نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

طلسم سبک وزن را میشکنم

گفت وگو با حسن رحیمی، قهرمان کشتی جهان
تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جهانی مجارستان توانست به قهرمانی دست یابد. آخرین باری که ایران قهرمان جهان شده بود به سال ۲۰۰۲ و مسابقات جهانی تهران بازمی گشت و حالا پس از ۱۱ سال جام قهرمانی دوباره به خانه برمی گردد. این، پنجمین قهرمانی ایران در کشتی آزاد جهان است. همچنین تیم ایران پس از ۴۸ سال در خارج از خانه قهرمان جهان شد. خدا را شکر که در این یک ماه اخیر هر روز خبرهای خوبی از کشتی که رو به موت بود می شنویم. این روزها حال کشتی روبه بهبودی است. از یک طرف اوضاع مالی فدراسیون و کشتی گیران خراب بود و از طرف دیگر هم احتمال حذف کشتی از المپیک روحیه آنها را کمی به هم ریخته بود اما خبرهای خوش یکی پس از دیگری از راه رسید. ابتدا حسین هدایتی که به عابربانک فوتبال معروف شده است به کشتی کمک کرد و بعد از آن هم شنیده شد چند بانک هم دوباره به یاری کشتی گیران شتافتند و اینگونه مشکل مالی حل شد. بعد از این اتفاقات بود که قضیه حذف کشتی از المپیک هم منتفی شد تا حال کشتی گیرهای ما دوباره خوب شود.

مسوولان کمیته بین المللی المپیک، در صد و بیست و پنجمین کنگره خود در شهر بوینس آیرس، پایتخت آرژانتین، رای به ماندن کشتی در بازی های المپیک ۲۰۰۲ توکیو دادند و پس از آن هم کشتی گیران آزادکار ما در مسابقات جهانی کاری کردند کارستان و با قهرمانی دوباره این رشته رو به موت را احیا کردند. حسن رحیمی یکی از کشتی گیرانی بود که در این رقابت ها به خوبی درخشید و توانست ایران را پس از ۴۲ سال در وزن نخست طلایی کند. رحیمی در ۵ مسابقه یی که روی تشک رفت موفق به کسب ۳۴ امتیاز شد و تنها ۳ امتیاز به حریفان داد. از طرفی رحیمی در ۳ دیدار از ۵ مسابقه خود به حریفان امتیازی نداد و پیش از پایان زمان قانونی مسابقه، کار را تمام کرد. از همین رو درباره همه این اتفاقات خوبی که طی این یک ماهه اخیر برای کشتی ایران افتاده است با حسن رحیمی کشتی گیر وزن ۵۵ کیلوگرم تیم ملی آزاد کشورمان صحبت کردیم.

آقای رحیمی تبریک می گوییم. قهرمانی در جهان چطور بود؟
خدا را شکر بعد از چند سال به حقم رسیدم. امسال شرایطم خیلی خوب بود. کمک مربیان و زحمت خودم باعث شد تا حقم را بگیرم و به مدال بهتری نسبت به برنز دو سال قبل برسم.

رقابت هایت در چه سطحی بودند و جالب اینکه قبل از مسابقات گفتی نمی توانی نتایج را پیش بینی کنی؟
کشتی در سبک وزن بسیار دشوار است و نمی شود چیزی را پیش بینی کرد اما امسال باید طلا را می گرفتم؛ چون زحمت زیادی کشیده بودم. همچنین در فینال توانستم حریف هندی ام را که در المپیک به او باخته بودم شکست دهم تا ثابت کنم که باخت در المپیک یک حادثه بوده و اشتباه برگزارکنندگان مسابقات باعث شد تا در آنجا حذف شوم (در المپیک رحیمی در کمتر از ۷ ۶ دقیقه دو کشتی گرفت).

گویا رقیب هندی، سخت ترین حریفت بود؟
این کشتی گیر هندی خیلی قدرت دارد. آنها اصطلاحا بد بدن هستند. البته در فینال کمی استرسم بالا رفت. یک بار هم به او باخته بودم اما خدا را شکر توانستم قهرمان جهان شوم.

یکی از کشتی های خوبت در نیمه نهایی مقابل اسرافیل اف روس بود که رقابت یک طرفه یی شکل گرفته بود. نظرت درباره آن کشتی چیست؟
بله، از رده جوانان با این کشتی گیر مبارزه می کردم. در جوانان یک بار به او باختم اما در بزرگسالان دو بار شکستش داده بودم که این بار نیز سومین پیروزی من مقابل او بود. برای کشتی با مربیان برنامه ریزی کردیم تا در همان تایم اول کار را تمام کنم و نگذارم کشتی به تایم دوم کشیده شود که همین طور هم شد.

و این رقابت ها برای شما با پایانی خوش به اتمام رسید و بالاخره توانستید قهرمان جهان شوید؟
بله، سال ها بود کشتی ایران در سبک وزن قهرمان جهان نشده بود و خیلی دوست داشتم تا این طلسم را بشکنم و برای آن هم همه کار کردم و از جان مایه گذاشتم. از اینکه من پس از سال ها ایران را در وزن اول صاحب طلا کردم بسیار خوشحالم؛ چرا که این همه در اردو زحمت کشیده بودم و وزن کم کردم. ان شاءالله همین روند را ادامه می دهم تا در بازی های آسیایی، رقابت های جهانی بعدی و المپیک ۲۰۱۶ نیز با دست پر از میدان خارج شوم.

رقیبانت تغییر کرده بودند و بدون شناخت قبلی به مصاف آنها رفتی؟
بله، بعد از المپیک حریفان من کمی تغییر کردند این یعنی اینکه بعضی از کشورها با کشتی گیران جوان تر به میدان آمدند و من هم شناخت چندانی از آنها نداشتم. این جوان شدن حریفان هم کار من را از یک طرف آسان تر کرد و هم از طرفی سخت تر. آسان از آن جهت که حریفان جوان بودند و تجربه زیادی نداشتند و سخت از آن جهت که من شناختی روی آنها نداشت و بدون پیش زمینه قبلی باید با آنها رقابت می کردم.

قهرمانی رضا یزدانی را چطور دیدی؟
یزدانی عالی بود. در فینال گازیموف آذربایجانی انگار به قصد کشتن روی تشک رفته بود و به شکل ناجوانمردانه یی روی پای مصدوم رضا سگک می بست اما خدا را شکر یزدانی آنقدر از او سرتر است تا ثابت کند با این کارها نمی شود او را شکست داد.

و شکست مهدی تقوی؟
نمی دانم او مشکل وزن کم کردن داشت یا چیز دیگر. دلیل اصلی را باید از خودش پرسید اما تقوی کشتی گیر بسیار توانایی است و حیف شد که امسال به سومین مدال جهانی اش نرسید.

قبل از اعزام به مسابقات توجه به کشتی هم بیشتر شده بود و شخصی مثل حسین هدایتی هم به کمک شما آمد؟
بله؛ شاید مبلغ چشمگیری نباشد و زندگی یک کشتی گیر را تغییر ندهد اما همین که به فکر ما بودند و سر زدند خودش روحیه بچه ها را دوچندان کرد. هدایتی کسی است که قبل از اینکه ما به مسابقات برویم و نتیجه بگیریم به ما کمک کرد و این بسیار باارزش است. او قول داد به هرکس که مدال گرفت یک ماشین هم جایزه بدهد، البته بانکی همچون پاسارگاد هم مثل هدایتی با ما برخورد کرد و جا دارد که از آنها هم تشکر کنیم.

شما امسال در لیگ برتر نمی توانید حضور داشته باشید؟
بله. امسال ما ملی پوشان نمی توانیم در رقابت های لیگ برتر حضور یابیم و فدراسیون با این قانونی که گذاشته تنها آب باریکه ما ملی پوشان هم بسته شد اما با کمک هایی نظیر همین بانک پاسارگاد هنوز جای امیدواری است.

خبر خوب دیگر هم که مطرح شد بقای کشتی در المپیک بود در این باره چه نظری داری؟
بله، باز هم خدا را شکر می کنیم که اجازه ندادند کشتی حذف شود. واقعا ما ناراحت بودیم. اگر کشتی از المپیک حذف می شد کل ورزش ایران نابود می شد و ضرر می کرد. خلاصه آنکه با این اتفاق های خوب حال کشتی رو به بهبودی است و امیدوارم حالا مسوولان کمی قدر کشتی را بیشتر بدانند. متاسفانه کشتی همیشه مظلوم واقع شده و و با اینکه همیشه آبروی ورزش ایران را در میادینی همچون المپیک خریده است اما به ما بی توجهی زیاد می شود، البته این جریان را دیگر قبول کردیم و با آن کنار هم آمدیم. به هر حال حذف نشدن کشتی از المپیک برای ما که بسیار خوشحال کننده بود.

    سعیده فتحی

آفتاب


٠٧:٥١ - 1392/07/04    /    شماره : ١٧٨٥٥    /    تعداد نمایش : ١٠٣٨خروج

   مطالب مرتبط
 همایش سبک زندگی اسلامی در قم برگزار شد (خبر)
 همایش سبک زندگی فاطمی در قم (خبر)
 برگزاری همایش سبک زندگی فاطمی درمجتمع فرهنگی نور (خبر)
 برگزاری دوره تربیت مدرس وپژوهشگرسبک زندگی اسلامی (خبر)
 سفر راهیان نور سبک زندگی فاطمی را ترویج می‌کند (خبر)
 با رویکرد تبیین سبک زندگی فاطمی انجام می‌شود (خبر)
 گالیله‌سوزی دیروز و قرآن‌سوزی امروز نشانه بی‌مهری به دین (خبر)
 شعرها وتعابیر سبک وکم محتوا درمداحی (خبر)
 سبک ارتباطی والدین با نوجوانان (خبر)
 سبک همسرداری علی(ع) (خبر)
 اندازه گیرى وزن نانو ذرات در ابعاد اتو گرم (خبر)
بازدیدها
امروز :8943
کل بازديدها :16149022
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :137078