نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

بسیج و بیداری اسلامی

تشکیل بسیج مستضعفین در سال های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی و مقارن با جنگ تحمیلی جهت تامین اهدافی از نظام اسلامی بود که جز در سایه اقدامات جهادی و خودجوش میسر نبود.به عبارت دیگر اهداف نهفته در انقلاب اسلامی از سوی امام روح الله آن چنان متعالی و بلند مطرح گردید که پیگیری آن از طریق ساز و کار های اداری و رسمی موجود امری ناممکن به نظر می رسید و باید اذعان داشت که همان اهداف متعالی زمینه ساز بیداری اسلامی در سراسر عالم گردید.
بدین ترتیب بود که تشکیلات و نهادهایی چون جهاد سازندگی، نهضت سواد آموزی، بسیج مستضعفین و... پا به عرصه گذاشت تا خلاهای موجود را با تکیه بر قدرت نرم و گسترده توده مسلمانان جبران نماید.
حضرت امام به عنوان بنیانگذار و رهبر انقلاب اسلامی در مهم ترین پیام ها و نامه های خود در تبیین اهداف نظام اسلامی تصریح نمودند.ایشان در جایی فرموده اند
«البته ما اين واقعيت و حقيقت را در سياست خارجى و بين الملل اسلامیمان بارها اعلام نموده‏ ايم كه در صدد گسترش نفوذ اسلام در جهان و كم كردن سلطه جهانخواران بوده و هستيم».
 
ما مظلومين هميشه تاريخ، محرومان و پابرهنگانيم. ما غير از خدا كسى را نداريم. و اگر هزار بار قطعه قطعه شويم، دست از مبارزه با ظالم بر نمى‏داريم. ما تصميم داريم پرچم «لا اله الّا اللَّه» را بر قلل رفيع كرامت و بزرگوارى به اهتزاز درآوريم. وظيفه اوليه ما و انقلاب اسلامى ماست كه در سراسر جهان صلا زنيم كه‏ اى خواب رفتگان! اى غفلت زدگان! بيدار شويد و به اطراف خود نگاه كنيد كه در كنار لانه‏ هاى گرگ منزل گرفته‏ ايد. برخيزيد كه اينجا جاى خواب نيست! ما درصدد خشكانيدن ريشه‏ هاى فاسد صهيونيزم، سرمايه دارى و كمونيزم در جهان هستيم. ما تصميم گرفته‏ ايم، به لطف و عنايت خداوند بزرگ، نظامهايى را كه بر اين سه پايه استوار گرديده‏ اند نابود كنيم؛ و نظام اسلام رسول اللَّه- صلى اللَّه عليه و آله و سلم- را در جهان استكبار ترويج نماييم. و دير يا زود ملتهاى دربند شاهد آن خواهند بود....»
حال سوال اصلی این است که جایگاه و کار ویژه بسیج(در اصناف و اقشار مختلف آن) در تامین یکی از اصلی ترین اهداف انقلاب اسلامی که همان صدور انقلاب و بیداری اسلامی می باشد چیست؟
 
1 - فلسفه تشکیل بسیج و ادامه آن پس از جنگ تحمیلی
این نهاد مقدس در سال های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی در وهله اول جهت پشتیبانی و تامین نیروی های لازم جهت شرکت در جنگ بوجود آمد و پس از به پایان رسیدن جنگ تحمیلی نیز با پیگیری اهداف جدید به حیات خود ادامه داد. نکته قابل توجه این است که یکی از ماموریت های بسیج از همان ابتدای کار مقابله با دشمن خارجی انقلاب اسلامی و راس آن ایالات متحده بود؛ حضرت امام در نخستین روزهای تشکیل بسیج مستضعفین در تبیین این وظیفه فرمودند:
 
« شما غافلید كه الان با امریكا كه مجهز به همه جهاز های درجه اول دنیاست یعنی یك قوه ای است كه در دنیا مقابل ندارد روبرو هستید، اما ما مجهزیم به یك قدرت بالاتر از او و آن توجه به خدا و به اسلام است ولی نباید فراموش كنیم ما مواجهیم با یك چنین قدرت بزرگ كه علاوه بر قدرت تسلیحاتی، قدرت های بزرگ شیطانی هم دارد »
 
بنابر این یکی از فلسفه های وجودی بسیج مقابله با دشمنان خارجی اسلام معرفی شده است.
 
2 - تعلق بسیج به جهان اسلام
نکته دیگری که نباید از آن غافل شد این است که محدوده جغرافیایی فعالیت بسیج تنها در حوزه مرزهای جمهوری اسلامی تعریف نشده است بلکه کل جهان اسلام – و با نگاهی دقیق تر تمام جهان- قلمرو پیشروی و پیگیری مطالبات اسلامی برای تشکیلات بسیج به شمار می آید و محدود نمودن آن در مرزهای جمهوری اسلامی خیانتی بزرگ به اسلام و انقلاب اسلامی است. مقام معظم رهبری در تعریف حوزه جفرافیایی فعالیت بسیج فرمودند:
 
« بسیج برای نهضت های آزادی بخش در جهان مثل فلسطین و لبنان نقش الگو دارد. برای بیداری جوانان دانشجو در سرتاسر دنیای اسلام ،این الگو گیری از بسیج است . آن كسي كه برايش آينده اين كشور و اين ملت و آينده دنياي اسلام يك هدف بزرگ محسوب مي شود، آن كسي كه از رنج هاي ملت فلسطين دلش خون است ... آن كسي كه مايل است بيش از يك ميليارد مسلمان دنيا قدرت عجيبي را تشكيل بدهند كه بشريت را به سمت كمال هدايت كنند و خودشان در قله كمال قرار بگيرند، آن كسي كه اين احساسات و اين دركها را دارد و حاضر است در اين راه قدمي بردارد او بسيجي است»
 
این در حالی است که حضرت امام (ره) نیز بسیج تشکیل شده در ایران را الگویی واحد و همه گیر برای مسلمانان و مستضعفین عالم معرفی کرده و فرموده اند:« ارتش ميليونى و بسيج عمومى كه با سازماندهى خود ملت مجهز مى‏ شوند، آماده فداكارى در راه اسلام و كشور است. من اميدوارم كه اين بسيج عمومى اسلامى، الگو براى تمام مستضعفين جهان و ملتهاى مسلمان عالم باشد، و قرن پانزدهم قرن شكستن بتهاى بزرگ و جايگزينى اسلام و توحيد به جاى شرك و زندقه و عدل و داد به جاى ستمگرى و بيدادگرى و قرن انسانهاى متعهد به جاى آدمخواران بى‏ فرهنگ باشد»
 
علاوه بر این ایشان با درایت خاص خود تنها راه رهایی اسلام و کشورها از گزند استعمارگران و دشمنان را ترویج تفکر بسیجی دانسته اند.« من مجدداً به همه ملت بزرگوار ايران و مسئولين عرض مى‏كنم چه در جنگ و چه در صلح بزرگترين ساده انديشى اين است كه تصور كنيم جهانخواران خصوصاً امريكا و شوروى‏ از ما و اسلام عزيز دست برداشته‏ اند؛ لحظه‏اى نبايد از كيد دشمنان غافل بمانيم. در نهاد و سرشت امريكا و شوروى كينه و دشمنى با اسلام ناب محمدى- صلى اللَّه عليه و آله و سلم- موج مى‏زند... خلاصه كلام، اگر بر كشورى نواى دلنشين تفكر بسيجى طنين انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گرديد و الّا هر لحظه بايد منتظر حادثه ماند».
 
3 - تشکیل حکومت جهانی اسلام؛ بزرگترین وظیفه بسیج
علاوه بر مطالب یاد شده که شاید در نگاه اول تنها به کلی گویی و ارائه تعاریف اصلی از سوی بنیانگذار این نهاد را می رساند، حضرت امام بر اساس دیدگاه خود مبنی بر جهان شمول بودن حکومت اسلام و اهداف عالیه آن، صریحا به یکی از مهمترین وظایف بسیج اشاره نمودند؛ ایشان در آخرین پیام خود در هفته بسیج(پیام تشکیل بسیج دانشجویی و طلاب) در این باره فرمودند:
 
« حوزه علميه و دانشگاه بايد چهارچوبهاى اصيل اسلام ناب محمدى را در اختيار تمامى اعضاى بسيج قرار دهند. بايد بسيجيان جهان اسلام در فكر ايجاد حكومت بزرگ اسلامى باشند و اين شدنى است، چرا كه بسيج تنها منحصر به ايران اسلامى نيست، بايد هسته‏ هاى مقاومت را در تمامى جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ايستاد.»
 
با توجه به مطالبی که از نظر گذشت بسیج مستضعفین با تکیه بر فلسفه وجودی خود از یک سو و از سوی دیگر با توجه به حوزه جغرافیای فعالیت و وظایف خاص، باید بیشترین سهم را در بیداری اسلامی به خود اختصاص دهد.
 
تشکیلات بسیج با در اختیار داشتن بزرگترین شبکه اجتماعی در همه اقشار و صنوف کشور(مساجد، محلات، دانشگاه ها، حوزه های علمیه و ادارات) و با تکیه بر قدرت معنوی خود بدون شک از قدرت نرمی برخوردار است که با مدیرت و خلاقیت لازم می تواند پدیدآورنده بزرگترین تحولات نه تنها در بیداری اسلامی بلکه در پیچ تاریخی فعلی برای همه جهانیان باشد؛ تجربه ای که در سال های جنگ تحمیلی با اعتماد به نیروی جوان و خلاق بسیج، دنیا را شگفت زده نمود که باکری ها، همت ها، باقری ها و متوسلیان ها نمونه هایی از آن بودند.
 
 


١٦:١٤ - 1392/08/25    /    شماره : ٢٢٥٠١    /    تعداد نمایش : ٧٤٩خروج

   مطالب مرتبط
 نشست علمی بیداری اسلامی برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز به کار همایش بین‌المللی بیداری اسلامی (خبر)
 رئیس اداره تبلیغات اسلامی قنوات در حوزه بسیج (خبر)
 بیانیه تبلیغات اسلامی قم به مناسبت هفته بسیج (خبر)
 گرامیداشت هفته بسیج در تبلیغات اسلامی قم (خبر)
 برنامه های اداره تبلیغات اسلامی قنوات در هفته بسیج (خبر)
 بسیجی، پیر میدان دار عشق (خبر)
 امام خمینی(ره) و بیداری اسلامی (خبر)
 بیداری اسلامی واحياي هويت ايماني توسط امام خمینی (خبر)
 دو راهکار برای جلوگیری از سردرگمی انقلاب های منطقه (خبر)
 بیداری اسلامی (9) (خبر)
بازدیدها
امروز :1320
کل بازديدها :17261414
بازديدکنندگان آنلاين :6
بازديدازاین صفحه :337959