نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

آثار فرهنگی انقلاب اسلامی ایران


1.    نخستین اثر فرهنگی انقلاب، احیاء اسلام و مطرح کردن آن در دنیا به عنوان یک مکتب حیات‌بخش است. انقلاب اسلامی موفق شد تا حدودی زنگارها و پیرایه‌ها را از اسلام برگرفته، حقیقت آن را به مردم بنمایاند. دین اسلام بار دیگر در این انقلاب نیز تجدید حیات نمود و نشان داد دین جاودانی و همیشگی است که می‌تواند نیازهای همه جوامع در هر عصر و زمانی را برآورده، آنها را به سوی سعادت دنیا و آخرت رهنمون گردد.

2.    احیاء اندیشه خودباوری و اعتماد به نفس؛ انقلاب اسلامی از کسانی که خود را در برابر بیگانگان باخته بودند، مردانی با شخصیت و مستقل ساخت که با توکل به خدا تکیه بر استعدادها و بهره‌گیری از نیروهای درونی خویش توانست روی پای خود بایستد و در بسیاری از زمینه‌ها موفقیت‌های چشم‌گیری نیز کسب کند که بر افراد آگاه پوشیده نیست.

3.    مبارزه با فحشا و منکرات؛ انقلاب اسلامی در جهت سازندگی و رشد فرهنگ جامعه با شعار مبارزه با منکرات جلو آمد و دربستن مراکز فحشاء، مشروب‌فروشی‌ها و قمارخانه‌ها، سالم‌سازی کنار دریاها و اصلاح برنامه‌های مبتذل سینمایی و رادیو تلویزیون و برپا کردن آنها و به طور کلی پاکسازی سطح جامعه از آلودگی‌ها تلاش‌های فراوانی به عمل آورد که آثار آن برای ملت آگاه ما مشهود است.

4.    مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد؛ انقلاب با تهیه، تولید و حمل هر نوع مواد مخدر به داخل کشور و توزیع آن مبارزه جدی و بی‌امان نمود و در بازداشتن نسل جوان از ابتلا به بلای خانمان‌سوز اعتیاد، نجات دادن افراد معتاد و بازپروری و وادار کردن آنها به ترک اعتیاد و بازگشت به جامعه، تلاش پی‌گیر و همه‌جانبه‌ای کرد.

5.    مبارزه با افکار و ارزش‌های مادی و طاغوتی از قبیل دنیاپرستی و جاه‌طلبی، احیاء ارزش‌های الهی و پرورش فضائل دینی به ویژه روحیه ایثار و شهادت‌طلبی. کسانی که قبل از انقلاب سر در لاک خود فرو برده بودند و نسبت به دیگران احساس مسئولیت نمی‌کردند با شنیدن نوای انقلاب روحیه ایثار و از خود‌گذشتگی در سطح وسیعی در بین آنان زنده شد تا آنجا که همه شاهد بودیم هر فرد و گروهی از آنچه در توان داشت در راه مردم و انقلاب مضایقه نمی‌کرد به ویژه صدها هزار اذهان جوانان بی‌احساس قبل از انقلاب و ساخته شده انقلاب در راه انقلاب و ارزش‌های انقلابی و دین و مقدسات و مملکت و مردم خود، جانبازی و جهاد کردند و جان یا سلامتی خود را در این راه مایه گذاشتند که وجود شهداء و جانبازان خود گواه روشنی برای این حقیقت خواهد بود.

6.    بازگرداندن شخصیت زن؛ انقلاب اسلامی موفق شد زنان ایران را که در رژیم پهلوی تحت تأثیر فرهنگ غرب، شخصیت اسلامی و ملی و هویت واقعی و فطری خویش را از دست داده و وسیله‌ای برای ارضاء هوس‌های نامشروع شده بود، به شخصیت اصیل و واقعی خویش آگاه کرد. و آنان را در جایگاه واقعی خویش قرار دهد و این باور را به وجود آورد که زن نیمی از پیکره جامعه را تشکیل می‌دهد و می‌تواند در بسیاری از زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... حضور فعال داشته باشد. انقلاب به زن فهماند که اصالت و سلامت خانواده و نسل انسان به عهده اوست از اینجاست که اسلام مقام و احترام ویژه‌ای برای زن قائل شد. مادر بیشترین سهم را در تربیت و پرورش فرزند دارد و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «بهشت زیر پای مادران است» و جمله معروف امام خمینی که: «از دامن زن مرد به معراج می‌رود» این گویای بزرگ‌ترین مسئولیت و برجسته‌ترین مقام تربیتی و اجتماعی زن خواهد بود.

7.    اهمیت دادن به کانون خانواده؛ انقلاب اسلامی نقش خطیر خانواده را در تعالی و سعادت انسانی گوشزد نمود. در پناه تعالیم انقلاب اسلامی بار دیگر مردم متوجه شدند که خانواده دارای نقش مهم و فوق‌العاده‌ای در تزکیه و بقای جامعه است. انقلاب با بیان اهمیت تشکیل و بقای آن به مردم فهماند که از این راه می‌توان از پیدایش نسلی ولگرد که مسئولیت سرپرستی احدی بر سرشان نیست جلوگیری نمود. انقلاب اسلامی به محیط مدرسه، دانشگاه و اجتماع اهمیت فراوانی داده و با فساد و فحشاء و بی‌حجابی و با خودآرائی و خودنمایی نامشروع زن در محیط جامعه که رژیم سابق به آن دامن می‌زد و از این طریق اساس و بنیاد خانواده‌ها را عملاً متزلزل می‌ساخت، مبارزه و برخورد جدی کرد و از این راه اساس خانواده را در جامعه استحکام بخشید.

8.    برخورد و مقابله با فرهنگ و تهاجم فرهنگ غرب؛ غرب‌زدگان و وابستگان رژیم پهلوی که اروپا و آمریکا را قبله آمال خویش می‌دانستند، سعی داشتند که غرب را جلوه تمام فضائل انسانی و فرهنگی و آن را برجسته‌تر از آنچه که هست قلمداد کنند و انقلاب اسلامی با روشنگری خاص خود و برملا ساختن نقاط ضعف آن، پوچی این همه تبلیغات را نشان داد و ثابت کرد فرهنگ غرب یا ترویج مادی‌گرایی و زندگی مصرفی، انسان را به فساد و لذت‌پرستی و ملل ضعیف را به ضعف و نابودی و استعمار می‌کشاند تا آنجا که ملل غرب در مقابل فساد اخلاق و عوارض ناشی از آن مثل اضطراب و بیماری‌های روانی، قتل، سرقت، و ناامنی و ... ملل ضعیف در مقابل ظلم و ستم و استعمار آنان به جان آمده و بسیاری از اصلاح‌طلبان در مقابل این دو پدیده شوم بشری و اجمتاعی احساس خطر می‌کنند و در پی چاره‌اندیشی هستند.

9.    بالا بردن سطح آگاهی مردم؛ انقلاب با گسترش مراکز آموزشی و تربیتی، افزایش و گسترش کتب و نشریات، تأسیس کتابخانه‌ها، ایجاد انگیزه برای مطالعه و کتاب‌خوانی، برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی و داخلی کتاب، اهداء جوایز به نویسندگان برجسته و تشویق آنان و ... قدم در راه گسترش و تقویت آگاهی مردم برداشت به ویژه در دادن اطلاعات و آگاهی‌های سیاسی، نظامی و فنون رزمی و صنعتی به نسل جوان انقلابی نقطه عطفی در تاریخ جامعه ایران به شمار می‌رود.

منبع: چارچوبی برای تحلیل و شناخت انقلاب اسلامی در ایران، محمد باقر حشمت‌زاده


٢٠:٠٤ - 1391/11/09    /    شماره : ٨٩١٠    /    تعداد نمایش : ٤٤٠خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :781
کل بازديدها :17194532
بازديدکنندگان آنلاين :12
بازديدازاین صفحه :336581