نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

انقلاب اسلامی و انقلاب نیكاراگوئه (2)

2. به زنان در امور سیاسی و اداره كشور بها داده شد، تا آنجا كه آن‌ها حتی به شورای رهبری و وزارت خانه‌ها هم راه یافتند.
دولت انقلابی دانیل اورتگا تحت فشار و تحریم دولت ریگان قرار داشت و با خزانه ای تهی، آن را با انتظارات فزاینده مردم در قالب رفاه جویی و برابری مواجه ساخت. به دلیل آنكه اقتصاد نیكاراگوئه مبتنی بر صادرات است، آمریكا دولت انقلابی را با تحریم رو به رو كرد كه در این زمینه، فشار زیادی به دولت انقلابی و تازه تأسیس وارد آمد.
امپراتور سوموزا، كه به آمریكا و سپس «گواتمالا» گریخته بود، یك سال پس از انقلاب، كشته شد. «كنتراها» (UNO) به عنوان جبهه مخالف دولت انقلابی و حامیان سوموزا، با حمایت نظامی و مالی ایالات متحده به عملیات تخریبی و ایجاد نا امنی و اغتشاش دست زدند تا زمینه سقوط دولت را فراهم آورند. پس از انقلاب، علی رغم اینكه 93 درصد جمعیت كشور پیرو مذهب مسیحیت كاتولیك بودند، قانون اساسی جدید تصویب شد و در آن، آزادی مذهب به رسمیت شناخته شد. دولت انقلابی، كه در حال بازسازی ویرانی‌های حكومت سوموزایی و پرداخت بدهی‌های بر جای مانده از حكومت سابق بود، با فشار دیپلماتیك از سوی كشورهای غربی و فشار نظامی از سوی نیروهای شورشی تحت حمایت آمریكا (كنتراها) مواجه بود تا اقدام به برگزاری انتخابات (در سال 1984) نماید. هرچند انقلابیان در انتخابات پیروز شدند، اما این انتخابات به میل و رغبت اولیه دولت انقلابی انجام نشد، بلكه بیشتر تحت فشار ایالات متحده صورت گرفت. موفقیت آمریكا در برگزاری اصل انتخابات، آن‌ها را امیدوار كرد و به فشار بر انقلابیان و حمایت از كنتراها ادامه داد تا اینكه زمینه انتخابات 1990 را فراهم آورد. در سال 1989 متعاقب اجلاس رؤسای جمهور آمریكای مركزی در «السالوادور»، توافق شد كه برنامه ـ به اصطلاح ـ «اصلاح (!) انتخاباتی» در نیكاراگوئه اجرا شود كه طی آن، به گروه‌های مخالف اجاره راه یابی به انتخابات 1990 را می داد.
برنامه انتخاباتی جبهه مخالف با نامزدی خانم چامورو به این صورت بود:
1. گسترش اقتصاد بازار آزاد؛
2. گسترش آزادی‌های اجتماعی و آزادی اتحادیه‌های تجاری؛
3. تجدیدنظر مجدّد در قانون اساسی؛
4. لغو خدمت وظیفه اجباری؛
5. كاهش نیروهای نظامی و عفو زندانیان سیاسی.
كارتر، رئیس جمهور آمریكا، برای نظارت بر انتخابات وارد نیكاراگوئه شد و با تلاش خود، توانست دولت انقلابی را قانع كند كه پنجاه تن از رهبران شورشیان به كشور بازگردند. حتی به شورشیان فرصت استفاده مساوی از رادیو و تلویزیون برای تبلیغات و ارائه برنامه‌های انتخاباتی داده شد.
انتخابات در 25 فوریه 1990 برگزار شد و چامورو رئیس جمهور شد و دولت انقلابی پس از یك دهه رویارویی با مشكلات و فشارهای داخلی و خارجی، مجبور به واگذاری حكومت به جبهه مخالف شد و رسماً شكست را پذیرفت.
ب. ایران
پس از 22 بهمن 1357 بود كه دولت موقّت به دستور امام راحل(قدس سره)اداره كشور را به دست گرفت تا زمینه قانونی ثبات و ایجاد نهادهای قانونی را فراهم سازد. از فردای روز پیروزی انقلاب، فعالیت دشمن، بخصوص آمریكا، برای فشار بر دولت انقلابی آغاز شد. ترور شخصیت‌های سیاسی و انقلابی در سال 1360، كه اوج فعالیت گروه‌های ضد انقلاب، بخصوص منافقین بود، از جمله وقایع دردناكی بود كه انقلاب نوپای اسلامی را به خود مشغول كرد. حضرت امام با تدبیر و آینده نگری، پایه‌های حكومت اسلامی را در میان دل‌های مردم مستقر كرده بود. از این رو، در اولین اقدام، در 12 فروردین 1358، همه پرسی نظام جمهوری اسلامی صورت گرفت كه بیش از 98 درصد مردم به آن پاسخ «آری» دادند. تنها یك ماه پس از این حادثه پرخیر و بركت بود كه انقلاب، متفكر بزرگ و اندیشمند اسلام شناس و آگاه به مسائل روز، یعنی شهید مطهری، را در 12 اردیبهشت 1358 از دست داد. در سال 1359 و درست در 31 شهریور ماه جنگ تحمیلی علیه ایران از سوی عراق و با حمایت آمریكا آغاز شد. امام راحل با اطمینان خاطر از آینده انقلاب و با آرامش تمام، فرمودند: «یك دزدی سنگی انداخته و فرار كرده»[1] و باید پاسخ داد. از این رو، امام به راحتی توانست علی رغم وجود تحریم‌ها و فعالیت منافقین در ایجاد شورش و اغتشاش و ترور انسان‌های بی گناه، جنگ را اداره كند. در سال 1368 حضرت امام(قدس سره)به ملكوت اعلا پیوست، ولی سكّان كشتی انقلاب در دست شاگرد خلف او یعنی رهبر معظّم انقلاب، قرار گرفت و آن را تا به امروز به خوبی هدایت كرده است. ایران پس از انقلاب، فشارهایی متحمّل شده كه كمتر انقلاب و نهضت استقلال طلبانه ای در عالم، آن را به خود دیده است.
3. آسیب شناسی انقلاب
الف. علل شكست انقلاب نیكاراگوئه / رمز تداوم انقلاب اسلامی
اساساً چه شد كه انقلاب نیكاراگوئه پس از گذشت یك دهه، با شكست مواجه شد، ولی انقلاب اسلامی ایران هنوز تداوم دارد و به یاری خداوند و پشتیبانی ملت تا ظهور حضرت مهدی (عج) ـ ان شاءاللّه ـ ادامه خواهد داشت؟ لازم به یادآوری است كه انقلابیان نیكاراگوئه با شورش‌ها و اغتشاشات و كارشكنی‌های كنتراها مواجه بودند، اما به هر حال، دولت انقلابی با حمایت عمومی مردم بر سر كار آمده بود و به طور طبیعی به حیات خود ادامه می داد. انقلاب مزبور با كودتا مواجه نشد تا سرنگون شود، بلكه با دست خود، خود را به مسلخ انتخاباتی برد كه هرچند برگزاری آزادانه و بی طرفانه آن برای كشور انقلابی، افتخار محسوب می شد، اما از جنبه توطئه بودن آن غفلت شد و طعم تلخ شكست را به مذاق انقلابیان چشاند. اما انقلاب اسلامی ایران، حتی با كودتا و تهاجم نظامی آمریكا و واقعه طبس مواجه شد، چه برسد به تحریم اقتصادی و جنگ فرسایشی هشت ساله. اما همچنان با یاری خداوند و تدبیر و دوراندیشی امام راحل(قدس سره)و مقام معظّم رهبری و مسئولان دلسوز و حمایت به موقع مردم، از هر امتحان و فتنه و توطئه ای سرافراز بیرون آمده است. در این بخش، به بررسی تطبیقی علل شكست انقلاب نیكاراگوئه و تداوم انقلاب اسلامی پرداخته می شود.
اولین نكته حایز اهمیت در انقلاب اسلامی ایران، رهبری روحانیت آگاه، بخصوص رهبری بی عیب و نقص حضرت امام(قدس سره)بود. به قول حضرت امام، «اگر غیر روحانیت خصوصاً لیبرال‌ها و روشن فكران غرب زده، رهبری این نهضت را به دست داشتند معلوم نبود ایران الان در دامان شرق افتاده بود یا گرفتار غرب بود.» امام از پایگاه دین با مردم مواجه شد و با آنان سخن گفت. از این رو، به عنوان یك مرجع دینی و رهبر سیاسی، به طور همزمان توانست بر «دل‌های آن‌ها حكومت كند نه بر ابدان آن ها.»[2]
دانیل اورتگا، رهبر ساندنیست ها، هرچند در جریان نهضت خود علیه حكومت خودكامه سوموزایی توانسته بود جایگاه مردمی بیاید، اما پس از پیروزی انقلاب، به دلایلی ـ كه ذكر خواهند شد ـ از مردم و توده‌های انقلابی جدا شد و موقعیت خود را از دست داد. از این رو، در انتخابات سال 1990 رأی نیاورد. اما امام خمینی(قدس سره)اگر با استقبال میلیونی در 12 بهمن 1357 به ایران بازگشت با وداع میلیونی در خرداد 1368 رو به حق شتافت. حمایت از امام و خط او در قالب حمایت از رهبری معظّم انقلاب و اصول بنیادین نظام و حفظ اصل نظام همچنان ادامه دارد.
در نیكاراگوئه پس از انقلاب، بسیاری از كسانی كه در دوران سوموزایی در رأس قدرت بودند، باز در پست‌های رهبری انقلاب حضور داشتند و پست‌های دولتی را در دولت انقلابی همچنان متكفّل بودند و این نقطه منفی در تاكتیك سیاسی رهبران انقلاب بود. اما در ایران اسلامی پس از انقلاب، تمام كسانی كه به ملت خیانت كرده و دست به جنایت زده بودند، با قهر انقلابی ملت رو به رو شدند و آن‌ها كه باید مجازات می شدند به جای پست و مقام گرفتن، زندانی و حتی اعدام گردیدند.
پس از انقلاب نیكاراگوئه، با آنكه اكثریت مردم مسیحی بودند، اما در قانون اساسی جدید، آزادی مذهبی به رسمیت شناخته شد، در حالی كه شایسته بود دین رسمی در كشور همان «مسیحیت» باشد. در ایران طبق قانون اساسی، كه به تأیید خود مردم رسیده و بند بند آن، ماه‌ها در روزنامه‌ها به بحث گذاشته شد، دین رسمی، «اسلام» و مذهب رسمی، «شیعه اثنا عشری» است؛ زیرا اكثریت مردم بر آن مرامند. پس خواسته اكثریت، كه به حق هم هست، لحاظ گردید.
پس از انقلاب در نیكاراگوئه و با وجود تلاش‌های گسترده دولت مردان انقلابی در حمایت از مردم، آن‌ها مورد غفلت حاكمان انقلابی قرار گرفتند و از این رو، پشتوانه اصلی انقلاب، یعنی مردم، پس از یك دهه از انقلاب جدا شدند؛ چنان كه در گردهمایی چند روز قبل از انتخابات 1990 كه از سوی ساندنیست‌های انقلابی در شهر «ماناگوا» ترتیب یافته بود و به رغم آنكه قریب نیم میلیون نفر در آن شركت كردند و نمایشی از قدرت انقلاب بود، اما باز هم به دولت و نامزد خود در انتخابات 1990 رأی ندادند؛ چون از آنان ناامید شده و آنان را در جهت اهداف و خواسته‌های خود نمی دیدند كه به خاطرشان انقلاب كرده بودند. هرچند پس از انقلاب نیكاراگوئه اقداماتی انقلابی در راه ریشه كنی بی سوادی و رسیدگی به محرومان صورت گرفتتد، اما این قبیل تلاش ها، تداوم نیافتند.
اما در ایران اسلامی و باز هم با تدبیر پیامبرگونه امام راحل(قدس سره)، كه ناشی از مدد و الهام غیبی بود، نهادهای انقلابی در كنار نهادهای رسمی به فعالیت پرداختند تا با كمبودها مقابله كنند و به داد مردم محروم و ستم دیده برسند.


[1]. امام خمینی، صحیفه نور، ج 13، ص 223.
[2]. همان، ج 14، ص 179.

سيد مهدي سيديان - مجلة معرفت، ش 98، ص76-82


٠٨:١٤ - 1392/06/26    /    شماره : ١٦٩٦٥    /    تعداد نمایش : ٥٢١خروج

   مطالب مرتبط
 علل پیروزی انقلاب اسلامی ایران(2) (خبر)
 رابطه امام خمینی و مردم در انقلاب اسلامی (2) (خبر)
 ماهیت و ویژگی انقلاب اسلامی در كلام امام خمینی(ره) (2) (خبر)
 نقش زنان در انقلاب اسلامی در کلام امام خمینی (ره) (2) (خبر)
 انقلاب اسلامی و زمینه سازی ظهور (2) (خبر)
 آثار و نتایج انقلاب اسلامی در كلام امام خمینی (ره) (2) (خبر)
 امام خمینی(ره) و جنبشهای اسلامی معاصر (2) (خبر)
 امام خمینی و اندیشه های بنیادین انقلاب اسلامی(2) (خبر)
 امام خمینی و انقلاب اسلامی در بیان جهان معاصر (2) (خبر)
 عوامل پیروزی انقلاب اسلامی در كلام امام خمینی(ره) (2) (خبر)
 مقایسه انقلاب اسلامی با انقلاب های بزرگ جهان (2) (خبر)
بازدیدها
امروز :8337
کل بازديدها :17647286
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :347765