نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

علل پیروزی انقلاب اسلامی ایران(2)

علل پیروزی انقلاب اسلامی ایران(2)

الف- آغاز مرحله نوین انقلاب اسلامی
امام خمینی (رحمه الله علیه) در آستانه ماه رمضان به منظور بسیج نیروهای معنوی موجود و بالقوه­ای که ملت به پاخاسته ایران می­تواند از این ماه پر برکت به دست آورد، نخستین منشور انقلاب اسلامی را صادر کرد. در این پیام با تکیه بر هم­بستگی و وحدت کلمه، و این که مردم بارها ثابت کرده­اند رژیم در برابر اراده آنان نمی­تواند بایستد، تجلی این وحدت را همه پرسی بی­نظیر ملت در مخالفت سراسری با شاه معرفی کرد.

امام خمینی(رحمه الله علیه) در این منشور تاریخی بر هشت اصل مهم انقلاب اسلامی تأکید کرد که عناوین آن عبارت بودند از:
1. نهضت مقدس اسران که از سال 1342 آغاز شده، صددرصد اسلامی است و به رهبری روحانیت و پیشتیبانی ملت همچنان ادامه خواهد یافت.
2. آزادی­های الهام گرفته از استکبار، برای انحراف اذهان از مسیر اصلی حرکت، پی­ریزی شده و لازم است، گویندگان محترم و روحانیون معظم ایران شدیداً در افشای هر چه بیشتر جنایات رژیم در این ماه، در مساجد و مجامع اسلامی تلاش نمایند.
3. مهره­های جدیدی که رژیم برای اغفال ملت به صحنه آورده است، کسانی­اند که دیروز چاکر، و امروز در نقش مخالف خدمت می­کنند. ملت شریف باید هوشیار باشد که این مهره­های خطرناک، خود را در بین آنان جا نزنند.
4. ملت شریف و متعهد، ضمن اقدام به کسب آمار صحیح شهدا و رسیدگی به بازماندگان آنان و دلجویی برادرانه، سلام خمینی را که درسوگ آنان نشسته است، به همه آن­ها برسانند، و احتیاجات مادی کلیه مجروحان و آسیب دیدگان را هر چه زودتر برطرف کنند.
5. تاریخ این نهضت اسلامی قبل از آن که توسط فرصت­طلبان تحریف گردد، توسط نویسندگان متعهد تدوین شد.
6. حضرت امام جماعات محترم گویندگان معتقد به نهضت اسلامی را دعوت نمایند که روشن­گری مردم را بر عهده بگیرند، و از دعوت وعاظ السلاطین و اشخاصی که به نفع دستگاه جبار مطالبی را انتخاب می­کنند که ملت را از مسائل اصلی روز باز دارند، جداً احتراز نمایند.
7. گویندگان محترم در مجامع و مساجد وظیفه دارند مصائب وارده بر ملت را در این پنجاه سال سلطنت سیاه پهلوی خصوصاً در این چند ماه اخیر به سمع مردم برسانند.
8. مستعمین، گویندگان را در ذکر مسائل اسلامی و انسانی تشویق نمایند و از آنان بخواهند که جنایات و ستمگری­ها را بیان و تفسیر کنند.

با  این منشور، توطئه­های جدید رژیم که در حکومت نظامی و وعده انتخابات آزاد متجلی شده بود، خنثی شد و شرح و تفسیر جنایات پنجاه ساله سلطنت سیاه رضاخان و پسرش برفراز منبرها و در میان اجتماعاتی که به مناسبت­های مختلف تشکیل می­شد، رژیم را به شکست کامل واداشت و حاکمیت آن را جز در حوزه نیروهای مسلح، متزلزل ساخت.

ب- موج عظیم ضد شاهی:
با پیام امام خمینی(رحمه الله علیه) در روز اول ماه مبارک رمضان، دومین ضربه مهلک بر پیکر فرسوده رژیم پهلوی وارد آمد. این پیام که به مناسبت فاجعه قتل عام مردم مبارز اصفهان صادر شده بود، به ملت ایران هشدار داد:

تا حکومت این دودمان ستم پیشه برقراراست، فاجعه بدنبال فاجعه، و مصیبت پشت سر مصائب، و حادثه بدنبال حوادث عظیم، ادامه خواهد داشت. امروز ملت شجاع و به پاخاسته ایران شاهد موج عظیم ضد شاهی ... می­باشد. امروز مرگ بر شاه ملی شده و تا برچیده شدن دستگاه ظلم، و انقراض دودمان جنایتکار پهلوی ادامه دارد.

ج-پیام امام خمینی(رحمه الله علیه) به نیروهای مسلح:
امام(رحمه الله علیه) در پیام هشتم ماه رمضان با اشاره به قتل عام­های پی در پی در شهرهای گوناگون، بر این گفته شاه« درصورتی که من رفتنی باشم، ایران را با خاک یکسان می­سازم و می­روم» تکیه کرد و گفت:
مردم مسلمان ایران تمام بدبختی­های خود و کشور خود را از شاه می­داند و دست از مقاومت نخواهد کشید تا پیروز شوند و استقلال و آزادی خود را به دست آورند. بگذار عبادت­های ما در این ماه مبارک، به خون بکشند و ببندند. مسلمین با عبادت بزرگتر، ماه شریف را می­گذرانند. ارتش ایران و صاحب منصبان محترم بدانند که جنایات و قتل عام­هایی که شاه به آنان تحمیل می­کند، حاصلی جز بدنامی و ننگ برای آنان ندارد.

د-شکست دولت آشتی ملی:
حادثه دلخراش سینما رکس آبادان در سال 1357 که منجر به سوختن صدها نفرگردید که خوزستان بند کشیده شده را بر بدنه انقلاب اسلامی وصل کرد و به راهپیمایی بزرگ 21 رمضان منجر شد، بلکه به سقوط دولت آموزگار انجامید و رژیم به آخرین مهره خود که بارها برای نجات از او استفاده کرده بود، متوسل شد و این­گونه بود که شریف امامی با شعار دولت آشتی ملی، به صحنه آمد تا کشوری را که انقلاب اسلامی سراسر آن را فراگرفته بود، آرام سازد، امام همان گونه که امام در پیام­های خود گفته بود، زمان برای آشتی، دیر شده بود.

شریف امامی به کمک علی امینی با گسترش این دیدگاه که روحانیت جز احترام چیز دیگری نمی­طلبد و دولت­های گذشته با بی­توجهی به این نکته موجب رنجیدگی امام خمینی (رحمه الله علیه) شده و این آتش را روشن کرده­اند، سعی کرد به این سوء تفاهم پایان دهد، اما گوشی برای شنیدن این حرف­ها نیافت و نماز با شکوه عید فطر تهران در 13 شهریور 1357، و راهپیمایی بزرگ بعد از آن، شکست مفتضحانه دولت آشتی ملی را آشکار کرد. از آن پس، روز به روز بر نمایش قدرت مردم و گسترش انقلاب اسلامی افزوده شد و مردم که تحولات درون رژیم را به معنای عقب نشینی آن تفسیر می­کردند، جسورتر از گذشته، قلمروهای جدیدتری را در صحنه سیاسی کشور به تصرف در آوردند.

ه- کشتار جمعه سیاه و بازتاب آن:
دولت آشتی ملی شریف امامی بیش از پانزده روز نتوانست به وعده­های خود وفادار بماند. سرانجام در 17 شهریور، چنان کشتاری در میدان ژاله به راه انداخت که نمایش فیلم پنجاه دقیقه­ای آن در سینماهای اروپا و آمریکا، دنیا را در شگفتی و تأثر فرو برد.

و- حمایت شرق و غرب از رژیم پهلوی رو به نابودی:
با فرا رسیدن چهارم آبان، روزی که رژیم شاه با تلاش بسیار جشن تولد شاه را همه ساله در آن روز بر دانش­آموزان و مردم تحمیل کرده بود، اعتصاب و نفرت عمومی در سراسر کشور علیه خاندان پهلوی شکل گرفت. با این حال استکبار شرق و غرب که منافع خود را در بقای رژیم می­دیدند، از او حمایت کردند، در همین راستا کارتر، برژتف و دیگر سران کشورهای غربی و شرقی، روز تولد شاه را تبریک گفتند و به خاطر حوادث ناگوار اخیر کشور، او را دل­داری دادند.

ز- حکومت نظامی:
هفته همبستگی دانش­آموزان و دانشجویان، در 13 آبان 1357 در دانشگاه تهران، به شکل وحشیانه­ای به خاک و خون کشیده شد. این تظاهرات و درگیری که تا ده شب ادامه یافت، به خیابان­های اطراف دانشگاه کشیده شد و دانشجویان با تقدیم 65 کشته و صدها زخمی، روز افتخارآفرینی را پشت سرگذاشتند.

هم­بستگی مردم با دانشگاه، عمق وحدت نیروهای مبارز را در جریان انقلاب اسلامی، به طور بی­سابقه­ای به نمایش گذاشت. ایادی رژیم پهلوی برای آماده کردن شرایط حکومت نظامی در نقاط مختلف تهران، آتش سوزی­های مصنوعی به وجود آوردند و کوشیدند به این وسیله اسباب اعلام وضع غیرعادی را فراهم آورند.

محمدرضا پهلوی در نطقی اعلام کرد: صدای انقلاب را شنیده و از گذشته پشیمان است. او قول داد گذشته را جبران کند و اعلام کرد: در چنین شرایطی ناگزیر است دولت موقت نظامی تشکیل دهد.

ک-راهپیمایی سرنوشت ­ساز تاسوعا و عاشورا:
جامعه روحانیت مبارز تهران از مردم خواست، با وجود حکومت نظامی دسته­های عزاداری را در روز تاسوعا به شکل راهپیمایی عظیم و با شعارهای ضد رژیم برگزار کنند.
این راهپیمایی میلیونی تاسوعا و عاشورا در سراسر کشور ضربه سرنوشت سازی بود که کالبد رژیم را حتی از حاکمیت ظاهری تهی کرد و آخرین پایگاه رژیم پهلوی را از اختیار او خارج ساخت.

ل-گرایش محمدرضا پهلوی به مخالفان گذشته:
شاه که دولت ازهاری را خلع سلاح می­دید، برای خروج از بن­بست، دست به دامن ملی­گراها زد و پس از بررسی مهره­ها، شاهپور بختیار را که زمانی از اعضای جبهه ملی بود، برای اجرای سیاست عقب­نشینی تاکتیکی در برابر انقلاب اسلامی برگزید. بنا به تقاضای بختیاری در سیزدهم دی ماه 1357، نخست مجلس به وی رأی اعتماد داد، سپس شاه فرمان نخست وزیری را به نام وی صادر کرد. روی کار آمدن بختیار، هم زمان با کشتار صحیح مردم مشهد و حمله تانک­ها و زره­پوش­ها به اجتماعات مردمی و به مسلسل بستن بارگاه مقدس امام رضا(علیه السلام) و فتوای صریح امام خمینی(رحمه الله علیه) مبنی بر وجوب قیام برای ساقط کردن دستگاه پهلوی، شکست دولت بختیار از همان ابتدا نشان داد و جنایاتی که در دوران کوتاه زمامداری غیر قانونی بختیار رخ داد، او را از سطح یک شخصیت سیاسی ورشکسته به یک مهره جنایت پیشه رژیم تزلزل داد.

م-فرار شاه:
انتشار خبر رفتن شاه در جراید روز 26 دی ماه 1357 با موجی از ناباوری و شادی همراه شد. با رفتن شاه، پرچم­های الله اکبر به جای مجسمه­های خرد شده شاه نصب شد.

ن- بازگشت امام خمینی به ایران:
سرانجام، رهبر انقلاب اسلامی در روز 12 بهمن 1357 بعد از پانزده سال تبعید به ایران بازگشت مردمی که در شهرستان و از طریق تلویزیون ورود امام (رحمه الله علیه) را تماشا می­کردند، با قطع عمدی برق از سوی عوامل رژیم به خیابانها ریختند و دست به تظاهرات زدند.

ح-تشکیل دولت موقت:
روز هفدهم بهمن 1357 مهندس بازرگان طی فرمانی از سوی امام خمینی(رحمه الله علیه) مأمور تشکیل دولت موقت شد. امام، در عین حال از مردم خواست با تظاهرات آرام و مطبوعات نظر خود را درباره دولت موقت اعلام نمود. و به دنبال آن راهپیمایی بزرگی در 19 بهمن برگزار گردید که ضربه­های نهایی را به حکومت پهلوی زد.

ط- پیروزی انقلاب اسلامی:
سقوط مراکز نظامی و انتظامی، در هم شکسته شدن لشکر گارد، دستگیری عده­ای از سران رژیم توسط مردم، اعلام بی­طرفی ارتش از سوی شوراهای ارتش و مسلح شدن مردم، حامیان بختیار را خلع سلاح کرد. با این حال سرتیپ رحیمی فرماندار نظامی تهران که هنوز در حال و هوای بازگشت شاه به سر می­برد، روز بیست و یکم بهمن اعلام حکومت نظامی کرد. بنابر اظهارات رئیس پلیس تهران وی در فکر کودتا و راه اندازی حمام خون بود. او شب 22 بهمن را برای اجرای این توطئه شوم انتخاب کرده بود. امام (رحمه الله علیه) در برابر این توطئه، بی­درنگ اعلامیه صادر و حکومت نظامی را خدعه و خلاف شرع اعلام کرد و از مردم خواست به مقررات منع عبور و مرور توجه نکنند. به دنبال این اعلامیه مردم به خیابانها ریختند و حکومت نظامی را شکستند. آنان در ساعت چهار و نیم بعدازظهر روز بیست و یکم به سوی اقامتگاه امام سرازیر شدند، آن شب بسیاری از مردم تهران در پشت سنگرها ماندند و در برابر بازمانده­های نیروهای مسلح فرماندار نظامی تهران به دفاع مسلحانه پرداختند. سرانجام روز سرنوشت­ساز فرا رسید و نظام پوسیده ستم­شاهی در 22 بهمن 1357 فروریخت و مبارزه پانزده ساله ملت مسلمان ایران به رهبری امام خمینی(رحمه الله علیه) به ثمر رسید.


منابع

1-انقلاب اسلامی(علل، مسائل و نظام سیاسی)، عباسعلی عمید زنجانی، ص 211.


١١:٣٢ - 1392/11/16    /    شماره : ٢٦٩٣٠    /    تعداد نمایش : ١٤٠٤خروج

   مطالب مرتبط
 علل پیروزی انقلاب اسلامی ایران (1) (خبر)
 عوامل پیروزی انقلاب اسلامی (خبر)
 نقش شهدا در پیروزی انقلاب اسلامی برای مردم بازگو شود (خبر)
 سیر مبارزات تاریخی امام و پیروزی انقلاب اسلامی (خبر)
 عوامل پیروزی انقلاب اسلامی در كلام امام خمینی(ره) (2) (خبر)
 عوامل پیروزی انقلاب اسلامی در كلام امام خمینی(ره) (1) (خبر)
 خاطرات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از روزهای پیروزی انقلاب (خبر)
 نقش جوانان در پیروزی انقلاب اسلامی (2) (خبر)
 نقش جوانان در پیروزی انقلاب اسلامی (1) (خبر)
 دین مداری و استقلال(علل انقلاب اسلامی) (خبر)
 عوامل پیروزی انقلاب اسلامی ایران (خبر)
بازدیدها
امروز :11809
کل بازديدها :17250266
بازديدکنندگان آنلاين :15
بازديدازاین صفحه :337754