نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

دستاوردهاي انقلاب اسلامی ایران در کلام بزرگان 2

بخش دوم

دستاوردهاي خارجي

يأس دشمن

رويه اي كه قبل از انقلاب در ايران طي مي شد ، به ديگر قدرتهاي بزرگ دنيا جرأت اين را داده بود كه آنها نيز به نوعي براي خود جايي پايي در ايران بيابند. لكن وقتي دست آمريكا و اجانب را از ايران كوتاه شده ديدند اميدهاي آنان تبديل به يأس شده ، از اعمال فشار روي ملت و دولت ايران مأيوس شدند و حتي بعضي از كشورها در پي برقراري ارتباط با ايران اسلامي برآمدند.

مقام معظم رهبري در سخنراني اولين سالگرد ارتحال امام خميني (ره) فرمودند: ملت ايران نشان دادند كه با قدرت و استقامت مى‏توان احترام ملتها، بلكه دولتها را در سطح جهان جلب كرد. دشمنان ما، از اعمال فشار روى ملتمان مأيوس شدند. اين، دستاورد بسيار بزرگى است.

اقدامات مؤثر در طول تاريخ داراي افكار موافق و مخالف است كه به آن جاذبه و دافعه‌ي آن عمل مي گويند . يعني امكان ندارد كه يك عمل مهمي انجام شود اما همه با آن موافق باشند يا همه با آن مخالف باشند . انقلاب ايران نيز از اين قاعده مستثني نيست . يعني همانطور كه بر طبق ميل ملت ايران و تمامي ملل آزادي خواه بوده ، برخلاف ميل بسياري از سلطه طلبان نيز بوده است. ملت ايران پس از انقلاب تولي و تبري را نسبت به آرمان خود حفظ نمودند و همانگونه كه از نااميدي مستكبران خرسند شدند با شور و شعف بسيار بدنبال انتقال اين تجربه به ملل دوست و هم فكر خود افتادند. اين انگيزه و هدف، نيازمند آشنايي بيشتر كشورهاي تحت سلطه با ايران مي باشد كه يكي از ثمرات انقلاب اسلامي مي باشد.


 

آشنايي ملل مسلمان

 انقلاب ما ملتها را باهم آشنا و نزديك كرد. امروز كشورها و ملتهاى اسلامى، به بركت انقلاب‏ ايران‏ احساس مى‏كنند كه روحيه‏ى مسلمانى در آن‏ها زنده شده است. ملتهاى عرب، پيش از آنكه به عرب بودن خود افتخار كنند- اگر وجدان و ايمانشان آزاد باشد- به مسلمانى خويش افتخار مى‏كنند. ملت مسلمان شبه قارّه‏ى هند و آفريقا و ساير ملتهاى مسلمان آسيا نيز به مسلمانى خود افتخار مى‏كنند.(21)

تاريخچه كشورهاي ليبي ، الجزاير، تونس ومصر و... و حتي ايران مي تواند شهادت دهد؛ همان مسلماني كه تا ديروز از دولت متجاوز حاكم بركشورش حمايت مي كرد اكنون با خودباوري چشمگير، ‌دم از پيشرفت علمي ، نظامي و بدست آوردن حقوق خود مي زند. اينها ثمرات آشنايي ملتهاي مسلمان و همفكر بايكديگر است.

 

ايران معلم آزاديخواهان جهان

ايران بعنوان اولين كشوري كه توانست افكار آزادانه و اسلامي خود را بر كشوري كه صدها سال انحطاط در آن جريان داشت ، حاكم كند ، الگوي بسيار مناسبي شد براي ديگر كشورهايي كه داراي ذخاير مادي و معنوي هستند لكن در زير چتر ظلم توان استفاده ازآن را از دست داده اند.

اولين سال رهبري آيه الله العظمي خامنه اي همراه بود با رهنمودي عظيم براي جهان. «ملت عزيز ما توجه داشته باشند، صحنه‏يى كه در آن حضور دارند و در خطوط مقدم در برابر استكبار جهانى صف‏آرايى كرده‏اند، صحنه‏ى بسيار مباركى است. شما پيش‏گام و پيشواى ملتهاى دنيا خواهيد بود. ملتها از شما درس خواهند گرفت و گرفته‏اند. همين حالا، آن نسخه‏اى كه ما در دنيا مشاهده مى‏كنيم، همان نسخه‏اى است كه در ايران انجام گرفت. اين آمدنِ به خيابانها و با ايمان و با تن در مقابل قدرتهاى حاكم ايستادن، نسخه‏ى انقلاب‏ ايران‏ است. چنين كارى در دنيا معمول نبود و سابقه نداشت. اين درس را شما داديد و بازهم ملتها از شما درس خواهند گرفت.»(22)  

در اين فرمايشات سرمشقي كه براي ديگر ملل مستضعف در نظر گرفته شده اعتراض به وضع موجود با ايمان و ايستادگي تا پاي جان است كه در سالهاي اخير شاهد نتايج پيروي كشورهاي اسلامي از اين سرمشق مي باشيم . جرقه هاي اين تحولات را قطعا ايران در دلهاي مردم دنيا انداخت : «در آن زمانى كه اين انقلاب عظيم پيش نيامده بود و اين ملت اين طور رها و آزاد و بانشاط و پرتوان وارد صحنه نشده بود، خيلى از كشورهايى كه امروز فرياد اسلام‏خواهى بلند كرده‏اند، فرياد دشمنى با امريكا بلند كرده‏اند و از دخالتهاى امريكا در كشورشان بيزار شده‏اند، اين طور نبودند؛ سرهايشان را پايين انداخته بودند و زندگى مى‏كردند! اگر يك‏وقت هم روشن‏فكر و عالمى در ميان آن‏ها پيدا مى‏شد و به آن‏ها يك‏كلمه حرفى مى‏زد، مى‏گفتند: آقا نمى‏شود، فايده‏اى ندارد؛ مگر مى‏شود از زير سلطه‏ى امريكا كسى خودش را نجات دهد؟ مى‏گفتند نمى‏شود؛ مأيوس بودند. انقلاب‏ اسلامى‏ ايران‏ اين ابر يأس را از افق زندگى و ديد ملتها زدود؛ بسيارى از ملتها بيدار و اميدوار شدند و جوانان به سمت اسلام گرايش پيدا كردند»(23)

البته بايد توجه داشت ؛ تاثير انقلاب اسلامي ايران هم بر كشورهاي مسلمان بوده است و هم بر كشورهايي كه با ايران مخالفت دارند يعني به همان اندازه كه به كشورهاي همفكر اميد داده است به همان اندازه به كشورهاي متجاوز تجربه داده است : « انقلاب‏ اسلامى‏ ايران‏، پس از پيروزى خود، از يك طرف به مبارزان دنيا اميد داد و دلهاى غيرتمندانى را كه مى‏خواستند با ظلم و جور و نامردمى در هر نقطه‏ى عالم مبارزه كنند زنده كرد و از طرف ديگر، هويت اسلامى را به ملتهاى مسلمان برگرداند. در اين هيچ شكى نيست. اين تأثير مثبتى بود كه انقلاب اسلامى در همه جاى دنيا گذاشت.... اما هم‏زمان با اين تأثير، يك تأثير ديگرى هم در دنيا به جا نهاد و آن اين بود كه دشمنان جبهه‏ى اسلام را بيدار كرد و به آنان تجربه داد! دشمن كيست؟ جبهه‏ى ضد اسلامى است؛ استكبار است؛ همان‏كه ما به آن «استكبار» مى‏گوييم؛ قدرتهاى مسلط عالم.»(24)

 

اتحاد مسلمانان

پس از يأس دشمنان از به چنگال درآوردن قدرت ها و منابع مادي و معنوي ايران، و پس از آشنايي ملل آزادي خواه جهان با يكديگر ، حال زمان آن رسيده است كه نزديكترين افكار به افكار انقلابيون ايران گرد هم جمع شوند و وحدت خود را تا حد امكان به منصه ظهور گذارند.

آنچه بعنوان يكي از دستورالعملهاي امام امت در كارنامه انقلاب به چشم مي آيد ، توجه ايشان به وحدت مسلمانان جهان براي برپاداشتن پرچم الله اكبر بر فراز قلل عالم است. نگاه حضرت امام به اسلام، بعنوان امت واحده ،‌در همان زمان هم به گوش ملتهاي مسلمان رسيده بود همانطور كه در سخنراني امام راحل در جمع سفرا و وزراء پاكستان در آبان 58 به آن اشاره شده است: «اسلام يك ملت واحده است. و ممالك اسلامى، مثل محله‏هاى يك شهر به هم نزديك‏اند. و همه روى قواعد اسلامى موظف‏اند كه با هم متحد باشند. و همه زير پرچم توحيد، متحدالكلمه با كسانى كه برخلاف اسلام هستند، مقابله كنند و آنها را هدايت كنند به اسلام، و خودشان را حفظ كنند از شرّ آنها...»(25)

 

جهاني شدن نفرت از آمريكا

ثمره اين روند رو به رشد(هم فكري و اتحاد ملل مسلمان و آزادي خواه) كم شدن محبوبيت آمريكا و ديگر كشورهاي ظالم در چشم همه مردم دنيا خواهد بود.عدم سازش با قدرتها ضداسلامي از اولين آموزه هاي انقلاب اسلامي ايران بود كه توسط حضرت امام تأكيد شده بود.(26) همچنين «ملت ما، اول ملتى بود كه ثابت كرد امريكا هيچ غلطى نمى‏تواند بكند»(27) همين حس نفرت از دشمنان انقلاب بهمراه ديگر ثمرات و آرمانهاي آن از مرزهاي ايران گذشته و حتي در قلب اروپا نيز رخنه كرده است.

  «امروز امريكا يك چهره‏ى به‏شدت زشت و منفور است؛ و نفرت از امريكا مخصوص ملت ما نيست. امروز امريكا در دل‏ها و در عواطف و در اراده‏ى مردم اين منطقه صددرصد شكست‏خورده است؛ هرچند حالا هارت‏وهورتى بكنند، جنجالى راه بيندازند؛ اما وقتى پاى عمل به ميان بيايد و نوبت حضور ملت‏ها برسد، آن وقت معلوم خواهد شد كه امريكا در اينجا چه‏كاره است.... ملت ايران با قدرت و خونسردى تمام، اين منظره‏ى شگفت‏آور را نگاه مى‏كند. ملت ما ثمرات‏ عظيم انقلاب‏ خودش را در دنياى اسلام، يكى‏يكى مى‏بيند؛ به چشم، ميوه‏دهى اين نهال را مى‏بيند، كه بعد از اين، بيشتر هم خواهد شد(28)

امروزه به وضوح شاهد اين ماجرا هستيم. اُفت محبوبيتِ نه تنها آمريكا بلكه تفكرات آمريكايي را در سراسر جهان مي توانيم مشاهده كنيم. بزرگترين مصداق براي شكست خوردن فعاليت ها و عقايد آمريكا ، جنبش وال استريت يا همان نود و نه درصدي ها در مخالفت با نظام سرمايه داري مي باشد كه در امن ترين نقطه سرمايه داري جهان رخ داده است. به تبع از اين جنبش مردمي آمريكا ، تحركات وسيعي در كشورهاي عضو اتحاديه اروپا به چشم مي خورد كه هر چند وقت يكبار شاهد بارقه هايي از آن هستيم . اعتصابات و كنار گذاشتن فعاليتهاي روزانه توسط مردم آن كشورها نشان از بن بست سودجويي سران اين دول مي باشد كه كم شدن محبوبيت آنها از كوچكترين آثار آن است.

« در آن زمانى كه اين انقلاب عظيم پيش نيامده بود و اين ملت اين طور رها و آزاد و بانشاط و پرتوان وارد صحنه نشده بود، خيلى از كشورهايى كه امروز فرياد اسلام‏خواهى بلند كرده‏اند، فرياد دشمنى با امريكا بلند كرده‏اند و از دخالتهاى امريكا در كشورشان بيزار شده‏اند، اين طور نبودند؛ سرهايشان را پايين انداخته بودند و زندگى مى‏كردند! اگر يك‏وقت هم روشن‏فكر و عالمى در ميان آن‏ها پيدا مى‏شد و به آن‏ها يك‏كلمه حرفى مى‏زد، مى‏گفتند: آقا نمى‏شود، فايده‏اى ندارد؛ مگر مى‏شود از زير سلطه‏ى امريكا كسى خودش را نجات دهد؟ مى‏گفتند نمى‏شود؛ مأيوس بودند. انقلاب‏ اسلامى‏ ايران‏ اين ابر يأس را از افق زندگى و ديد ملتها زدود؛ بسيارى از ملتها بيدار و اميدوار شدند و جوانان به سمت اسلام گرايش پيدا كردند»(29)

 

فرازماني بودن انقلاب ايران

سالهاي متمادي در ايران قبل از انقلاب نارضايتي مردمي نسبت به نظام حاكم وجود داشت اما بواسطه اين تفكر كه «ما نمي توانيم وضعيت موجود را تغيير دهيم»، حالت سكوت و پذيرش جبري اين جريان در توده مردم حكمفرما بود. اما آن عده كه بهيچ عنوان نمي توانستند وضعيت موجود را تحمل كنند با توجه به تعليمات ديني و به رهبري حضرت امام خميني دست به تحركات مخالفت آميز با رژيم شاه زدند . اين هدايت و رهبري كم كم به شكل يك باور همگاني

درآمد تا سبب شود همه در اين حركت عظيم حضور داشته باشند. آنچه مورد نظر مي باشد ميزان بُرد اين تحول مردمي است . آيا محدود به مرزهاي ايران و فقط در سال 1357 مي باشد ؟ پاسخ اين پرسش در انقلابهاي خاورميانه داده شده است. رسانه هاي غربي وشرقي اذعان دارند كه الگوي اين اعتراضات و خشمهاي عمومي آن فعاليتهاي مردمي ايران اسلامي است كه در سالهاي انقلاب رخ داده است. مقام معظم رهبري در سخنراني در جمع اقشار مختلف مردم در سال 1368 مي فرمايند :

 «خيلى از كشورها را انسان مى‏تواند ببيند كه در آن‏ها حادثه و تحولى هم به وجود آمد، اما اين حادثه و تحول، يا در مرزهاى خود آن‏ها محدود شد و يا بُرد خيلى كمى داشت. انقلاب‏ اسلامى‏ ايران‏، بُرد زيادى داشت و هنوز دارد و در آينده هم خواهد داشت. دليل اصلى اين قضيه اين است كه انقلاب ما براى اسلام بود

تلفيق اعتراضات و تظاهرات مردمي با فرهنگ اسلام رنگ ابدي به آن بخشيده است؛ زيرا اسلام يك دين ابدي و تنها دين مقبول خدا مي باشد(30) لذا هر آنچه از دين برداشت شود رنگ ابديت خواهد پذيرفت. « از آنجا كه انقلاب‏ اسلامى‏ ايران‏ بر پايه‏ى شريعت اسلام ناب محمّدى (ص) استوار شده است، نمى‏تواند به مرز و مليت و قوميت خاصى محدود باشد.»(31) از شعارهايي كه مردم بر در و ديوار مي نوشتند مشخص مي شود كه آنچه در ذهن مردم معترض مي گذرد چيست ؛ هميشه قبل از «خميني رهبر» واژه « الله اكبر» بر زبان ها جاري بود و اين يعني پيش از آنكه رهبري يك جنبش مردمي معرفي شود، آرمان الهي و ديني آن مطرح مي شود.  

 


 

21 بيانات در سال 68 در جمع اقشار مختلف مردم

22 بيانات در سال 68 در جمع اقشار مختلف مردم

23 مقام معظم رهبري 13 آبان سال 77 در جمع دانشجويان و دانش آموزان

24 بيانات روز نيمه شعبان سال 71 در جمع مهمانان خارجي دهه فجر

25 صحيفه امام ج‏10ص485

26 مقام معظم رهبري بيانات سال 68 در جمع علما

27 مقام معظم رهبري بيانات روز ميلاد حضرت اميرالمومنين علي عليه السلام سال 69 در جمع كارگزاران نظام

28 بيانات سال 84 در جمع پرسنل نيروي هوايي

29 مقام معظم رهبري 13 آبان سال 1377 در جمع دانشجويان و دانش آموزان

30 «إِنَّ الدِّينَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلام‏»(آل عمران/19)

31 مقام معظم رهبري. بيانات سال 68 در جمع ائمه جماعت و روحانيون
١٢:٣٦ - 1391/04/25    /    شماره : ٣٣٣٩    /    تعداد نمایش : ٢٩٤خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :5917
کل بازديدها :17224405
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :337070