نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

اوقات فراغت وتفريح سالم

اوقات فراغت وتفريح سالم


تفريحات سالم و ورزش از عوامل تأمين كننده سلامتي آدمي اند كه در روايات اهل البيت(عليهم السلام) اهميت ويژه اي به آن ها داده شده و براي آن ها مصاديقي را ذكر كرده اند يكي از آثار بهر ه مندي از تفريحات سالم و حلال، تقويت و ياري انسان در انجام ديگر امور ديني و زندگي است.
رسول خدا(ص) مي فرمايد: خردمند اوقات روزانه اش را چهار بخش قسمت مي كند: بخشي از آن را براي بهره جويي از حلال قرار مي دهد و اين بخش قسمتهاي ديگر را تقويت مي كند و مايه آرامش و آسايش قلب مي شود
تعريف فراغت
فراغت در لغت به معناي آسودگي و آسايش است و معمو لا در مقابل اشتغال است و درگير ي هاي روزمره كه موجب خستگي مي شود به كار مي رود فرهنگ عميد واژه فراغت را آسودگي و آسايش از كار و شغل معني كرده است.
و همچنين تفريح  در لغت به معناي شادماني كردن و خوشي است و از ريشه لغوي فرح به معناي شادي و سرور آمده است.
نگرش اسلام در خصوص فراغت و تفريح
در آيين مقدس اسلام تمايل به تفريح مانند ساير خواهش هاي طبيعي بشر، مورد توجه واقع شده و به شايستگي ارضا مي شود.در بعضي از روايات دست يافتن به لذتهاي مشروع در رديف امور مربوط به معاش و معاد قرارگرفته است و
خاطرنشان شده كه مسلمان شايسته ، قسمتي از اوقات خود را به لذتهاي مباح اختصاص مي دهد و موجبات بهجت و انبساط خاطر خود را فراهم مي سازد تا براي انجام وظايف ديني و دنيوي آمادگي بيشتري بدست آورد. از امام باقر(عليه السلام) نقل كرده اند كه وقتتان را به چهار بخش تقسيم كنيد:
بخش اول را براي خدا و ارتباط و راز و نياز با او اختصاص مي دهيد.
بخش دوم را به تناسب توانايي هايتان صرف كار و تلاش كنيد
بخش سوم را به برقراري ارتباط با ديگران و انس با افراد بپردازيد
در بخش چهارم به تفريحات سالم و غير حرام بپردازيد
و فرموده اند كه با وجود بخش آخر سه بخش ديگر تضمين مي شود به طور كلي از ديده گاه اسلام عمر و حيات نعمتي خداوندي و مقدمه اي براي قيامت است به همين دليل انساني كه در راه رسيدن به قرب باريتعالي قدم بر مي دارد بايد تلاش كند تا از لحظه لحظه عمر خويش نهايت بهره را ببرد پيامبر اكرم(ص) مي فرمايند:
كسي كه دو روزش مثل هم باشد زيانكار است.
ازديدگاه اسلام يك مسلمان نمي تواند اوقات فراغت را با بيهودگي و بطالت سپري كند زيرا انسان هنگامي كه هدف زندگي را قرب الهي و حركت به سوي پروردگار بداند و برنامه هدفمندي براي زندگي خود داشته باشد ديگر بيكار نمي ماند تا مشغول لغويات و لهويات شود.
اهميت تفريحات سالم
رسول خدا(ص) مي فرمايد: «الهوا و العبوا فاني اكره ان يري في دينكم  غلظة. به سرگرمي و بازي بپردازيد زيرا دوست ندارم سختگيري وخشونت در دينشان مشاهده شود.»
امير المؤمنين علي (عليه السلام) در تفسير آيه « لاتنس نصيبك من الدنيا» سوره قصص/77. مي فرمايد:
«سلامتي و توانايي، فراغت و جواني، نشاط، بي نيازي و ثروت خود را فراموش نكن و با بهره گيري سالم از آنها در پي آخرت باش»
اسلام و تفريح سالم
روح انسان، نيازهاي مختلفي دارد، همان طور كه جسم انسان به انواع مواد مغذي نياز دارد روح نيز بايد به صورتهاي گوناگون تغذيه شود شادابي و نشاط يكي از مواد مغذي است كه روح آدمي به آن نياز دارد. امير المؤمنين علي (عليه السلام در اين خصوص مي فرمايند:
«ان هذه القلوب تمل الا بدان فابتغوا لها طوائف الحكمة»
اين دلها همانند تن ها خسته مي شوند، براي نشاط آن به سخنان تازه حكيمانه روي  آوريد.
تفريحات سالم و لذت هاي حلال غذاي روح انسان است و پاسخگويي به نياز منديهاي روان اوست به همين دليل اسلام مسلمانان را به سرگرمي ها، ورزش و تفريحات گوناگوني تشويق و ترغيب كرده است تا در كنار سلامت جسم ،
سلامت روح و روان خود را نيز تضمين كنند.
برخي مصاديق تفريح
1 . اسب دواني و تير اندازي ، رسول خدا (ص) مي فرمايد: محبوب ترين سرگرمي نزد خدا اسب دواني {سوار كاري} و تير اندازي است . نيز مي فرمايد:
« ارموا و اركبوا و ان ترموا احب الي من ان تركبوا . تير اندازي، سوار كاري كنيد كه تير اندازي نزد من محبوبتر است.
2. كشتي. كشتي گرفتن نزد مسلمانان متداول بوده است و بيهقي روايت مي كند كه رسول اكرم(ص) ركانه بن عبد يزيد بني هاشم را به اسلام دعوت كرد او مردي قوي هيكل بود كه در كشتي بر همه غلبه مي كرد ركانه از رسول خدا(ص) معجزه آشكار خواست تا به او ايمان آورد، پيامبر(ص) با او كشتي گرفت و بر او غلبه كرد ركانه خواست دوباره كشتي بگيرد و براي بار دوم و سوم پيامبر(ص) بر او غلبه كرد پس ركانه مسلمان شود و  ايمان آورد.
3. شمشير بازي نيز از ورزشهايي است كه در اسلام به آن سفارش شده است
4. شنا، ورزش شنا به سبب نقشي كه در نجات جان افراد از خطر غرق شدن دارد
هميشه مورد توجه و توصيه بوده است رسول خدا(ص)  مي فرمايد:
«علموا ابناء كم الرقي و السياحة »
تير اندازي و شنا را به پسرانتان بياموزيد.
5. شكار ، شكار و از جمله سرگرمي هايي مفيد است كه اسلام آنرا تاييد كرده است، مسلمانان معتقد بودند كه شكار فوايد زيادي دارد زيرا علاوه بر اينكه لذت بخش است افراد را به دويدن و حمله كردن تمرين مي دهد آنان را به اسب سواري عادت داده به تيراندازي، شمشير زني و چماق زدن ماهر مي كند و اهتمام و توجه به خونريزي را كاهش مي دهد علاوه بر اين ورزشي است كه به بهداشت و سلامتي نيز كمك مي كند.
6. ريسندگي: رسول خدا(ص) مي فرمايد: «خير لهو المؤمن السباحة و خير لهو المرأة المغزل» بهترين سرگرمي مرد مؤمن شنا و بهترين سرگرمي زن ريسندگي است.
7. لطيفه گويي: امام باقر(عليه السلام) مي فرمايد: « لهو المومن ثلاثه اشياء التمتع بالنساء و مفاكهة الاخوان و الصلاة بالليل .
سرگرمي مؤمن در سه چيز است بهره وري از همسر، شوخي با دوستان و نماز شب»
تفريحات ناپسند
از امير المؤمنين علي (عليه السلام) نقل شده است:
1 . مهره بازي
2.تيله بازي
3. جويدن سقز و پوشيدن لباسي كه آدمي را انگشت نما مي كند و گشودن دكمه هاي لباس  خصلتهايي از اخلاق قوم لوط است.
و امام رضا (عليه السلام) در اين باره مي فرمايد: خدا بندگانش را از همه قمارها (بازي هاي داراي برد و باخت) نهي و اجتناب از آن ها امر فرمود و آنها را رجس و پليدي فرمود: پليدي هايي هستند كه گرايش به آنها برخاسته از وسوسه هاي شيطان است پس از آن بپرهيزيد...
ويژگيهاي تفريح مناسب
امروزه با توجه به پيشرفتهاي مهم علمي و توانايي گسترده، بشر در زمينه هاي مختلف تفريحات هم كامل گرديده و قدرت علمي بشر در خدمت كسب لذتها و تفريحات قرارگرفته است اما متاسفانه به دليل مختلف از جمله نبود ايمان مذهبي و يا توطئه هاي استعماري گاهي برنامه هايي كه نه تنها هيچ گونه منفعتي براي انسان ندارد بلكه زيانهاي بزرگ جسمي، روحي وفكري فراواني را در بر دارد به عنوان تفريح در اختيارمردم بخصوص نسل جوان قرارگرفته است لذا لازم است بگو ييم كه هر تفريحي هم نمي تواند پركننده خوبي براي اوقات فراغت باشد تفريح مناسب داراي ويژگيهاي زير است:
1 . سالم و بي خطرباشد
2. فاقد عوارض منفي در جهات مختلف باشد
3. از بد آموزيهايي مختلف بدور باشد
4. مفيد و نشاط آور باشد
5. روح ابتكار و خلاقيت را زنده كند
6 . آموزنده و زمينه ساز مهارتهاي گوناگون شود
تفريح همه هدف زندگي نيست كه تمام هم وغم خانواده ها و جوانان تفريح شو د بلكه وسيله اي براي كسب توانايي و نشاط و كار آمدي در انجام مسؤو ليتهاي مختلف است.
تفريحات معنوي
ازجمله تفريحات خوبي كه سفارش شده است در برنامه ريزي ها لحاظ شود و براي پر كردن اوقات فراغت نيز مناسب است تفريحات معنوي است اين گونه فعاليتها به مجموعه اي از اعمال عبادي و معنوي گفته مي شود كه در ايجاد
روحيه نشاط و اميددر انسان مؤثر است آنچه كه مفرح روح و شادي يخش جان آدمي است شايسته است كه در زمره تفريحات معنوي شمرده شود همچون:
1 . تلاوت قرآن كريم
2. زيارت حرم ائمه اطهار(عليهم السلام) و فرزندان راستين ايشان و شركت در جشنها و  اجتماعاتي كه برخواسته از فرامين ديني ومذهبي است و همچنين توجه به تكاليف معنوي و فردي چون نماز و نماز شب و انس با دعاها .
استفاده از وسايل تفريحي روز
امروزه بشر به لطف دست يابي به توفيقات علمي كه امكان بهره بري از امكانات مختلف را براي او فراهم كرده است به ابزار دست يافته كه در تفريح و پركردن اوقات فراغت او با سرگرميهاي مناسب هم مؤثر بوده است ابزار رايانه و سرگرميهاي سالم آن، پاركها، موزه ها، تماشاي مظاهر قدرت خداونددر خلقت موجودات زنده و حيوانات در باغ وحشها و باغهاي پرندگان ، آكواريومهاي بزرگ،..... ازاين گونه ابزارهاي تفريحي هستند كه مي توانند در پر كردن اوقات فراغت نقش داشته باشند و بعنوان تفريح به حساب آيند.
منابع
1 . جوادي آملي، مفاتيح الحياة، اسراء ، چاپ اسراء ، چهارم، 1391.
2.پور سلطاني زرندي، آزاده غيبي زاده ، اوقات فراغت، تهران، اول، 1389.
3. گرجي، مهدي، اوقات فراغت در اسلام، پيام عترت، پرديس، دوم، 1384.
4. سيوطي، جلال الدين، الجامع الصغير، بيروت، دارالفكر ،اول ،1401ق.
5. شيخ صدوق، خصال، تصحيح؛ محمد باقر موحد ابطحي، قم، موسسه امام
مهدي(عجل الله) ، يكم، 1403ق.
6. فقه الرضا(عليه السلام) ، تحقيق؛ موسسه آل البيت(ع)، يكم، مشهد، 1406ق.
7. شيخ صدوق، من لايحضره الفقيه، علي اكبر غفاري، سوم، قم، انتشارات
اسلامي،  1413ق.


٠٥:٢٧ - 1394/02/02    /    شماره : ٤٣٤٤٢    /    تعداد نمایش : ٣١٩٠خروج

   مطالب مرتبط
 این خوراکی ها چربی سوز هستند (خبر)
 درباره ورزش کاراته (خبر)
 رشته کالی اسکریما (خبر)
 رشته کن جوتسو (خبر)
 تاریخچه رشته کن دو (خبر)
 رشته کومودو (خبر)
 معنای کلمه کونگ فو در بین مردم چین (خبر)
 رشته کونگ فوتوآ (خبر)
 تاریخچه رشته کیوکشین (خبر)
 رشته کیک بوکسینگ (خبر)
 رشته کیک جیتسو (خبر)
بازدیدها
امروز :1449
کل بازديدها :16130355
بازديدکنندگان آنلاين :12
بازديدازاین صفحه :317436