نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

به بهانه دوم تا هشتم شهریور؛ هفته دولت

مطالبات مقام معظم رهبری از دولت

دوم شهریور هرسال آغاز هفته ای استکه به نام دولت نامگذاری شده و یادآور انفجار در دفتر ریاست جمهوری و شهادت محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر است.

هفته ای که فرصتی است مغتنم برای بررسی عملکرد دولتها و بیان نیازها و خواسته های مردم.

دولت دهم در ادامه دولت نهم و با شعار عدالت محوری و رویکرد خدمت گزاری روی کار آمد؛ رویکردی که رهبر معظم انقلاب نیز بر لزوم پایبندی دولتمردان برآن تاکید داشته و دارند.

اما آیا تنها خواسته مقام معظم رهبری از دولت خدمتگزاری است؟

تامل در بیانات معظم له در مقاطع مختلف و خطاب به دولتمردان و مسئولان ارشد نظام گویای مطالبات خاص رهبری از دولت است.

خواسته هایی که بعضا محقق و در برخی موارد نیز تحقق نیافته است.

تشریح مطالبات و توقعات مردم از دولت توسط مقام معظم رهبری ضمن آنکه راهگشای مسیر خدمت به مردم و پیشرفت کشور است نوعی کارگاه آموزشی برای نقد ناصحانه و ارزیابی منصفانه جریانات سیاسی از رویکردها و عملکرد دولت نهم به حساب می آید و نمونه کاملی از یک فرایند خود تنظیمی درون سیستمی است.

لزوم توجه دقیق دولت به قانون
توجه به قانون نیز یکی دیگر از دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص دولت است.

در حالی که مجلس و دولت هریک تفسیری جداگانه از قانون ارائه می دهند و سعی می کنند دیگری را عامل تخطی از قانون معرفی کنند.

از این رو رهبر انقلاب علاوه بر دعوت قوا به وحدت، به پایبندی آنها به قانون تاکید کرده و خطاب به دولت فرمودند: اگر در مسئله ای، قانون نادیده گرفته شد موضوع به نقض یك قانون ختم نمی شود بلكه راهی برای بی اعتنایی به قانون بازخواهد شد.

پرهیز از شتابزدگی دولت
پرهیز از شتابزدگی نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که در خصوص دولتهای نهم و دهم مورد تاکید رهبری قرار داشته است.

مساله ای که با رویکرد خدمت رسانی سریع ایجاد شده و در بسیاری موارد دولت را با چالش هایی در عرصه های مختلف مواجه کرده است.

پایبندی به سند چشم انداز
در این میان یکی از مهمترین خواسته ها و تاکیدات رهبر انقلاب خطاب به دولت های نهم و دهم موضوع پایبندی دولت به سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور است.

سندی که به پیشنهاد و نظارت مقام معظم رهبری تدوین و تصویب شد و قرار است بر اساس این سند، جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ به قدرت اول منطقه تبدیل شود.

هرچند با گذشت نزدیک به ۷ سال از ابلاغ و اجرایی شدن این طرح آمار دقیقی از وضعیت اجرایی آن در دسترس نیست.

بنابراین همین امر دلیلی بر تاکید رهبر انقلاب بر پیگیری بیش از پیش دولت درخصوص سند چشم انداز شده است.

ایشان در دیدار ۲ سال پیش با اعضای هیات دولت بر این موضوع تاکید کرده و فرمودند: باید مسیری را كه در این مدت پیموده شده مورد بررسی جدی قرار دهیم و به گونه ای عمل كنیم كه متناسب با دوره های مختلف زمانی، اهداف سند چشم انداز محقق شود.

توجه به توصیه های علما و مراجع
وجود برخی حواشی در اطراف دولت و نادیده گرفتن توصیه های مراجع عظام از سوی دولتمردان باعث شد که رهبر انقلاب در دیدار با اعضای هیات دولت این موضوع را گوشزد کنند.

ایشان در این خصوص فرمودند: بزرگان علما در مناطق مختلف كشور و مراكز حوزه های علمیه، طرفداران نظام اسلامی هستند و خدمات دولت را هم می بینند بنابراین توصیه های آنان از روی محبت و علاقه مندی است و باید مغتنم شمرده شود.

به غیر از موارد فوق بسیاری موضوعات اساسی دیگر نیز جزو خواسته های مقام معظم رهبری از دولت است که مطالبات فرهنگی، توجه به دیدگاه نخبگان، اجرای دقیق اصل ۴۴ قانون اساسی، پیشگامی و حمایت از قوه قضائیه در مبارزه با مفاسد اقتصادی و ... نیز از دیگر موارد مورد تاکید رهبری خطاب به دولتمردان است که به مرور به آنها خواهیم پرداخت


خ/214


١٨:٠٩ - 1392/02/22    /    شماره : ١٠٦٨٧    /    تعداد نمایش : ٦٧٨خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :491
کل بازديدها :17446860
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :342992