نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

انقلاب اسلامی؛ ریزش‌ها و رویش‌ها

بسم الله الرحمن الرحیم

 انقلاب اسلامی؛ ریزش‌ها و رویش‌ها


فَاسْتَقِمْ‏ كَما أُمِرْتَ‏ وَ مَنْ‏ تابَ‏ مَعَكَ‏ وَ لا تَطْغَوْا إِنَّهُ بِما تَعْمَلُونَ بَصِير (سوره هود، آیه 112)
انقلاب اسلامی ایران در اوج اختناق و خفقان از سوی رژیم سفاک پهلوی به پیروزی رسید. و این پیروزی مدوین تلاش‌ها و زحمات انسان‌هایی بود که با تمام وجود در این مسیر جان‌فشانی کردند و گروهی در این مبارزه و استقامت به شهادت و عده‌ای هم همواره با انقلاب در فراز و نشیب‌ها و سختی‌های روزگاران پس از پیروزی هم‌چنان پایدار ماندند و برخی هم در مسیر این غافله جا ماندند و از مسیر انقلاب خارج شدند و بعضاً هم موضع گرفته و راه ندامت را در پیش گرفتند.
و در نهایت از فیض همراهی و حضور در این نهضت جا ماندند و مثل انقلابیون صدر اسلام که بعد از رحت جانگذاز نبی‌ مکرم اسلام(ص) با آن همه زحمات طاقت‌فرسا و جان‌فشانی بی‌نظیر از این مکتب نورانی بی‌بهره شدند و جز ملامت و رسوایی چیزی برای خود به ارمغان نگذاشتند.
همان‌هایی که در کلام رسول‌الله مدال خیر و سیف‌الاسلام گرفتند یعنی طلحه به جایی رسیده بود که شد طلحة الخیر و زیبر شد سیف‌الاسلام. اما همین افراد تا آخر همراه این نهضت و انقلاب بزرگ نماندند و عاقبت آن شد که طلحه گفت هیچ بزرگی خونش مثل خون من به هدر نرفت و این شد سرنوشت نادمین و جاماندگان بی‌معرفت و رفیقان نیمه‌راه و این ریزش هم‌اکنون در تاریخ انقلاب اسلامی ایران رخ داده است.
ناگفته نماند همان‌گونه که ریزش‌ها از معایب محسوب می‌شود در حقیقت محاسنی را در پی خواهد داشت و آن عبرت‌آموزی آیندگان از گذشتگان است و رویش‌ها هم از همین‌جا شروع می‌شود. یعنی با نگاه به زندگی آنهایی که عاقبت شومی به همراه داشته و در زمره ملامت‌شوندگان قرار گرفتند.
اما ریزش‌ها و علت آن، چرا انسان‌ها با آن همه شور و روحیه انقلابی‌گری ناگهان از مسیر حق خارج شده و مسیر باطل را طی می‌کنند.
در روایتی از پیامبر اعظم(ص) آمده است: لأن من فتنة السّرّاء أخوف‏ عليكم‏ من‏ فتنة الضّرّاء، إنّكح ابتليتم بفتنة الضّرّاء فصبرتم و إِنَ‏ الدُّنْيَا حُلْوَةٌ خَضِرَة
حضرت فرمود: من در مورد آزمایش گشایش بیش از آزمایش تنگ‌دستی برای شما بیم دارم شما به فتنه تنگ‌دستی مبتلا شدید و صبر کردید. حقا که دنیا شیرین و دل‌فریب است.
اگر به این سخن پیامبر اعظم(ص) تأمل شود باید این‌گونه تفسیر کرد فصل خزان انقلاب ارزشمند رسول‌الله(ص) در میان خواص در دوران سختی انقلاب، یعنی زمان‌های جنگ بدر و احد نبود. در زمان گرسنگی و فقر و بیچارگی نبود بلکه فصل خزان انقلاب در میان خواص زمانی بود که مردم در رفاه و راحت‌طلبی به سر می‌بردند.
زمانی بود که دنیا به سوی آنها روی آورده بود و خلاصه فصل خزان انقلاب نبی‌ مکرم اسلام(ص) هنگامی بود که موضوع ولایت‌پذیری ـ توسعه جامعه اسلامی در خلال فتوحات و عدالت‌پذیری از سوی اصحاب آن حضرت با بی‌مهری و سرپیچی مواجه گردید. و مردم به تعبیر خود پیامبر گرامی اسلامی(ص) دنیا با دو صفت شیرین و دل‌فریبی و دنیایی که ذائقه‌ انقلابیون را تغییر داد و سمت و سوی انقلابیون از حالت استقامت و پایداری به رفاه‌طلبی گرائیده شد.
دو فتنه و آزمایش با دو ابزار مختلف آزمایشی که سختی‌ها را به همراه داشت و آزمونی که راحتی و رفاه‌طلبی را در پیش روی اصحاب قرار داد.
لذا حضرت فرمود شما در آزمایش سخت صبر کردید و مایه مباهات و افتخار شدید.
اما در فتنه و آزمایش گشایش لغزیدید و از دایره انقلابیون خارج شدید.
آسیب‌های دیگری که می‌توان نسبت به ریزش انقلابیون استناد کرد سخن نورانی امیرالمؤمنین(ع) در خطبه 42 نهج‌البلاغه است که فرمود: إِنَ‏ أَخْوَفَ‏ مَا أَخَافُ‏ عَلَيْكُمْ خَلَّتَانِ اتِّبَاعُ الْهَوَى وَ طُولُ الْأَمَل‏ همانا ترسناک‌ترین چیزی که من برای شما می‌ترسم دو چیز است آرزوی طولانی و پیروی از هوای نفس.
دو عامل دیگری که می‌تواند در انقلابیون اثر منفی داشته باشد و این بیان نورانی هم مثل همان بیان پیامبر گرامی اسلام(ص) نسبت به یاران و نزدیکان خطاب شده است.
تااگر کسی چنین صفات رذیله‌ را در خود احساس کرد بداند که در زمره کسانی قرار خواهد گرفت که از قاطبه انقلابیون عبور کرده و به منحرفین و یا نادمین از انقلاب ملحق شده است. و این صفات از هشدارهای جدی پیامبر گرامی اسلامی(ص) و جانشین به حق آن بزرگوار یعنی حضرت علی(ع) به یاران و اصحاب بود ولی متأسفانه نه خیلی از آن افراد مبتلا به این صفات رذیله گشته و از میدان حق خارج شدند و به حرامیان پیوستند.
و امروزه هم آنچه که باعث ریزش انقلابیون گردید همین عوامل است یعنی آزمایشات در گشایش و راحتی نه در سختی‌ها وبه فرمایش امیرالمؤمنین علی(ع) دارا بودن افراد به آرزوی طولانی و پیروی از هوای نفس، وقتی که این رذایل اخلاقی در زندگی فردی افراد رخنه کرد قطعاً ریزش‌ها را در پی خواهد داشت.
خلاصه اینکه آنچه باعث ریزش در انقلابیون شده و می‌شود عبارتند از: 1ـ توجه ویژه به دنیا 2ـ روی آوردن به دنیای شیرین و خرم 3ـ دل‌فریبی دنیا 4ـ آرزوی طولانی 5ـ پیروی از هوای نفس.
در واقع این عوامل زمینه‌ساز رفوزه شدن انقلابیون در امر ولایت‌پذیری ـ توسعه جامعه اسلامی در خلال فتوحات یعنی روی آوردن به اشرافیت و چپاول اموال بیت‌المال و غارت‌گری از آنها ـ و پذیرش عدالت بوده و خواهد بود.
اما رویش‌ها و عوامل آن
آنچه که از آیات قرآن به دست می‌آید اینگونه برداشت می‌شود که روی‌ها عواملی دارد که عبارتند از: 1ـ ایمان 2ـ استقامت 3ـ عمل صالح و عواملی از این قبیل.
در سوره هود آیه 112 می‌فرماید ای پیامبر آنچه که به تو امر می‌شود باید استقامت و پایداری داشته باشی یعنی اگر می‌خواهی در مسیری را که انتخاب کرده‌ای موفق و پیروز شوی مهم‌ترین عاملش صبر و پایداری است و حتی آنهایی که با شما هستند یعنی مؤمنین همان‌هایی که با تو سوگند یاد کرده‌اند و از همراهی با تو سر از پا نمی‌شناسند و این نص صریح قرآن است که پایدار و مقاومت در مقابل مشکلات مانع از ریزش در برابر سختی‌ها و فشارهای دشمنان است.
و یک انسان انقلابی و مؤمن تا می‌تواند باید با استقامت و صبر خودش را از سختی‌ها عبور دهد یعنی فرقی نمی‌کند بین پیامبر خدا(ص) و آنهایی که با او همراه هستند و رمز موفقیت و رویش در انقلاب الهی و اسلام در برابر لغزش‌ها و گمراهی‌ها طبق این آیه شریفه ایستادگی توأم با صبر است.
عامل دیگری که می‌توان به آن استناد کرد آیه 30 سوره فصلت است که می‌فرماید: إِنَ‏ الَّذِينَ‏ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ‏ ثُمَ‏ اسْتَقامُوا- تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَة ...
یعنی آنهایی که ایمان به خدا آوردند و گفتند پروردگار ما خدا است و سپس استقامت کردند در این مسیر و ایمان به خدا از جمله عالمی است که انسان‌ را از لغزش‌ها حفظ می‌کند و این آیه لازمه ایمان را استقامت در هدف و آنچه را که انسان باید به آن برسد بیان کرده است و به قول شهید جهان‌آراء وقتی که خرمشهر سقوط کرد خطاب به رزمندگان اسلام کرد و گفت بچه‌ها مواظب باشید ایمانتان سقوط نکند اگر ایمان سقوط کند دیگر نمی‌شود کاری کرد. اگر خرمشهر سقوط کرد دوباره می‌شود آن را آزاد کرد.
یکی از سنت‌های الهی این است که مؤمن عزیز و نفوذناپذیر باشد وقتی که انسان نفوذناپذیر شد اگر 70 زخم بر پیکر او وارد شود و زیر سم اسب‌ها رود هیچ‌گاه دست از ایمان خود نمی‌کشد و ریزش نمی‌کند بلکه رویش هم خواهد داشت که این عین عصاره داستان کربلا است. در سوره آل عمران آیه 132 هم به این مطلب اشاره دارد.
اگر در عصر سیدالشهداء(ع) کسی نبود که به ندای هل من ناصر او لبیک بگوید و در آن روز ریزش‌ها به حد اعلای خود رسیده بود وبه جز حُر که از سپاه دشمن کس دیگری به کلام حق پاسخ‌گو نشد. اما در عصر امام خمینی رضوان‌الله‌تعالی‌علیه این ندا پاسخ داده شد و عصر رویش اتفاق افتاد و این هم یکی از سنت‌های الهی است که فرمود: إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَ يُثَبِّتْ أَقْدامَكُم‏ و امروز مدافعان حرم آل الله همان رویش‌های انقلاب اسلامی است.
و در واقع فصل رویش انقلاب اسلامی ایران همان فرمان حضرت امام رحمة‌الله‌علیه است که فرمود: ما باید انقلاب اسلامی را به تمام دنیا صادر کنیم.
سبحان‌فر


٠٥:١٠ - 1395/11/20    /    شماره : ٦٢٠٠١    /    تعداد نمایش : ٣٧٣خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :11792
کل بازديدها :17250249
بازديدکنندگان آنلاين :16
بازديدازاین صفحه :337752