرستانهاي ايران بين دو تيم واليبال كالج اصفهان و كالج البرز تهران، برگزار شد. تهيه توپ واليبال يكي از مشكلات آنزمان بود و براي بازي واليبال اكثراً از توپ فوتبال استفاده مي‌شود. سرانجام اولين توپ واليبال توسط شخصي بنام قمشه‌اي ساخته شد. در سال 1314 يك دوره مسابقه باشگاهي در تهران برگزار گرديد كه تيم واليبال باشگاه دربند برنده جام قهرماني گرديد. در همين سال نيز چند مسابقه دوستانه و تشويقي بين تيمهاي بانوان تهران انجام شد.
در سال 1318 اولين دوره مسابقات واليبال قهرماني ايران همزمان با مسابقات ساير رشته‌هاي ورزشي برگزار شد.
در ابتداي تاسيس فدراسيونهاي ورزشي (سال 1324)، واليبال و بسكتبال داراي فدراسيون مشترك بود و تا سال 1336 به همين نحو ادامه داشت و همه ساله مسابقاتي تحت عنوان قهرماني باشگاهها، دستجات آزاد، انتخابي، قهرماني مدارس و دانشكده‌هاي هر شهرستان و نهايتاً قهرماني كشور انجام مي‌گرفت.

اشغال ايران توسط نيروهاي متفقين در جنگ جهاني دوم، ارتباط ورزشي كشور ما به ويژه تيم‌هاي واليبال را با سربازان اين نيروها به همراه داشت و راهي براي آشنا شدن با واليبال خارج از كشور بود. در آن زمان يك مسابقه دوستانه بين يك تيم از كشورمان با ارتش روسيه در بندر انزلي انجام شد كه به نفع ايران خاتمه يافت (بازيكنان اين تيم عبارتند از : شاملو، هاكوپيان، چارلي احمدنيا، شادمان، بزرگمهر، خاتم و ...)
مسافرت ورزشكاران اين رشته چه به صورت شخصي و يا ورزشي به خارج از كشور و مشاهده مسابقات واليبال خارجي تاثير فراواني براي واليبال ايران در برداشت و اين تغييرات از سال 1331 به بعد كاملاً محسوس بود و پاسهاي قوسي بلند به ابتكار آقاي محمد حسن اشتري، و آبشار زدن با روش جفت در واليبال ثمره اين مسافرتها بود كه در آن زمان آبشار زدن با روش لنگ رواج داشت (يعني پرش به بالا بوسيله يك پا انجام مي‌شد) و كسانيكه با روش جفت آبشار مي‌زند مورد پسند جامعه مربيان آنروز ايران قرار نمي‌گرفتند و مخالف آبشار زدن با روش جفت بودند.

ترجمه كتاب قوانين واليبال در سال 1334 توسط دكتر سيد ضياءالدين شادمان رئيس فدراسيون واليبال و بسكتبال وقت و تهيه و تنظيم آن به توسط آقاي كاظم رهبري رئيس تربيت بدني آموزشگاههاي پايتخت كه از داوران ممتاز واليبال و چند رشته ورزشي در كشورمان بودند اقدام ارزنده‌اي بود كه شكل منظمي را در برگزاري مسابقات واليبال آنزمان فراهم نمود.
همچنين تمرينات منظمي در تهران و شهرستانها آغاز شد و برگزاري مسابقات شكل مناسبتري پيدا كرد. تمرينات و مسابقات ادامه داشت. در پايان سال 1336، واليبال داراي فدراسيون مستقل شد و آقاي اميرعباس امين به سمت اولين رئيس فدراسيون واليبال منصوب گرديد. علاقمندي و دلسوزي آقاي امين موجب شد كه فعاليت اساسي واليبال و رقابت بين تيمها از اين زمان در كشور آغاز شود. آغاز واليبال نوين را مي‌توان از بدو رياست اميرعباس امين و دبير فدراسيون واليبال آقاي حسين جبارزادگان كه از مربيان لايق و با قدرت واليبال و بسكتبال بود بحساب آورد. مسابقات و برنامه‌هاي تمريني تيمها بصورت وسيعتر و با كيفيت بيشتري تعقيب مي‌شد.

در سال 1337 براي اولين بار تيم ملي واليبال مردان پاكستان به تهران دعوت شد و چند مسابقه دوستانه با تيمهاي ملي و باشگاهي و ارتش انجام گرفت كه پاكستان در چهار مسابقه پياپي با تيم ملي و تيمهاي ديگرمان سه بر صفر پيروز شد ولي در پنجمين مسابقه با تيم ارتش كه در هواي آزاد و با توپ لاستيكي انجام شد سه بر دو شكست خورد. تيم ملي واليبال مردان كشورمان براي اولين بار در اين سال تشكيل شد. شكست در اين مسابقات ، واليبال ما را از خواب بيدار كرد و با بهره‌گيري از اين تجربه ، تمرينات تيم‌ها، با شكل منظم‌تري ادامه يافت.
چند ماه بعد تيم ملي مردان ايران به مسابقات واليبال بازيهاي آسيايي 1958 توكيو اعزام شد.

اعضاء تيم را هشت بازيكن به ترتيب كمال پورهاشمي، عبدالمنعم كمال، محمد اسمعيل اشتري، محمد شريف زاده، عباس تهراني، محمود عدل، حسينعلي اميري و سياوش فرخي و مربي تيم ملي آقاي فريدون شريف زاده كه از استادان بزرگ واليبال ، بسكتبال و فوتبال بودند و قبلاً عضويت در تيم‌هاي گالاتاسراي تركيه را داشتند و يك سرپرست آقاي اميرعباس امين تشكيل مي‌‌دادند و داور همراه تيم، آقاي ابراهيم نعمتي و بازيكن نهم تيم آقاي شعبان محمدي ازليست 125نفري اعزامي به بازيهاي آسيايي توكيو بدون علت حذف شدند.اين تيم كه براي اولين بار در چنين رويداد مهمي شركت كرده بود، توانست در ميان كليه تيمهاي شركت كننده با افتخار و سربلندي مقام دوم مسابقات را كسب نموده و مدال نقره اولين دوره مسابقات واليبال بازيهاي آسيايي را به ارمغان آورد. پس از اين مسابقات، فعاليت بين‌المللي بيشتري در ورزش واليبال ايران آغاز شد.

اعزام مربيان وداوران به كلاسهاي بين‌المللي، دعوت از تيمهاي زنان و مردان خارجي به كشور و اعزام تيمهاي ملي زنان و مردان به تورنمنت‌ها و مسابقات رسمي بين‌المللي مانند بازيهاي آسيايي، مسابقات قهرماني آسيا، قهرماني جهاني، دانشجويان جهان، ارتشهاي جهان، ناشنوايان جهان، معلولين جهان و راه‌آهن‌هاي جهان و جام‌هاي جمهوريت تركيه و غيره، از اهم اين فعاليتها مي‌باشد، كه در اين تاريخچه از مربيان و داوران بين‌المللي ايران بازيكنان تيمهاي ملي نام برده خواهد شد. مسابقات مهم بين‌المللي كه تيمهاي ملي و ديگر تيمهاي نهادها و ارگانهاي كشور ما در هر رده سني چه در داخل و چه در خارج كشور انجام داده‌اند به همراه اسامي كليه بازيكنان تيم ملي در رده‌هاي سني مختلف كه از سال 1337 تا كنون (سال 1379) با تيمهاي مختلف بازي كرده‌اند در اين تاريخچه به ترتيب با نام معرفي مي‌شوند.
در رويدادهاي داخلي، برگزاري مسابقات واليبال ليگ سراسري ايران با عنوان جام پاسارگاد كه در سالهاي 1353-54 و 1355 انجام شد و مسابقات بين‌المللي دهه فجر و ليگ‌هاي برتر و دسته اول باشگاهها از سال 1372 تاكنون از اهميت ويژه‌اي برخوردار بوده و در رواج و گسترش و پيشرفت واليبال در كشور تاثير فراروان برجاي گذارده است.

واليبال بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران
در سالهاي اول پيروزي انقلاب اسلامي ايران ، به علت تعويض پي در پي رئيس فدراسيون و تغييرات وسيع در كادر هيئت رئيسه، برنامه‌هاي واليبال شكل پايداري نداشت و مسابقات بين المللي چه در داخل و چه در خارج از كشور متوقف گرديد و فقط كوشش مي‌شد در زمينه ورزش عمومي گسترش وسيع تري بوجود آيد و مسابقات قهرماني كشور نيز همه ساله انجام گردد. اعزام داوران به كلاسهاي داوري بين‌المللي تقريباً شكل منظيم داشت، اما اعزام مربيان به كلاسهاي بين‌المللي قطع گرديد. كم كم برنامه ها و مسابقات واليبال در سراسر كشور شكل بهتري بدست آورد. از لحاظ كيفيت تعداد تيمهاي بيشتري در مسابقات شركت نمودند، ولي تماسهاي بين‌المللي به ويژه تيم‌هاي قدرتمند به همان ترتيب متوقف باقي مانده بود. با فعاليتي كه طي ده سال اخير از سال 1368 تاكنون آغاز شده است و با استعدادي كه جوانان كشور در اين رشته از خود نشان داده‌اند، به ويژه در مسابقات قهرماني نوجوان جهان كه در دوبي برگزار شد، و تيم ملي نوجوانان كشورمان با سربلندي كامل مقام چهارم اين مسابقات را بدست آورد. و همچنين مقام چهارم قهرماني جوانان آسيايي در تهران و كسب مقام اول در مسابقات انتخابي جوانان جهان در تايلند كه انعكاس جهاني فراواني داشت و از همه مهمتر طي سه سال گذشته (سالهاي 76-77 و 78) موفقيت‌هاي چشمگيري نصيب تيم هاي ملي ما شد بويژه كسب مقام قهرماني تيم ملي واليبال جوانان در مسابقات واليبال قهرماني جوانان آسيا كه در سال 1377 در تهران برگزار شد علاقمندان اين رشته را چند برابر نمود.

طرح و آغاز برنامه مسابقات واليبال بين‌المللي دهه فجر انقلاب اسلامي از سال 1365 تاكنون سال 1379 از ديگر رويدادهاي ارزنده واليبال بعد از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي است كه دگرگوني فراواني در واليبال كشورمان بوجود آورده است، اميد مي‌رود كه آينده بهتر و روشن‌تري در انتظار واليبال كشورمان باشد كه بايد بحساب برنامه‌ريزي صحيح و دقيق فدراسيون واليبال گذارده شود، به ويژه حضور مستمر و ارائه خط مشي‌هاي صحيح و كمك‌هاي بسيار ارزنده آقاي حاجي محمدرضا يزداني خرم رئيس فدراسيون واليبال جمهوري اسلامي ايران كه در همه زمينه‌ها در كسب موفقيت‌هاي ياد شده سهم اصلي و گرانبهايي داشته است. آقاي يزداني از اواخر سال 1368 به رياست فدراسيون واليبال منصوب شده‌اند.

در رويدادهاي داخلي، برگزاري مسابقات ليگ‌هاي سراسري برتر (سوپرليگ) ، دسته اول، دسته دوم، دسته سوم بزرگسالات و جوانان بشكل نوين و با همكاري مديران كل تربيت بدني و روساي هيئت‌هاي واليبال استانها كه زحمات آنها قابل تقدير است و با همياري صميمانه مديران و روساي باشگاههاي شركت كننده در ليگ‌ها و ساير مسابقات قهرماني كشور از اهميت خاصي برخوردار بوده و اثرات جالب توجهي را به همراه داشته كه در سال 1378 اين اثرات كاملاً محسوس و نتيجه بخش بوده است(كسب مقام قهرماني توسط تيم ملي جوانان كشورمان و شركت تيم‌هاي ملي جوانان و بزرگسالان كشورمان در قهرماني‌هاي جهان.) اميد است كه برگزاري اينگونه مسابقات موجب درخشش بيشتر واليبال كشورمان در آينده در جهان گردد. تشكيل كلاس‌هاي داوري و مربي‌گري بين‌المللي در طول 10 سال و سالهاي قبل از آن ثمرات نيكويي براي واليبال در برداشته است.
روساي فدراسيون واليبال از اواخر سال 1336 تاكنون (سال 1379) به ترتيب و حدوداً آقايان:

. اميرعباس امين از سال 1336 الي 1342
. كاظم رهبري از اواخر سال 1342 الي 1346
. علي اكبر ميرفخرائي حدود 8 ماه سال 1347
. كمال خسانلي 1347 الي 1348
. فريدون فرخ نيا از 1349 تا 1351
. تيمسار سرلشگر مهدي خزاعي 1351 – 1353
. فرهاد مسعودي از 1353 تا 1356
. سركار سرهنگ منوچهر شاپوري از اواخر سال 1356 الي 1357
. محمود عدل سال 1358
. غلامرضا جباري از اواخر سال 1358 تا 1360
. جابر خلف زاده از 1360 تا اول سال 1361
. حسين عليرضايي تهراني از نيمه اول سال 1361 تا 136
. غلامرضا جباري از نيمه دوم سال 1363 تا 1365
. پرويز خاكي از حدود پايان سال 1365 تا 1368
. محمدرضا يزداني خرم از اواخر سال 1368 تاكنون سال 1379 طولاني ترين زمان رياست

عضويت اعضاء ايراني در فدراسيون بين‌المللي و كنفدراسيون واليبال آسيا در سال 1354 شمسي، ابراهيم نعمتي بعضويت هيئت رئيسه (مدير) كنفدراسيون واليبال آسيا انتخاب شد. در سال 1355 شمسي، مصطدر سال 1367 شمسي، كنگره بين‌المللي واليبال المپيك سئول ابراهيم نعمتي را به عضويت كميته داوري فدراسيون بين‌المللي واليبال FIVB انتخاب نمود كه براي كشور ما حائز اهميت فراوان بود. در سال 1368 شمسي، كنفدراسيون واليبال آسيا كاوه سرحدي را به عضويت كميته قوانين و محمود حداد را بعضويت كميته اطلاعات انتخاب كرد. در سال 1370 شمسي، داريوش جمالي و اميدوار حاتمي به ترتيب در كميته اطلاعات و كميته قوانين كنفدراسيون واليبال آسيا بجاي محمود حداد و كاوه سرحدي معرفي شدند.

در سال 1375 و 1376 كنفدراسيون واليبال آسيا مجدداً ابراهيم نعمتي را بعنوان عضو كميته داوري و كاوه سرحدي را بعنوان عضو كميته مسابقات برگزيد.
در دسامبر 1993 (آذر 1372) اجلاس كنفدراسيون واليبال آسيا با شركت 29 كشور عضو در كشور بحرين تشكيل شد. مهمترين مسئله انتخاب اعضاء هيئت رئيسه، روسا و اعضاء كميته‌هاي وابسته بود. در اين اجلاس آقاي محمدرضا يزداني خرم رئيس فدراسيون واليبال جمهوري اسلامي ايران با 28 راي (از جمع 29 راي) ، با راي با ارزش براي مدت چهار سال بعضويت هيئت رئيسه كنفدراسيون واليبال آسيا انتخاب شدند كه براي كشور ما حائز اهميت فراوان است.
در اين اجلاس اعضاء هيئت رئيسـه كنفدراسيون ، آقاي كاوه ســرحدي را بعضـويت كـميته مسـابقات و آقاي محـمود عدل را بعضويت كـميته واليبال ســاحلــي(واليبال روي ماسه) انتخاب نمودند.

همچنين اعضاء رئيسه كنفدراسيون، ادامه عضويت آقاي اميدوار حاتمي رئيس كميته داوري والـيبال كشـورمان را در كـميته قوانين كنفدراسـيون آسـيا براي يك دوره چـهار سـاله تمديد و مورد تائيد قرار داد.
انتخاب چهار عضو هيئت رئيسه واليبال ايران در كنفدراسيون واليبال آسيا از رويدادهاي مهم سال ورزشي 1372 مي باشد كه معرف فعاليتهاي فدراسيون واليبال ايران در صــحنه‌هاي جهاني و ثمره مديريت ارزشمند آقاي يزداني خرم اسـت. اعضاء ايـراني عضو كنفدراسيون واليبال آسيا و فدراسيون بين‌المللي در سال 1379 (2000 ميلادي)

1ـ آقاي محمدرضا يزداني خرم ـ عضو هيات رئيسه كنفدراسيون واليبال آسيا AVC
2ـ آقاي ابراهيم نعمتي ـ عضو كميته داوري كنفدراسيون واليبال آسيا AVC و مدرس FIVB براي تدريس در كلاسهاي داوري بين‌المللي
3- آقاي محمود عدل ـ عضو كميته واليبال ساحلي كنفدراسيون واليبال آسيا AVC
4- آقاي كاوه سرحدي ـ عضو كميته مسابقات كنفدراسيون واليبال آسيا AVC
5- آقاي دكتر خسرو ابراهيم ـ مدرس FIVB براي تدريس در كلاسهاي مربي‌گري بين‌الملليفي كدخدازاده بعضويت كميته قوانين كنفدراسيون واليبال آسيا برگزيده شد.

 
منابع :

http://www.tebyan.net
http://www.mazandvolleyball.ir


١٦:٣٦ - 1392/08/11    /    شماره : ٢١٦٤٢    /    تعداد نمایش : ٩٦٠خروج

   مطالب مرتبط
 تاريخچه منطقه جمكران (خبر)
 تاریخچه رشته کن دو (خبر)
 تاریخچه رشته کیوکشین (خبر)
  تاريخچه روان شناسي باليني History and emergence of clinical psychology (خبر)
  تاريخچه فردي Individual history (خبر)
 تغذیه در ورزش والیبال (خبر)
 تاریخچه‌ی مسجد مقدس جمكران (1) (خبر)
 تاریخچه‌ی مسجد مقدس جمكران (2) (خبر)
 تاریخچه حفظ قرآن (خبر)
 تاریخچه رشته کاپوئرا (خبر)
 تاریخچه ی مهندسی پزشکی (خبر)
بازدیدها
امروز :8546
کل بازديدها :16148625
بازديدکنندگان آنلاين :8
بازديدازاین صفحه :137073