نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

انقلاب اسلامی و زمینه‎سازی ظهور (1)

از منظر امام (ره) و مقام معظم رهبری
در بسیاری از آیات و روایات داریم كه در آخر الزمان اهل حق و اهل باطل به سرحد خود می‎رسند و در نهایت قیام منجی ـ علیه السّلام ـ تكمیل كننده آخرین حلقه مبارزات بین اهل حق و اهل باطل خواهند بود و عامل پیروزی نهایی اهل حق بر باطل خواهند بود.
همانطور كه بر هیچكس پوشیده نیست بعد از رنسانس یك انحطاط شدید، در مباحث اخلاقی و مذهبی در عالم خصوصاً در غرب پیش آمد كه روز به روز بر شدت آن افزوده می‎شود و امروزه هم فساد و ظلم به انواع و اقسام گوناگون در عالم واقع می‎شود كه عبارت است از همان شدت گرفتن قدرت و توان اهل باطل در باطل بودنشان. اما از طرف دیگر در جبهه حق تا قبل از سال 1357 هجری شمسی تحول خاص و قوی شبیه انقلاب كبیر فرانسه رخ نداد تا بتوان تقویت و نیرو گرفتن جبهه اهل حق را هم مشاهده كرد. اگر چه یك سری مقدمات از سال 1342 تا 1357 در حال وقوع بودند و هنوز نتیجه اصلی و چشمگیر كه بتواند عالم را متوجه خود كند وجود نداشت تا اینكه در 22 بهمن 1357 این حادثه واقع شد و تحول بسیار بزرگ و اساسی در جبهه اهل حق هم صورت گرفت و آن عبارت بود از انقلاب عظیم اسلامی به رهبری حضرت امام (ره) در ایران، كه باعث شكل گیری یك نظام و حكومت اسلامی در ایران شد كه در حقیقت تنها مدعی حق و مخالف سرسخت جبهه قوی اهل باطل شد و در مورد این ایستادگی در برابر جبهه باطل و ظلم و فساد رهبر بزرگ این انقلاب و نظام مقدس می‎فرماید: ما با خواست خدا دست تجاوز و ستم همه ستمگران را در كشورهای اسلامی می‎شكنیم و با صدور انقلابمان، كه در حقیقت صدور اسلام راستین و بیان احكام محمدی است به سیطره و ظلم جهانخواران خاتمه می‎دهیم و به یاری خدا راه را برای ظهور منجی و مصلح كل و امامت مطلقه حق،‌امام زمان (عج) هموار می‎كنیم.
كه در حقیقت باید گفت كه بعد از وقوع این انقلاب تقابل واقعی بین حق و باطل صورت پذیرفت چرا كه تا قبل از آن حریف جدی برای اهل باطل وجود نداشت و این انقلاب و نظام توانست كه یك حریف جدی و قدر برای اهل باطل باشد كه در مقابل ظلم و زورگویی‎های آنها بایستد و حتی پا را فراتر گذاشته و مدعی قدرت و حكومت جهانی و گسترش عدل و برچیده شدن ظلم و فساد در همه عالم شود كه در این باره حضرت امام (ره) می‎فرماید: مسئولان ما باید بدانند كه انقلاب ما محدود به ایران نیست انقلاب مردم ایران نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچمداری حضرت حجت (عج) است و... (صحیفه نور ج 21، ص 108)
و در جای دیگری می‎فرماید:
من به صراحت اعلام می‎كنم كه جمهوری اسلامی با تمام وجود برای احیای هویت اسلامی مسلمانان در سراسر جهان سرمایه‎گذاری می‎كند و دلیلی هم ندارد كه مسلمانان جهان را به پیروی از اصول تصاحب قدرت در جهان دعوت نكند و جلوی جاه طلبی و فزون طلبی صاحبان قدرت، پول و فریب را نگیرد.
و این موضعگیری قوی و ایستادگی در برابر اهل باطل، آنها را بر آن داشت كه به هر نحو و ترتیبی كه شده از زمان تأسیس این نظام به طرق مختلف مانند ترور، جنگ، تحریم اقتصادی و تهاجم فرهنگی و امروزه هم بحثهایی مثل حقوق بشر وانرژی هسته‎ای در مقابل این نظام ایستاده و آن را نابود یا استحاله كنند رهبر معظم انقلاب در این باره می‎فرماید:
اعتقاد من این است: آنقدر كه اروپا و آمریكا به مسئله انرژی هسته‎ای تظاهر می‎كنند و وانمود می‎كنند نگران این قضیه هستند، نگران نیستند، خودشان هم می‎دانند كه ما به دنبال سلاح هسته‎ای نیستیم و... مسئله مشغول كردن نظام اسلامی است، یكی از اهداف عمده اینها این است كه نظام اسلامی را مشغول كنند،‌ذهن مدیران، مسؤلان و... را منحرف و غافل كنند،‌این مسئله حل بشود، باز مسئله دیگری درست خواهد شد.
بیانات معظم له در دیدار مسئولان نظام 6 / 8 / 84.
حال كه اهمیت این انقلاب بزرگ در عالم كه به عنوان یك مخالف سرسخت ظلم و فساد در جبهه اهل حق آشكار شد می‎توان گفت كه از مهم‎ترین سیاستگذاری‎هایمان در عصر غیبت و آخر الزمان نسبت به پدیده ظهور تقویت آرمانها و اهداف این نظام و گسترش و حفظ آن است تا همچنان كه اهل باطل روز به روز در بطلان خود قوی‎تر می‎شوند اهل حق هم به رهبری این انقلاب بزرگ كه در شرق بوجود آمده است كه در حدیثی نبوی به آن اشاره شده:
ـ یخرج الناس من المشرق فیوطئون للمهدی؟ یفنی سلطانه
مردمی از مشرق زمین به پا می‎خیزند و زمینه را برای برپایی حكومت مهدی آماده می‎سازند روز به روز تقویت و گسترش پیدا كند كه عبارت از تشكیل تمدن بین المللی اسلامی كه رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان نظام (83) به آن اشاره فرمودند:
ـ ما یك انقلاب اسلامی داشتیم، بعد نظام اسلامی تشكیل دادیم، مرحله بعد تشكیل دولت اسلامی است، مرحله‌بعد تشكیل كشور اسلامی، مرحله‌ بعد تشكیل تمدن بین المللی اسلامی است،‌ما امروزه در مرحله دولت اسلامی و كشور اسلامی قرار داریم...
بنابراین بایستی كه اگر این نظام در طی این مدت دچار آفت یا آسیبی شده آنها را برطرف كنیم و همچنین برای تحقق آرمانهای آن در دو بعد داخلی و خارجی اقدام كرد.

از جمله آفتهایی كه نظام دچار آن شده مانند:
1. تفرقه و اختلافات در بین خودیها و جناحهای معتقد به انقلاب و بین شیعه و سنی كه در این باره بنیانگذار كبیر انقلاب می‎فرماید:
آنچه این جانب را نگران می‎سازد آن است كه ملت ما چون لشكر فاتحی است كه پس از فتح مغرور شود و از داخل رو به پوسیدگی و تشتت گذارد؛ و حریف ما چون لشكر شكست خورده‎ای است كه با حساب و توطئه مشغول به انسجام و بسیج قواست... من از تمام قشرهای مذهبی و ملی و اسلام دوست و ملت و كشور خواه اكیداً و با تواضع می‎خواهم كه به انسجام قبل از پیروزی برگردند. (صحیفه امام ج 9، ص 27.)
2. دومین آفت در بین حوزه‎های علمیه و روحانیت مانند: خروج از زی طلبگی و ساده زیستی، عمل نكردن به علم و گفتار خود،‌یك بعدی نگریستن به اسلام، نفوذ در حوزه‎ها و خارج شدن فقه از مسیر خود كه در مورد این آفت هم حضرت امام (ره) می‎فرمایند:
من از این دو جهت نگران هستم. یك جهتی كه قبلاً عرض كردم كه زی طلبگی در بین ما ضعیف بشود یا از بین برود. یك جهت دیگر هم این كه مبادا خدای نخواسته اختلاف پیدا شود كه هر دو اینها از باب اینكه شما در جایی واقع شده‎اید كه مردم به شما توجه دارند و شما ارشاد می‎خواهید بكنید مردم را،‌مبادا یك وقتی به واسطه خارج شدن ماها از زی طلبگی مردم را از ما منصرف كنند و انصراف از روحانیت منتهی می‎شود به انصراف از اسلام. (صحیفه امام، ج 18، ص 18)
3. آفت سوم كه نظام از آن ضربه دیده است در حوزه مسئولین و مدیران نظام مانند: اشتغال به كارهای غیر ضروری و غافل شدن از حل مشكلات مردم، خروج از ساده زیستی و گرایش به اشرافیگری، خود رایی و خارج از مقررات عمل كردن،‌سستی در پیاده كردن احكام و مقررات اسلام كه در همین مورد هم حضرت امام (ره) می‎فرمایند:
اگر بخواهید بی‎خوف و هراس در مقابل باطل بایستید و از حق دفاع كنید و ابرقدرتان و سلاحهای پیشرفته انان و شیاطین و توطئه آنان در روح شما اثر نگذارد و شما را از میدان به در نكند خود را به ساده زیستن عادت دهید و از تعلق قلب به مال و منال و جاه و مقام بپرهیزید مردان بزرگ كه خدمتهای بزرگ برای ملتهای خود كرده‎اند اكثراً ساده زیست و بی علاقه به زخارف دنیا بوده‎اند. (صحیفه امام، ج 18،‌ص 471)
بعد از رفع این آفتها كه بصورت سلبی معمولاً صورت می‎گیرد در بعد ایجابی باید در دو حوزه داخل و خارج از كشور اقداماتی صورت گیرد یا تقویت شوند.
در داخل كشور از ناحیه‌مسئولین بایستی در سه رویكرد فرهنگی، سیاسی و اقتصادی اقداماتی در جهت تقویت نظام و زمینه سازی برای ظهور صورت گیرد.
الف) بعد فرهنگی: فرهنگ در اصل هویت ملتها را تشكیل می‎دهد و آنها را از وابستگی نجات می‎دهد و استقلال به ارمغان می‎آورد به فرموده مقام معظم رهبری:
فرهنگ مایه اصلی هویت ملتهاست فرهنگ ملت است كه می‎تواند آن ملت را پیشرفته، عزیز، توانا، عالم و فناور،‌نوآور و دارای آبروی جهانی كند اگر فرهنگ در كشوری دچار انحطاط شد و یك كشور هویت فرهنگی خودش را از دست داد حتی پیشرفتهایی كه دیگران به آن كشور تزریق كنند نخواهد توانست آن كشور را از جایگاه شایسته‎ای در مجموعه بشریت برخوردار كند و منافع آن ملت را حفظ كند. 28 / 2 / 83 (در جمع كاركنان صدا و سیما)
فرهنگ مستقل به حدی اهمیت دارد كه حضرت امام (ره) اسلامی شدن دانشگاه‎ها را داشتن فرهنگ مستقل می‎دانند و حتی در جایی می‎فرمایند:
ما از حصر اقتصادی نمی‎ترسیم، ما از دخالت نظامی نمی‎ترسیم، آن چیزی كه ما را می‎ترساند وابستگی فرهنگی است. 1 / 2 / 59
تقویت بنیه فرهنگ اسلامی و غنی خودمان هم توسط نهادهای مختلف چون وزارت فرهنگ و ارشاد و تبلیغات اسلامی و صدا و سیماست كه از اهمیت ویژه‎ای برخوردارند و وظیفه ترویج این فرهنگ در سطح داخل و خارج از كشور بر عهده‌آنها می‎باشد حتی در بحث خارج از كشور وزارت امور خارجه هم بایستی نهادهایی در سفارتخانه‎های ایران در سایر كشورها داشته باشد و بتواند با جدیدترین و بهترین روشها فرهنگ غنی و حق اسلامی را ترویج دهد.

عليرضا شمشيري - خورشيد هدايت (ويژه نامه مهدويت)، روزنامه رسالت، دي 1384


٠٣:٠٦ - 1392/05/15    /    شماره : ١٤٠٤٩    /    تعداد نمایش : ٣٧٨خروج

   مطالب مرتبط
 انقلاب اسلامی و زمینه‎سازی ظهور (2) (خبر)
 انقلاب اسلامی ایران مقدمه ظهور امام زمان(عج) (خبر)
 انقلاب اسلامی و زمینه سازی ظهور (2) (خبر)
 انقلاب اسلامی و زمینه سازی ظهور (1) (خبر)
 بازگشت پيروزمندانه "امام خميني"(ره) به ميهن اسلامي (خبر)
 17 شهریور (خبر)
 تاثیر انقلاب اسلامی در مهندسی افکار عمومی (خبر)
 2 اردیبهشت: شكيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي (خبر)
 در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار می‌شود (خبر)
 آسیب شناسی انقلاب اسلامی (خبر)
 چگونگی به قدرت رسیدن رضاخان در کودتای۳اسفند۱۲۹۹ (خبر)
بازدیدها
امروز :5845
کل بازديدها :17402973
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :341879