نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

انقلاب اسلامی در فیلیپین

فیلیپین مجمع الجزایری است با بیش از 7.000جزیره بین اقیانوس آرام و ویتنام و در مسیر راه­های دریایی بین آمریكا و آسیا واقع شده و به منزله پل ارتباطی بین چین و اندونزی به شمار می­رود. حدود 5% از جمعیت 86 میلیونی این كشور را مسلمانان تشكیل می­دهند.

 با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شاهد تاثیر دامنه انقلاب اسلامی در جنوبشرقی آسیا و از جمله در فیلیپین هستیم. به هنگام خلع محمدرضاشاه و همزمان با انقلاب اسلامی ایران، ماركوس دیكتاتور خودكامه فیلیپین كه با وضع حكومت نظامی در سپتامبر1972و منحل كردن كنگره و اعمال سركوب تظاهرات سیاسی و سانسور جراید و رادیو و تلویزیون قدرت خود را تحكیم بخشیده بود، بر اریكه قدرت تكیه زده بود. این دو رژیم از اوایل دهه هفتاد روابط خود را بیش از پیش گسترش داده بودند. بسیاری از مسلمانان فیلیپین سرنگونی شاه را غضب الهی بر حاكمان ملحد و نشانی محتمل از سرنوشت ماركوس می­دانستند. علمای مسلمان فیلیپین حمایت خود را از روحانیون مذهبی ایران بیان داشتند. با پیروزی انقلاب اسلامی شاهد سرازیر شدن آثار مذهبی ایرانی به این كشور هستیم.

 _ شواهدی بر تاثیر انقلاب اسلامی ایران

پیروزی انقلاب اسلامی و تشكیل حكومتی در ایران با نام اسلام و دعوت جهانی رهبر آن به اتحاد مسلمانان و همه مظلومان جهان در برابر ظلم و ستم و استبداد و بی عدالتی غرب بی تردید در بیداری، امید و اعتماد به نفس مسلمانان بدون توجه به ملیت یا تمایلات سیاسی آنها نقش به­سزایی ایفا كرده است. یكی از نشانه­های مشهود از تاثیر انقلاب اسلامی بر مسلمانان فیلیپین اسم گذاری فرزندان فیلیپینی می­باشد به گونه­ای كه با پیروزی انقلاب اسلامی برخی از مسلمانان فیلیپینی نام كودكان خود را خمینی، روح الله گذاردند.

 _ ایجاد آگاهی سیاسی

دانشمندان مسلمان فیلیپینی پیش از انقلاب اسلامی ایران نیر با افكار طراحان معاصر احیاگری اسلامی مثل سید جمال، عبده و اقبال آگاه و با مطالعه آثار آنها به خوبی با اصول اندیشه اسلامی و سیاسی آشنا گشته بودند؛ با این وجود انقلاب ایران باعث ارتقای سطح این آگاهی شد. كتاب حكومت اسلامی اثر امام خمینی توانسته است نظریه ولایت فقیه امام را در اذهان عمومی در فیلیپین جای دهد و انقلاب اسلامی ایران را به كانون خیزش جهانی اسلامی مبدل سازد. از دیگر نشانه­های آگاهی سیاسی در میان مسلمانان می­توان به این نكته اشاره كرد كه اعلام آخرین جمعه ماه مبارك رمضان به عنوان روز قدس جهت همبستگی مسلمانان جهان با مردم فلسطین در مبارزه با رژیم صهیونیستی با استقبال مسلمانان فیلیپین مواجه شده است.

به طور كلی بعد از رحلت امام و اتمام جنگ، نفوذ ایران در جنبش سیاسی مسلمانان فیلیپین دگرگون شد. در سال 1979كه جبهه ملی برای استقلال تلاش می­كرد در بین اعضا كنفرانس اسلامی جز ایران حامی­ای نداشت، اما از دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی ایران به نفع موضع سازمان كنفرانس اسلامی مبنی بر خودمختاری در چارچوب قانون اساسی فیلیپین رای داد و همكاریهای نزدیكتر دیپلماتیك سیاسی، اقتصادی با فیلیپین بر تعهد ایدئولوژیكی او بر حمایت از جبهه ملی ارجعیت یافت.

_ آشنایی با تشیع و پذیرش آن

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسلمانان فیلیپین به سوی شیعه گرایش یافتند و رمز پیروزی انقلاب اسلامی را قرائت شیعی از اسلام یافتند و زمینه­های این گرایش خود از آنجا نشات می­گرفت كه سادات كه شیعه و علائق شیعی داشته­اند اسلام را به این كشور آورده­اند. به طوركلی شیعه در فیلیپین، اثر مستقیم ایدئولوژیكی انقلاب اسلامی ایران است، از اینرو فقط بیست سال از عمر آن می­گذرد. به واسطه اینكه مسلمانان این كشور در اقلیت هستند، شیعیان را می­توان اقلیت در اقلیت نامید.


محمد حاجی پور


٢٠:٢٦ - 1391/09/12    /    شماره : ٧٦٨٤    /    تعداد نمایش : ٤٣٤خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :6730
کل بازديدها :17225218
بازديدکنندگان آنلاين :30
بازديدازاین صفحه :337079